içinde ,

Beyinlerini Gerektiğinde Küçültüp Büyütebilen İşçi Karıncalar

Beyinlerini Küçültebilen ve Gerektiğinde Yeniden Büyütebilen İşçi Karıncalar

karınca

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Arizona Eyalet Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, belirli bir karınca türünün benzersiz olduğunu çünkü işçi karıncaların gerektiğinde beyin boyutlarını büyütebilir ve küçültebilir olduklarını keşfettiler. Proceedings of the Royal Society B’de yayınlanan makalesinde grup, Hint zıplayan karıncaları hakkındaki çalışmalarını ve beyinlerinin ve yumurtalıklarının esnekliği hakkında ne öğrendiklerini anlatıyor.

İşçi Karınca

Çoğu karınca türünde, bir koloninin üreyebilen tek üyeleri erkekler ve kraliçedir. Bir kraliçe öldüğünde, koloni genellikle onu takip eder. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, Hint zıplayan karıncalarla işlerin oldukça farklı olduğunu keşfettiler. Kadın işçiler, kraliçe ölürse kraliçe işi için rekabet edebilirler ve kazanırlarsa, beyin boyutlarını küçültebilir ve yumurtalıklarının boyutunu artırarak bir kraliçenin görevlerini üstlenmelerine izin verebilirler.

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada benzersiz davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmek için birkaç yıl boyunca Hint zıplayan karıncaları izlediler. Bir koloninin kraliçesi öldüğünde, birçok kadın işçinin bunun için yarışmaya başladığını keşfettiler. Yarışmalar çoğunlukla diğer kadınları antenleriyle dürtmekten ibaretti. Bir noktada, bir fikir birliğine varılır ve yarışmacılardan biri kazanan ilan edilir ancak kararın nasıl alındığı hala net değil. Özellikle kraliçe işi için yarışan tüm dişiler, yarışma yapılırken işçi görevlerine devam ederler. Araştırmacılar, kraliçe olacak karıncayı tanımlamak için “gamergate” terimini kullandılar.

İşçi Karınca

Yeni kraliçe seçildiğinde değişmeye başlar. Kolonin nüfusunu arttırabilmek için yumurtalıkları büyür ve beyni %25’e kadar küçülür. Ayrıca zehir üretmeyi bırakır ve davranışlarını değiştirir. Kavga etmek yerine davetsiz misafirlerden saklanmaya başlar ve asla avlanmaz.

Araştırmacılar, vücut değişiklikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kadın işçileri kolonilerinden çıkardılar ve yeni bir kraliçe için rekabet etmelerini sağladılar. Ardından, kazanan ilan edildiğinde ve vücudu değiştiğinde, araştırmacılar onu orijinal koloniye geri koydu. Diğer karıncaların onu yerinde tuttuğunu ve bir süre herhangi bir şey yapmasını engellediğini gördüler. Bu süre boyunca, gamergate fiziksel olarak bir işçi karıncaya geri döndü. Bu, bir böcekte daha önce hiç görülmemiş bir esneklik derecesidir.

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir

Karıncalar Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şaşırtıcı Gerçek Bilgi

Yaprak Kesici Karıncalarda Yeni Müthiş Bir Güç Keşfedildi.

Sadece Kertenkeleler Değil, Timsahlar da Kuyruklarını Yeniden Büyütebilir

Gözlemlenen tuhaflıklara uyan iki şekil vardır - bu sanatçının çiziminde görüldüğü gibi bir puro gibi uzun ve ince ya da bir krep gibi düz ve yuvarlak, neredeyse jilet inceliğindedir.

Harvard Gökbilimcisi Bir Uzaylı Gemisinin Bizi Ziyaret Ettiğini Savunuyor

Kelebek

Bir Kelebeğin Yaşayabileceği En Uzun Süre Nedir?