içinde

Bilime Göre Bruce Lee’nin Gerçek Ölüm Nedeni

bruce lee
Bruce lee ölüm nedeni

‘Ejder Kalesi’ ve ‘Öfkenin Yumruğu’ filmlerinin yıldızı Bruce lee gangsterler tarafından öldürülmedi. Peki ölüm sebebi neydi? Bilime dayanarak sizlere açıklayalım.

Tüm zamanların en büyük ekran dövüş sanatçısı olan Bruce Lee, 20 Temmuz 1973’te 32 yaşında aniden öldü.

Henüz doğrulanmamış olsa da, önerilen bu ölüm nedeni, “su gibi ol” ikonik sloganıyla ünlü aktörün çok fazla su içtiği ve bu yüzden öldüğü düşünülüyor.

Sonuçlarına ulaşmak için çalışmanın yazarları, Lee’nin ölümüyle ilgili bilinen gerçekleri gözden geçirerek başladılar. Örneğin, ünlü aktörün esrar ve su içtikten kısa bir süre sonra saat 19:30 sıralarında baş ağrısı ve baş dönmesi yaşadığı belgelenmiştir. Daha sonra Equagesic adlı bir ağrı kesici aldı, ancak iki saat sonra hareketsiz halde bulundu.

bruce lee neden oldu
Bruce Lee’nin ölümü hiçbir zaman tam olarak açıklanmadı. Görsel kaynak: Songquan Deng/Shutterstock.com

Yapılan bir otopsiye göre, beyninin ortalama 1.400 gramın oldukça üzerinde olan 1.575 grama kadar beyninin şiştiği ortaya çıktı. Bu nedenle Lee’nin, ağrı kesiciye aşırı tepki nedeniyle oluşan beyin ödemi adı verilen bir tür şişlikten öldüğü sonucuna varıldı.

Bununla birlikte, çalışma yazarları, ilacı yalnızca baş ağrısı ve baş dönmesi yaşadıktan sonra aldığına dikkat çekiyor, bu da beyninin hapı atmadan önce şişmeye başladığını gösterebilir.

Araştırmacılar, halka açık bilgilerin analizine dayanarak, ölüm nedeninin hiponatremiye(sıvı fazlalığı) bağlı beyin ödemi olduğunu öneriyoruz. Başka bir deyişle, Bruce Lee’yi böbreğin fazla suyu dışarı atamamasının öldürdüğünü öne sürüyoruz” diye yazıyor.

Hiponatremi, sıvı alımı böbreklerin kandan suyu süzme kapasitesini aştığında ortaya çıkar.

Genellikle bir kişi çok kısa bir süre içinde çok miktarda su içtiğinde ortaya çıkar. Lee’nin böyle bir şey yaptığına dair hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte, çalışma yazarları onun “hiponatremi için birden fazla risk faktörüne” sahip olabileceğini söylüyorlar.

bruce lee olumu
Bruce Lee Hong Konglu ve Amerikalı bir dövüş sanatçısı, dövüş sanatları eğitmeni, oyuncu, yönetmen, senarist, yapımcı ve filozoftu.

Örneğin, Lee’nin karısı ve doktorları tarafından, oyuncunun katı gıdaları bıraktığı ve sadece havuç ve elma suyuyla hayatta kaldığına dair birkaç iddiaya dikkat çekiyorlar. Bu düşük çözünenli yeme diyeti, Lee’nin hiponatremi geliştirme olasılığını önemli ölçüde artırmış olabilir.

Aktörün ayrıca vücudundaki sodyumu atmak ve kaslarını daha yırtık göstermek için idrar söktürücü kullandığı bildirildi. Üstelik Lee’ye yakın kaynaklar, Lee’nin hayatının son aylarında günde “on ila yirmi şişe sake(japon içkisi)” içmeye başladığını iddia ediyor.

Bu yaşam tarzı faktörlerini hesaba katan araştırmacılar, Lee’nin muhtemelen ölümünden iki ay önce kustuğunda, bayıldığında ve kasılmaya başladığında beyin ödemi yaşadığını söylüyor. Olaydan kurtulmuş olmasına ve o sırada hiponatremi teşhisi konmamış olmasına rağmen, çalışmanın yazarları bu açıklanamayan hastalığın başına geleceklerin habercisi olabileceğini öne sürüyorlar.

Özetle, uzmanlar Lee’nin vücudunun suyu dışarı atamadığını ve bundan dolayı öldüğünü düşünüyorlar.

Yani su gibi ol. Ama çok fazla su değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

japon baligi

Dev Japon Balığı Görenleri Hayrete Düşürdü!

ideal kadın vucudu

İdeal Kadın Vücut Tipi Son Yüzyılda Nasıl Değişti?