içinde

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 21 ila 24. haftası Neler Yaşanıyor?

Hafta Hafta Gebelik
Hafta Hafta Gebelik

Merhabalar sevgili okurlar, sizler için daha önce; Hamileliğin 1.Trimester2.Trimester3.Trimester dönemleri ve gebeliğin 0 ila 8 hafta9 ila 12 hafta, 13 ila 16 hafta, 17 ila 20 hafta neler yaşandığını paylaştık dilerseniz linklerden ulaşabilirsiniz. Şimdi ise biraz daha minimize ve detaylı hali olan hafta hafta hamilelik dönemlerinden 21 ila 24 hafta arasında yaşananları sunacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Hamilelikte 21. Hafta

21.hafta
21.hafta

21 haftaya kadar, doğmamış bebeğiniz yaklaşık 350 gr ağırlığındadır. Artık plasentadan daha ağır hale gelmiştir. Plasenta hamilelik boyunca büyümeye devam edecektir. Bebeğiniz bu donemde yumuşak ve ince tüylerle kaplıdır. Bu tüylere lanugo denir. Bu tüylerin amacı henüz bilinmemektedir. Ancak doğmamış bebeği doğru sıcaklıkta tutabileceği düşünülmektedir. Lanugo tüyleri genellikle doğumdan önce dökülürler.

Hamilelikte 22. ve 23. Haftalar

22.hafta
22.hafta

Doğmamış bebeğiniz bir uyku ve uyanma modeline girmeye başlıyor. Bebeğiniz uyku düzenini oluşturmuştur. Bu uyku düzeni sizin uyku düzeninize uymayabilir. Siz akşam uyumaya çalışırken bebeğiniz yeni uyanmış ve hareket halinde olabilir.

23.hafta
23.hafta

Ciğerleri henüz düzgün çalışmamaktadır. Fakat nefes alma egzersizlerine devam etmektedir. Rahim (Uterus) dışındaki hayata hazırlık yapmaktadırlar. Doğuma kadar plasenta aracılığı ile oksijeni sizin tarafınızdan sağlamaya devam ederler. Tüm oksijeni sizden plasenta yoluyla alırlar ve doğana kadar bunu yapacaklardır.

Hamilelikte 24. Hafta

24.hafta
24.hafta

Eğer bebeğiniz bu haftalarda doğar ise kurtulma şansı vardır. Fakat yaşayamama oranı da yüksektir. Bunun nedeni ciğerlerinin ve diğer yaşamsal organlarının tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bu dönemde doğan bebeğinizin belirli özürleri olabilmektedir. Fakat tedavileri de mümkün olabilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 9 ila 12 Haftası Neler Yaşanıyor?

Hamileliğin 2.Trimester Dönemi – 13-28 Hafta

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 13 ila 16 haftası Neler Yaşanıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Comments

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 17 ila 20. haftası Neler Yaşanıyor?

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 25 ila 28. haftası Neler Yaşanıyor?