içinde

Afrodit: Aşk ve Güzellik Tanrıçası

afrodit tanrıçası
Olimposlu aşk, güzellik, zevk ve üreme tanrıçasıydı.

Afrodit aşk, şehvet, güzellik, zevk, tutku ve üreme tanrıçasıdır.

Yunan şair Hesiod, Afrodit için, cennetin kişileştirilmesi olan Uranüs’ün kopmuş cinsel organlarının oğlu Kronos’un onları denize atmasından sonra ürettiği beyaz köpükten doğduğunu anlatır. Bu nedenle tanrıçanın adı, “köpük” anlamına gelen Yunanca aphros kelimesinden gelir.

Afrodit Hakkında Kısaca

 • Ebeveynler: Uranüs (anne yok)
 • Tanrıçası: Aşk, güzellik, üreme
 • Ev: Olympus Dağı
 • Semboller: Eros (kanatlı tanrı yavrusu), deniz kabuğu
 • Kutsal Hayvanlar: güvercin, kaz
 • Kutsal Bitkiler: mersin, gül
 • Diğer isimler: Kıbrıs, Cytherea
 • Roma Adı: Venüs

Afrofit Kimdir?

afrodit
Afrodit Yunan aşk ve güzellik tanrıçası. Olimpos Dağı’nda yaşayan 12 Olimpos tanrısının bir üyesidir.

Olimposlu aşk, güzellik, zevk ve üreme tanrıçasıydı. Genellikle kanatlı tanrı Eros’un (Aşk) eşlik ettiği güzel bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Nitelikleri arasında bir güvercin, elma, tarak kabuğu ve ayna vardı. Klasik heykel ve freskte genellikle çıplak tasvir edilmiştir.

Afrodit Aşk ve Güzellik Tanrıçasıdır ve Hesiod’un Theogoniası’na göre Kıbrıs adasında, Baf sularındaki köpükten doğmuştur. Titan Cronus babası Uranüs’ü öldürüp cinsel organını denize attığında sözde köpükten çıktı olarak tasvir ediliyor.

Tüm Yunan Olimpiyat tanrıları gibi Afrodit de ölümsüz ve çok güçlüydü. Özel güçleri aşk ve arzuydu. Başkalarının takana aşık olmasına neden olacak güce sahip bir kemeri vardı. Hera gibi diğer Yunan tanrıçalarından bazıları zaman zaman kemeri ödünç alırdı. Afrodit, kavga eden çiftleri yeniden aşık etme yeteneğine sahipti.

Birçok tanrı, onun üzerindeki rekabetin tanrıların savaşını ateşleyecek kadar güzel olduğuna inanıyordu. Bu nedenle Zeus, Afrodit’i Hephaestus ile evlendirdi çirkinliği ve şekil bozukluğu nedeniyle bir tehdit olarak görülmedi.

Apollo, Yunanlılar için mükemmel erkek bedeni idealini temsil ediyorsa, Afrodit de kesinlikle onun en uygun kadın bedeniydi. Güzel ve büyüleyici, sık sık çıplak, simetrik olarak mükemmel bir bakire, sonsuz derecede arzu edilir ve sonsuz derecede ulaşılmaz olarak tasvir edildi.

Truva Savaşı

truva savasi yunan mitolojisi

Çoğumuz Truva Atı’nın hikayesine aşina olsak da, bahse girerim ki çoğunuz üç bin yıl önce gerçekleşen bu tarihi olayın başlangıcını hatırlamıyor ya da hiç bilmiyor.

Yunan mitolojisinde Truva Savaşı, Truvalı Paris’in Helen’i kocası Sparta kralı Menelaus’tan almasının ardından Achaean’lar (Yunanlılar) tarafından Truva kentine karşı yürütülmüştür. Bu küstah hareketin itici gücü, başka bir düzlemde, Aşil’in müstakbel ebeveynleri olan Peleus (bir deniz perisi) ve Thetis’in (bir kral) düğününde meydana geldi.

Yunanlılar ve Truvalılar arasında bir savaş kışkırtmaktan aranıyor. Afrodit, Paris’e onu tüm tanrıçaların en güzeli ilan etmesi için rüşvet verdi. Bunu ona dünyanın en güzel kadını Helen’i vaat ederek yaptı.

Tek sorun, Helen’in zaten Sparta Kralı ile evli olmasıydı. Afrodit, Paris’in Helen’i Truva’ya götürmesine yardım ederek Yunanlılar ve Truvalılar arasında bir savaşa yol açar.

Afrodit, Truva Savaşı’nda Truva atlarının yanında yer aldı. Bunun nedeni, hem Paris’in hem de kahraman Aeneas’ın oğlunun Truva atı olmasıydı. Ayrıca savaş tanrısı Ares’i savaş sırasında Truva’yı desteklemeye ikna etti. Afrodit, savaş sırasında hem Paris’i hem de Aeneas’ı koruyarak savaşa çok dahil oldu. Hatta bir noktada yaralanır ve iyileşmesi için Olimpos Dağı’na dönmesi gerekir.

Sonuç, 10 yıl süren ve çok ünlü bazı sözler ve hikayeler üreten, aynı zamanda büyük bir şehrin yanı sıra birçok hayatı da mahveden bir savaştı. Helen gerçekten güzeldi ve kocası onu geri almak için Truva’ya 1.000 gemi gönderdiğinde, bu söz doğdu: “Bin gemiyi denize indiren yüz.”

Truva Atı’nın tanıdık öyküsü, Yunanistan ordularının Truva’yı yerle bir etmek için kullandıkları bu savaşın son bölümü oldu. Bu, cüretkarlık, dalavere, cesaret ve zeka içeren bir öykü.

afrodit güzel mi

Afrodit eşleri kimlerdi?

Afrodit’in eşleri Hephaestus, Ares, Poseidon, Hermes, Dionysos, Adonis ve Anchises idi.

Afrodit’in kaç çocuğu oldu?

14 çocuğu oldu: Eros, Phobos, Deimos, Harmonia, Pothos, Anteros, Himeros, Hermaphroditus , Rhodos, Eryx, Peitho, The Graces, Priapus ve Aeneas.

Semboller ve Özellikler

Afrodit’in sembolleri Yunus, Gül, Tarak Kabuğu, Mersin, Güvercin, Serçe, Kuşak, Ayna ve Kuğu idi.

Yunan Tanrıçası Afrodit Hakkında İlginç Gerçekler

 • Antakyalı Alexandros’un Venüs de Milo heykeli ve Antakyalı İskender’in Venüs’ün Doğuşu gibi birçok ünlü sanat eserinin konusu Afrodit’tir
 • Yunanlılar Afrodit’e domuz kurban etmezdi, çünkü bir hikaye bir yaban domuzunun Adonis adında sevdiği bir ölümlüyü nasıl öldürdüğünü anlatır.
 • Bazen Kıbrıs Leydisi olarak anılır.
 • Heykeltıraş Pygmalion, kendi yonttuğu bir heykele aşık olunca Afrodit onun dileğini yerine getirmiş ve heykele can vermiştir.
 • Güvercin onun en belirgin sembolüdür
 • Afrodit, sanatçılar için her zaman bir ilham kaynağı olarak kaldı
 • Okyanusun köpüklerinden doğduğu için okyanus üzerinde de bir şekilde kontrolü olduğu söyleniyor.
 • Afrodit, tanrıları veya ölümlüleri kutsamasına veya lanetlemesine izin veren güçlere sahiptir.
 • Sihirli kemeri ona kocası Hephaestus verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

artemis

Artemis: Genç kızların ve Hayvanların Tanrıçası

hera yunan tanrıçası

Hera: Doğum Tanrıçası