içinde

Isaac Newton Hakkında Hayran Bıraktıran 7 İlgi Çekici Bilgi

Isaac Newton
Isaac Newton

Modern bilimin babalarından bir tanesi olan Newton, dünyaya karşı bakış açımızı kökten değiştirdi diyebiliriz. Matematik, fizik, astronomi gibi birçok dal ile bilim ve sanat alanındaki başarıları su götürmez bir gerçek. Optik bilimi, gezegensel hareketler ve kütle çekimi hakkında bizlere olağanüstü bilgiler kazandırdı.

1687’deki “Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri” kitabının yayımı ile modern bilimin altyapısını oluşturan Isaac Newton adını bilim dünyasına altın harflerle yazdırdı.

Her ne kadar eski Jülyen Takvimine göre 1642 yılının son gününde doğmuş olsa da, 4 Ocak Isaac Newton’un doğum günü olarak kutlanır. Newton harika bir hayat yaşadı ve bu hayatıyla ilgili sizlere ilgi çekici anekdotlar hazırladık.

İlginizi çekebilir: Isaac Newton (1643-1727) Biyografi

Zorlu Başlangıç

Doğumundan önce babasını kaybeden Newton’un erken ve hastalıklı doğması da, hayata ne kadar şanssız başladığının göstergesiydi. Ama bu sadece başlangıçtı. Çünkü 3 yaşında annesinin yeni eşi, din adamı Smith’in, planları arasında Newton yoktu. Bu yüzden yıllarca büyükannesi tarafından yetiştirildi. Annesinin yokluğu, hayatının geri kalanında Newton’da kalıcı güvensizlik duygusu bıraktı.

Tanrıya Hizmet

Cambridge’de Trinity College’e girdiğinde, günahlarını yazmaya kendisini mecbur hissetti. Bunun için belirli tarihler arasında, içinde anne ve üvey babasını yakmak gibi fikirlerin de bulunduğu, bir günah takvimi oluşturdu. Bu durum Newton’un aynı zamanda karanlık yüzünü de ortaya çıkardığını gösteriyordu.

Isaac Newton

Veba Salgınının Ganimeti

1665 yılında mezun olan Newton çalışmalarına devam etmek istese de, Kara Ölüm planlarında değişikliğe gitmesine yol açtı. Sadece hastalığın ilk 7 ayında, 100.000’e yakın Londralı hayatını kaybetti.

Üvey babasından kalan yüklü miras sayesinde, evine yani Woolsthrope Malikanesine dönen Newton, burada teorileri hakkında kayda değer bir gelişme gösterdi. Gezengensel hareketlilik ile ışık ve renk kavramları üzerine yoğunlaştı. Kütle çekimini anlamaya çalışırken, tarihin en önemli elmalarından bir tanesi Newton’un bahçesinde koptu.

Bir Aydınlanmanın Getirileri

İngiltere’nin önde gelen düşünürlerinden biri haline dönüşen Newton, 1669’da Matematik profesörlüğüne getirildi. Stephen Hawking, Paul Dirac ve Charles Gabbage (Bilgisayar bilimcisi mucidi) gibi sonraki nesil dâhilerine ilham kaynağı olmuştur.

Anlaşmazlık Üzerine Anlaşmazlık

Newton ve mikroskobik deneyler üzerine zamanının en önemli bilim insanlarından biri olan Robert Hooke bitmek bilmeyen bir gareze sahiplerdi. Hooke, Newton’un ışık teorisinin yanlış olduğunu düşündü ve bununla yetinmeyip “Doğa Felsefesinin Matematiksel İlkeleri” kitabının gezegensel hareketlilik bölümünün de kendisine ait olduğunu savundu.

Newton

İşin kötü tarafı, fikirlerinin çalındığını iddia eden yalnızca Hooke değildi. Alman matematikçi Gottfried Leibniz, Newton gibi kendi diferansiyel yöntemini geliştirdi. Kraliyet Derneği (Royal Society) hangisinin bu fikri bulduğu ile alakalı derin bir soruşturma başlattı.

Newton bu derneğin başkanı olduğu için soruşturmanın Newton’un lehine bitecek olması da kaçınılmazdı. Günümüzde tarihçiler Newton ve Leibniz’in birbirlerinden tamamen habersiz bu yöntemleri geliştirdiklerini düşünüyorlar.

Politika Heyecanı

1689’da parlamento temsilcisi seçilen Newton, şehri için ekonomik anlamda büyük adımlar da attı. 1696 yılında Kraliyet darphanesinin müdürlüğüne atandı ve bu işini oldukça ciddiye aldı.

Krallar Gibi Uğurlama

1727 yılında hayatını kaybeden Newton zengin ve ünlü bir adam olmakla beraber ulusça yası tutuldu. Westminister manastırına gömülürken, lordlar kamarası başkanının da tabutu taşıması oldukça ilginç bir durumdu.

Daha da ilginci ise, bu manastır çok özeldi ve II. Charles ve I. Elizabeth’in de mezarı burada bulunmaktaydı. Özenle hazırlanan mezarı manastırın orta kısmında bulunmaktadır ve çevresi basılmış eserleri ile donatılmıştır.

Charles Darwin de öldükten sonra Newton’un yanına gömülmüştür. Mezar taşında ‘aklın gücü ve edindiği matematiksel ilkelerin kutsallığı’ yazması da oldukça dikkat çekici.

Sercan AY


Bunlar da ilginizi çekebilir

Isaac Newton Dünyamızı Nasıl Değiştirdi?

Isaac Newton (1643-1727) Biyografi

Charles Bukowski Biyografi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

eski mısır

Eski Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Hakkında 10 Gerçek

oglak burcu 2023

2023 Oğlak Burcu: Zincirlerinizi Kıracaksınız!