içinde ,

Dünyadaki En Nadir Büyük Maymunun Nesli Yakında Tükenebilir

Nesli Tükenmekte Olan Büyük Maymunlar

maymun

The Hill’in bildirdiğine göre, dünyadaki en ciddi tehlike altındaki büyük maymun türü olan Tapanuli orangutanlarının nesli tükenmeye daha önce düşünüldüğünden daha yakın olabilir. PLOS One dergisinde 4 Ocak’ta yayınlanan bir araştırmaya göre, büyük maymunlar artık 1800’lerin sonlarında kapladıkları habitatın % 3’ünden daha azını işgal ettikleri Endonezya’nın Kuzey Sumatra kentindeki Batang Toru dağlarında bulunabilir. Batang Toru’da 800’den az Tapanuli orangutanı kalmış olan tür, yaklaşan nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıyadır.

en nadir maymun

Çalışma yazarı, bir koruma bilim adamı ve koruma grubu Borneo Futures’ın kurucusu Erik Meijaard , The Hill’e şu açıklamayı yapmıştır “Her yıl yetişkin nüfusun% 1’inden fazlası öldürülür, yakalanır veya yer değiştirirse, Tapanuli orangutanı modern zamanlarda nesli tükenen ilk büyük maymun türü olacak.”

The Hill’in bildirdiğine göre;

Bölgedeki tarihi kayıtlara dayanan çalışma, maymunların Batang Toru dağlarındaki şu an ki evlerini hedef alan avcılar tarafından sürüldüğünü ve aynı zamanda eski yaşam alanlarının parçalandığını ortaya çıkardı. Yazarlar, ideal olarak, orangutanların hayatta kalma şanslarını en üst düzeye çıkarmak için ova alanları da dahil olmak üzere çeşitli ortamlar arasında hareket edebilmeleri gerektiğini, ancak bunun yerine, en uygun şekilde uygun olmadıkları dağlık bölgelerde sıkışıp kaldıklarını söyledi.

Bu sınırlı habitat bile, kısa bir süre sonra, Kuzey Sumatra’daki Güney Tapanuli Regency’deki Batang Toru Nehri üzerinde kurulacak olan yeni bir hidroelektrik santrali tarafından tehdit edilebilir. 301 dönümlük (122 hektar) alan birkaç Tapanuli orangutan alt popülasyonunun birbirine karışmasını engelleyecektir. Bu da akraba çiftleşmesine yol açıp türün genetik çeşitliliğini sınırlandıracaktır.

en nadir maymun

PT North Sumatera Hydro Energy (PT NHSE) şirketi, COVID-19 salgını nedeniyle santralin yapımına ara verdi. Proje ayrıca Bank of China’nın temel fonunu da kaybetti. Bu nedenle inşaat birkaç yıl beklemede kalabilir. Meijaard ve ortak yazarları, IUCN ve Sumatran Orangutan Koruma Programı’nın (SOCP) orangutanlara yönelik tehdidi değerlendirmek için bağımsız bir soruşturma başlatmak için bu duraklamayı kullanmasını istiyor.

PT NHSE daha önce kendi değerlendirmesini finanse etti. Bitkinin maymunların yaşam alanlarını tehdit etmeyeceği sonucuna vardı. Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) daha sonra PT NHSE değerlendirmesine itiraz ederek kendi raporunu yayınladı. Santralin ötesinde, Tapanuli orangutanlarının hayatta kalmasını tehdit eden başka faktörler de var. The Hill’de daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Oğuzhan Saçkıran


Bunlar da ilginizi çekebilir

Dünya’da Kaç İnsan Türü Yaşadı?

Dünyada Dokuz Farklı İnsan Türü Vardı. Artık Bir Tane Var. Geri Kalanları Biz Mi Öldürdük?

Çinli Araştırmacılar Maymunlar İçin Yüz Tanıma Sistemi Geliştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kütlesiz Enerji Depolama İçin Büyük Atılım

Hastalıktan muzdarip insanlar, davranış değişiklikleri, uyku bozuklukları, halüsinasyonlar ve koordinasyon sorunları gibi bir dizi nörolojik semptom gösterir

Kanada’da Bilinmeyen Bir Beyin Hastalığı Ortaya Çıktı