içinde ,

Leonhard Euler: zeki ve başarılı bilim insanı Euler hakkında her şey

Bazı bilimsel keşifleri Newton ve Einstein’ın başarılarından daha hayran bırakıcı olan ve bilinmeyen bilim insanı.

Leonhard Euler

Üniversite düzeyinde Matematik veya Fizik eğitimi almadıysanız, Leonhard Euler ‘i (1707–1783) muhtemelen duymamışsınızdır. Ancak onun kim olduğunu bilen pek çok insanın size söyleyeceği gibi, bilim dünyası üzerindeki etkisi göz ardı edilemez.

Da Vinci’ye benzer şekilde, Euler de bilimin yalnızca bir yönüne odaklanmadı. Optik, astronomi, müzik teorisi, mekanik ve akışkanlar dinamiği alanındaki çalışmaları ve bugün hala kullanılan teorileri ile tanınıyor.

Leonhard Euler
Leonhard Euler Portresi

Keşiflerinin sayısının büyülüğünden dolayı teorilerinin hepsine onun ismini verilmemişti, bu sebeple onun teorilerini kanıtlayan kişilerin isimleri verildi.

Doğduğundan beri etrafındaki bazı kişiler onun zekasını farkındaydı , ancak babası bir din adamı olması sebebiyle Euler ‘in de teoloji ile ilgilenmesini istedi. Euler ’in kurtarıcısı, babasının bir aile dostu olan Johann Bernoulli’di.

Johann Bernoulli o zamanlar Avrupa’nın en iyi matematikçisi olarak biliniyordu ve babasını genç Euler ‘in matematikte harika bir kariyere doğru gittiğine ikna ettikten sonra Euler ’e her Pazar dersler verdi ve yeteneğini daha da ilerletmesini sağladı.

Görme ile ilgili sorunlar

Yetişkinlik zamanlarında yaşadığı görme bozukluğunu düşündüğümüzde bilimsel başarıları daha da hayran kalınası gözüküyor. 1738’de sağ gözü neredeyse kōr oldu ve 3 yıldır tekrarlayan yüksek ateşinin buna sebep olduğunu düşünmek yerine, Saint Petersburg Üniversitesi için yaptığı haritacılık çalışmasını sorumlu tuttu.

Saint Petersburg Üniversitesi’ndeki sansürün gitgide daha da kötüleşmesiyle Almanya’ya taşındıktan sonra, sol gözünde bir katarakt oluştu ve görme yeteneği daha da kötüleşti. Katarkt olan gözü Almanya’da kaldıktan sonra kōr olmasına yol açacak olan ve görmesini sağlayan tek gözüydü.

Bu durum için şunu söyledi:

“Artık daha az dikkat dağıtacağım.” – Leonhard Euler

Bu sebeple ilgi alanları ile ilgilenmeyi yarıda bırakmak yerine, üretkenliğini; matematiğe olan ilgisini ve azmini destekleyen bazı yazarlar sayesinde zamanla arttırdı.

1. Katerina sayesinde, Euler, çok büyük bir maaş çeki, emekli maaşı ve tüm çocukları için hükümette yüksek mevkiler vaadiyle Rusya’ya geri dönmeye ikna edildi.

Geri kalan günlerini Katerina liderliğinde gelişmekte olan Rusya İmparatorluğu’nda yaşayarak geçirdi. Daha sonra Uranüs adında yeni bir gezegenin keşfini tartışırken beyin kanamasından vefat etti, yaşamının büyük çoğunluğunda yaptığı gibi yaşamını yitirirken de bilim ile ilgileniyordu.

Leonhard Euler

Sonuç

Euler ‘in popüler kültürde Einstein ve Newton gibi yer almaması ilginç bir durum. Çünkü başarıları görüldüğü gibi muazzam ve hatta bazı bilimsel keşifleri Newton ve Einstein’ın başarılarından daha hayran bırakıcı. Ancak başarılarının birçoğuna Euler’in adından ziyade onun teorilerini kanıtlayan insanların adı verildiği için, bilim dünyasındaki popülaritesi azalmış gibi görünüyor.

Herkes; Euler ’in çalışma felsefesinden, mükemmel olduğu bir konuda kendini nasıl geliştirdiğinden ve yeteneğin genç yaşta tanınmasının öneminden bir şeyler öğrenebilir.

Johann Bernoulli; Euler ‘i  bilim alanında desteklemeseydi, bunların hiçbirini yapamayabilirdi ve babasının teoloji ile ilgilenmesini istemesi sebebiyle Euler zekasının potansiyelini gerçekleştiremeyebilirdi.

Görme yeteneğini yitirdikten sonra azminden vazgeçmedi tersine bunu basit bir yaşam gerçeği olarak gördü ve iş ahlakını her zamankinden daha üretken hale getirdi.

Bundan yola çıkarsak, yeteneklerimizin fark edilmesinin öneminin yanı sıra engelleri kendimizi ileriye taşıyabileceğimiz bir rampaya nasıl dönüştüreceğimizi öğrenebiliriz, yani engeller yüzünden durmak yerine ayağa kalkıp yolumuza daha iyi bir şekilde devam edebiliriz.

Nazlıcan Yetimaslan


Bunlar da ilginizi çekebilir

Isaac Newton Dünyamızı Nasıl Değiştirdi?

Başarılı 23 Kişiden Başarısızlık Üzerine Sözler

Başarısız Olduğunuz Şeyleri Yapmanın Önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

  1. “başarıları görüldüğü gibi muazzam ve hatta bazı bilimsel keşifleri Newton ve Einstein’ın başarılarından daha hayran bırakıcı. ” denmiş ama ben bu arkadaşımızın keşifleri, başarıları ve teorileri konusunda bir bilgiye rastlayamadım. Tek anladığım kendisi bir matematik dehası, gözler kör oluyor ve Uranus var mı yok mu tartışırken de ölüyor. Mutlaka önemli bir bilim adamı olmalı ama önemi nereden geliyor anlatılmamış ki?

Yaşlandıkça Böbreklerinize Ne Olur?

Yaşlandıkça Böbreklerinize Ne Olur?

Yetimhanedeki Çocuklara Uygulanan ve Etkileri Ömür Boyu Süren Deney