içinde ,

Elon Musk Beyin Çipi Projesini Bir Yıl İçinde İnsanlarda Kullanmak İstiyor

Elon Musk Beyin Çipi Projesini Bir Yıl İçinde İnsanlarda Kullanmak İstiyor
Elon Musk, Neuralink'in yıl içinde insanların beynine bilgisayar çipleri yerleştirmeye başlayabileceğini söyledi.

Tesla CEO’su Elon Musk, bir beyin-makine arayüz şirketi olan Neuralink şirketinin teknolojisini gösteren bir video yayınladı. Neuralink çipinin bir maymunun zihniyle video oyunları oynamasına izin verecek noktaya nasıl geliştirdiğini gösterdi. Elon Musk, Neuralink’in yıl içinde insanların beynine bilgisayar çipleri yerleştirmeye başlayabileceğini söyledi. Neuralink, ​​bazı öngörüleri karşılarsa, yıl içinde maymunlar üzerinde çalışmaktan insan denemelerine geçebilir.

Elon Musk

Şubat ayında, şirketin maymun implantlarıyla yaptığı çalışmalardan bahsettikten sonra yıl sonuna kadar insan denemeleri başlatmayı planladığını söyledi. O sırada CEO; başka bir kullanıcının, yapay zekayı insan beynine yerleştirmenin yanı sıra Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik hastalıkları tedavi etme potansiyeli olan ürün için insan denemelerine katılma talebine yanıt olarak zaman çizelgesini verdi. Musk, 2016’da başlattığı projesi hakkında geçmişte de benzer açıklamalarda bulundu. 2019’da bunun 2020’nin sonunda insanlar üzerinde test edileceğini söyledi. Hatta; temmuz 2019’da Musk, bir maymunun beyni ve Neuralink implantıyla bir bilgisayarı zaten kontrol edebildiğini söylemişti.

beyin çipi

Musk, Mars’ı kolonileştirme planlarından bahsettiği geniş kapsamlı bir röportaj için Clubhouse’a gitti; Clubhouse ziyareti sırasında Musk, şirketin çipi maymunun beynine nasıl yerleştirdiğini detaylandırdı. Yalnızca zihnini kullanarak video oyunlarını nasıl oynayabileceğini anlattı. (Clubhouse, 2020 yılında yazılım geliştiricileri Alpha Exploration Co. tarafından başlatılan, yalnızca davetiyeyle kullanılabilen, sesli sohbet içeren bir sosyal ağ uygulamasıdır.)

Neuralink çipleri diğer hayvanlar üzerinde de test edildi. Geçen yıl, şirket bir domuza yapay zeka beyin çipi yerleştirdi. Çip implantları beyin aktivitesini okuyabilir ve yazabilir. Musk, beyin-makine arayüzünün felçten kurtulmaktan insanlara telepatik güçler vermesine kadar her şeyi yapabileceğini iddia ediyor. Örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlamak gibi.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Elon Musk Beyin Çipi Takılı Bu Maymunun Zihniyle Pong Oynadığını Söylüyor

Elon Musk: Yapay Zekâ 5 Yıl İçerisinde İnsanlardan Daha Üstün Olacak

Başarısızlık Korkusu: Başarısız Olmaktan Korkmamak Mümkün mü? Musk ve Jobs bunu nasıl başardı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

maymun

Elon Musk Beyin Çipi Takılı Bu Maymunun Zihniyle Pong Oynadığını Söylüyor

Mısır'da 3 Bin Yıllık Kayıp Altın Şehir Keşfedildi

Mısır’da 3 Bin Yıllık Kayıp Altın Şehir Keşfedildi