içinde

İdeal Kadın Vücut Tipi Son Yüzyılda Nasıl Değişti?

ideal kadın vucudu
Çoğu insan 2000'li yılların başında tonlarca photoshop'a maruz kaldı. Gördüğünüz modellerden herhangi birine benzemek imkansızdı.

Moda her zaman değişir ve bu da giyimi sıcak bir konu haline getirir. Yıllar boyunca, bir kadının ideal vücut tipi modası geçmiştir. Geçen yüzyılda, bazı görünüşler en çekici olarak kabul edildi, ancak bunlar önemli ölçüde değişti. Bazen değişimler daha incedir, ancak on yıllar öncesine baktığınızda şaşırtıcı olabilirler.

Toplumun kadına nasıl baktığını belirlemek için belirli bir zaman dilimi için ideal vücut tipine bakmak ilginçtir. Bu aynı zamanda kimin ünlü olduğunu ve neden olduğunu görmenize yardımcı olur. İşlerin nasıl değiştiğini görmek için idealize edilmiş kadın vücut tipini on yıllar boyunca gözden geçirelim.

Gibson Kızı (1910’lar)

1900’lerin başlarında, dergilerde fotoğraf yayınlamak çok pahalı olduğu için şirketler, ürünlerin reklamını yapmak için illüstratörleri kullandılar. Charles Dana Gibson onlardan biriydi ve kadınları elbiseler ve korseler içinde tasvir etmesiyle tanınıyordu.

gibson kizi
Gibson Kızı (1910’lar)

Camille Clifford

Camille güzel bir model ve oyuncuydu. Aslında, insanların taklit etmek istediği 45 santimlik bir beli vardı. Uzun elbisesinin altına korse giymek anlamına geliyordu ve bunu görünüş için yaptı.

camiller clifford
Camiller Clifford 1910

Sinek Kızlar (Kükreyen 1920’ler)

1920’lerin Flapper stili, Gibson Girl imajından büyük bir değişimdi. Bu hanımların kısa saçları, şapkaları ve beli gizleyen bol elbiseleri vardı. Bu dönemde hükümet 19. Değişikliği onaylayarak kadınların oy kullanmasına izin verdi!

1920 kizlari
Charleston’u Yapan Dört Dansçı

Margret Gorman

Margaret, 1921’de Amerika Güzeli oldu. O zamanlar insanlar onun ideal vücut tipine sahip olduğunu düşünüyorlardı. Görünüşe göre çocuksu, uzun ve zayıftı, bu da önceki on yıldaki kum saati figüründen büyük bir değişiklikti.

margaret gorman
Margaret Gorman

Hollywood Etkisi (1930’lar)

Kükreyen 20’lerden sonra, 1930’lar başka bir moda değişikliğine tanık oldu. Borsa çöktü, bu da kadınların vücuda oturan elbiselere ve klasik feminen stile geri döndüğü anlamına geliyor. Bu nedenle boxer elbiselerden uzaklaştılar.

soft siren
Yumuşak Siren (1930’lar)

Dolores Del Rio

Dolores o zamanın en popüler kadınıydı çünkü o ideal bir vücut tipine sahipti ve 1930’ların kadınlarının can attığı eski Hollywood cazibesine sahipti. Photoplay dergisi onu “sıcak kıvrımlı” ve “yuvarlak dönüşlü” olarak tanımladı. Bu Meksikalı yıldız en iyi figüre sahipti!

dolores del rio
Dolores Del Rio

Yıldız Kız (1940’lar)

1940’larda II. Dünya Savaşı nedeniyle işler yeniden büyük ölçüde değişti. Kadın modası dahil Amerika’daki her şeyi etkiledi. Artık uzun uzuvlar ve geniş omuzlar en iyi seçeneklerdi ve torpido/kurşun sutyenler popüler oldu.

star spangled
Yıldız Pullu Kız (1940’lar)

Betty Grable

Betty bu dönemde ideal kadın olarak ön plandaydı. Vücut stili nedeniyle oldukça popüler bir pin-up kızıydı. Bu nedenle, her yerde askerlerin ayak dolaplarında onun resmini görmek yaygındı!

betty grable
Betty Grable

Kum Saati Figürü (1950’ler)

40’larda kıvrımlar daha popülerken, 1950’lerde kum saati figürü geri dönüş yaptığı için o Gibson Girl beline geri döndü. Güçlü omuzlar ve incelik yine ortaya çıkmıştı. Dergiler, kalçaları genişletmeye yardımcı olmak için kilo aldırıcıların reklamını yapacak kadar ileri gitti!

hourglass figure
Kum Saati Figürü (1950’ler)

Marilyn Monroe

Marilyn’in bir tanıtıma ihtiyacı yok. Muhtemelen kum saati şekline sahip en ünlü kadın ve güzelliği zamana karşı duruyor. Aslında, bunca yıldan sonra hala en tanınmış Hollywood yıldızı.

Marilyn Monroe
Marilyn Monroe

Dar Vücut (1960’lar)

1950’ler kıvrımlı ve dolgun vücut tipine odaklandı, ancak 1960’lar tamamen farklı bir yöne gitti. O kum saati figürü gitmişti ve çok ince ve uzun en iyi seçimdi. Dar kalçalar ve küçük beller çok modaydı!

dal pozu
Dal pozu (1960’lar)

İnce Dal Pozu

Lesley Lawson (Twiggy) o zamanlar bir modeldi ve ince raylı vücut tipini sahneye çıkardı. 16 yaşında, tüm moda manzarasını değiştirdi çünkü herkes onun gibi süper zayıf olmak istiyordu!

ince dal pozu
İnce dal pozu 1960’lar

Disko Divası (1970’ler)

Ray kadar ince görünüm 1970’lere kadar devam etti, ancak eğriler yine memnuniyetle karşılandı. 1950’lerdeki kadar aşırı olmasa da, 70’ler dengeli bir vücut tipi gördü. Disko divaları size bunu nasıl yapacağınızı gösterdi ve kıyafetleriyle harika göründü.

disko diva
Disko Divası (1970’ler)

Çarli’nin Melekleri

1970’lerin en ünlü yüzleri orijinal Charlie’nin Melekleri filmindendi. Kate Jackson, Farrah Fawcett ve Jaclyn Smith, bu on yılın kıvrımlı, zayıf ve uzun olan ideal vücut tipini özetlediler.

charlie melekleri
Çarli’nin Melekleri

Süper Model (1980’ler)

1980’ler, Supermodel görünümünün tanıtıldığını gördü. Bu çok uzun bacaklı ve normalden uzun boylu modellere verilen isimdi. Bu tarzı ekranda görmeden MTV gibi televizyon izlemek imkansızdı.

supermodel
Süper Model (1980’ler)

Rachel Avcısı

Rachel’ın boyu 1,80’in biraz altındaydı ve herkesin tepesindeydi. Rod Stewart sadece 5’10 ”ve onun üzerinde yükseldi! Herkes vücudunu Sports Illustrated ve diğer dergilerde hatırlıyor. Artı, birçok müzik videosunda yer aldı!

rachel avcısı
rachel avcısı

Kimsesiz Model (1990’lar)

1990’larda moda, kıvrımlı/uzun boyludan ince görünüme (az kıvrımlı veya hiç kıvrımsız) doğru bir başka keskin dönüş yaptı. Pek çok insan buna “eroin şıklığı” demeye başladı çünkü görünüşe göre bu kadınlar uyuşturucu kullanıyor. Bu, önceki on yılın Süpermodel stilinin tamamen zıttı!

kimsesiz
Kimsesiz (1990’lar)

Kate Moss

Kate, 90’ların ince ince görünümünün poster çocuğu. Bu moda ikonu şansını Calvin Klein ile yakaladı. Aslında, insanlar genellikle o sıralarda başlayan sıfır beden trendi için onu suçluyor. Yine de 2012’de yaklaşık 9,2 milyon dolar kazandı!

kate moss
kate moss

Tutkulu Güzellik (2000’ler)

Yeni milenyum geldiğinde, moda tutkunları bu zayıf görünüme veda etti ve atletik bir vücut tipine odaklandı. Dergi kapaklarındaki kadınların artık çok sert karın kasları vardı. Önceki on yıllardaki kadar kıvrımlı olmasalar da, yine de 90’ların kimsesizlerinden daha kıvrımlıydılar.

guzel kadin
Tutkulu Güzellik (2000’ler)

Gisele Bündchen

Gisele, yanında yeni bir süper model görünümü getirdi: atletik, uzun bacaklar ve uzun boylu. Bu Brezilyalı model, yıllardır en çok kazanan kadın oldu. Hatta bazıları onun dünyadaki en güzel kadın olduğunu ve modayı büyük ölçüde etkilediğini düşünüyor.

gisele bundchen
gisele bundchen

Zengin Kızlar (2010’lar)

2010 yılı boyunca, kıvrımlı patikler en popüler vücut stili haline geldi. Beyonce onu en iyi seçim yaptı ve Bootylicious çıktı. Destiny’s Child’ın bu popüler şarkısı anlaşmayı imzalayarak popo ve kalçaları tüm öfkeye dönüştürdü.

ganimet kizi
Ganimet Babe (2010’lar)

Rihanna

Rihana, Barbadoslu bir güzel ve popüler bir sanatçıdır. Müthiş vokali kalabalığı hayran bırakıyor ama aynı zamanda şık ve harika bir vücudu var. Şimdi, bir moda çizgisi var ve bir iş kadını olarak becerilerini sergiliyor.

rihanna
Rihanna

Kim Kardashian

Kim, bu cesur ganimet stilini ana akım medya arasında popüler hale getirdiği için de övgü alabilir. Arkası bu kadar olsa da, böyle bir popoya sahip olmayan kadınlar, istediklerini elde etmek için prosedürler uygulayabilirler. Oldukça yaygın!

kim kardashian
kim Kardashian

Jennifer Lopez

Onu “Bloktan Jenny” veya “JLo” olarak tanıyor olabilirsiniz. Ne olursa olsun, o güzel bir kadın ve kıvrımlı ve güçlü bir vücuda sahip. Arkasına doyamıyoruz ve hit şarkısı “ Booty ” her şeyi söylüyor.

jennifer lopez
jennifer lopez

Vücut Pozitifliği

Son zamanlarda, işler herhangi bir düzeyde vücut pozitifliğini kapsayacak şekilde değişti. Buradaki fikir, her boyuttaki veya şekildeki kadını güzel hissetmeye teşvik etmektir. Başkasının belirlediği belirli bir vücut tipine uymaları gerekmez!

vücutlar
Vücut Pozitifliği

Reklamcılık

Birçok şirket de buna odaklanıyor. Popüler bir marka olan Aerie, farklı bedenlere, gövde tiplerine ve şekillere sahip çeşitli modeller kullanır. Artı, şirket fotoğraflara rötuş yapmıyor, bu yüzden bu hanımlar gerçek halleriyle görülüyor.

reklamcilik
Reklamda kullanılan yüz ve vücutlar

Photoshop ve Gerçeklik

Çoğu insan 2000’li yılların başında tonlarca photoshop’a maruz kaldı. Gördüğünüz modellerden herhangi birine benzemek imkansızdı. Dergiler gerçekçi olmayan beklentiler satmaya çalıştı, bu yüzden doğallık ve kabullenme eğilimi kalıcı.

photoshop
Photoshop ve Gerçeklik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

bruce lee

Bilime Göre Bruce Lee’nin Gerçek Ölüm Nedeni

yasli bebekler

İkizler Rekor Kırdı! Şimdiye Kadar Doğmuş ‘En Yaşlı’ Bebekler