içinde

British Shorthair (İngiliz Kedisi) Hakkında Bilgiler ve Kişilik Özellikleri

British Shorthair
British Shorthair

British Shorthair ya da diğer adıyla İngiliz kedisi neşeli, sevgi dolu bir kedi olup, çok vefalı bir kedidir ve yalnız insanlar için iyi bir arkadaştır. British Shorthair, temizlenmesi ve tüylerinin fırçalanması ‘özellikle de tüyleri kalınlaşırken veya incelirken’ mevsimsel değişiklikler sırasında önemlidir.

Uzunlukları; kısa ya da orta olabilir. Renkleri; beyaz, mavi, siyah, krem, kahverengi, gri, duman rengi arasında değişiklik gösterebilir. İngiliz kedisi orta büyüklükte ya da iri olabilir. Ayrıca çok güçlü olan bir kedidir. Bu kedi türü fiziksel olarak güçlüdür ve eğitim belirleme özelliğine sahiptir. Buna ek olarak iri ve yuvarlak bir görünüme sahiptir.

İngiliz kedisi geniş bir göğse, kaslı boyna, güçlü çeneye ve iyi gelişmiş ağza sahiptir. Bacakları kalın ve güçlüdür. Bu türün yavruları ise kemirgenleri evden ve ahırdan uzak tutmakla yükümlü olan bir kedi gibi görünür. Tüyleri kalın ve yoğundur. Kış boyunca çok daha uzun ve kalın hale gelir. Tüyün dokusu kedi için koruma amaçlı olduğundan nispeten serttir. Bir İngiliz kedisi aldığınızda her zaman ona destek olmalısınız. Bu kediler asla karnından aşağı sürüklenmemelidir. Çünkü bu bunları rahatsız ve güvensiz hale getirebilir.

British Shorthair, bir arkadaş olarak iyi bir kedidir.

Ayrıca bu kedi uysal ve ortama uyum sağlayan bir kedi türü olup sadık, sevgi dolu ve kendini aile bireylerinin her birine bağlayacak olan bir kedidir. Bu kedi türü oyun oynamayı sever. Ancak her dakika ilgi istemez. Eğer oyun moduna girmişse, birini bulur ve o kişiye bir oyuncak getirir. Kendi başına da iyi oyun oynar. Bu yüzden yalnız kişiler için iyi bir arkadaştır.

İngiliz kedisi kalın ve kaslıdır, bu yüzden beslenmesi düzenli olarak kontrol edilmelidir. Ağır kemik yapısı ve kas sistemine rağmen doğru kiloyu koruduğundan ve şartların dışına çıkmadığından emin olmak istiyorsunuz yeterli egzersizleri yapmalıdır . Etkileşimli oyunlar da bu türün gelişimi için gerekli olabilir. Oyun oynamak istediğinde oyun oynayacak ve bir oyuncak bulacak ya da oynayacak oyuncak bulamazsa, bulduğu herhangi bir şeyden bir oyuncak yapacak.

British Shorthair

Özellikle mevsim değişikliklerinde tüyleri kalınlaşıp incelirken, günlük temizlikleri de önemlidir. Eğer düzenli olarak fırçalanmazsa kendisi bile tüylerini düğümleyebilir. İngiliz kedisi yalnız kalmaktan hoşlanır, sevecendir ayrıca güneşte uyuyarak zaman geçir. Bu kedi türü bakımı kolay olan harika, sessiz bir arkadaştır.

Tarihi;

British Shorthair, adından da anlaşılacağı gibi İngiliz kedisi köken olarak İngiltere’nin çiftlikleri ve sıcaklarından gelirken, aynı zamanda Car fancy’ nin ( bir dergi ) ilk kedisi olarak kabul ediliyor. Bu türün babası ilk olarak profesyonel kedi yetiştiricisi olarak düşünülen Harrison Wier’ dır. Sadece ilk profesyonel hayvan yetiştiricisi değil, aynı zamanda 1871 yılında İngiltere’de düzenlenen ilk kedi şovunun kurallarını da belirledi. Bu azmış gibi bir de İngiliz olan sıradan bir sokak kedisini alıp yoğun bir yetiştirme programı aracılığıyla, İngiliz kedisi türüne dönüştürdü.

Farsça, İngiltere’ye tanıtıldığında , geçici olarak en popüler türü olan İngiliz kedisini sundu. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi bu tür yok oldu. Ancak her zaman popülerliği en üst noktada oldu. Bugün İngiliz kedisi dünya çapında kedi kayıtlarının en yaygını olarak kabul edilir. Bir zamanlar İngiliz mavisi olarak da biliniyordu. Ancak şimdi çeşitli renkleri olduğundan İngiliz kedisi olarak biliniyor.

Aslıhan Bulduk


Bunlar da ilginizi çekebilir

Kediler Neden Miyavlar?

Dünya’da Kaç İnsan Türü Yaşadı?

Eski İnsanların Sahip Olup Bizim Olmadığımız Dört Gerçek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Bizans İmparatorluğu

Bizans İmparatorluğu Tarihi ve Yaşananlar Hakkında Her Şey

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin Kimdir? Charlie Chaplin Filmleri