içinde ,

E-spor Nedir?

Son derece popüler hale gelen yeni bir spor türü var. E-Spor

e-spor nedir
E-spor - Nedir, Nereden Nasıl Geldi, Basitçe E-spor Klavuzu

E-spor, bilgisayar oyunlarıyla rekabet etmekten keyif alan çocuklar ve yetişkinler tarafından zevkle takip edildi. Büyük e-spor turnuvalarında, oyuncular büyük fan toplulukları önünde birbirleriyle rekabet ediyorlar. Peki tam olarak e-spor nedir ve neden bu kadar büyük bir mesele haline geldiler.

Nedir bu E-Spor?

‘’e-spor’’ (Yurtdışında e-sports) basitçe “elektronik spor” ‘un kısaltılmış ismidir. Tıpkı futbolcuların birlikte futbol oynaması gibi, e-spor oyuncuları da birbirlerine karşı bilgisayar oyunları oynuyor. Fakat bu sadece arkadaşlar ve aileler arasında salonların içinde meydana gelen bir durum değil. Devasa e-spor turnuvaları bütün dünya genelinde geniş arenaların içerisinde büyük kalabalıklarla birlikte yer almaya başladı. İnsanlar takımlar ile birlikte oyun oynayabilirler, tıpkı futbolcuların birlikte takımda oynamaları gibi.

Tanınmış oyuncular içeren büyük turnuvalar için, tüm dünyadan taraftarlar aksiyona canlı tanıklık etmek için ayarlamalar yaparlar, ve rekabetçiler bunu yaparken ödeme bile alabilirler. Aynı zamanda kendi başlarına oynamak yerine takımlar halinde oynamayı tercih ederler. Bir e-spor müsabakasında, oyuncular ekranlardan seyreden taraftarlar eşliğinde birbirlerine karşı belirli oyunlarda savaşlar verirler. Müsabakalar büyük arenalarda yer alabilirler, büyük ekranlardan seyreden birçok taraftar eşliğinde, tıpkı bir futbol maçını izliyorlarmışcasına.

e-spor nedir
Fotoğraf: İki takım birbirleriyle E-spor turnuvası yapıyor.

E-spor nereden geldi ?

İnsanların birbirlerine karşı bilgisayar oyunları oynaması yeni bir şey değil. Oyuncular bunu 30 yılı aşkın süredir devam ettiriyor. 2000 li yıllarda bilgisayarlar daha ucuz internetler daha hızlı hale geldi. Bu da daha çok insanın bilgisayar oyunlarına katılım göstermesini kolay hale getirdi. Aynı zamanda dünya çapında oyuncuların bağlantısı da kolaylaştı, bu sayede insanlar birbirlerine karşı oynayabildi, ve başkalarını da izleyebildi.

Şu anda oyuncular çok yetenekli hale geldiler ve, bazı durumlarda o kadar çok sayıda hayran kazandı ki bilgisayar oyunları organize, rekabetçi ve profesyonel hale geldi. Sonuç olarak buna kendi ismi olan E-spor denildi. Bir çok e-spor etkinliği dünya genelinde organize olmuş durumda ve milyonlarca taraftar ile etkileşim halinde.

Bilgisayar oyunlarının spor olarak görülmesi konusunda herkes aynı fikirde değil. Bazıları sporun daha çok fiziksel aktiflik içermesi gerektiğinü düşünüyor. Fakat diğerleri tenis ya da rugby gibi fiziksel çeviklik içermese de içerisinde yetenek içerdiği için bunun spor olarak sayılabileceği konusunda hemfikir.

E-spor Neden bu kadar önemli bir husus ?

E-spor turnuvası
E-spor turnuvası

E-spor son birkaç yılda dünya genelinde inanılmaz derecede popüler bir hale geldi. Dünya genelinden birçok şirket bu etkinliklerden çok fazla para kazanabileceklerini farkettiler. İngiltere deki oyuncular, bilgisayar oyunu araştırmacısı şirket Newzoo tarafından yapılan araştırmaya göre 2016 yılında bilgisayar oyunlarına yaklaşık 3.3 milyar sterlin harcadılar. (31.873.144.865,10 Türk Lirası)

Bu sırada, e-spor müsabakalarının kazananları evlerine binlerce pound değerinde ödül paraları ile dönebiliyorlar. Bu da demek oluyor ki ortada ciddi bir nakit akışı dönüyor. E-sporlar tüm dünyadan milyonlarca coşkulu taraftarın çekişmelerini sağlıyor.

Tek yapmanız gereken kaç bin insanın oyuncuların diğer spor maçlarındakiler kadar önemli olduğunu görmek için arenalara akın etmelerine bakmak olacaktır. Şimdiye kadar yapılan en büyük E-spor etkinliği 2015 yılında 35 milyon izleyicinin ilgisini çeken League Of Legends World Championship finaliydi.

Kolay mı ?

İcra edeceğiniz meslek olarak bilgisayar oyunları oynamak kulağa hayal gibi gelebilir, bu bir çok insan için böyledir. Ama sakın kanmayın, dünyanın en iyi e-spor oyuncuları bu işe sıkı bir çalışma ve antrenman programı adıyor.

Bir e-spor oyuncusu ne yapar ?

E-spor - Nedir, Nereden Nasıl Geldi, Basitçe E-spor Klavuzu
E-spor – Nedir, Nereden Nasıl Geldi, Basitçe E-spor Klavuzu

Bazı oyuncular olağan üstü hızda reflekslere ve tepkilere sahip olabilmek için günde 14 saate kadar çalışabiliyorlar. Oyuncular dakikada 300 den fazla ’’eylemi’’ yerine getirebiliyorlar. Aynı anda bir çok şeyi yapma konusunda aşırı derecede iyi olmak için bunu yapmalılar.

Profesyonel oyuncular saatlerce pratik yapmalılar. Eğer bir yenilik geldiyse hepsinde usta olduklarından emin olmalılar. Bu sayede hala en iyi olarak devam edebilirler.

Gelecekte E-spor

E-sporların yükselişte olduğundan şüphe yok. Premier Lig gibi ‘’Geleneksel’’ futbol kulüpleri kendilerini müsabakalarda temsil edecek e-spor oyuncuları satın almaya başladılar. 2016 başlarında, e-spor Dünya e-spor Kurumu adında Fifa’nın futbolda olduğu gibi bir spor dalının başında olacağını açıkladı.

O zamanlarda, yaz döneminde, İngilterenin tamamen e-spora adanmış ilk 24 saat yayın yapacak televizyon kanalını kuracağı ortaya çıktı. Şaşırtıcı değişikliklerin meydana geldiğinden şüphe duyulamaz ve teknoloji geliştikçe, e-spor büyümeye devam edecek.

Bir gün futboldan büyük bir hale gelebilir mi ? Bunun cevabını sadece zaman verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Basketbol

Basketbol Nedir? 

sinema nedir

Sinema Nedir?