içinde ,

Bilim İnsanları Kanıtladı: Bir Kedi Sahiplenmek İçin 6 İyi Neden

Bilim İnsanları Kanıtladı: Bir Kedi Sahiplenmek İçin 6 İyi Neden

Araştırmacılar, bir kediye sahip olmanın birkaç önemli faydasını belirlediler. Çoğu insan, kedi ve köpek gibi yardımcı hayvanların ve refakatçı hayvanların sahiplerine muazzam faydalar sağlayabileceğini zaten biliyor, ancak kedilere özgü ne tür faydalar var?

Bu yazımızda hanede bir kedi sahibi olmanın bilimle kanıtlanmış 6 inanılmaz faydasına değindik. Keyifli okumalar dileriz.

1. Depresyondan kurtulun

Bilim İnsanları Kanıtladı: Bir Kedi Sahiplenmek İçin 6 İyi Neden

Evde kedi bulunmasının insan sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır. Kedinizi evcilleştirdiğinizde, vücudunuz yoğun bir şekilde sevgi ve güven hormonu olan oksitosin üretmeye başlar. Bu sayede genel anksiyete düzeyi azalır ve sakinlik ve memnuniyet duygusu ortaya çıkar.

Haneye kedilerin katılımıyla oluşacak video ve fotoğrafların olağan izlenmesi bile olumsuz duyguları giderebilir. Kedi mırlaması da benzersiz bir terapötik etkiye sahiptir. İnsan beynindeki zevk merkezini(dopamin) etkiler, mutluluk hormonu serotonin üretimini teşvik eder.

2. Yüksek IQ Seviyesi

Bilim İnsanları Kanıtladı: Bir Kedi Sahiplenmek İçin 6 İyi Neden

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, kedi sahipleri evcil hayvan severler arasında en yüksek IQ seviyelerine sahip.

Kedi severler de daha çekingen ve hassas insanlardır. Uzun süre yalnız kalmayı severler, daha sık kitap okurlar, başkalarının görüşlerine bağlı kalmazlar ve çıkarlarını sonuna kadar savunmaya hazırdırlar.

3. Uykunuzu İyileştirebilir

Bilim İnsanları Kanıtladı: Bir Kedi Sahiplenmek İçin 6 İyi Neden

Yanınızda bir kediye sahip olmanın faydaları sadece uyanıkken geçerli değildir. Aslında, insanlar bir kediyle, eşleriyle uyuduklarından daha iyi uyuyabilirler. Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmalar, insanların insan partnerlerine kıyasla kedi arkadaşlarıyla daha kaliteli gece uykusundan keyif aldıklarını gösterdi.

Kedilerin, örtüleri çaldıklarında veya uykuyu böldüklerinde bile, kedilerle uyuyan insanlar hala daha dinlenmiş hissettiklerini bildirdiler.

Kediler en etkili ve güvenli uyku haplarıdır!

4. Astım ve alerji gelişimini engelleyebilir

Bilim İnsanları Kanıtladı: Bir Kedi Sahiplenmek İçin 6 İyi Neden

Kediler insanları astım ve alerji geliştirmekten koruyabilir. Bu özellikle küçük çocuklar için geçerlidir. Varlıkları yün, toz akarları ve polen duyarlılığını azaltabilir. Bebeğin hayatının ilk günlerinden itibaren kedinin evde bulunması için idealdir.

Daha da iyisi, ne kadar çok hayvan olursa, gelecekte alerjilerin gelişmesini önleme şansı o kadar yüksek olur. Kedilerin otizmli çocukların gelişimi üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Onların varlığında çocuklar daha kolay sosyal bağlar kurabilirler.

5. Kardiyovasküler (kalp veya kan damarları) hastalık riskini azaltır

Kedi

Bir kediyle yaşamak, kalp krizi geçirme riskini üçte bir oranında azaltmaya yardımcı olur. Tüylü dostlarımızın mırıltıları stres ve kaygıyı hafifletme konusunda inanılmaz faydalı olabilir.

Böylece insanlarda kan basıncı normale döner, kan kolesterol seviyeleri ve kalp hızı düşer. Genel olarak, kedilerin insan ömrü üzerinde olumlu bir etkisi vardır. İngiltere’deki kamuoyu araştırmaları, 85 yaşına kadar yaşayan İngilizlerin yüzde 70’inin kedi sahibi olduğunu gösteriyor.

6. Kemikleri güçlendirebilir

Bilim İnsanları Kanıtladı: Bir Kedi Sahiplenmek İçin 6 İyi Neden

Kedi mırlaması sinirleri yatıştırıp serotonin üretimini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda kemikleri de güçlendirir.. Kedi mırlaması, tipik olarak gelişmiş kemik yoğunluğu ve iyileşme ile bağlantılı olan 25 ve 150 Hertz frekans aralığına girer; aslında 18 ila 35 Hz aralığı özellikle tendonların iyileşmesini destekler.

Bu iyileştirici faydalar sadece mırıldanan kediler için değil, aynı zamanda mırıldanırken onlara yakın olan hayvanlar için de geçerlidir.

Ekstra bilgi: Kedi mırlamalarının iyileştirici özellikleri, kedilerin neden “dokuz cana sahip olduğunun” gerçek hayattaki açıklaması olabilir. Sanılanın aksine kediler sadece mutlu olduklarında değil, yavrularını beslerken, kendilerini tehlikede hissettiklerinde veya çok stresli olduklarında da mırıldanırlar.

Köpeklerin aksine, kedilerde displazi ve diğer kemik bozukluklarının görülme sıklığı çok düşüktür – belki de mırıldandıkları ve böylece doğal olarak kemiklerini güçlendirebildikleri için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Beş duyudan daha fazlasına sahibiz. Bir sinirbilimci çoğunlukla görmezden geldiğimiz gizli kabiliyetlerimizi açıklıyor

Bir sinirbilimci görmezden geldiğimiz gizli kabiliyetlerimizi açıklıyor

Dünya'nın Katmanları

Dünya’nın gizli bir katmanı var ve kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor