içinde

Köpeklerin Neden Çimen Yediğinin Basit Bir Açıklaması Olabilir

Köpeklerin Neden Çimen Yediğinin Basit Bir Açıklaması Olabilir
köpekler neden çimen yiyor? Köpekler Hastalanmak İçin Mi Çimen Yiyor? Köpeklerin Neden Çimen Yediğinin Basit Bir Açıklaması Olabilir

Günün getireceği bütün maceralara hazır, köpeğinizi alıp güzel bir sahile, dağa, göle gitmek gibisi yoktur, sonra köpeğiniz bir anda ilk çimenliğe doğru koşar ve yüzünü çimene gömer. Baştan sona, bu davranışın bir anlamı yoktur.

Köpekler genellikle günlerini yeşillik yiyerek geçirmezler ve tadından da hoşlanmamalılardır. Ayrıca yüksek selüloz içeriği de köpek için onları tamamen sindirmeyi neredeyse imkansız yapar. O zaman, köpekler neden çimen yiyor?

Köpekler Hastalanmak İçin Mi Çimen Yiyor?

Köpeklerin Neden Çimen Yediğinin Basit Bir Açıklaması Olabilir
köpekler neden çimen yiyor? Köpekler Hastalanmak İçin Mi Çimen Yiyor? Köpeklerin Neden Çimen Yediğinin Basit Bir Açıklaması Olabilir

Eğer bu soruyu daha önce sorduysanız, mutlaka ölümsüz ‘köpekler mideleri rahatsız olduğunda kusmak için çimen yiyor’ cümlesiyle karşılanmışsınızdır.

Bu, çimenli bir şeyler yedikten sonra evcil hayvanlarının sıklıkla kustuğunu gözlemleyen insanlardan kaynaklanıyor, nitekim çimen yemenin hastalıktan mı kaynaklandığı ya da devamında gelen kusmaya neden olup olmadığı hiçbir zaman netlik kazanmadı. Ve bilim, cevabın ikisi de olmayabileceğini söylüyor.

Köpeklerin bitki yeme alışkanlığını inceleyen bir çalışmada, araştırmacılar köpeklerin yüzde 79’u gibi büyük bir kısmının geçmişte bir şekilde çimen çiğnediğini keşfetti. Bu yüksek orana rağmen, bu köpeklerin yalnızca yüzde 9’u öncesinde hasta gibi göründü ve yalnızca yüzde 22’si çimen yedikten sonra kustu. Bu durumda çimen yiyen köpeklerin büyük bir çoğunluğu sağlıklıydı, bolca çim yediler ve mutlu, hastalıksız bir şekilde günlerine devam ettiler.

Bu konuda daha fazla araştırma yapılmamış olsa da, bu büyük örneklem kesinlikle insanların en yakın dostunun bu tuhaf alışkanlığı başka bir nedenden ötürü sürdüğüne işaret ediyor.

Köpekler Çimeni Seviyor Mu?

Bazen, en basit cevap en iyisidir. Bu davranışı tam olarak anlayamasak ve anlayamayacak olsak da, şu anki başlıca açıklama yalnızca çimenin ferah tadını gerçekten seviyor olma ihtimalleri. Köpek sahipleri bahar geldiğinde çimen yeme davranışında artış gördüklerini sıklıkla dillendiriyorlar, bu yüzden belki taze büyümüş çimen yalnızca köpekler için iyi bir atıştırmalık.

Bir çok insan köpeklerin aynı kediler gibi tamamen etçil olduğunu düşünüyor, yani diyetlerini tamamen etten karşıladıklarını. Ancak araştırmalar gösterdi ki köpek ve kurtlar aslında (neredeyse) hepçiller, ve günlük besinlerinin bir kısmını sağlıklı bir porsiyon bitkiden karşılıyorlar.

Köpeklerin Neden Çimen Yediğinin Basit Bir Açıklaması Olabilir
Sadece et yiyor gibi görünebilirler, ancak kurtlar arada sırada biraz yeşillik isterler. İmaj Kredisi: Ramon Carretero/Shutterstock

Birden fazla çalışma vahşi kurtların diyetlerinde yeşilliklere ve çileklere dair kanıtlar buldu, ve bunun kurtların besinlerinin küçük ancak önemli bir kısmına karşılık geldiğini düşündürdü. Bunun yanı sıra, çimen harika bir lif kaynağıdır, ortalama bir köpeğin diyetinde lif kolayca eksik kalabilir. Çimen atıştırmak köpeklerin işleri ilerletmesine yardımcı olabilir, sağlıklı bir diyetin ayrılmaz parçasının yerini doldurabilir.

İşte, cevabınızı aldınız- çimen yemek, kesinlikle kusmak için bir tarif değil, onun yerine köpeklerin bilinçli olarak keyfine veya besin ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığı bir şey. Bu kötü bir şey değil. Ama siz yine de köpeğiniz karnını doyurmadan önce, yeşilliğinizin zararlı böcek ilaçlarından arındırıldığına emin olun.

İpek Aydoğdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bir deha olarak doğuyoruz ama eğitim sistemi bizi aptallaştırıyor

zor insan

Zor İnsanlarla Nasıl Başa Çıkılır?