içinde

Steve Jobs’un Karanlık Geçmişi

Steve Job’un başarıya giden yolu aldattığı zaman

Steve Jobs'un Karanlık Geçmişi
Steve Jobs'un Karanlık Geçmişi. Steve Job’un başarıya giden yolu aldattığı zaman.

Çoğu insanın karanlık bir geçmişe sahip olduğuna inanıyorum, gün ışığına çıkmamasını diledikleri bir geçmiş ama er ya da geç göğsündeki o baskıyı kaldırmalı ve temize çıkmalısın. Steve Jobs’un, en iyi arkadaşını birkaç gün boyunca bütün gece çalışmaya nasıl kandırdığı ve ardından maaş konusunda da yaptığı hile hakkında yaptığı da buydu. Bu zayıf olmaya ve anlamsız zulme duyduğu eğilimi ortaya koyan bir olaydı.

Makaleye geçmeden önce Steve Jobs biyografisini okuyabilirsiniz.

Bahsettiğim arkadaşı Steve Wozniak, kendisi ve Jobs, video oyunu pazarında devrim yaratan ilk video oyun konsollarından biri olan Atari üzerinde çalışıyorlardı. Atari’nin sahibi o sırada Nolan Bushnell  aynı zamanda asıl kurucusuydu. Çıkan ilk oyun, birçok insanın hatırladığı bir klasik olan “Pong” idi. Bushnell, yüksek başarısı nedeniyle, 1975’te sadece tek oyunculu Pong’a devam oyun yapmayı düşündü ve buna “Breakout” adını verdi.

Steve Jobs'un Karanlık Geçmişi
Bahsettiğim arkadaşı Steve Wozniak, kendisi ve Jobs, video oyunu pazarında devrim yaratan ilk video oyun konsollarından biri olan Atari üzerinde çalışıyorlarken. Fotoğraf Kredisi: Reuters

Görünüş Aldatıcı Olabilir

Bushnell, bu proje için Steve Jobs’ı sorumlu tutmayı ve projeyle ilgilenmesini düşünüyordu. Jobs (o sırada), büyük potansiyele sahip düşük seviyeli bir Atari teknisyeni olarak kabul edildi. Bu oyunun öncekinden çok daha iyi olması beklendiğinden Jobs, piyasada daha iyi mühendis olarak tanınan Steve Wozniak’ı işe aldı. Jobs ve Wozniak o zaman oldukça uzun bir süredir arkadaştı. İkisi de dört uzun yıl boyunca dünyanın en ikonik bilgisayarı olacak Macintosh için çalışıyorlardı, bu yüzden birlikte çok zaman geçirmeleri gerekiyordu.

Atari’nin çalışma şekli, bir oyun oluştururken kullanılan elliden az olan her çip için bir parasal bonus sunmaktı. Jobs ondan bu büyük projeye yardım etmesini istediğinde Wozniak çok mutlu oldu. O sıralar Jobs’un uzmanlığı için onu kullanmaya, Wozniak’a yalan söylemeye başladığı zamanlar.  Wozniak’a sürenin dört gün olduğunu ve mümkün olduğunca az çip kullanmak zorunda olduğunu söyledi. Gerçek şu ki Jobs’a bu proje için dört gün değil tam bir ay verilmişti.

Jobs, Wozniak’a daha az çip kullanmanın bonus getireceğini söylemedi ve elma hasadını getirmeye yardımcı olması için komün çiftliğine geri dönmesi gerektiğinden, dört günlük süre Jobs tarafından kendisine verildi.  Steve Jobs’un çok kötü bir geçmişe sahip olduğunu (farkında olmayanlar için) belirtmek zorunlu diyebiliriz.

Keşke dürüst olsaydı.

Steve Jobs'un Karanlık Geçmişi
Steve Jobs’un Karanlık Geçmişi. Steve Job’un başarıya giden yolu aldattığı zaman.

Wozniak o sırada Hewlett-Packard için de çalışıyordu, bu yüzden ana işi ile bu projeyi dengelemesi gerekiyordu. Gündüz vakti işine gidecek ve gecenin çoğunu “Breakout” üzerinde çalışarak geçirecekti. Steve’in yaptığı tek şey, elliden az çip olduğundan emin olmak için gerekli çipleri uygulamaktı.  Büyük çabaları sayesinde oyunu dört günde bitirip sadece kırk beş fiş kullanarak başarılı oldu.

Maaş günü geldiğinde, Steve Jobs Wozniak’a maaşın sadece yarısını verdi, maaşının geri kalanını ve ikramiyeyi kendisine sakladı.

Wozniak bunu ancak on yıl sonra öğrendi. Isaacson’ın biyografisi Steve Jobs’ta şu şekilde alıntılanmıştır:

“Şimdi bundan bahsettiğinde, uzun duraklamalar oluyor ve acı çekmesine neden olduğunu itiraf ediyor.”

“Keşke dürüst olsaydı. Paraya ihtiyacı olduğunu söyleseydi, parayı ona vereceğimi bilmeliydi. O bir arkadaştı. Arkadaşlarına yardım edersin. ”

“Etik benim için her zaman önemliydi ve neden bir şeye para ödediğini ve bana başka bir ödeme aldığını söylediğini hala anlamıyorum. Ama biliyorsun, insanlar farklı. “

Wozniak, sonraki yıllarda bunu Jobs aleyhinde kullanmadı. Jobs’un bunu yapmasının nedeni halk tarafından bilinmiyor. Çoğu kişi Macintosh’ta çalışmaya devam etmek için paraya ihtiyacı olduğunu düşünürken, diğerleri bunların gerçek renkleri olduğunu söylüyor. Steve Jobs’u yargılamak için burada değilim, çünkü hepimizin bir noktada, özellikle genç yaşlarımızda yanlış yolları seçtiğimize inanıyorum.

Erva Koçak


Steve Jobs Kimdir?

Başarılı 23 Kişiden Başarısızlık Üzerine Sözler

Dünyayı Değiştirmekte Başarısız Olmuş 10 Teknolojik Çılgınlık

Başarısızlık Korkusu: Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü? Musk ve Jobs bunu nasıl başardı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Profesyonellerin Bilmesi Gereken En İyi 5 Windows 10 Aracı

Profesyonellerin Bilmesi Gereken En İyi 5 Windows 10 Aracı

Kleopatra - Kimdir?, Hayatı, Mısır kraliçesi Hakkında Her Şey.

Kleopatra, Antik Mısır’ın Son Helenistik Kraliçesinin Hayat Hikayesi