içinde ,

Kediler Hakkında 50 Büyüleyici Gerçek Bilgi

kedi

Yüzünüze mırlayan bir tüy yumağıyla uyandığınızdan, yine yüzünüzde mırıldanan o yumakla yatağa gittiğiniz ana kadar, kedilerimizi sevmek için pek çok neden var. Eğer siz de Felis Catus’u tüm tüylü ihtişamıyla kutlamak istiyorsanız, kediler hakkında hazırladığımız bu 50 bilgiden bazılarını paylaşmayı deneyin.

1. Kediler Gününün Yüzde 30’u İle 50’sini Kendilerini Temizlemek İçin Harcar.

kedi

Sandığın kadar temiz misin? Kedilerin yaptığı bu davranış; onların yırtıcılardan kaçınmaları için kokularını azaltmalarına yardımcı olmak, onları soğutmak, kan akışını teşvik etmek ve doğal yağları tüylerinin etrafına eşit olarak dağıtarak onların sıcak ve kuru kalmalarını sağlamak gibi birçok amaca hizmet eder.

2. Mırlamak Her Zaman Bir Kedinin Mutlu Olduğu Anlamına Gelmez.

Kediler çoğunlukla memnun oldukları zamanlarda mırlasalar da; hasta olduklarında, stresli olduklarında, incindiklerinde veya doğum yaparken de bu sesi çıkarırlar.

3. Mırlamak Kemik Yoğunluğuna Yardımcı Oluyor Olabilir.

Bilim insanları, kedilerin neden mırıldandığını tam olarak bilmiyorlar. Ancak California Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Leslie A. Lyons Scientific American için bir makalede sunduğu bir hipotez 25 ila 150 Hertz arasındaki bir mırlamanın ses frekansının kemik yoğunluğunu artırıp iyileşmeyi teşvik edebileceğini öne sürüyor.

Kediler uzun süre dinlenerek ve uyurken enerji tasarrufu yapmaya adapte olduklarından, mırıldanmanın çok fazla enerji olmadan kasları ve kemikleri uyaran düşük enerjili bir mekanizma görevi üstleniyor olması mümkündür.” diye de ekliyor.

4. Bir Kedinin Burnunun Kedi Nanesi Reseptörleri Vardır.

kedi

Kedi nanesinin neden kedigilleri uyuşturduğunu hiç merak ettiniz mi? Bitki, bir kedinin burnunda ve ağzında reseptörlerle algıladığı nepetalakton da dahil olmak üzere birkaç kimyasal bileşik içerir. Bu bileşikler, koklama, baş sallama, kafa ovma ve yerde yuvarlanma dahil olmak üzere kedi nanesi ile ilişkilendirilen tipik tuhaf davranışları tetikler.

5. Ancak Kedi Nanesi Çoğu Kedi İçin Etkisizdir.

Dünyadaki kedigillerin yarısından fazlası kedi nanesine tepki göstermiyor. Bilim adamları hala neden bazı kediciklerin bu aromatik bitki için çıldırdığını ve diğerlerinin neden herhangi bir tepki göstermediğini tam olarak bilmiyorlar.

Ancak, kedi nanesine karşı duyarlılığının kalıtsal olduğu bilgisini dile getiriyorlar. Eğer bir yavru kedi, kedi nanesine duyarlı bir ebeveyne sahipse o kedinin de aynı zamanda büyüyüp bitkiyi arzulamak için yüzde 50’lik bir şansı olduğunu ve eğer her iki ebeveyn de tepki gösteriyorsa olasılıkların daha da arttığını dile getiriyorlar.

6. Kediler Çok İyi Dedektiflik Yaparlar.

Özel bir dedektif almaya gücünüz yetmiyor mu? Bir kedi bu işi bedavaya yapabilir!

7. En Zengin Kedinin Adı Blackie’dir.

Ben Rea adında zengin bir İngiliz antika satıcısı, kedisi Blackie’yi o kadar çok sevdi ki 1988’de öldüğünde mal varlığının çoğunu (toplamı yaklaşık 13 milyon dolar) bu şanslı kediye bıraktı.

Para, Rea’nın sevgili arkadaşına göz kulak olması talimatı verilen üç kedi hayır kurumu arasında paylaştırıldı. Blackie, Guinness Dünya Rekorunu En Zengin Kedi olarak elinde tutuyor.

8. Kediniz Muhtemelen Müzikten Nefret Ediyor.

kedi

Ancak yine de Music for Cats adlı bir albüm yapmak için hayvan bilimcileriyle ortaklık yapan besteci David Teie’nin yazdığı melodiler hoşlarına gidebilir. Teie’nin web sitesinde 2015 yılında piyasaya sürülen şarkılar” kedilerin ilgisini çeken kedigillerin sesli iletişimi ve çevresel seslere dayanıyor” diyor.

9. Tek Anneden Olan Bir Grup Kediye “KINDLE” Denir.

Kindle kelimesi sadece e-okuyucu anlamına gelmez. Kindle aynı zamanda aynı anneden dünyaya gelen bir grup kedi için de kullanılır. Buna ek olarak bir grup yetişkin kedinin de Clowder olarak adlandırıldığını da paylaşmadan geçmeyelim.

10. Birçok Tarihsel Kişilik Kedileri Sevmiştir.

Eğer siz de kedilere tapıyorsanız yalnız değilsiniz. Florence Nightingale, Papa II. Paul, Mark Twain ve Brontë kız kardeşler de dahil olmak üzere tarihin en ünlü figürlerinin çoğu kedilere sahipti ve çok seviyorlardı.

11. Abraham Lincoln Büyük Bir Kedi Hayranıydı.

Abraham Lincoln
Abraham Lincoln

Tarihin en çılgın kedi adamı unvanı Abraham Lincoln’e gidebilir. Bir keresinde Mary Todd Lincoln’e kocasının hobileri olup olmadığı sorulmuştu. Yanıtı mı? “Kediler!” (Ayrıca köpekleri de severdi.)

12. Kedi Seviyorsanız Bir Ailurofilsiniz.

Kelime bilginizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Günlük bir sohbette ailurophile kelimesini kullanmayı deneyin. Ailurofil, “Kedi aşığı” yerine kullanılabilecek daha havalı bir kelimedir. Kelime Yunancadaki kedi anlamına gelen ailouros kelimesinden ve sever anlamına gelen -phile sonekinden türetilmiştir.

13. Kediler İlk 1963’de Uzaya Gitti.

18 Ekim 1963’te Fransız bilim adamları, ilk defa Félicette adında bir kediyi uzaya fırlatmak için bir roket kullandılar. Kedi uzaya olan yolculuğunun sonunda paraşütle yaptığı inişinin ardından güvenli bir şekilde karaya ulaştı. Hatta neredeyse dört ayağının üstüne düştü bile diyebiliriz.

14. Dünya’nın Yaşayan En Yaşlı Kedisi 31 Yaşındadır.

Dünyanın yaşayan en yaşlı kedisi ünvanı Haziran ayında 31. doğum gününü kutlayan, Rubble isimli beyaz-turuncu renkli bir kediye aittir. (kedilerin ortalama yaşam süresi 12-18 yıldır.).

15. Guinness Dünya Rekorlarında En Şişman Kedi İçin Herhangi Bir Ödül Bulunmamaktadır.

Kedi

Yetkililer insanları evcil hayvanlarını fazla beslemeye teşvik etmek istemedikleri için bu kategoride bir ödül vermiyorlar. Ancak yine de 2003’te Katy adında bir Siyam kedisi resmi olmayan kayıtlar için ciddi bir rakipti.

Rusya’nın Asbest kentinde yaşayan Katy’ye çiftleşmesini durdurması için hormon verildi. Tedavinin istenmeyen bir yan etkisi oldu. İştahını dramatik bir şekilde artırdı ve kedicik 22 kilograma kadar çıktı.

16. Kediler Size Masaj Yaptığında Sizi Kendi Bölgeleri Olarak İşaretliyor Olabilir.

Uzmanlar, kedilerin neden yoğurmayı sevdiklerini kesin olarak anlayamasalar da birkaç olası açıklamada bulundular; bunlardan biri, kedinizin pençelerindeki koku bezleriyle “bölgesini” (bu sizsiniz!) İşaretlemeye çalışmasıdır. Ve bir diğeri ise yavru kediler, süt üretimini teşvik etmek için annesinin karnını yoğurduklarından ”neotenik davranış” olarak bilinen bu davranışı yetişkinliğe de taşıma şansları olduğudur.

17. Değeri Tam 1 Milyon Olan My Wife’s Lovers Adında Bir Kedi Tablosu Olduğunu Biliyor Muydun?

2015’te 1.83×2.59m boyutunda dünyanın en büyük kedi tablosu olarak adlandırılan yağlı boya tablosu bir açık arttırmada 820.000$ dan fazla bir miktara satılmıştır. Adı ‘’My Wife’s Lovers’’(Karımın Sevgilileri) olan bu tablo bir zamanlar Kate Birdsall Johnson adı verilen bir hayırsevere aitti.

Kedileri o kadar çok severdi ki, düzinelerce kediye sahiplik ederdi. Hatta Ankara ve İran kedilerini doğal hallerinde resmetmesi için bir adet ressam bile görevlendirmiştir.

Johnson’ın eşi onun kedilerini karımın sevgilileri diye adlandırdığı için bu isim aynı zamanda tablonun adı olarak da seçilmiştir.

18. Kediler Her Zaman Dört Ayak Üstüne Düşmezler.

kediler

Popüler inanışın aksine, kediler her zaman dört ayak üstüne düşmezler. Yine de çoğunlukla dört ayak üzerine düşmeyi başarırlar. Kedilerin mükemmel bir denge duyusu vardır ve bu sayede çok rahat bir şekilde yukarıyı aşağıda ayırt edebilir ve vücutlarını da bulundukları yöne göre adapte edebilirler.

Eğer aşağıya doğru düştüklerini hissederlerse, esnek omurgalarını havadayken döndürerek kendilerini düzeltirler ve bu sayede sırt üstü düşmelerini engellerler. Ayrıca kediler havadayken bacaklarını paraşüt pozisyonunda açabilirler.

Hafif kemikli, küçük ve kalın kürkle kaplı varlıklar olduklarından ötürü de düşüşlerinin bir köpeğinki kadar sert olmayacağını söyleyebiliriz.

19. Amerika’nın En Sevdiği Irk Egzotiktir.

2018’de Amerika’nın en popüler kedi ırkı bir İran kedisinin kısa tüylü versiyonu olan ‘’Exotic Shorthair’’ isimli düz yüzlü bir kedi cinsiydi.

Ardından en sevilen ikinci cins Ragdoll iken, British Shorthair de bu listenin 3. Sırasında yer alıyordu.

20. T.S Eliot Kedilerin Köpeklerden Daha Şaireni Olduğunu Düşünmüştür.

Cats isimli müzikal T.S Eliot’ın Old Possum’s Book of Practical Cats( Yaşlı Opposum’un Pratik Kediler Kitabı) adli şiir koleksiyonunu konu almıştır.

1939’da yayımlanan bu koleksiyon kedi türünün tuhaflıklarını konu alıyor. Aslında köpeklere de değinilmesi planlanırken Eliot köpeklerin kediler kadar şiire katkı sağlamadıklarına karar getirmiş ve sadece kedilerden bahsetmiştir.

21. Kediniz Size Alerjik Olabilir.

Kedi

Çoğunlukla tam tersi aklımıza gelse de, siz alerjik olmasanız bile kediniz size alerjik olabilir. Her 200 kediden 1’inin astım hasası olduğu düşünülüyor ve bu numara evcil kedilerde sigara dumanı, toz, kepek ve polene daha fazla maruz kaldıkları için daha da artıyor.

22. Japonya’da Tren İstasyonu Yöneten Bir Kedi Bulunmaktadır.

Güneydoğu Japonya’daki bir tren istasyonuna “istasyon şefi” olarak Nitama adlı 7 yaşındaki bir alaca kedi başkanlık ediyor. Wakayama Şehri yakınlarındaki Kishi tren istasyonu Nitama’yı 2015 yılında işe aldı. Kendisinden bir önceki kedi maskotundan sadece birkaç ay sonra, 16 yaşında akut kalp yetmezliğinden öldü.

23. Çitalar Hızlı Olan Tek Kedi Türü Değildir.

Tazı köpekleri, adlarını taşıyan bir otobüs hattına sahiptirler ve çitalar da hız konusunda prestijlidirler, ancak bilinmeyen bir şey vardır ki o da ev kedilerinin de fazlasıyla hızlı olduğudur: Ortalama koşan bir kedi saatte 30 mil hızla gidebilir ki bu da okul çevresinde bir trafik cezası almanız için yeterlidir.

24. Evet Antik Mısırlılar Kedileri Severlerdi.

Eski Mısırlılar kedilere büyük saygı duyuyorlardı ve hatta Bastet adında yarı kedi bir tanrıçaya tapıyorlardı. Hatta kedilere zarar veren veya öldüren insanlar, ölüm cezası da dahil olmak üzere ağır yasal cezalarla karşı karşıya kalırlardı.

25. Kimse Siyah Kedilerin Bazı Kültürlerde Neden Kötü Şans Getirdiğine İnanıldığını Bilmiyor.

Kedi

Bu efsane, yüzyıllar boyunca Batı medeniyetinde devam etti. Koyu kürklü kediler ilk olarak Orta Çağ’da Şeytan ile ilişkilendirildi ve ‘’Black Death’’ pandemisi 14. yüzyılın ortalarında Avrupa’yı kasıp kavurduğunda, batıl inançlı bireyler ölümcül hastalığı haşaratların taşıdığını ve kemirgen yiyen kedilerin aslında hastalığın yayılmasını engellemeye yardımcı olduğunu bilmeden kara kedi popülasyonunu öldürerek bu duruma tepki gösterdi.

Ve kara kediler en son olarak da cadılarla ilişkilendirildi çünkü kara büyü yapmakla suçlanan kadınlar sokak kedilerini arkadaş olarak benimseme eğilimindeydi.

26. Büyük Britanya ve Japonya’da Siyah Kediler Şans Anlamına Gelir.

Kara kediler ABD’de kötü bir alâmet olarak kabul edilir, ancak Büyük Britanya ve Japonya’da şanslı olarak algılanırlar. İngilterenin iç kısımlarında yeni gelinlere evliliklerini kutsamaları için kara kediler verilir ve Japonlar da kara kedilerin özellikle bekar kadınlar için iyi şans olduğuna inanır.

Aynı zamanda Almanlar da yolunuzu soldan sağa kesen kara bir kedinin uğursuz olduğuna inanıyor, ancak kedi yön değiştirip sağdan sola giderse, bunun şans anlamına geldiğini söylüyor.

27. Nyan Cat Gerçek Bir Kediye Dayanarak Ortaya Çıkmıştır.

Nyan Cat’i hatırlıyor musun? Pop-Tart gövdeli gri bir kedinin arka tarafından gökkuşakları fırlatan ünlü viral meme’i gerçek hayattaki bir kediye dayanıyor: Bu kedi, Nyan Cat’in illustratörü olarak bilinen Chris Torres’in sahibi olduğu Marty adlı bir Rus Mavisidir.

28. Kediler Tatlıların Tadını Alamazlar.

Kediler genetik olarak tatlıların tadını almaya yatkın değillerdir. Bu sebeple , tabağınızda et bulunuyorsa büyük olasılıkla tabağınızı kemireceklerdir, ancak içinde kek bulunuyor ise muhtemelen sizi ve tabağınızı rahat bırakacaklardır.

29. Kedi Şovları En Az 1871’den Beri Yapılmaktadır.

Kedi

Dünyanın ilk büyük kedi gösterisi Temmuz 1871’de Londra’daki Crystal Palace’da düzenlendi. Yüzlerce kedigil (ve düzinelerce cins) sergiye yerleştirildi ve etkinliğe yaklaşık 200.000 misafirin katıldığı söyleniyor.

30. Bazı Kedi Türleri Fazlaca Ağırlaşabilir.

Kedilerin çoğu tek veya düşük-çift haneli ağırlıktadırlar ancak bazı cinsler gerçekten çok büyüktür. Örneğin, Norveç Orman Kedileri, Maine Coon’lar ve Ragdoll’ların ağırlıkları genellikle 15 ila 22 pound arasındadır. (1 pound = ~454 gram)

Arkadaşınız için bir Maine Coon’un bakıcılığını üstlenmeden önce bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

31. Sevimli Kedi Videoları Yüzyıldan Fazladır Varlığını Sürdürmektedir.

Klavye Kedi videosu interneti fırtına gibi ele geçirmeden çok önce, mucit Thomas Edison bir ringin içinde iki kedinin “boksunu” filme aldı. 1894’te oluşturulan kısa klip, insanların YouTube’un gelişinden çok önce sevimli kedi videolarına takıntılı olduklarını kanıtlıyor.

32. Başkan Clinton’un Kedisini Konu Alan Bir Video Oyunu Vardır.

Siyah beyaz bir smokin kedisi olan Socks the Cat, Oval Ofis’te geçirdiği süre boyunca Bill Clinton’ın ailesine aitti. Eğer siz de benim gibiyseniz, üçüncü sınıf mektuplarınız muhtemelen Socks’a yazılmıştır.

Konumuza dönecek olursak, 1990’ların başında Super Nintendo Entertainment System, First Feline’i de içeren Socks the Cat adlı bir video oyunu yarattı. Oyun hiçbir zaman resmi olarak piyasaya sürülemedi.

Oyunun yayıncısı kapatıldığında, Socks the Cat, video oyunu koleksiyoncusu Tom Curtin (bildirildiğine göre) tek mevcut kopyayı ve hakları satın alana ve oyun yayıncısı Second Dimension ile ortaklık kurana kadar yıllarca kimse tarafından oynanamadı.

Fakat nihayetinde Tom Curtin sayesinde Socks the Cat Rocks The Hill 2018’de piyasaya sürüldü.

33. Bazı Kedilerin Fazladan Parmağı Vardır.

Kedi

Etkileyici boyutlarının ötesinde, Maine Coon kedileri bazen altı parmakla doğarlar.

34. Erkek Kedilerin Dikenli Penisleri Vardır.

Bu dikenler dişi kedi için acı verici olsa da, bir amaca hizmet ederler. Dikenler vulvayı uyararak dişinin yumurtlamasına izin verir. Aynı zamanda onun cinsel birleşmeden kaçmasını engeller. (Kedigiller tipik olarak yalnızdır ve sekse pek ilgi duymazlar.)

35. Üniversiteye Giden Kişiler Daha Fazla Kedi Sahibi Olmaya Yatkındır.

Üniversiteye gittiyseniz, köpekten çok bir kedinizin olması muhtemeldir. 2010 yılında, Bristol Üniversitesi’nden araştırmacılar, evcil hayvanları, coğrafyaları ve eğitim geçmişi hakkında 3000 kişiye anket yaptı. Yapılan anket sonucunda üniversite diplomasına sahip kişilerin, diğer evcil hayvan sahiplerine göre bir kediye sahip olma olasılığının 1.36 kat daha fazla olduğunu buldular.

Bu iddia, kedilerin az bakım gerektirmesi ve bu nedenle yoğun iş temposu olan başarılı insanlar için daha iyi bir yol arkadaşı olduğu gerçeğine bağlanabilir.

36. Kediniz Sizin Sahip Olduğunuzdan Daha Fazla Kemiğe Sahiptir.

Bir kedinin tüm vücudunda toplamda 244 kemik vardır. Bu sayı sadece 206 kemiği olan bir insandan bile daha fazla.

37. Her Kedinin Tüyleri Yoktur.

Kedi

Sphynx türü kedilerin tüyleri yoktur. Ancak vücut sıcaklıkları hala normal bir kediden dört derece daha sıcaktır.

38. Çoğu Kedi Kontrolü Kaybettikleri İçin Islanmayı Sevmiyor.

Uzmanlar kedilerin ıslanmaktan ıslak bir kürke sahip olmanın verdiği rahatsızlıktan ya da suyun içinde kaldırma kuvvetine karşın kontrolü ellerinde tutamadıkları için nefret ettiklerini düşünüyor.

39. Ama Her Kedi Sudan Nefret Etmiyor.

Pek çok kedicik sudan nefret etse de, Türk Van Kedisi, Maine Coons ve Bengals gibi ırkların ara sıra dalmaktan hoşlandıkları söyleniyor.

40. Kediler Küçük Alanlardan Hoşlanır.

Kedi

Kediler neden kutuların içinde uyumayı ya da vakit geçirmeyi sever? Hayvan uzmanları, kapalı alanların kedigillere daha korunaklı, güvende ve önemli hissettirdiğini, onlara bir nevi anne rahmindeymiş hissi verdiğini düşünüyorlar. (Buna kanıt olarak araştırmacılar, barınak kedilerine sarılmaları için kutular verildiğinde, kutu verilmeyen kediciklere göre daha hızlı uyum sağladıklarını ve daha az stresli olduklarını keşfettiler.)

Ayrıca, bir kutuda uyumak bir kedinin vücut ısısını daha fazla tutmasına yardımcı olabilir. Böylece vücudu güzel ve sıcacık olur ve bu nedenle rahatca uyur.

41. Kedilerin Neden Miyavladığını Bilmiyoruz.

Kedilerin neden miyavladıklarını kimse bilmiyor, ancak uzmanlar onların içlerindeki kediciği kanalize ettiklerini düşünüyor. Bebek kediler, annelerinin dikkatini çekmek için acıklı sesler çıkarırlar. Ancak yetişkin kediler olarak diğer kedilerle etkileşime girerken miyavlamazlar.

Bazı uzmanlar, kedigillerin bebekken çıkardıkları sesleri, büyüdüklerinde duygularını ve fiziksel ihtiyaçlarını iletmek için insanlarda kullandıklarını düşünüyor

42. Kediler Terleyebilir.

Kedi

Kediler terlerini patileri aracılığıyla atarlar (ve bazen çok ısındıklarında hızlı nefes alırlar).

43. Kediler Ömürlerinin Çoğunu Uyuyarak Geçirirler.

Bir tahmine göre, yalanmanın yanı sıra, bir kedi hayatının yaklaşık üçte ikisini uyuyarak geçirir.

44. Bazı Otellerin Lobi Kedileri Vardır.

Tıpkı bodegas gibi, Manhattan şehir merkezindeki ikonik Algonquin Hotel, Hamlet adında şımartılmış bir lobi kedisine sahip. Bu kedi 1920’lerin başından beri bu tarihi kurumda yaşayan bir düzine kurtarılmış kediden sadece biri. Hamlet, üç Matilda’nın ardından lobideki görevi devraldı. (Matilda III, Ekim 2017’de vefat etti.)

45. Disneyland’ın Önemli İşlere Sahip Birçok Yabani Kedisi Var.

Kedi

Yaklaşık 200 vahşi kedi, Disneyland’in arazisinde dolaşarak eğlence parkının kemirgen popülasyonunu kontrol etmeye yardımcı oluyor. Hepsi kısırlaştırılmış olan bu kedilere park görevlileri tıbbi bakım ve fazladan yiyecek sağlıyor.

46. Kediler Postacılıkta İyi Değildir.

1870’lerde Belçika’nın Liège şehri posta teslimi için 37 kediye eğitim vermeye çalıştı. Mektuplar, yavru kedilerin boyunlarına bağlanmış su geçirmez çantalara kapatılmıştı. Ancak kedilerin malları zamanında (veya doğru adrese) teslim etmekte pek iyi olmadığı ortaya çıktı. Belki de bunun sebebi henüz onları eğitecek doğru eğitim yöntemini bulamadığımızdandır.

47. Tırnak İşaretlerinin Kedilerle Bir Bağlantısı Var.

Macarca “tırnak işaretleri” anlamına gelen ‘’macskaköröm’’ kelimesi, kelimenin tam anlamıyla “kedi pençeleri” anlamına gelir.

48. ABD’de Evcil Köpeklerden Daha Fazla Evcil Kedi Vardır.

Kedi

ABD’de tahmini 85,8 milyon evcil kedi vardır. Buna karşılık, evcil köpeklerin sayısı tahmini olarak 78 milyon kadardır.

49. Tarihe Geçmiş Her Şahsiyetin Kedilerden Hoşlandığı Söylenemez.

Napolyon, Sezar, Cengiz Han ve Hitler’in kedilerden nefret ettiği söyleniyor.

50. Kediler Kendi Yüksekliklerinin Beş Katı Kadar Atlayabilir.

Ya da uzunluğunun altı katı – ve bunu sanki çok normal bir şeymiş gibi yaparlar.

Gizem BAYRAM


Bunlar da ilginizi çekebilir

Kediler Neden Miyavlar?

British Shorthair (İngiliz Kedisi) Hakkında Bilgiler ve Kişilik Özellikleri

Pirelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Kendini Tanıyor Musun? Kendini Tanımanın Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

8 Comments

Düz Karın

Düz Bir Karın ve Şişkinliği Azaltmak İçin 10 Tavsiye

yaşlanma

Bilim İnsanları 4 Farklı Yaşlanma Modelini Keşfediyor