içinde ,

Beyin – Müthiş Beynimiz – Beynin Özellikleri Nelerdir?

Beynimiz
Beynimiz

Beyin vücudunuzun kontrol merkezinin içindedir. Kafanızda, yapacağınız her şeyi kontrol eden ~1,3 kg’lık bir yığın vardır. Bu, gözlerinizi kırpmanız, nefes almanızı ve kalp atışınızı kontrol eden ve hatta duygularınız ve düşünmenizi, öğrenmeyi, üretmeyi sağlar. Bu organ, beyniniz! Ünlü bilim insanı James D. Watson’ın, “Evrende keşfettiğimiz en karmaşık şey bu.” demesi şaşırtıcıydı.

Beyniniz bir süper bilgisayardan daha güçlü

Yavru kediniz mutfak tezgahında ve sıcak ocağa patisini atmaya hazırlanıyor. Biricik yavrunuzu kurtarmak için yalnızca saniyeleriniz var. Gözlerinizden gelen sinyaller, beyne ulaşınca, beyniniz kalan vakti ve yapacağınız hamleleri hesaplar. Sonra kaslarınıza harekete geçmesini emreder. Mükemmel bir zamanlama ve o artık güvende. Hiçbir bilgisayar gözünüz ve beyninizden daha hızlı olamaz. Wow, harika!

Beyin

Beyniniz, bir ampülü yakabilir

Beyniniz, nöronlardan oluşur ve bunları saymak yıllar sürebilir. Ne zaman rüya görseniz, düşünseniz, hayal kursanız ve gülseniz bunun nedeni, bu küçük parçacıklar ve onlar arasındaki nöron ve elektriksel iletişimler sayesinde. İnanılmaz ama beyniniz asla durmaz. Nöronlarınız dünyadaki tüm telefonlardan daha fazla mesaj gönderir. Bir nöron az bir elektrik üretse bile tamamı bir ampulu çalıştırmak için yeterlidir.

Nöronlar, 240 km/saatten daha hızlı hareket eder

Ayağınıza bir arı kondu, sinirleriniz hemen beyninize ayağınızı sallamanız için bir mesaj gönderir. Bu bilgi beyninize 240km/saatten daha hızlı bir şekilde ulaşır. Daha sonra beyniniz ise bacağınıza bir sinyal gönderir. Beyniniz, bu sinyalleri motor Nöronlarını kullanarak gönderir. Motor nöronları ise 320km/s hızda hareket edebilir.

Beyin Haritası
Beyin Haritası

Öğrenmek, beyninizin yapısını değiştirir

Küçüklük zamanlarınızı hatırlayın. Bisiklet sürmeyi henüz bilmiyorken. İlk başta bu aktivite sizin için imkansız görünmüş olabilir, ama git gide daha iyi sürersiniz. Nasıl? Siz sürdükçe beyniniz bisiklet sürdüğünüzü algılar, eski bisiklet anılarınızla karşılaştırır ve bu bilgiyi onlara ekler. Yani beyin, her yeni bilgi ve düşüncede yenilenir.

Egzersizler, sizi daha akıllı yapar

Yürümek, koşmak veya yüzmek gibi kalbi yoran her şeyin sizi daha akıllı yaptığını biliyor muydunuz? Üstelik bu etkinlikler ruh halinizi de düzenler. Bilim insanları, yorulduktan bir süre sonrasına kadar öğrenmeye daha istekli hale getiren bir kimyasal salgıladığını keşfettiler. Öyleyse zor Bir ödev yapmak zorunda kalırsanız, dışarı çıkıp biraz yürüyüş yapın. Bunu daha kolay çözeceksiniz.

Bilal Borazan


Bunlar da ilginizi çekebilir

Öfke Nedir? Öfkenizi Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Ayurveda Nedir?

Isaac Newton Dünyamızı Nasıl Değiştirdi?

Roma İmparatorluğu

Roma İmparatorluğu Tarihi ve Mirası

asteroid

Uzay Madenciliği Hakkında En Önemli 10 Gerçek Bilgi