içinde

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 9 ila 12 Haftası Neler Yaşanıyor?

Hafta Hafta Gebelik
Hafta Hafta Gebelik

Merhabalar sevgili okurlar, sizler için daha önce; Hamileliğin 1.Trimester, 2.Trimester, 3.Trimester dönemleri ve gebeliğin 0 ila 8 haftası neler yaşandığını paylaştık dilerseniz linklerden ulaşabilirsiniz. Şimdi ise biraz daha minimize ve detaylı hali olan hafta hafta hamilelik dönemlerinden 9 ila 12 hafta arasında yaşananları sunacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Hamilelikte 9. Hafta

9. Hafta
9. Hafta

Bebeğinizin kafasi hala vücudunun diğer bölümlerine göre büyüktür ve çenesi henüz oluşmamıştır. Yüzü şekil almaya başlamıştır. Gözlerin renk pigmentleri oluşmaya ve belirginleşmeye başlar. Ağız, dil ve tat alma duyusu gelişmeye başlar. Eller ve ayaklar gelişir. El ve ayak parmakları gelişmeye başlar. Kalp, beyin, böbrekler ve mide gelişmeye devam eder. Embriyo 22 mm boyutlarındadır.

Hamilelikte 10. Hafta

10. Hafta
10. Hafta

10. Haftada kulaklar kafanın kenarlarından belirginleşmeye başlar ve gelişmeye devam eder. Üst dudak ve burun delikleri gelişmiştir. Kalp tamamen şeklini almıştır ve dakikada 180 defa atmaktadır. Yani sizin kalp atış hızınızın ortalama 2 veya 3 katı daha hızlı atar. Kaş çizgileri oluşur ve az da olsa hareket ettirebilir. Fakat bu mimik hareketlerini hissedemezsiniz. Belki ultrasonda yakalayabilirsiniz. El ve ayak parmakları belirginleşmeye devam etmektedir.

Hamilelikte 11. Hafta

11. Hafta
11. Hafta

Yüz kemikleri şekillenmiştir, göz kapakları kapalıdır ve birkaç hafta daha açılmayacaktır. Kulaklar daha çok belirgin hale gelmiştir. Kafasi vücut ölçüsünün 1/3 ini oluşturmaktadır. Vücut hızla büyümeye devam eder. El ve ayak parmakları ve tırnaklar oluşur. Plasenta büyümeye devam eder.

Hamilelikte 12. Hafta

12. Hafta
12. Hafta

Bütün kaslar, kemikler yerine oturmuştur ve cinsel organlar gelişmeye başlar. Hareketleri hissetmeniz için henüz erkendir ama bebeğiniz hareket etmeye başlamıştır. İskelet yapısı kıkırdaklardan oluşur. Bu dönemde kıkırdaklar kemiğe dönüşmeye başlar. Bebeğiniz başparmağını emmeye başlar. Ortalama 61 mm boyutundadır. Yani bir erik boyutunda.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Hamileliğin 1.Trimester Dönemi – 1-12 Hafta

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 0 ila 8 Haftası Neler Yaşanıyor?

Hamileliğin 2.Trimester Dönemi – 13-28 Hafta

Hamileliğin 3.Trimester Dönemi – 28-40 Hafta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 0 ila 8 Haftası Neler Yaşanıyor?

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 13 ila 16 haftası Neler Yaşanıyor?