içinde ,

40’lı Yaşlarımda Öğrendiğim ve 20 Yaşındaki Kendime Anlatabilmeyi Dilediğim Hayat Dersleri

Endişelenerek geçirdiğiniz zamanı geri alamazsınız

40’lı Yaşlarımda Öğrendiğim ve 20 Yaşındaki Kendime Anlatabilmeyi Dilediğim Hayat Dersleri
40’lı Yaşlarımda Öğrendiğim ve 20 Yaşındaki Kendime Anlatabilmeyi Dilediğim Hayat Dersleri

Hiç “keşke şimdiki aklım olsaydı” diye düşündün mü? Böyle düşünen ilk kişi değilsiniz ve kesinlikle sonuncu da olmayacaksınız. Çoğumuz, zamanda geri dönüp 20 yaşındaki benliklerimizle sohbet edebilirsek, daha bilinçli bir şekilde yaşlanabileceğimize inanıyoruz. 20’li yaşlarımızda çok fazla gelişme olur ve bilmemiz gereken her şeyi bildiğimize ve bunu başarmaya hazır olduğumuza kendimizi ikna ederiz.

Peki geçmişinizle konuşma fırsatınız olsaydı 20 yaşındaki kendinize ne söylerdiniz?

Borç Normal Değildir

Bitirmeme izin verin! Tabii ki, aylık ipotek geri ödemeleri, araba ödemeleri vb. borçlar gayet normaldir. Ancak, aşırı bireysel krediler ve kredi kartları ileriye dönük bir yol değildir.

Parayla satın almaya gücünüz yetmiyorsa, ona ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu sorgulamanız gerekir. Bir kredi kartı, kredi puanınızı oluşturmanıza yardımcı olur, ancak ne yaptığınızı bilmiyorsanız, o kadar kolay bir şekilde de yok eder.

20 yaşındaki kendime tavsiyede bulunabilseydim, ona borçlar, finans ve para yönetimi hakkında kendini eğitmesini söylerdim.

40’lı Yaşlarımda Öğrendiğim ve 20 Yaşındaki Kendime Anlatabilmeyi Dilediğim Hayat Dersleri
Geçmişinizle konuşma fırsatınız olsaydı 20 yaşındaki kendinize ne söylerdiniz?

Arkadaşlar> İlişkiler

Hepimiz bizi tamamen içine çeken ilişkiler içinde bulunduk. Birdenbire, bu yeni romantik partnerden başka arkadaşlarınıza veya başka insanlara ayıracak vaktiniz olmaz.

40’lı yaşlarınıza geldiğinizde, her seferinde arkadaş kaybettiğinizi fark edersiniz. Onları geri getirmeye çalışırsınız ama onların çoktan yollarına devam ettiklerini fark edersiniz. Sonra buna değmiş gibi hissedersiniz çünkü aşık olduğunuzu düşünüyorsunuzdur ve tüm zamanınızı o kişiyle geçirmek istiyorsunuzdur.

Gerçek şu ki, partneriniz arkadaşlarınızla zaman geçirmenizi istemeli ve kendi de arkadaşlarıyla zaman geçirmelidir. İkiniz de bunu yapmıyorsanız, daha büyük bir temel sorun var demektir.

Ne İstediğini Bil

Romantik bir partnerde ne istediğinizi öğrenmek için zaman ayırırsanız kendinizi çok fazla gönül yarasından kurtarabilirsiniz.

Filmler bize sevginin her şeyiyle bir ilişki kurmaya yeteceği fikrini veriyor. Rahatsız edici şüphelerin öneminin olmadığını, sinir bozucu alışkanlıkların arka planda kaybolacağını ancak, bunun gibi küçük şeyler yanlış kişiyle birlikteyken büyük sorunlar olmaya başlar.

Partnerinizde hangi özellikleri arıyorsunuz? Güvenilir, sağlıklı, pozitif ve temel değerlerinizi paylaşan biri mi?

Ne istediğinizi bilin ve daha azına razı olmayın.

Dostluk

Arkadaşlarınızla buluşmanızın üzerinden neredeyse aylar geçti, ancak onların hala arkadaşınız olduğunu biliyorsunuz. Çünkü hayat ne kadar meşgul olsa da iletişim halinde olmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz.

Keşke bunu daha erken fark etseydim. Yetişkinlikte zirveye ulaştıkça arkadaşlarınızı daha az görmenize rağmen, bağınız ne olursa olsun kalır. Gerçek bir arkadaş sonsuza kadar yanınızdadır.

Yaşlandıkça, insanlar uzaklaşır, evlenirler, çocukları olur ve kendilerini hayatlarına kaptırırlar. Yakın çevreniz küçülebilirken, insanlar öylece gitmiş değildir. Buluştuğunuz anda kaldığınız yerden devam edersiniz.

Abartılan Büyük Düğün

Evet, büyük bir kutlama istiyorsunuz. Evet, ömür boyu sürecek anılar yaratmak istiyorsunuz. Ancak düğünler çok pahalıya mal oluyor ve kimse borçlu bir evlilik başlatmamalı. Düğün planlamasının yarattığı stres ile birleşince bu kimse için yeni bir hayata başlamanın harika bir yolu değil. 20 yaşındaki kendime, davetli listesinde aşırıya kaçmadan anlamlı bir düğüne ve harika bir balayına odaklanmasını söylerdim.

Ne Kadar Az O Kadar İyi

40’lı Yaşlarımda Öğrendiğim ve 20 Yaşındaki Kendime Anlatabilmeyi Dilediğim Hayat Dersleri
40’lı Yaşlarımda Öğrendiğim ve 20 Yaşındaki Kendime Anlatabilmeyi Dilediğim Hayat Dersleri

Eski şeyleri sırf atmaya kıyamadığın için mi tutuyorsun? Ben de. Seyahatlerimden birçok farklı şey toplamaktan mustaribim- shot bardakları, şapkalar, kupalar … bunlar hiçbir şey ifade etmiyor. Hayatıma hiçbir şey katmıyor.

Etiketlerle dolu bir dolaba ihtiyacınız yok. Haftanın her günü düzinelerce saate veya farklı bir çift ayakkabıya ihtiyacınız yok.

Ne kadar az o kadar iyi. Hayat sahip olduğunuz şeylerden daha anlamlı.

Sağlığınıza Önem Verin

Vücudunuz ömür boyu sahip olacağınız tek şeydir. Formdayken formunuzu korumak çok daha kolaydır. Kendinizi biraz bıraktığınızda forma girmek çok daha zordur. Yapabilseydim, 20 yaşındaki kendime daha dikkatli ağırlık çalışmasını, kickboks, ve futbol oynamasını söylerdim. Vücudum yıllar boyunca çok fazla darbe aldı. Bu nedenle, değiştiremeyeceğim fazladan birkaç kilo fazlasından suçluyum. Bu, iyi bir vücuda sahip olmak için çaresiz olduğum anlamına gelmiyor. Vücudumdaki her eklemi çatırdatmadan kanepeden kalkmak istiyorum. Keşke daha önce kendime baksaydım.

Kariyer Sabır Gerektirir

Başarısızlık Korkusu ~ Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü?

Bu yaşlar kariyere başlamak için en iyi zamanlar değil. Benim zamanımda da pek iyi değildi. Ne yapmak istediğimi biliyordum ama üniversite kariyerim bunu yansıtmıyordu bu durumda beni biraz dezavantajda bıraktı. Şu an istediğim yere geldim ama beklediğimden çok daha uzun sürdü. Anksiyete ve depresyon ile mücadele ettim ve bu, partnerimle ilişkimi olumsuz yönde etkiledi. 20 yaşındaki kendime kariyer ilerlemesi konusunda sabırlı olmasını söylerdim. Tabii ki, dereceme rağmen yapmak istediğim şeyi sürdürdüğüm için üniversitede daha uygun bir alanı da önerebilirim.

Mükemmellik Diye Bir Şey Yok

İnsanlar, ben dahil mükemmeliyetçi olmakla övünüyor. Ama zamanda geri dönüp 20 yaşındaki kendime tavsiyede bulunabilseydim, ona buna bir son vermesini söylerdim çünkü mükemmellik diye bir şey yok.

Asla başaramayacağınız imkansız bir hedef yaratır çünkü asla mükemmelliğe ulaşamayacaksınız.

Mükemmelliğin peşinde koşmak sizi yalnızca bir sona götürür. Başarısızlık korkusu çok büyük olduğu için risk almanıza da engel olabilir.

Kısa Öğütler

 • Acıtabilir ama her zaman doğruyu söylemelisin.
 • Herkes senin kadar saygılı ve onurlu olmayacak.
 • Daha fazla saç jölesi kullanmayı bırak!
 • Ailene onları olabildiğince çok sevdiğinizi söyleyin, bir gün çok geç olabilir.
 • İyi olacaksın!
 • Daha fazla su iç.
 • Evden her çıktığında güneş kremi sürmeyi unutma.
 • Kendinizi ilk sıraya koymak ve enerjinizi tüketen şeylere (veya insanlara) hayır demekten çekinmeyin.
 • Ne istediğiniz konusunda açık ve dürüst olun, kimse aklınızı okumaz.
 • İnsanlar size kim olduklarını gösterdiğinde dinleyin.
 • Diploma alabilirsin ve yine de aptal olabilirsin.
 • Endişelenmek için harcadığınız zamanı geri alamazsınız.
 • Kâğıt üzerinde doğru olanı değil, sizin için doğru olanı yapın.
 • Bazıları senden hoşlanacak, bazıları senden hoşlanmayacak. Sorun değil, herkes için iyi olamazsın ve olmak zorunda değilsin.
 • Seyahat et.
 • Hata yapmana izin ver, her şey yoluna girecek.
 • Sabırlı ol.
 • Zamanınızı zehirli (toksik) insanlarla harcamayın.
 • Önemli olan eşyalar değil, insanlardır.
 • Kibar ol.

Gitmeden önce kâğıt kalem alın ve not alın:

“Zamanınız sınırlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak boşa harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun…” Steve Jobs

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bilime Göre Mutsuz İnsanların 13 Şaşırtıcı Alışkanlığı

Başarısız Olduğunuz Şeyleri Yapmanın Önemi

Daha Enerjik Olmanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık

Sabahları Asla Yapmamanız Gereken 7 Şey

Kim Olduğunuza Dair 7 İpucu! – Siz Kimsiniz?

Hammurabi Kanunları Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 8 Şey

Hammurabi Kanunları Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 8 Şey!

Amigdala