içinde

Isaac Newton (1643-1727) Biyografi

Isaac Newton – Kimdir?, Keşifleri, Buluşları, Ölümü ve Mirası

Isaac Newton - Kimdir?, Keşifleri, Buluşları, Ölümü ve Mirası
Isaac Newton - Kimdir?, Keşifleri, Buluşları, Ölümü ve Mirası

Isaac Newton, fizik yasalarıyla ünlü bir İngiliz fizikçi ve matematikçiydi. 17. yüzyılın Bilimsel Devrimi’nde kilit bir figürdü. Bu makalemizde Isaac Newton hakkındaki tüm detaylara değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Aşağıdaki menüden Isaac Newton hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Kimdir? | Bilimsel Devrim | Keşifleri | Buluşları | Elma Efsanesi | Hareket Yasaları | Yerçekimi Teorisi | Newton ve Robert Hooke | Newton ve Simya | Altın Standardı | Kraliyet Cemiyeti | Son Yılları | Ölümü | Mirası


Kısaca Isaac Newton Hakkında

İSİM: Isaac Newton
DOĞUM GÜNÜ: 4 Ocak 1643
ÖLÜM TARİHİ: 31 Mart 1727
TAM İSMİ: Sir Isaac Newton
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

  • Isaac Newton, hareket yasaları da dahil olmak üzere modern fiziğin ilkelerinin geliştirilmesine yardımcı oldu. 17. yüzyıl Bilimsel Devriminin en büyük beyinlerinden biri olarak kabul edildi.
  • 1687’de Newton, fizik üzerine en etkili tek kitap olarak adlandırılan en çok beğenilen eseri; Philosophiae Naturalis Principia Mathematica’yı (Doğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri) yayınladı.
  • Newton’un yerçekimi teorisi, iki nesnenin kütleleriyle orantılı ve merkezleri arasındaki mesafenin karesiyle ters orantılı bir yerçekimi kuvvetiyle birbirini çektiğini belirtir.

EĞİTİM: King’s School, Cambridge Üniversitesi, Trinity College
DOĞUM YERİ: Woolsthorpe, Lincolnshire, İngiltere, Birleşik Krallık
ÖLÜM YERİ:Londra, İngiltere, Birleşik Krallık


Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton Kimdir?
Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton , hareket yasaları da dahil olmak üzere modern fiziğin ilkelerini geliştiren ve 17. Yüzyıl Bilimsel Devrimi ‘ nin en büyük beyinlerinden birisi olarak kabul edilen fizikçi ve matematikçiydi.

1687 ‘ de fizik üzerine en etkili tek kitap olarak adlandırılan Philosophiae Matematica (Doğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri) adlı eseri yayımladı. 1705 ‘te İngiltere Kraliçesi Anne tarafından şövalye ilan edildi ve onu Sir Isaac Newton yaptı.

Çocukluk Yılları ve Aile

Newton , 4 Ocak 1643 ‘ te İngiltere , Lincoinshire , Woolsthorphe ‘ da doğdu. Eski Julien takvimi kullanıldığında , Newton ‘ un doğum tarihi bazen 25 Aralık 1642 olarak görüntülenebilir.

Newton , doğmadan üç ay önce ölen , aynı zamanda Isaac adlı müreffeh bir yerel çiftçinin tek oğluydu . Küçük ve zayıf doğan prematüre Newton ‘ un hayatta kalması beklenmiyordu. 3 yaşındayken annesi Hannah Ayscough Newton , hali ve vakti yerinde bir bakan olan Barnabas Smith ile yeniden evlendi ve genç Newton ‘ u anneannesine bıraktı.

Henüz 3 yaşında başından geçen tüm bu olaylar , Newton ‘ da silinemez bir iz bıraktı. Daha sonra kendisini akut bir güvensizlik duygusu olarak gösterdi. Yayınlanan eseri üzerinde endişeli bir şekilde takıntılıydı ve mantıksız davranışlarla değerlerini savundu.

Newton 12 yaşındayken , beraberinde geçirdiği 9 yıllık süreçte sahip olduğu 3 çocuğuyla birlikte dönen annesiyle yeniden bir araya geldi.

Isaac Newton’un Eğitimi

Newton , Lincolnshire ‘ daki bir kasaba olan Grantham ‘ daki King ‘s School ‘ a kaydoldu ve burada yerel bir eczacıyla kalarak kimyanın büyüleyici dünyasıyla tanıştı.

Planı onu çiftçi yapmak ve çiftliğe bakmasını sağlamak olan annesi , Newton ‘ u 12 yaşında okuldan aldı . Newton çiftçiliği monoton bulduğu için kaçınılmaz olarak başarısız oldu . Newton kısa bir süre sonra temel eğitimini tamamlaması için eski okuluna geri gönderildi.

Belki de genç adamın doğuştan gelen entelektüel yeteneklerini algılayan Cambridge Üniversitesi Trinity Koleji mezunu olan amcası , Newton ‘ un annesini oğlunu üniversiteye göndermesi için ikna etti . Newton 1661 ‘ deki bir çalışma çalışmasına benzer bir programa kaydoldu. Daha sonra masalarda bekleyip daha zengin öğrenci odalarıyla ilgilendi.

Bilimsel Devrim

Newton Cambridge ‘ e ulaştığında 17. Yüzyılın bilimsel devrimi zaten tam olarak yürürlükteydi . Gökbilimciler Nicolaus Copernicus ve Johannes Kepler tarafından teorileştirilen, daha sonra Galileo tarafından kuramsallaştırılan evrenin güneş merkezli görüşü , Avrupa akademik çevrelerinin çoğunda iyi biliniyordu.

İlginizi çekebilir: En İyi Gökbilimciler

Filozof Rene Descartes , karmaşık , kişisel olmayan ve hareketsiz bir makine olarak yeni bir doğa kavramını formüle etmeye başlamıştı . Yine de , Avrupa ‘ daki çoğu üniversite gibi , Cambridge de Aristoteles felsefesine ve evrenin jeosantrik bir görüşüne dayanan , doğayı nicel terimlerden çok nitel terimlerle ele alan bir doğa görüşündeydi.

Cambridge ‘ deki ilk üç yılında , Newton ‘ a standart müfredat öğretildi. Ancak Newton daha ileri bilime hayran kaldı . Boş zamanının tamamını modern filozofları okuyarak geçirdi . Sonuçları bir yıldız gibi değildi ancak ikili çalışma dersi göz önüne alındığında oldukça anlaşılabilir bir durumdu.

Newton bu sırada “Questiones Quaedam Philosophiace “ (Bazı Felsefi Sorular ) başlıklı bir ikinci not serisini tuttu . “Questiones “ , Newton ‘ un Bilimse Devrim ‘ in çerçevesini oluşturan yeni doğa kavramını oluşturuyor . Newton hiçbir şeref veya ayrım olmaksızın mezun olmuş olsa da , çabaları ona akademisyen unvanını ve gelecekteki eğitim için dört yıllık mali desteği kazandıracaktı.

Master Of Arts Derecesi Aldı

Isaac Newton Gençlik Fotoğrafı
Isaac Newton Gençlik Fotoğrafı

1665 ‘ te Avrupa ‘ yı kasıp kavuran Veba Cambridge üniversitesini de kapatmaya zorladı . İki yıllık bir aradan sonra , Newton 1667 ‘ de Cambridge ‘ ye döndü. Ayrıca hala göze çarpan bir bilim adamı olarak görülmediği için Trinity Koleji ‘ nde küçük bir öğrenci seçildi.

Sonraki yıllarda ünü artan Newton , 27 yaşından önce 1669 ‘ da Master Of Arts derecesini aldı . Bu süre zarfında , Nicholas Merchator ‘un sonsuz dizilerle başa çıkma yöntemleri üzerine yayınlanmış kitabıyla karşılaştı . Newton hızlı bir şekilde De Analysi adlı bir inceleme yazdı ve daha geniş kapsamlı sonuçları açıkladı. Bunu arkadaşı ve akıl hocası Isaac Barrow ile paylaştı ancak adını yazar olarak eklemedi. Haziran 1669 ‘da Barrow, akreditasyonu olmayan el yazmasını İngiliz matematikçi John Collins ile paylaştı. Ağustos 1669 ‘da yazarını Collins ‘ e “ Bay Newton , çok genç ama olağanüstü bir deha ve bu konularda ustalık sahibi “ olarak tanımladı .

Newton ‘ un çalışması ilk kez matematik camiasının dikkatine sunuldu . Kısa bir süre sonra Barrow , Lucasian profesörlüğünden istifa etti ve yerini Newton devraldı.

Isaac Newton’un Keşifleri

Newton optik , hareket ve matematikte keşifler yaptı . Newton , beyaz ışığın spektrumun tüm renklerinin bir birleşimi olduğunu ve ışığın parçacıklardan oluştuğunu teorileştirdi .

Fizik üzerine yazdığı enerji dışındaki neredeyse tüm temel fizik kavramları hakkında bilgi içeren önemli kitabı Principa, ona hareket yasalarını ve yerçekimi teorilerini açıklamasına yardımcı oluyor. Matematikçi Gottfried Wilhelm von Leibniz ile birlikte Newton , temel kalkülüs teorilerini geliştirdiği için itibar kazanmıştır.

Isaac Newton Buluşları

Newton ‘ un ilk büyük kamu bilimsel başarısı 1668 ‘ de yansıtıcı bir teleskop tasarlamak ve inşa etmekti . Cambridge ‘ de bir profesör olarak ,Newton ‘un yıllık dersler vermesi ve ilk konusu olarak optiği seçmesi gerekiyordu . İnşa ettiği teleskopunu optik üzerine çalışmak ve ışık ve renk teorisini kanıtlamak için kullandı.

Kraliyet topluluğu , 1671 ‘ de yansıtıcı teleskopunun bir gösterimini istedi ve örgütün ilgisi , Newton ‘ un ışık , optik ve renk üzerine notlarını 1672 ‘ de yayınlamaya teşvik etti . Bu notlar daha sonra Newton ‘ un Optikleri olarak ; veya Işığın Yansımaları , Kırılmaları , Çekimleri ve Renkleri olarak yayımlandı.

Elma Efsanesi

Isaac Newton Elma Efsanesi
Sir Isaac Newton , 1665 dolaylarında bahçesine düşen bir elma görmenin meşhur hikaeyesine göre yerçekimini düşünüyor. Fotoğraf : Hulton Arşivi / Getty İmages

1665 – 67 Yılları arasında Newton, büyük veba nedeniyle Trinity Koleji ‘ nden eve döndü . Efsaneye göre , o zamanda Newton , düşen elma ile ünlü yerçekimi ilhamını deneyimledi. Bu yaygın efsaneye göre , Newton bir elma ağacının altında otururken , bir meyve düşüp kafasına çarptı ve aniden yerçekimi teorisini bulması için ona ilham verdi.

Elmanın aslında Newton ‘ un kafasına çarptığına dair bir kanıt bulunmasa da , bir elmanın bir ağaçtan düştüğünü gördü ve düşmenin neden bir açıyla değil de dümdüz olduğunu düşündü . Sonuç olarak hareket ve yerçekimi teorilerini keşfetmeye başladı.

Newton , bir öğrenci olarak geçirdiği bu 18 aylık aradan sonra – sonsuz küçük hesap yöntemi Işık ve renk teorisinin temelleri ve gezegen hareketi yasaları da dahil olmak üzere, en önemli kavrayışlarının çoğunu tasarladı ve bu da sonunda fizik kitabı Principa ‘ nın ve yerçekimi teorisinin yayınlanmasına yol açtı .

Newton ‘un Hareket Yasaları

1687 ‘ De 18 ay süren yoğun ve etkili bir çalışmanın ardından Newton , çoğunlukla Principa olarak bilinen Philosophiae Naturalis Principa Mathematica ( Doğal Felsefenin Matematiksel İlkeleri ) ‘yı yayınladı.

Principa ‘ nın fizik ve muhtemelen tüm bilim üzerine en etkili tek kitap olduğu söyleniyor . Kitabın yayımlanması , Newton ‘ a hemen uluslararası bir ün kazandırmıştır.

Principa , üç temel ama önemli hareket yasası ile hareket halindeki tam bir nicel tanımını sunar:

Birinci Kanun

Hareketsiz bir vücut, kendisine dış bir kuvvet uygulanmadıkça hareketsiz kalacaktır.

İkinci Kanun

Kuvvet, kütle çarpı ivmeye eşittir ve hareketteki bir değişiklik ( yani hızdaki değişiklik ) uygulanan kuvvetle doğru orantılıdır .

İkinci Kanun

Her hareket için eşit ve zıt bir tepki vardır .

Newton ve Yerçekimi Teorisi

Isaac Newton - Kimdir?, Keşifleri, Buluşları, Ölümü ve Mirası
Isaac Newton – Kimdir?, Keşifleri, Buluşları, Ölümü ve Mirası

Newton ‘un Principa ‘da ana hatları çizilen üç temel hareket yasası , yerçekimi teorisine ulaşmasına yardımcı oldu. Newton ‘ un evrensel yerçekimi yasası, iki nesnenin kütleleriyle orantılı ve merkezleri arasındaki mesafenin karesiyle ters orantılı bir yerçekimi kuvvetiyle birbirini çektiğini belirtir.

Bu yasalar sadece eliptik gezegen yörüngelerini değil , Güneşin çekim kuvveti ile gezegenlerin yörüngede nasıl tutulduğu, Ay ‘ ın dünya etrafında nasıl döndüğü ve Jüpiter ‘ in uydularının onun etrafında nasıl döndüğü ve kuyruklu yıldızların güneşin etrafındaki eliptik yörüngelerde nasıl döndüklerini ve evrendeki hemen hemen tüm diğer hareketleri açıklamaya yardımcı oldu .

Ayrıca, Newton ‘ un her bir gezegenin kütlesini hesaplamasına , dünyanın kutuplarda düzleşmesini , ekvatordaki çıkıntıyı ve Güneş ve Ay ‘ ın çekim kuvvetinin dünyanın gelgitlerini nasıl yarattığını da hesaplamasına izin verildi . Newton ‘ un hesabına göre ; yerçekimi evreni dengede tuttu, çalışmasını sağladı ve cenneti ve dünyayı tek bir denklemde bir araya getirdi.

Isaac Newton ve Robert Hooke

Kraliyet Akademisi ‘ ndeki herkes , Newton ‘ un optik alandaki keşifleri ve 1672 ‘ de yayınlanan Optikler kitabına hevesli değildi . Muhalifler arasında , Kraliyet Akademisi ‘ nin orijinal üyelerinden biri olan ve mekanik ve optik de dahil olmak üzere birçok alanda başarılı olan Robert Hooke vardı .

Newton ışığın parçacıklardan oluştuğunu teorileştirirken , Hooke onun dalgalardan oluştuğuna inanıyordu. Hooke , Newton ‘ un makalesini küçümseyici terimlerle kınadı ve Newton ‘ un metodolojisine ve sonuçlarına saldırdı.

Hooke , Newton ‘ un optik alandaki çalışmalarını sorgulayan tek kişi değildi . Ünlü Hollandalı bilim adamı Christiaan Huygens ve bir dizi Fransız Cizvit de itirazlarda bulundu . Ancak Hooke ‘ un Kraliyet Cemiyeti ile olan ilişkisi ve optik alandaki kendi çalışması nedeniyle , eleştirisi Newton ‘ u en kötüsüne sürükledi.

Newton , Hooke ‘ un teorilerinin herhangi bir kusuru olduğu yönündeki suçlamasını reddetti ve keşiflerinin tüm dünya bilimi için önemini savundu . Sonraki aylarda iki adam arasındaki alışveriş daha da sertleşti ve çok geçmeden Newton , Kraliyet Cemiyeti ‘ ni tamamen bırakmakla tehdit etti . Ancak birkaç üye Newton ‘ a saygı duyulduğunun güvencesini vermesi nedeniyle kaldı.

Newton ve Hooke arasındaki rekabet

Newton ve Hooke arasındaki rekabet bundan birkaç yıl sonrasına kadar devam edecekti. Daha sonra , 1678 ‘ de Newton tam bir sinir krizi geçirdi ve yazışma aniden sona erdi . Ertesi yıl annesinin ölümü Newton ‘ un daha da izole olmasına neden oldu ve altı yıl boyunca , başkalarının yazışmayı başlattığı ve her zaman kısa tuttuğu entelektüel alışverişten çekildi .

Kamusal yaşamdan ara verdiği sırada Newton , yerçekimi ve gezegenlerin yörüngeleri üzerindeki etkilerine ilişkin çalışmalarına geri döndü . İronik olarak , bu çalışmada Newton ‘ u doğru yöne koyan itici güç Robert Hooke ‘ dan geldi.

Katkıları için Kraliyet Cemiyeti üyelerine 1679 tarihli bir genel yazışma mektubunda Hooke , Newton ‘ a yazdı ve gezegensel hareket sorununu gündeme getirdi , ters kareleri içeren bir formülün gezegenler arasındaki çekimi ve yörüngelerin şeklini açıklayabileceğini öne sürdü . Newton yazışmaları hızlı bir şekilde bir kez daha kesmeden önce müteakip değiş tokuşlar gerçekleşti . Ancak Hooke ‘ un fikri kısa süre sonra Newton ‘ un fikri gezegensel hareket üzerine çalışmasına dahil edildi ve notlarından , keşiflerini kendisine saklasa da 1680 ‘ e kadar çabucak kendi sonuçlarını çıkardığı anlaşılıyor .

1684 ‘ ün başlarında , Kraliyet Cemiyeti üyeleri Cristhoper Wren ve Edmond Halley ile yaptığı bir sohbette Hooke , gezegensel hareketin kanıtı üzerine iddiasını yaptı . Hem Wren hem Halley bir şeyin peşinde olduğunu düşündüler ancak matematiksel bir gösterime ihtiyaç olduğuna işaret ettiler.

Hooke Teorisi

Ağustos 1684 ‘ te Halley , inzivasından çıkan Newton ‘u ziyaret etmek için Cambridge ‘e gitti. Halley , ona , güneşe olan çekiciliği aralarındaki mesafenin ters karesini takip ederse , bir gezegenin yörüngesinin nasıl bir şekil alacağını sordu. ( Hooke Teorisi )

Newton, son altı yıldaki yoğun çalışması nedeniyle cevabı biliyordu ve “ bir elips olarak cevapladı . Newton , soruyu yaklaşık 18 yıl önce , Cmbridge ve vebadan ayrıldığı sürede çözdüğünü ifade etti ancak notlarını bulamadı. Halley , problemi matematiksel olarak çözmesi için onu ikna etti ve fikirlerin Newton ‘ un Principia ‘ sında yayınlanabilmesi için tüm maliyetleri üstelenmeyi teklif etti .

Principa ‘ nın ilk baskısının 1687 ‘ de yayımlanmasının üzerine Robert Hooke , Newton ‘ u intihal yapmakla suçladı. Ters kareler teorisini keşfettiğini ve Newton ‘ un eserini çaldığını iddia etti . Çoğu bilim adamının bildiği gibi , suçlama temelsizdi. Çünkü Hooke bu fikir üzerine sadece teori oluşturmuş ve onu hiçbir zaman herhangi bir kanıt seviyesine getirememişti. Ancak Newton öfkeliydi ve keşiflerini şiddetle savundu. Notlarında Hooke ‘ a yaptığı tüm atıflarını geri çekti ve Principia ‘ nın son baskısını yayınlamaktan tamamen çekilmekle tehdit etti.

Newton ‘ un çalışmalarına büyük ölçüde yatırım yapmış olan Halley , iki adamın arasında barışı sağlamayı çalıştı . Newton , Hooke ‘ un ters kareler yasası hakkındaki çalışmasının ortak bir onayını eklemeyi gönülsüzce kabul ederken ( Wren ve Halley ile paylaşılan ) , Hokke ‘ yatıştırmak için hiçbir şey yapmadı . Yıllar geçtikçe Hooke ‘ un hayatı çözülmeye başladı . Sevgili yeğeni ve yoldsşı , Principia ‘ nın 1687 ‘ de yayınlandığı yıl öldü . Newton ‘ un itibarı ve şöhreti arttıkça , Hooke ‘ un düşüşü , rakibine karşı daha da sert ve tiksindiri olmasına neden oldu.

Sonunda , Hooke Newton ‘ u gücendirmek için elinden gelen her fırsatı değerlendirdi . Rakibinin yakında Kraliyet Cemiyeti ‘ nin başkanı seçileceğini bilen Hokke , 1703 ‘ te öldüğü yıla kadar emekli olmayı reddetti.

Newton ve Simya

Principia ‘ nın yayınlanmasının ardından Newton , yeni bir yöne hazırdı . Artık Cambridge ‘ deki konumunda memnuniyet bulamadı ve diğer konularla daha fazla ilgilenmeye başladı . Kral James II ‘ nin Cambridege ‘ de Katolik öğretimini yeniden başlatma girişimlerine karşı direnişe öncülük etti ve 1689 ‘ da Cambridge ‘ yi Parlamento ‘ da temsil etmesi için seçildi .

Newton Londra ‘dayken daha geniş bir entelektüel grubuyla tanıştı. Aristoteles ‘ e göre kıtadaki bilim adamlarının çoğu mekanik dünyayı öğretmeye devam etse de , genç bir İngiliz bilim insanı kuşağı Newton ‘ un yeni fiziksel dünya görüşüne kapıldı ve onu liderleri olarak tanıdı. Bu hayranlardan birisi , Newton ‘un Londra ‘ dan arkadaşı İsviçreli matematikçi Nicolas Fatio de Duiller ‘di.

Ancak birkaç yıl içinde , 1693 ‘ te Newton başka bir sinir krizi geçirdi . Nedini ise spekülasyona açık ; İngiltere ‘ nin yeni hükümdarları William III ve Mary II tarafından daha yüksek bir pozisyona atanmama konusundaki hayal kırıklığı ya da daha sonradan kaybedilmesi . Duiller ile arkadaşlık , aşırı çalışmaktan kaynaklanan yorgunluk ya da belki de onlarca yıllık simya çalışmalarından sonra kronik cıva zehirlenmesi.

Nerdenini tam olarak bilmek zor , ancak kanıtlar Newton tarafından Duiller de dahil olmak üzere Londra ‘daki birçok tanıdık ve arkadaşlarına yazılan mektupların delice ve paranoyak göründüğünü ve onları ihanet ve komplo ile suçlandığını gösteriyor.

İşin garibi , Newton çabucak iyileşti , arkadaşlarına özür mektupları yazdı ve birkaç ay içinde işe geri döndü . Tüm entelektüel olanakları sağlam bir şekilde ortaya çıktı ancak bilimsel sorunlara olan ilgisini kaybetmiş gibi görünüyordu ve şimdi kehanet , kutsal kitap ve simya araştırmalarını tercih ediyordu.

Bazıları bunu bilimde devrim yaratan adamın altında bir iş olarak görse de , daha doğru bir şekilde Newton ‘ un 17. Yüzyıl İngiltere ‘ sindeki çalkantılı meselelere yanıt vermesine atfedilebilir . Pek çok entelektüel ve farklı konunun anlamı ile boğuşuyordu . Bunlardan en önemlileri din , siyaset ve yaşamın amacı idi . Modern bilim hala o kadar yeni idi ki , kimse eski felsefelere karşı nasıl bir ölçüt olduğunu kesin olarak bilmiyordu.

Altın Standardı

1696 ‘ Da Newton , uzun süredir aradığı hükümet pozisyonuna ulaşabildi ; darphanenin müdürü . Bu yeni unvanı aldıktan sonra kalıcı olarak Londra ‘ ya taşındı ve yeğeni Catherine Barton ile birlikte yaşadı . Barton , Newton ‘un darphanenin müdürlüğü terfisinde kendisine önemli ölçüde yardımcı olan hükümet yetkilisi Lord Halifax ‘ın metresiydi.

Yeni unvanının sadece onursal bir rütbe olarak görmesini istemeyen Newton işe ciddi bir biçimde yaklaştı. Para birimini yeniden düzenledi ve sahtekarları ciddi şekilde cezalandırdı. Darphane ‘ nin ustası olan Newton, İngiliz parası olan sterlini gümüşten altın standardına yükseltti.

Kraliyet Cemiyeti

1703 ‘ Te Newton , Robert Hooke ‘ un ölümü üzerine Kraliyet Cemiyeti ‘ nin başkanı seçildi . Bununla birlikte , Newton bilim kavramını işbirliğine dayalı bir girişim olarak hiç anlamadı ve kendi keşiflerine yönelik hırsı ve şiddetli savunması , onu diğer bilim adamlarıyla sürekli bir çatışmaya yöneltti.

Çoğu anlatıma göre , Newton ‘ un toplumdaki görevi zorba ve otokratikti ; genç bilim adamlarının yaşamlarını ve kariyerlerini mutlak güçle kontrol edebiliyordu.

1705 ‘ te birkaç yıldır devam eden bir tartışmada , Alman matematikçi Gottfried Leibniz , Principia ‘ nın yayınlanmasından birkaç yıl önce sonsuz küçük hesabı keşfettiğini iddia ederek Newton ‘ un araştırmasını intihal yapmakla suçladı . 1712 ‘ de Kraliyet Cemiyeti konuyu araştırmak için bir komite atadı . Tabii ki , Newton toplumun başkanı olduğundan , komitenin üyelerini atayabildi ve soruşturmasını denetleyebildi . Şaşırtıcı olmayan bir şekilde , komite Newton ‘ un keşif üzerindeki önceliğine karar verdi.

Aynı yıl , Newton ‘ un daha aleni tiranlık döneminde , astronom John Flamsteed ‘ in notlarını izinsiz yayınladı . Görünüşe göre gökbilimci , İngiltere , Greenwhich ‘ teki Kraliyet Gözlemevinde geçirdiği zamanlarda büyük miktarda veri elde etmiş.

Newton , Principia ‘ da yaptığı revizyonlar için Flamsteed ‘ in kendisine istediği kadar hızlı bilgi verememesinden rahatsız olan Newton , Kraliyet Gözlemevi ‘ nden sorumlu “ ziyaretçiler “ grubunun başkanı seçilmek için Kraliyet Cemiyeti ‘ nin başkanı olarak etkisini kullandı .

Daha sone Flamsteed ‘ in yıldız kataloğunun yanı sıra ,Flamsteed ‘ in düzenlenmiş ve düzenlenmemiş tüm notlarının derhal yayınlanmasını sağlamaya çalıştı , Yaralanmaya hakaret etmek için Newton , Flamsteed ‘ in ölümcül düşmanı Edmund Halley ‘ den basın notlarını hazırladı .

Flamsteed nihayet Newton ‘ u yayın planlarını durdurmaya ve notları iade etmeye zorlayan bir mahkeme emri çıkardı. ( Newton ‘ un rakiplerinden biri tarafından yenildiği birkaç seferden biri )

Son Yılları

Bu hayatın sonuna doğru Newton , yeğeni Catherine ( Barton ) Conduitt ve kocası John Conduitt ile İngiltere ‘ nin yakınlarındaki Winchester yakınlarındaki Cranbury Park ‘ ta yaşadı.

Bu zamana kadar Newton , Avrupa ‘ nın en ünlü bilim adamlarından birisi haline gelmişti ve bilimsel keşifleri tartışılmazdı . Ayrıca zenginleşti , büyük gelirini akıllıca yatırdı ve hayır kurumlarına büyük hediyeler verdi.

Şöhretine rağmen , Newton ‘ un hayatı mükemmellikten uzaktı ; hiç evlenmedi ya da pek çok arkadaş edinmedi ve sonraki yıllarda gurur , güvensizlik ve tuhaf bilimsel araştırmalara yapılan yan geziler , birkaç arkadaşının bile zihinsel durumu hakkında endişelenmesine neden oldu.

Ölümü

Newton 80 yaşına geldiğinde sindirim sorunları yaşıyordu. Ayrıca diyetini ve hareketliliğini büyük ölçüde değiştirmek zorunda kaldı.

1727 Mart  ayında, Newton karnında şiddetli bir ağrı yaşadı ve bilincini bir daha asla geri kazanamadı. Ertesi gün 31 Mart 1727‘ de 84 yaşında öldü .

Mirası

Newton ‘ un ünü ölümünden sonra daha da arttı çünkü çağdaşlarının çoğu onu şimdiye kadar yaşamış en büyük dahi olarak ilan ettiler. Belki de hafif bir abartı , ancak keşiflerinin Batı düşüncesi üzerinde büyük bir etkisi oldu. Platon , Aristoteles ve Galileo gibileriyle karşılaştırmalara yol açtı.

İlginizi çekebilir: Aristoteles (Aristo) Biyografi

Keşifleri Bilimsel Devrim sırasında yapılan bir çok keşif arasında bulunmasına rağmen , Newton ‘ un evrensel yerçekimi ilkeleri o zamanlar bilimde hiçbir paralellik bulamadı.

Tabii ki , Newton ‘ un bazı temel varsayımlarda yanıldığı kanıtlandı . 20 . yüzyılda Albert Einstein , uzay mesafe ve hareketin mutlak değil göreceli olduğunu ve evrenin Newton ‘ un düşündüğünden daha fantastik olduğunu belirterek Newton ‘ un evren kavramını tersine çevirecekti.

Newton şaşırmamış olabilir ; Daha sonraki yaşamında , başarılarının bir değerlendirmesi istendiğinde, “ Dünyaya ne görünebilirim bilmiyorum , ama kendi kendime sadece oynayan bir çocuk gibiydim . Deniz kıyısında ve ara sıra daha yumuşak bir çakıl taşı veya sıradan olandan daha güzel bir kabuk bulmaya yönlendiriyordum. Bu arada büyük hakikat okyanusu tümüyle karşımda keşfedilmemiş olarak duruyordu. “

İsa BEKCAN


Bunlar da ilginizi çekebilir:

En İyi Matematikçiler

En İyi Bilim İnsanları ve Buluşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

16 Comments

Yapay Zeka nedir? | Yapay Zeka (AI) Tanımı

Yapay Zeka nedir? | Yapay Zeka (AI) Tanımı

Bu Hurafeler, (Batıl İnançlar) Nereden Geldi?

Bu Hurafeler, (Batıl İnançlar) Nereden Geldi?