içinde

Dünyanın En İyi Kedi Cinsleri, İsimleri ve Özellikleri

iran kedisi
İran Kedisi, kısa, kalın bacakları, büyük patileri, geniş omuzları, kısa boynu, geniş göğsü ve nispeten kısa kuyruğu olan, kaslı, ağır kemikli, orta ila büyük boy bir kedidir.

Kedi cinsleri arasında uzun tüylü, kısa tüylü veya tüysüz kedi ırkları olabilir. Bazılarının dev, üçgen kulakları varken, diğerlerinin kulakları yuvarlak, sarkık veya zar zor görünür. Bazıları leopar benzeri beneklere sahipken, diğerleri canlı çizgili veya düz beyazdır. Sevdikleri ve sevmedikleri, mizaçları ve kişilikleri de büyük ölçüde değişebilir.

Sonunda, kedinizin tercihleri ​​ve tutumu da sizin kadar bireyseldir. Ancak kesin olan bir şey var: Herkes sevgi, ilgi ve saygıyla gelişir.

Erken Pliyosen Çağında (5,3 ila 3,6 milyon yıl önce) kediler ortaya çıktılar ve dikkate değer ölçüde az değişiklikle modern zamanlara kadar devam ettiler.

Aşağıdaki kedi cinsleri listesi sadece evcil kedi ırkları ve vahşi melezleri içermektedir.

İşte en iyi kedi cinsleri:

Siyam Kedisi

siyam kedisi

Siyam kedi cinsi 100 yıl önce İngilizler tarafından keşfedilmiş ve Asya’dan çıktığı söylenmiştir. Oldukça sosyal tavırları olan kısa tüylü bir kedi cinsidir. Mavi gözleri ve uzun vücutları nedeniyle güzel ve çekici görünüyorlar.

Siyam Kedisi Özellikleri: Daha koyu bir yüzü, pençeleri, kulakları ve kuyruğu olan açık renkli gövdesiyle oldukça benzersizdir. Kürkü kısa, yumuşak ve ipeksidir.

Erkek Siyam Kedileri 4 ila 6 kg ağırlığında ve 29 – 31 cm boyunda, dişiler ise 2,5 – 4,5 kg ağırlığında ve 27 ila 31 cm boyundadır. Ömürleri 15-20 yıl civarındadır, ancak bazılarının bunu aştığı bilinmektedir.

Habeş Kedisi:

habes kedisi

Özellikleri nedeniyle bu kedi cinsleri dünyadaki en ideal evcil cinslerden biridir. Bu cinsin bakımı çok kolaydır ve çok canlı ve etkileyicidir. Her zaman kucağınızda oturacak bir kedi türü olmasalar da sadık ve sevecendirler. Diğer evcil hayvanlar ve küçük çocuklarla iyi bağ kurarlar.

Habeş Kedisi özellikleri:

Tekir deseninin genetik bir varyantı olan incelikli, karmaşık tüyleri Habeş kedisinin en çarpıcı özelliğidir. Yoğun, yakın duran kürkü vücudunda daha açık renkli başlar, ardından kuyruğunun ucuna kadar daha açık ve daha koyu tonlarda şeritler arasında değişir.

Güzel renginin dışında, Habeş Kedisi ‘nin bir sonraki en çarpıcı özelliği, vücuduna göre büyük, öne bakan ve iyi çukurlaşmış kulaklarıdır. Büyük, dikkatli, badem gözlerinin üzerinde kama şeklindeki bir başın üzerinde duruyorlar.

British ShortHair Kedisi

british short hair

British ShortHair kedisi birinci yüzyılda Romalılar tarafından İngiltere’ye getirildi ve daha sonra İngiltere’deki diğer vahşi kedilerle birlikte yetiştirildi. Şu anda dünyadaki en zeki ve popüler kedi cinslerinden biridir. Esas olarak filmlerde ve diğer çekimlerde kullanılırlar.

British ShortHair Kedisi Özellikleri: Güçlü bir kedi olarak, bu cinsin tüm bileşenleri iyi gelişmiş olmalıdır. Gri renkli British Shorthair’in geniş bir göğsü, kaslı bir boynu, güçlü çeneleri ve iyi gelişmiş bir ağzı vardır. Bacaklar kalın ve güçlüdür. Cins, başlangıçta olduğu gibi görünüyor, kemirgenleri ahırdan ve evden uzak tutan bir kedi cinsi.

Bu muhteşem kedilerin tüylerini gevşek tüylerden ve kirden uzak tutmak için haftada bir kez hızlı bir fırçalama yeterlidir. Britanya ile ilgili stenografi büyük bir kedi cinsidir ve erkekler potansiyel olarak ortalama 6 kg ağırlığındadır.

Main Coon’u Kedisi:

Main Coonu kedisi

Dünyanın en eski kedi ırklarından biridir ve esas olarak uzun ve kalın kürküyle bilinir. Yoğun zeka ve akıllılık, onları sahipler arasında en çok büyüleyenler yapar. Ve evinizdeki tüm fareleri kovmak için bir kedi beslemeye çalışıyorsanız, o zaman bu, gitmeniz gereken ilk seçimdir.

Main Coon’u Kedi Özellikleri:

Maine coon en büyük evcil kedi ırkları arasındadır ve büyüklüğü kesinlikle onun belirleyici fiziksel özelliklerinden biridir.

Tipik bir Maine Coon’un boyutu, 35 cm boyunda ve etkileyici bir 1 metre uzunluğa kadar gelir. Bu sağlam yapılı kedigiller genellikle 7 kg ağırlığındadır ve geniş göğüsleri ve sağlam bacakları olan kaslı vücutları vardır.

İran Kedisi:

iran kedisi

Evet, tüm kedi ırkları arasında gerçek aristokratlar. En güzel ve akıllı kedi ırklarından biri. Bir aile kedisi olarak, sadık ve sevecen yapıları nedeniyle ideal kedi olduklarını kanıtladılar. Persler çok rahatlatıcı bir doğaya sahiptir ve varlığı hiyerogliflerde de bulunan en eski ırklardan biridir.

İran Kedisi Özellikleri:

İran kedisi, diğer kedi cinsleri özelliklerine kıyasla; kısa, kalın bacakları, büyük patileri, geniş omuzları, kısa boynu, geniş göğsü ve nispeten kısa kuyruğu olan, kaslı, ağır kemikli, orta ila büyük boy bir kedidir. Animasyonlu, geniş gözleri ve kısa burunları olan büyük kafaları vardır.

İran Kedisi 4 ila 8 kg ağırlığında olabilir ve yaklaşık 25 – 38 cm boyunda durabilirler.

Ömürleri 15 yıl ve üzeridir.

Somali Kedisi

somali kedisi

Somali kedisi, kedi cinsleri arasında zeki yapıları ile ünlüdür. Her zaman ilgi odağı olmaya çalışırlar ve hatta bazılarının etraftaki insanlarla birlikte olmak için yiyeceklerini bile verebileceği söylenir. Sevdikleriyle çok zaman geçirmeyi severler. Yetişkin yaşlarında bile her zaman aktif ve eğlencelidirler.

Somali Kedisi Özellikleri:

Yarı uzun tüylü Somali kedisi tüyü genellikle yumuşaktır, ancak pigment parçacıklarının şekillenmesi ve kıl şaftı içinde dağılması nedeniyle doku renge bağlı olarak değişebilir. Kürkü kırmızı, çikolata, tarçın, mavi, leylak veya açık kahverengi veya bu renklerin gümüşi bir versiyonu olabilir: derinin yanında buz beyazı bir renklenme ve kıl gövdesini yukarı doğru kıvrılmasıdır.

Orta boylu Somali Kedisi, uzun, ince, kaslı bacaklar ve oval ayaklarla desteklenen uzun, kıvrak, kaslı bir vücuda sahiptir. Çoğu zaman parmak uçlarında duruyormuş gibi görünür. Başı, yuvarlak kıvrımları olan değiştirilmiş bir kama şeklindedir. Büyük kulakları, koyu renkli bir halka ve ardından daha açık renkli bir halka ile çevrelenmiş altın, kehribar veya yeşil badem şeklinde büyük gözleri vardır.

Ragdoll Kedisi

ragdoll kedisi

Ragdoll’lar gelmiş geçmiş en tembel cinstir. Her zaman dinlenmeyi severler ve köpek gibi doğası nedeniyle genellikle ‘Yavru köpek’ olarak anılırlar. Normalde boyut olarak çok büyürler ve en büyük kedi türlerinden biri oldukları söylenir. Ragdoll’lar çok arkadaş canlısı, sevecen ve insan arkadaşlığı arayanlardır.

Ragdoll Kedisi Özellikleri:

Ragdoll Kedisi hacimsel olarak büyük, uzun gövdeli bir kedidir. Uzun bir kuyruğu ve pelüş bir ceketi ile ortama tatlılık saçar.

Ragdoll, olduğundan bile daha büyük görünür.

Ragdoll’un orta büyüklükte bir kafası var ama kürkü yüzünü büyük gösteriyor. Kulaklar da orta büyüklüktedir ve üçgen yüzün görünümünü sürdürmek için başın yanlarına yerleştirilmiştir. Bacaklar uzun ve güçlüdür. Çenesi iyi gelişmiştir. Oval gözleri ise mavi renklidir.

Ömür Aralığı: 7-12 yıl.

Sfenks Kedisi

sfenks kedisi

Dünyada üreyen, büyük kulakları ve gözleri olan tek tüysüz kedidir. Çekici görünümleri ve nadir bulunmaları nedeniyle bu kedi ırkları insanlar tarafından sıklıkla sevilir. Bir anket raporuna göre Sphynx, ABD’deki en talepkar kedi ırkları çok oyuncu ve sevecendirler ancak dış mekan için uygun değildirler.

Sfenks Kedisi özellikleri:

Bu dikkat çekici sfenks kedisinin en belirgin özelliği kürk mantolarının olmamasıdır; bununla birlikte, Sphynx kedileri tüysüzlük derecesine göre değişir, bazılarının her yerinde çok ince bir ‘şeftali tüyü’ vardır ve bazılarının sadece uzuvlarında ince bir tüy vardır.

Sfenks kedisinin kürkünün olmaması nedeniyle kemik yapısı ve kas yapısı herkesin görmesi için oradadır ve bu, zarif uzun çizgiler üzerine inşa edilmiş, bazı yerlerde kırışıklıklar oluşturan biraz gevşek bir cilde sahip, oldukça sağlam bir kedidir.

Büyük gözleri ve kulakları, oldukça uzun bacakları ve kuyruğu ve düzgün yuvarlak pençeleri olan kama şeklinde bir kafaları vardır.

Ömür: 8 – 14 yıl

Ağırlık: 2,5 – 5,5 kg

Renkler: Sfenks kedileri, yüzlerindeki çok ince kürkten ve vücutlarındaki pigmentli deriden görülebilen tüm renk ve kürk modellerinde gelir.

Birman Kedisi

birman kedisi

Birman kedileri, kedigiller grubundaki kişiliği en dengeli kedi cinsidir. Her yönden onlara en iyi insan arkadaşlarından biri olduğunu kanıtladılar. Ancak onlarla düzenli olarak oynamak için çok zaman harcamanız gerekecek. Hep sahibinin büyük bir bağ kurmasını beklerler.

Birman Kedisi Özellikleri:

Birman kedisi, uzun, ipeksi tüyleri olan orta boy bir cinstir. Birman kedisi renklidir, yani yüzünde, kulaklarında, bacaklarında ve kuyruğunda daha koyu renk “noktaları” olan açık renkli bir gövdeye sahiptir.

Noktalar, mühür, mavi, leylak, çikolata ve kırmızı dahil olmak üzere bir gökkuşağı tonlarında gelir ve düz olabilir veya ince tekir veya kaplumbağa kabuğu desenleri içerebilir. Rengi ne olursa olsun, tüm Birman kedilerinin dört beyaz patileri ve mavi gözleri olmalıdır. Birman kedisinin kedi cinsleri arasında tarihi belirsizdir, ancak türün kutsal kabul edilmiş olabilecekleri Burma’da ortaya çıkması mümkündür. Bugünün Birman’ı tatlı ve sevecen bir arkadaş olarak görülüyor.

Ağırlığı: Yaklaşık 5 kg ağırlığında

Uzunluğu: Yaklaşık 40cm uzunlukları vardır.

Manks Kedisi

manks kedisi

Bir Manx ırkının ana tanımlama işareti kuyruğudur. Ya çok kısa kuyruklu ya da kuyruksuz doğacaklar. Manx, doğuştan sporculardır ve evinizin etrafında zıplar. Doğaları gereği çok akıllı görünümlü ve naziktirler. Yani, kedinizle geçirecek çok zamanınız varsa, bir Manx’e gidin.

Manx Kedisi biraz sizi sinir edecek mükemmel zıplayıcılardır, ancak Manx kedisinin oyuncu doğasının bir hediye olduğunu unutmayın. Manx kedisi harika bir kişiliğe sahiptir ve her aileye harika bir katkı sağlar.

Manx Kedisi Özellikleri:

Manx Kedisi, yuvarlak kafasından yuvarlak kuyruğuna kadar bu kedi cinsleri hatlarıyla dikkat çekiyor. Kulaklar tabanda geniştir ve yuvarlak bir uca doğru incelir.

Büyük yuvarlak gözler, dış köşeleri iç köşelerden biraz daha yüksek olacak şekilde buruna doğru hafif bir açıyla yerleştirilmiştir.
Manx ceket, çikolata, lavanta, sivri veya bu renklerin veya desenlerin beyaz dışında herhangi biri dışında birçok renk ve desende gelir.

Manx Kedisi ağırlığı ortalam 5 kg uzunluğu ise 35 cm’dir.

Kediler hakkında ilginç büyüleyici gerçekler. Makalemize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

apollon yunan tanrısı

Apollo: Şiir ve Müziğin Tanrıçası

ugandada altin rezervi

Uganda’da 12 Trilyon Dolar Değerinde Altın Rezervi Bulundu!