içinde ,

Uzaya Giden İlk Hayvanlar Neden Meyve Sinekleri Oldu?

Uzaya Giden İlk Hayvanlar Neden Meyve Sinekleri Oldu?
Meyve sinekleri hala uzay araştırmalarında yaygın olarak kullanılmakta. Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2 Nisan 2018’de yapılan en son ikmal görevi, meyve sineği araştırmaları için önemli olan yeni donanımı içeriyordu. NASA

Çoğu insan için meyve sinekleri, aşırı olgunlaşmış muzların ve diğer unutulmuş meyvelerin etrafında dolaşan zararlı böceklerdir. Ancak, bilim insanları için meyve sinekleri önemli bir model organizmadır. Ayrıca bu küçük böceklerin içinde neler olduğunu anlamak, biyolojinin temelleri hakkında da büyük şeyler ortaya çıkarabilir. 20 Şubat 1947’de, meyve sineği, daha önce hiçbir Dünya yaratığının gitmediği yerlere cesurca gitti. Her şeyden önce, tarihi yolculuk, orijinal olarak Naziler tarafından tasarlanan bir roket üzerinde yapıldı. II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, Amerikan askerleri bir dizi Alman V-2 balistik füzesinin yanı sıra 300 tren vagonunu doldurmaya yetecek kadar bileşen parçası ele geçirdi. V-2’ler, saatte 5.632 kilometre maksimum hızla uçabilen ve 321 kilometre uzaktaki hedefleri vurabilen yüksek teknolojili, uzun menzilli silahlardı.

Uzaya Giden İlk Hayvanlar Neden Meyve Sinekleri Oldu?
NASA, uzun süreli uzay görevlerinin bir astronotun vücudu üzerindeki etkilerini ve vücudun yeni ve stresli ortamlara tepki verme şeklini ele almaya yardımcı olmak için uzayda meyve sinekleri üzerinde çalışıyor.

Sam Amca’nın (Samuel Wilson) ordusu, V-2’lerin büyük bilimsel potansiyele sahip olduğunu fark etti. 1946’da, silahlı kuvvetler onları New Mexico’daki White Sands Missile Range’te test etmeye başladı. O zamanlar bile, bir gün bir adamı uzaya koyma olasılığına ilgi vardı. Ama önce bazı önemli teknik soruların yanıtlanması gerekiyordu. Başlangıç ​​olarak, bilim insanları kozmik radyasyona maruz kalmanın gelecekteki astronotlara zarar verip vermeyeceğini merak ettiler.

1946’dan itibaren ordu, V-2 roketleriyle uzaya bir dizi biyolojik örnek fırlattı. Mısır, çavdar ve diğer bitkilerden elde edilen tohumlar gökyüzüne doğru gönderilerek, genellikle yerden 130 kilometre veya daha fazla yüksekliğe ulaşıyordu. Bunların çoğu, ancak hepsi değil, fırlatıldıktan sonra kurtarıldı ve ABD Donanması ile çalışan bilim insanları tarafından kapsamlı bir şekilde incelendi.

Deniz Araştırmaları Dairesi’ne göre, White Sands Missile Range 1947’ye kadar hayvanları uzaya gönderemedi. O yılın 20 Şubat’ında, meyve sinekleri yüklü bir V-2, 109 kilometre yüksekliğe gönderdiler. NASA şu anda uzayın resmen başladığı nokta olarak 100 kilometre yüksekliği kabul ediyor. Bu nedenle, bu böcekler, bu sınırı geçen ilk hayvanlar olarak kabul edilir.

Kozmik yolculuk için neden meyve sinekleri seçildi?

Uzaya Giden İlk Hayvanlar Neden Meyve Sinekleri Oldu?
Meyve sinekleri hala uzay araştırmalarında yaygın olarak kullanılmakta. Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2 Nisan 2018’de yapılan en son ikmal görevi, meyve sineği araştırmaları için önemli olan yeni donanımı içeriyordu. NASA

Genetik olarak, türlerinin Homo sapiens ile düşündüğünüzden çok daha fazla ortak noktası var. İnsanlarda bulunan tüm hastalığa neden olan genlerin yaklaşık yüzde 75’inin meyve sineğinin genetik kodunda benzerlikleri vardır. Meyve sineklerini incelemek bu nedenle bize kendi genetik yapımız hakkında çok şey öğretebilir. Bu da böceklerin biyolojik araştırmacılar arasında bu kadar popüler olmasının büyük bir nedenidir. White Sands Missile Range’in uzayda onlara ne olacağını görmek istemesinin nedeni de budur.

V-2’nin Dünya’ya inişinde, meyve sineklerini içeren bir kapsül kırıldı ve bir paraşüt yavaşça New Mexico toprağına indirdi. Bilim insanları, sineklerin hala hayatta olduğunu görünce rahatladı. Daha da önemlisi, kozmik radyasyonun onlar üzerinde genetik bir etkisi yoktu. Başka bir deyişle, böcekler uzayda mutasyona uğramamıştı. Bu, biyologları diğer hayvanları V-2 gezilerine çıkarmaya teşvik etti. NASA 1958’de kurulduğunda, Amerika uzaya çok sayıda hamster, fare ve maymun göndermişti (ne yazık ki, bunların çoğu hayatta kalamadı).

Utku Emre KOCAİBİŞ


Bunlar da ilginizi çekebilir

Uzaydaki İlk Adam Olan Yuri Gagarin’e Gerçekte Ne Oldu?

Uzaydaki Güneş Enerjisi Santralleri Enerji İhtiyacımıza Cevap Olabilir.

Çin’in Uzaydaki “Dünyanın İlk 6G Uydusu” Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

Çevrimiçi Eğitim İçin Açık Kaynaklı ve Düşük Maliyetli Bir Robotik Kol Geliştirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Comments

Yapay Zekâ, Şimdi de Gözünü Güneş’e Dikiyor

Yapay Zekâ, Gözünü Güneş’e Dikiyor

Fibromiyalji etkileri ile yaşamak….

Beni Yavaşça Öldürüyor. Fibromiyalji etkileri ile yaşamak….