içinde

Ayurveda Nedir?

Ayurveda Hakkında Detaylı Bilgiler

Ayurveda Nedir?
ayurveda nedir

Ayurvedik tıp (kısaca “Ayurveda“) dünyanın en eski bütünsel (“tüm vücut”) şifa sistemlerinden biridir. Hindistan’da 3000 yıldan fazla bir süre önce geliştirildi. Sağlık ve zindeliğin zihin, beden ve ruh arasındaki hassas dengeye bağlı olduğu inancına dayanır. Temel amacı hastalıklarla savaşmak değil sağlığı desteklemektir. Ancak tedaviler belirli sağlık sorunlarına yönelik olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, tamamlayıcı tıp ve alternatif tıp (TAP) olarak kabul edilir.

Ayurveda ve Yaşam Enerjiniz

TAP terapisi öğrencileri, evrendeki her şeyin , ölü veya diri, bağlantılı olduğuna inanırlar. Zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz evren ile uyum içindeyse, sağlıklısınız demektir. Bu dengeyi bozan bir şey olduğunda hastalanırsınız. Bu dengeyi bozabilecek şeyler arasında genetik veya doğum kusurları, yaralanmalar, iklim ve mevsimsel değişim, yaş ve duygularınız var.

Ayurveda ‘yı uygulayanlar, her insanın evrende bulunan beş temel unsurdan oluştuğuna inanırlar: uzay, hava, ateş, su ve toprak. Bunlar insan vücudunda Dosha adı verilen üç yaşam gücünü veya enerjisini oluşturmak için birleşir.

Vücudunuzun nasıl çalıştığını kontrol ederler. Bunlar;

  • Vata Dosha (uzay ve hava)
  • Pitta Dosha (ateş ve su)
  • Kapha Dosha (su ve toprak)

Herkes, üç dosha ‘nın benzersiz bir karışımını miras alır. Ancak biri genellikle diğerlerinden daha güçlüdür. Her biri farklı bir vücut işlevini kontrol eder. Hastalanma şansınızın ve geliştirdiğiniz sağlık sorunlarının dosha ‘larınızın dengesi ile bağlantılı olduğuna inanılıyor.

Ayurveda Nedir?
Ayurveda Nedir?

Vata Dosha

Ayurveda’yı uygulayanlar bunun üç dosha içinde en güçlüsü olduğuna inanırlar. Hücrelerin nasıl bölündüğü gibi temel vücut işlevlerini kontrol eder. Ayrıca zihninizi, nefesinizi, kan akışınızı, kalp fonksiyonunuzu hatta bağırsaklarınızdaki atıklardan kurtulma yeteneğinize kadar kontrol eder. Onu bozabilecek şeyler arasında yemekten hemen sonra tekrar yemek yemek, korku, keder ve çok geç saatlere kadar kalmak sayılabilir. Ana yaşam gücünüz Vata Dosha ise, anksiyete, astım, kalp hastalığı, cilt sorunları ve iltihaplı romatizma gibi durumlar geliştirme olasılığınızın daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

İlginizi çekebilir: Anksiyete Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pitta Dosha

Bu enerji sindiriminizi, metabolizmanızı (yiyecekleri ne kadar iyi parçaladığınızı) ve iştahınızla bağlantılı belli hormonları kontrol eder. Pitta Dosha ’yı bozabilecek şeyler, ekşi veya baharatlı yiyecekler yemek ve güneşte çok fazla zaman geçirmektir. Ana yaşam gücünüz buysa, Crohn (inflamatuvar bağırsak hastalığı), kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve enfeksiyonlar gibi durumlar geliştirme olasılığınızın daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

Kapha Dosha

Bu yaşam gücü, kas büyümesini, vücut gücünü ve dengesini, ağırlığı ve bağışıklık sisteminizi kontrol eder. Gün boyunca uyuyarak, çok fazla tatlı yiyecekler yiyerek ve çok fazla tuz veya su içeren şeyler yiyip içerek onu bozabilirsiniz. Kapha Dosha ana yaşam enerjinizse, Ayurveda pratisyenleri astım ve diğer solunum bozuklukları, kanser, diyabet, yemek yedikten sonra bulantı ve obezite geliştirebileceğinize inanırlar.

Ayurveda, Ayurvedik Tedavi

Ayurveda, Ayurvedik Tedavi
Ayurveda

Bir Ayurveda pratisyeni sizin için özel olarak tasarlanmış bir tedavi planı oluşturacaktır bunu yaparken eşsiz fiziksel ve duygusal yapınızı, birincil yaşam gücünüzü ve bu unsurların üçü arasındaki dengeyi hesaba katacak. Tedavinin amacı vücudunuzu, vücudunuzda kalarak hastalığa neden olabilecek sindirilmemiş gıdalardan temizlemektir. “Panchakarma” adı verilen temizlik süreci, semptomlarınızı azaltma bunun yanında uyum ve dengeyi yeniden sağlamak için tasarlanmıştır
Bunu başarmak için, bir Ayurveda pratisyeni kan saflaştırma, masaj, tıbbi yağlar, şifalı bitkiler ve lavman veya müshillere dayanabilir.

Peki İşe Ayurveda Yarıyor Mu ?

Ayurveda ne işe yarar: ABD’de birkaç eyalet de onaylı Ayurveda okulu bulunmaktadır. Ancak bu alternatif tedaviyi uygulayanlar için ulusal standartlarda bir eğitim veya sertifika programı yoktur. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Ajansı), Ayurveda ürünlerini incelemiyor veya onaylamıyor. Aslında, 2007’den beri belirli ürünlerin ülkeye girişi yasaklandı. Dahası, ajans her 5 Ayurveda ilacından 1’inin kurşun, cıva ve arsenik gibi toksik metaller içerdiği konusunda uyardı. Bu ağır metaller özellikle çocuklarda yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olabilir. Ayurveda ‘yı veya başka bir alternatif tıbbi tedaviyi denemeden önce daima doktorunuza danışın.

Seçkin SEÇKİNER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

6 Comments

Ekosistem Nedir?

Sosyoloji nedir?

Sosyoloji nedir?