içinde

Zeus: Tanrıların ve Gökyüzünün Tanrısı!

yunan tanrisi zeus
ZEUS, Tanrıların Kralı ve gökyüzünün, havanın, yasanın ve düzenin tanrısı

Zeus Olimpos Dağı’nda tanrıların kralı olarak hüküm süren eski Yunan dininde gök ve gök tanrısıdır.

Zeus Yunanca kökenli bir Erkek ismidir. Bu isim, Yunan mitolojisinde gök ve gök tanrısına ait bir dayanak noktasıdır. Hatta “gökyüzü” ve “parlaklık” anlamına gelir. Zeus, Olympus Dağı’nda tanrıların kralı olarak hüküm sürer ve panteondaki tüm tanrıların ataları olarak bilinir.

Zeus Kimdir?

zeus

Olimpos tanrılarının kralıdır. Sıklıkla Baba, gök gürültüsü tanrısı ve ‘bulut toplayıcı’ olarak anılır, havayı kontrol eder, işaretler ve kehanetler sunar ve Olympus Dağı’nın tepesindeki koltuğundan hem tanrılar hem de insanlık arasında düzeni garanti ederek genel olarak adalet dağıtır.

Göklerin hükümdarı ve havanın valisi olarak kabul edilen Zeus, aynı zamanda bilgelik ve farkındalıkla, otorite ve kaderle, savaşlar ve güçle ilişkilendirilirdi.

Zeus, Yunan tanrıları arasında en güçlüsüydü ve bir takım güçleri vardı. En ünlü gücü şimşek fırlatma yeteneğidir. Kanatlı atı Pegasus şimşeklerini taşıdı ve onları alması için bir kartal eğitti. Ayrıca kontrol edebiliyordu.havayağmur ve büyük fırtınalara neden olur.

Zeus’un başka güçleri de vardı. Herhangi biri gibi ses çıkarmak için insanların seslerini taklit edebilirdi. Ayrıca bir hayvan ya da insan gibi görünmesi için vardiyayı şekillendirebilirdi. İnsanlar onu kızdırırsa, bazen onları ceza olarak hayvana çevirirdi.

Zeus’un aynı zamanda güçlü tanrı ve tanrıçalar olan birkaç erkek ve kız kardeşi vardı. Üç erkek kardeşin en küçüğü ama en güçlüsüydü.

ZEUS AİLESİ

En büyük erkek kardeşi, Yeraltı Dünyasını yöneten Hades’ti. Diğer kardeşi deniz tanrısı Poseidon’dur. Hestia, Demeter ve (evlendiği) Hera dahil olmak üzere üç kız kardeşi vardı. Çocuklar Zeus’un çok sayıda çocuğu oldu. Çocuklarından bazıları Ares, Apollon, Artemis, Athena, Afrodit, Hermes ve Dionysos gibi Olimpiyat tanrılarıydı.

zeus soy agaci
Zeus aile soy ağacı

Zeus, kız kardeşi gök tanrıçası Hera ile evlendi ve üç çocukları oldu – Ares, Hebe ve Eileithyia.
Diğer ilahi eşleri arasında şunlar vardı: kız kardeşi Demeter, Persephone’nin annesi; kuzenleri Athena’nın annesi Metis, Apollon ve Leto’nun annesi Leto ve Hermes’in annesi Maia; teyzesi Dione Afrodit’in annesi, Themis’in Moirai’nin (Kader) ve Horai’nin (Mevsimler) annesi ve Mousai’nin (Muses) annesi Mnemosyne; ve soyundan Dionysos’un annesi Semele.

Aynı zamanda, en ünlüleri Perseus, Herakles (Herakles) ve Truvalı Helene olan sayısız ölümlü kral ve kahramanın babasıydı.

zeus tanrısı
Yunan mitolojisinde Zeus tanrıların tanrısı!

Zeus Mitleri

Zeus, Titanlar Kronos (Cronus) ve Rheia’nın en küçük çocuğuydu. Kronos, her bir çocuğunu doğar doğmaz yutmuştur, ancak Zeus bu kaderden, annesi onu kaçırıp Titan’a kundağa sarılı bir taş verdiğinde bu kaderden kurtulmuştur.

Tanrı, Girit’teki (Girit) Dikte Dağı’nda gizlilik içinde büyütüldü, burada periler tarafından Amaltheia keçisinin sütüyle emzirildi ve kalkan çarpışma savaşlarıyla ağlama sesini bastıran savaşçı Kouretes (Kuretler) tarafından korundu.

Zeus, reşit olduktan sonra tanrıça Metis’i amacına kattı. Titan Kronos’a, yuttuğu genç tanrıları kusmasına neden olan büyülü bir taslak sundu.

Zeus, Cennetin altı dev oğlunu Tartaros’un çukurundan kurtardı. Minnettarlıkla Kyklopes (Tepegözler) onu şimşeklerle silahlandırdı ve Hekatonkheires (Yüz El), fırlatılan kayalardan yaylım ateşiyle Titanlara saldırısında ona yardım etti. Kronos ve müttefikleri sonunda yenildiler ve yerin altındaki bir hapishaneye sürüldüler.

Titan tanrılarının düşüşünden sonra, Zeus ve kardeşleri kozmosun hakimiyetini paylaşmak için kura çektiler, Zeus gökleri, Poseidon denizde ve Haides yeraltı dünyasını kazandı.

Zeus hamile tanrıça Metis’i, bir kehanet oğlunun Tanrıların Kralı olarak onun yerine geçeceğini açıkladığında yuttu. Çocukları Athena daha sonra karnında doğdu ve doğrudan kafasından doğdu.

Zeus, göklerin kraliçesi olan kız kardeşi Hera’yı guguk kuşu kılığında baştan çıkardıktan sonra evlendi. Ama sürekli tartışan gök-tanrı ve gök-tanrıçanın bu birlikteliğinin cennette yapılan bir eşleşme olmadığı ortaya çıktı!

Semboller Ve Özellikler

Zeus’un en belirgin özelliği, elinde bir cirit gibi savurduğu stilize şimşeğiydi. Diğer özellikleri arasında bir kraliyet asası, bir taht, bir kartal, minyatür bir Nike (kanatlı zafer tanrıçası) ve aigis (keçi derisi bir kol koruyucu) vardı. Tanrı genellikle uzun bir kaftan ( chiton ) ve bir pelerin ( himation ) giyerdi ama bazen çıplak olarak tasvir edilirdi. Sık sık zeytin yaprağı çelengi ile taçlandırılırdı.

Aşağıda, eski Yunan sanatında tasvir edilen niteliklerinin bazı örnekleri verilmiştir:

zeus sembolleri

1. Şimşek asası 2.Ateş asası 3. Taht 4. Zeytin yaprağı çelengi.

Kutsal Hayvanlar ve Bitkiler

Zeus’un kutsal hayvanları kartal ve boğaydı. Efsaneye göre genç Ganymede’yi kartal kılığında ve bakire Europa’yı boğa kılığında kaçırmıştır.
Kutsal bitkileri, yaprak dökmeyen hurma meşesi ve zeytin ağacıydı. Dodona’nın kadim kehanetinde Zeus’un rahiplerine meşe yapraklarının hışırtısından ilham verilirdi ve Olimpiyat Oyunlarında galipler, tanrının kutsal korusundan toplanan zeytin yapraklarından oluşan bir çelenkle taçlandırılırdı.

Aşağıda, antik Yunan sanatında tasvir edildiği şekliyle tanrının hayvanlarının örnekleri ve kutsal bitkilerinin fotoğrafları yer almaktadır:

zeus kutsal hayvanlar

1. Kartal 2. Boğa 3. Holm meşe; 4. Zeytin ağacı.

Zeus Özeti

  • Ebeveynler: Cronus ve Rhea
  • Eşi: Hera
  • Tanrısı: Gökyüzü, hava durumu, krallar, kader
  • Ev: Olympus Dağı
  • Sembol: Şimşek
  • Kutsal Hayvanlar: kartal, boğa
  • Kutsal Bitkiler: meşe ağacı, zeytin ağacı
  • Roma Adı: Jüpiter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

7 Comments

Hermes: Astronomi ve Astrolojinin Olimpos Tanrısı

apollon yunan tanrısı

Apollo: Şiir ve Müziğin Tanrıçası