içinde ,

Elon Musk Beyin Çipi Takılı Bu Maymunun Zihniyle Pong Oynadığını Söylüyor

maymun

Elon Musk’ın beyin-makine ara yüzleri geliştirmeye odaklanan şirketi Neuralink, YouTube’da yalnızca zihnini kullanarak ekrandaki imleci hareket ettiren bir maymunun videosunu yayınladı. Videoda 9 yaşındaki bir makak maymunu olan Pager’a, videonun çekilmesinden yaklaşık altı hafta önce bir Neuralink çip yerleştirildiği anlatılıyor. İlk olarak, metal bir pipetle verilen bir muz smoothie ödülü için bir joystick ile video oyunları oynaması öğretildi.

Bunu yaparken Neuralink cihazı, esasen hangi bölgelerin faaliyet gösterdiğini kaydederek el hareketlerini tahmin etmeyi öğreniyordu. Kalıpları öğrendikten sonra, oynamak için kullanılan oyun kolunun Pager ile bağlantısı kesildi. Ancak maymun sadece zihnini kullanarak oyunu oynamaya devam ediyordu. Bu tür bilimsel videoların yayınlanması pek de olağan değildir. Normalde; bunun gibi videolar, bilimsel dergilerde yayınlanan hakemli makaleler için tamamlayıcı malzemelerdir. Bu belgeler, diğer bilim adamları tarafından kontrol edilebilecek veriler içeriyor. Bir maymunun beyin implantı kullanarak video oyunları oynayabileceği inanması zor bir şer değildir. Çünkü felçli bir adam bir şeyler içmek için Neuralink olmayan bir beyin implantı kullanılarak robotik kol kullanmıştır.

maymun

Temmuz 2019’da Musk, bir maymunun beyni ve Neuralink implantıyla bir bilgisayarı zaten kontrol edebildiğini söylemişti. O zamandan beri domuzlarda Neuralink teknolojisinin tanıtımlarını gördük. Bugün Musk, Neuralink’in felçli bir kişinin başparmaklarını engelli olmayan bir kişiden daha hızlı tweet atabilecek şekilde kullanabileceğini tweetledi. Başka bir tweet’te ise beyindeki sinir bağlantılarını kullanarak engelleri ortadan kaldırabileceklerini söyledi. Örneğin belden aşağısı felçli kişilerin tekrar yürümesini sağlamak gibi.

Muhammed Ragıb ÇALIK


Bunlar da ilginizi çekebilir

Araştırmacılar, Hayvanların Sivri Kısımlarını Nasıl Büyüttüğünü Keşfetti

Uzaya Giden İlk Hayvanlar Neden Meyve Sinekleri Oldu?

Bilim İnsanları Köstebekgillerin İki Yeni Antik Atasını Keşfetti

Bilim İnsanları Köstebekgillerin İki Yeni Antik Atasını Keşfetti

Bilim İnsanları Köstebekgillerin İki Yeni Antik Atasını Keşfetti

Elon Musk Beyin Çipi Projesini Bir Yıl İçinde İnsanlarda Kullanmak İstiyor

Elon Musk Beyin Çipi Projesini Bir Yıl İçinde İnsanlarda Kullanmak İstiyor