içinde ,

Toksik İnsanların İnkâr Edilemez 7 Özelliği

Toksik İnsanların İnkâr Edilemez 7 Özelliği
Toksik İnsanların İnkâr Edilemez 7 Özelliği.

Hayatımız boyunca birçok insanla tanışırız. Birçoğu gelip ve geçse de bazıları gerçekten uzun süre yanımızda kalır. Arada başka tür insanlarla da karşılaşıyoruz: Toksik olanlar. Farkında olmadan hayatımıza giren ve kişilikleriyle insan ilişkilerimize olan bakış açımız üzerinde ve hayatımızda büyük bir olumsuz etkiye sahip olmalarına izin verdiğimiz insanlar.

En hafif tabiriyle, toksik bir kişiyle uğraşmak zor ve yorucu olabilir. Gereksiz karmaşıklık, çekişme ve en kötüsü bitmeyen bir stres yaratırlar. Hayatınızdaki toksik insanı fark ettiğinizde, onu hayatınızdan çıkarmak, mutluluğunuz ve huzurunuz için çok önemlidir.

Hayatımda o kadar çok toksik insanla karşılaştım ki, onların özellikleri hakkında her şeyi öğrendim.

İşte dikkat etmeniz gereken yedi işaret.

Suçluluk Duygusuyla Sizi Kontrol Etmeye Çalışırlar

Suçluluk Duygusuyla Sizi Kontrol Etmeye Çalışırlar
Toksik İnsanlar, Suçluluk Duygusuyla Sizi Kontrol Etmeye Çalışırlar.

Suçluluk duygusu güçlü bir sillah olabilir ve toksik insanlar bu duyguyu ustaca kullanmayı çok iyi bilirler. Diyelim ki iş için bir projeyi bitirmeniz gerekiyor ve zamanınız azalıyor. Aniden, arkadaşınızdan bir şeyler içmek için dışarı çıkmanızı isteyen bir mesaj alırsınız.

Açıkçası, reddetmekten başka seçeneğiniz yoktur. Sonra “Ama kendimi çok yalnız hissediyorum, Evde kalmak istemiyorum, Kimse benimle dışarı çıkmak istemiyor” cevabını alırsınız.

Boom. Hemen suçluluk duygusuna kapılırsınız ve masrafları da karşılamak üzere dışarı çıkarsınız.

Bu toksik insanlar için tipik bir davranıştır. Her zaman sizi kontrol etmeye ve sizi suçlu hissettirerek istediklerini elde etmeye çalışırlar. Yanlış bir şey yapmamış olsanız bile, hatanın sizde olduğunu ve bir çözüm bulmak zorunda olduğunuza ikna ederler.

Kıskançlardır

Arkadaşınıza, partnerinize veya yakınınızdaki herhangi bir kişiye iyi bir iş bulduğunuzu, terfi aldığınızı, gerçekten ilginç biriyle tanıştığınızı veya başınıza gelen herhangi olumlu bir şeyi söylediğinizde, onların sizin için mutlu olması gerekir, değil mi?

Yani, toksik bir kişilikleri olmadığı sürece öyle olması gerekiyor. Yıllar önce en iyi arkadaşıma ilk işime başladığımı söylediğim zamanı hala hatırlıyorum- muhtemelen benden daha mutlu ve heyecanlıydı. Toksik bir insanda durum asla böyle olmaz.

Onlara başınıza gelen iyi bir şeyi her anlattığınızda, hemen kıskanırlar- özellikle de sahip olmadıkları bir şeyden bahsediyorsanız.

Örneğin hem siz hem de toksik arkadaşınız bir süredir bekarsanız ve bir gün yeni bir ilişkiye başladığınızı söylerseniz, o kadar kıskanacaktır ki ilişkinizi sabote etmek için her şeyi deneyecektir.

Size bunun doğru zamanlama olmadığını söyleyecekler, partnerinizdeki kusurları arayacaklar ve bekar olmanın daha iyi olduğuna ikna etmeye çalışacaklar. Ve elbette, bunu sizi kolladıkları için değil, çok kıskandıkları için yapacaklar.

Herkesten Üstün Olduğunu Düşünürler ve Bu Şekilde Davranılmasını Beklerler

Bu insanlar, çevrelerindeki herkesten çok daha iyi olduklarına inanma eğilimindedirler. Onları bir restoranda garsonun onlarla sanki kraliyet ailesindeymiş gibi konuşmasını beklediklerini veya önlerinde bekleyen insanları umursamadan süpermarkette sırayı bozduklarını göreceksiniz.

Grup olarak dışarı çıktığınızda tüm gözlerin her zaman onların üzerinde olmasını bekleyecek türden insanlar. Başka bir deyişle, evrenin merkezi olduklarına inanıyorlar ve insanların onlara tapmasını bekliyorlar.

Onlar İçin Yaptığınız Hiçbir Şey İçin Takdir Edilmezsiniz

Bana yakın olan biri benden yardım istediğinde veya ona bir iyilik yapmamı istediğinde, memnuniyetle kabul ederim çünkü onları gerçekten önemsiyorum ve karşılığında bir şey beklemeden onlara yardım etmek isterim.

Yine de her zaman zor anlarında yardımına koştuğun insanların ne zaman bir iyilik istesen sana “Üzgünüm, şu anda sana yardımcı olabileceğimi sanmıyorum” demeleri berbat bir duygu.

Daha berbat olanı iste tüm emeklerinize rağmen asla takdir edilmemenizdir. Tüm bunları size anlatıyorum çünkü toksik insanlar böyle davranır. Onlara yardım etmek için sarf ettiğiniz çabayı takdir etmez ve onları mutlu etmek için yaptığınız küçük şeyleri fark etmezler. Dahası zor bir dönemden geçtiğinizde kesinlikle sizin yanınızda olmazlar.

Sınırlarınıza Saygı Göstermezler

Hepimizin sınırları vardır, bazı insanların diğerlerinden daha fazla. Benimkine hiç saygı duymayan bir arkadaşım vardı. Babam uyuyor olduğu için defalarca yapmamasını söylememe rağmen her öğlen vakti arardı. Ne zaman diğer arkadaşlarımla dışarı çıkmayı planlasam onu yanımda getirmem için bana baskı yapardı.

Ben işteyken bana sayısız mesaj yollar, cevapsız bırakırsam da şikâyet ederdi. Ayrıca beni yapmak istemediğim şeyleri yapmaya, örneğin uyuşturucu kullanmam ve tanımadığım insanlarla ilişkiye girmem için beni ikna etmeye çalışırdı.

Bu toksik bir insan için tipik bir davranış. Kişisel sınırlarınızı umursamaz ve onları yıkmaya çalışırlar. Onlara izin vermeyin.

Sizi ve Seçimlerinizi Daima Yargılarlar

“İnsanlar ya size ilham verir ya da sizi tüketir – seçimlerinizi akıllıca yapın.” – Hans F. Hansen. İnsanlarda aradığım en önemli özelliklerden biri, kişiliğini, tutumunu veya seçimlerini yargılamadan başkalarını olduğu gibi kabul etme yeteneğidir.

Hepimiz farklı sosyal çevrelerden geliyoruz, farklı ailelerde büyüdük ve karakterimizi sürekli olarak şekillendiren farklı deneyimler yaşıyoruz. Bu nedenle, farklı şeyleri sevmek, farklı hedeflere ve hayallere sahip olmak ve basitçe farklı olmak tamamen doğaldır.

Toksik insanlar, onlardan farklı olan hiçbir şeyi kabul edemez. Her zaman sizi ve seçimlerinizi yargılarlar ve hayatınızı onları örnek alarak sürdürmeye ikna etmeye çalışırlar.

Her Şeyi Rekabet Olarak Görürler

Seni gerçekten önemseyen insanlar, zaferlerinin her birini seninle kutlarlar. Hayallerinizi destekler ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olurlar. Toksik insanlar ise başarınızı onlar için bir meydan okuma olarak görür yaptığınız her şeyde sizinle rekabet etmeye çalışırlar.

Üniversitede, her zaman beni her şeyde geçmeye can atan bir kızla takılırdım. Daha yüksek not almaktan daha yakışıklı bir partner bulmaya kadar.

Ne zaman bir konuda küçük bir başarı elde etsem veya hedefime doğru bir adım daha atsam, bana “Oh, harika, aferin” gibi bir şeyler söyler ve sonra benden daha iyisini yapmanın bir yolunu bulmaya çalışırdı.

Neyse ki, davranışının ne kadar zararlı olduğunu anlamam ve onunla bir daha asla konuşmayacağıma yemin etmem çok uzun sürmedi. Siz de kendinizi size ilham veren ve sizinle rekabet etmeyen insanlarla çevrelemelisiniz.

Son Olarak

Gördüğünüz gibi, toksik insanlardan nasibimi aldım. İster okulda, üniversite de veya işyerinizde olsun, hayatınızın bir noktasında hayatınızı karmaşık ve zorlu hale getiren toksik bir insanla karşılaşmanız kaçınılmaz.

Bir kişi toksik olduğunu kanıtladığında, onu değiştirebileceğinizi asla düşünmeyin. Bu niteliklere sahip bir kişi görürseniz, kendinize bir iyilik yapın ve onu hayatınızdan çıkarın. Mutluluğunuzu çalmalarına izin vermeyin. Savunduğunuz düşünceye sadık kalın, net sınırlar koyun ve bırakın gitsinler.

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Narsist Nedir?, Narsistlerin Özellikleri Nelerdir?, Narsisizm Hakkında Her Şey.

Narsistler Eşlerini Ayrılmaktan veya Aldatmaktan Nasıl Korur?

Annem Narsist Mi?

Bu Belirtilere Sahipseniz Tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz!

Amigdala: İnsanın Korku Koruyucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Yeni Keşif, Dünyadaki Yaşamın RNA-DNA Karışımından Doğduğu Teorisini Güçlendiriyor

Yeni Keşif, Dünyadaki Yaşamın RNA-DNA Karışımından Doğduğu Teorisini Güçlendiriyor

Mersin'de Tarihi 7. Yüzyıla Dayanan Bizans-Sasani Savaşı Eserleri

Mersin’de Tarihi 7. Yüzyıla Dayanan Bizans-Sasani Savaşı Eserleri