içinde

Mona Lisa Tablosu Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Gerçek 

Mona Lisa

Mona Lisa; aynı zamanda, Francesco del Giocondo’nun karısı, Lisa Gherardini Portresi olarak da bilinir. Mona Lisa tablosu kavak ağacından bir panel üzerine yağlı boya ile yapılmıştır. Leonardo da Vinci ‘nin yaptığı ve muhtemelen dünyanın en ünlü tablosu. Resim hâlen Paris’teki Louvre Müzesi’nde Francesco del Giocondo’nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenmektedir. İşte size Mona Lisa hakkında bilmeniz gereken 10 önemli ve gerçek bilgi.

1. Francois, XIV. Louis ve Napolyon ile aynı dönemde yaşadı

Leonardo Da Vinci İtalya’da yaşarken bu tabloya başladı fakat I. Francois’in isteği üzerine Fransa’ya taşınana kadar bitirmedi. Fransız kral tabloyu Fontainebleau Sarayı’nda sergiledi, tablo yaklaşık yüz yıl boyunca orada kaldı. XIV. Louis tabloyu Büyük Versay Sarayı’na kaldırdı. 19. yüzyılın başlarında ise Napolyon Bonaparte tabloyu kendi özel odasında sakladı.

2. Bazı tarihçiler Mona Lisa’nın aslında Da Vinci’nin kendi portresi olduğuna inanıyor

Leonardo Da Vinci 1519’da öldü ve bir Fransız kalesine gömüldü. İtalya Ulusal Komite’si Kültürel Miras için soruşturma başlattı ve mezarı kazıp onun kafatasını çıkarmayı planladı. CSI kullanarak Da Vinci’nin yüzünü tekrar yapmak istediler. Peki yüzü gizemli Mona Lisa gibi olacak mı?

Mona Lisa ve Leonardo’nun portresi
Mona Lisa ve Leonardo’nun portresi

3. Louvre Müzesinde kendi odası var

Louvre hizmet vermeye başladıktan dört yıl sonra 2003 yılında 6,3 milyon dolar değerinde tadilat gördü. Bu tadilattan sonra tablonun kendi odası oldu. Doğal ışığın içeri girmesine izin veren cam tavan, sıcaklığı 6,1 santigrat derecede tutmayı sağlayan kırılmaz cam vitrin ve tablonun gerçek renklerini öne çıkaran ufak bir spot ışığı bulunmakta.

4. Tablo ama tuval değil

Da Vinci bu ünlü şaheserini kavak tahtası üzerine yaptı. Onun daha büyük çalışmalarını ıslak sıva üzerine yaptığını düşününce tahta o kadar da saçma gelmiyor. Tuval 14. Yüzyıldan beri sanatçılar tarafından kullanılıyor ama çoğu Rönesans sanatçısı küçük çalışmaları için odunu tercih etti.

5. Jackie Kennedy Mona Lisa’yı davet etti

Yüzyıllar boyunca, Fransız yetkililer tabloyu nadiren gözlerinin önünden ayırdılar. Ancak, first lady Jackie Kennedy Fransız hükümetine tablonun Birleşmiş Devletleri ziyaret edip edemeyeceğini sordu. Fransız başbakanı de Gaulle kabul etti. Bu sayede “Mona Lisa” Washington D.C.’deki National Gallery of Art’a oradan da New York City’deki Metropolitan Museum of Art’a gitti.

6. Bir hırsız onu ünlü yaptı

Sanat eseri olmasına rağmen Mona Lisa her zaman tanınan bir şaheser oldu. 1911 yazına kadar kimsenin dikkatini çekmiyordu. Gazeteler dünya çapından olan bu suçun hikayesini yaydı. Tablo iki yıl aradan sonra Louvre Müzesi’ne gelince neredeyse tüm dünya neşelendi.

Mona Lisa Tablosu
Mona Lisa Tablosu

7. Picasso hırsızlık suçundan zan altındaydı

Soruşturma sırasında jandarmalar Pablo Picasso gibi bilinen sanat muhaliflerini hırsızlık konusunda sorgulayacak kadar ileri gittiler.Bir zamanlar tablonun yakılması gerektiğini söyleyen şair Guillaume Apollinaire’itutukladılar. En sonunda şüphelerin asılsız olduğu ortaya çıktı.

8. Hayran postaları alıyor

Tablo 1815 yılında Louvre’e ilk kez geldiğinden beri sevenlerinden bol bol çiçek ve aşk mektupları alıyor. Kendi posta kutusu dahi var.

9. Herkes hayran değil

Çeşitli saldırganlar da Vinci’nin ünlü eserine saldırıda bulundu. Özellikle 1956 yılı çalkantılı bir yıldı. Ziyaretçilerden biri asit fırlattı ve başka biri ise taş yağmuruna tuttu. Saldırı zayıf kaldı fakat hala fark edilebiliyor. Kurşun geçirmez camın eklenmesi, 1974’te sprey boya ve 2009’da bir kahve fincanıyla sonraki saldırıları etkisiz kıldı.

10. Satılamaz ve Satın Alınamaz

Gerçekten paha biçilemez, tablo Fransız miras yasasına göre satılamaz ve satın alınamaz. Louvre koleksiyonunun bir parçası olarak, “Mona Lisa” halka aittir ve halkın mutabakatına göre halkın kalbi ona aittir.

Emre AKINCI


Bunlar da ilginizi çekebilir

Leonardo da Vinci – Kimdir?, Hayatı, Eserleri, Kitap ve Son Yılları

John F. Kennedy, ABD’nin En Genç 35. Cumhurbaşkanı

Tüm Zamanların En iyi Miyazaki Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

İşçi karınca çizimi

Karıncaların Sosyal İzolasyona Olan Tepkileri İnsanlarınkine Benziyor

Kütlesiz Enerji Depolama İçin Büyük Atılım