içinde

Kediler Neden Miyavlar?

Bu insanlar için sadece bir dil.

Kediler Neden Miyavlar, Miyavlama Sebebi Nedir?
Kediler Neden Miyavlar, Miyavlama Sebebi Nedir?

Kediniz her gün ofisinize giriyor, size öfkeyle bakıyor ve umutsuzca “miyav” diye bağırıyor. Kedi dilinde konuşamayabilirsin, ama onun anlamı açık: “Beni henüz beslemedin, canavar!”

Ev kedileri, insan arkadaşlarıyla iletişim kurmak için seslerini kullanma şekillerinde benzersizdir, nadiren birbirlerine miyavlarlar. Öyleyse kedi dostlarımızı bizimle bu kadar konuşkan yapan nedir?

Uzmanlar cevabın evcilleştirme ile ilgisi olduğunu söyledi.

John Bradshaw ve Charlotte Cameron-Beaumont, “Evcil Kedi: Davranışının Biyolojisi” kitabında (Cambridge University Press 2000), kediler yaklaşık 10.000 yıl önce insanlarla ikamet etmeye başlamadan önce yalnızdılar. Bu atalardan kalma kediler ve kedi türleri kendi türlerinin diğer üyeleriyle nadiren karşılaştıkları için, iletişim kurmak için seslerini kullanmaları gerekmiyordu.

Bunun yerine, bu vahşi kediler koku alma duyularıyla ya da ağaç gibi nesnelere sürtünerek ya da idrarlarını yaparak iletişim kurdular.

Bu şekilde, kedilerin bir mesaj göndermek için diğer alıngan kedigillerle yüz yüze gelmeleri gerekmiyordu. Georgia’daki Mercer Üniversitesi’nde hayvan davranışlarını inceleyen bir psikolog olan John Wright, kedilerin birbirleriyle iletişim kurma yolunun hala büyük ölçüde bu olduğunu söyledi.

Miyav ‘lamanın Sebebi Nedir?

Kediler Neden Miyavlar?
Kediler Neden Miyavlar?

Wright “Diğer duyuları kullanmak bu kadar verimliyken neden seslendirmeyi kullanalım?” diye söyledi.

Ancak insanlar, neredeyse kedigiller kadar ince bir koku alma duyusuna sahip değiller. (Ve yeni bir kanepenin her tarafına idrarını yapan bir kediyi takdir etmemiz pek olası değildir.) Bu nedenle, kediler insanlarıyla, onlara istediklerini elde etme olasılıkları en yüksek olan şekilde iletişim kurarlar: miyavlayarak. Wright, “Onlar manipülatifler.” dedi. “Sesli iletişim bir araç haline geldi.”

Hatta birçok kedi, farklı ihtiyaçları ve duyguları ifade etmek veya farklı tepkiler ortaya çıkarmak için bir miyav repertuvarı geliştirir. Örneğin, kediniz sizi selamlarken titreyebilir, dışarı çıkmak için dostça gıcırdayabilir veya yüksek sesle miyavlayarak yemek talep edebilir.

Kediler Neden Miyavlar, Miyavlama Sebebi Nedir?
Kediler Neden Miyavlar, Miyavlama Sebebi Nedir?

İnsanlarda miyavlamak kısmen öğrenilmiş bir davranıştır. Tüm kediler, yaralandıklarında, üşüdüklerinde veya yanlışlıkla annesinin üzerine oturduğunda dikkatini çekmek için yavru kediler gibi miyavlar. Ev kedileri bu davranışı yetişkinliğe taşırken, vahşi kediler (dışarıda yaşayan, sahipsiz evcilleştirilmiş kediler) çoğunlukla onu aşar.

Behavioral Processes dergisinde yayınlanan bir çalışmada, yabani kedilerin sahipleri olan evcilleştirilmiş kedilerden çok daha fazla hırlama veya tıslama olasılığının olduğunu buldu. Yabani kediler miyavladığında, insanlarda, bebeklerde ve köpeklerde ayrım gözetilmiyordu.

Ev kedileri çok daha sık ve sadece insanlarda miyavlıyordu. Bu da onların özellikle sahipleri için bir dil olarak miyavlamayı geliştirdiklerini gösteriyor. Başka bir deyişle, kediniz size miyavlıyor çünkü erken yaşlarda bunu yapmanın dikkatinizi çektiğini öğrendi.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Pirelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Bu Hurafeler, (Batıl İnançlar) Nereden Geldi?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir? İşte 10 Yenilenebilir Enerji Kaynağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Marslı (2015) Film İncelemesi ve Özeti Hakkında Her Şey!

Marslı (2015) Film İncelemesi ve Özeti

Kahkaha Atmanın Sağlığımıza Olan 7 Faydası

Kahkaha Atmanın Sağlığımıza Olan 7 Faydası