içinde ,

Annem Narsist Mi?

Olabileceğine dair 7 bariz işaret.

Annem Narsist Mi? - Olabileceğine Dair 7 İşaret
Annem Narsist Mi?

Ben narsist bir anneyle büyüdüm. Zorlu bir yolculuktu ve sonunda paramparça olmuş, güvensiz ve mutsuz olabilirdim. Ancak onlarca yıl neler olup bittiğini anlamaya çalışmam ve annemin bir narsist olduğunu keşfetmem mutluluğumu ve sağlığımı destekleyen seçimler yapmama yardımcı oldu.

Bir arkadaşım sürecime meydan okudu: “Nasıl olur da senin gibi zeki biri daha önce annenin hayatına zarar verdiğini öğrenemedi?”

Bu benim değerli bir arkadaşım olabilirdi, çünkü tam olarak zarar görmem, sürekli suçlamalarla kör olduğum için ilişkinin yürümemesi ve duruma tarafsız bir şekilde bakamaması benim hatamdı.

Annem Narsist Mi?

Ayrıca, annenizin sizi sevmediğini kabul etmek, herhangi bir çocuk için büyük bir adımdır.

Her zaman bir şeylerin doğru olmadığını biliyordum ama hiç üzerinde durmadım.

  • Annenle olan ilişkiyle mücadele ediyor musun?
  • Güçlü narsisistik eğilimleri olabilir mi?

Annenizin narsist olduğuna dair 7 bariz işaret.

Narsist bir annenin bazı önemli işaretlerini aşağıda bulabilirsiniz.

1. O senden daha önemli.

Bunu açıklayabilmek için küçük bir hikaye: küçük kız küçük kırmızı bisikletine atladı. Yeni bir hayatın başlangıcı olacaktı. Büyük okula gidiyordu. Bugün ilk gün. Okula vardığında orada bulunan tüm ebeveynler onu şaşırttı…

“Neden hepsi burada?” diye düşündü. Kendi annesi yatakta kahvaltısını yapıyordu. O ise ilk gün 6 yaşındaki kızının okula tek başına gitmesine izin veriyordu. Çocuklarının ihtiyaçlarının kendisininkinden daha öncelikli olduğu bir zaman asla olmayacaktı.

2. Onun için ayak işlerini yapmanı istiyor ve çabalarını normal görüyor.

Annem Narsist Mi?
İşte annenizin narsist olabileceğine dair 7 işaret.

Annem okulumun daha geç başladığı günlerde onun için yatakta kahvaltı hazırlamamı bekliyordu. Cumartesi günleri aile için yemek hazırlardım. Bana her zaman benim için ne kadar çok şey yaptığını söylerdi.

Bu yüzden ne zaman isterse ona hizmetlerini geri ödeme yapmaktan başka seçeneğim yoktu. Bu, kendinizi suçlu ve kötü hissetmenize neden olacak stratejinin bir parçasıdır.

3. Daha güzel görünmenizi ya da hiçbir şekilde “daha iyi” olmanızı istemez.

Ne zaman bana çok hoş görünen ve övgü aldıran kıyafetlerim olsa, onları yıkamayla mahvetmeyi başarırdı. Ne zaman bana iltifat etse bu kıyafetimin bana uymadığı anlamına geliyordu, ama bunu keşfetmem yıllarımı aldı.

Hiç bir kariyeri olmadı, bu da yetiştiği dönemin bir parçasıydı ama benimkini de hiç sormadı. Çalışırken, kayıtsız bir ses tonuyla düzenli olarak sorduğu tek soru: “Yine neyle uğraşıyorsun?” olurdu.

Annem Narsist Mi? - Olabileceğine Dair 7 İşaret

4. Arkadaşlarınız hakkında çok olumsuz ve eleştirel.

Kimsenin sizin için yeterince iyi olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu tutum hayatınızda sizin için neler olup bittiğini görebilecek, sizinle ona karşı birleşecek insanlara güvenmemenizi sağlamaktan esinlenir.

Odak noktası, sizi sadece arkadaşlarınızdan değil, kardeşlerinizden ve aile üyelerinizden de yabancılaştırmaktır. Sayılarda güç vardır ve tek başınıza olduğunuz sürece sizi kontrol etmek daha kolaydır.

5. Faaliyetlerinizi kontrol eder.

Annem Narsist Mi?

Okul tatillerimin nasıl geçtiğini kontrol etti: temizlik yapmak, onunla kıyafet alışverişi yapmak, onunla tenis oynamak. Üniversiteye gitmek için evden ayrıldığımda beni her hafta sonu beni geri dönmeye zorladı. Aksi takdirde, geçinmek için para alamazdım. KGS uygulanan bir genel kavramdır:

  • K – emirlerine uymadığımdaki tepkisi için korku;
  • G – benim için yaptığı her şeyin karşılığını “geri ödemek” zorunda hissetmek;
  • S – Onun dışında kendi hayatımı yaşamayı seçersem suçluluk, kötü ve bencil hissetme.

6. Ona itaat etmediğinizde sizi cezalandırır.

Ceza; sessiz muamele, küçümseme, parayı alıkoyma veya sizi üzecek başka herhangi bir muamele olabilir. Annem ihtiyaçlarımı görmezden gelmede harikaydı.

Yemek olmayacak, para olmayacak, temiz giysiler olmayacak, ilgi olmayacaktı. Ayrıca beni o kadar üzecek ki, onun onayını geri almak için neredeyse deliler gibi çabalayacaktım.

7. Onunla duygusal olarak bağ kuramazsınız.

Annem Narsist Mi?

Duygular ve empati, bir narsist için yabancı şeylerdir, bunları anlamazlar. İlk erkek arkadaşımdan ayrıldığım için üzüldüğümde, bana dünyanın içinde bir sürü balık bulunan büyük bir gölet olduğunu söyledi.

14 yaşındaki köpeğimiz öldüğünde ben paramparça oldum. Ancak 3 saat sonra, köpeğimizin yerine yeni bir köpek yavrusu almış ve eve getirmişti.

Nasıl hissettiğinizi açıklamaya çalışmak ve ilişkinizin nasıl daha iyiye gidebileceğini anlamaya çalışmak, kafanızı bir duvara çarpmak gibidir.

Sorunu ne şekilde sunarsanız sunun, o onu anlamaz ve sizin histerik (hasta, hareket bozuklukları, ani sinir v.s) ve tepeden tırnağa gülünç olduğunuzu, hatta berbat olduğunuzu söyleyecektir.

Annem Narsist Mi?

Annenizin narsist olduğuna dair birçok başka gösterge var, ancak yukarıdakilere aşinaysanız, muhtemelen öyledir.

Bununla yüzleşmek çok zordur ve yapılacak en iyi şey, onunla sağlıklı bir ilişkiye sahip olacağınız umudundan vazgeçmektir. Beni 40 yıl boyunca ayakta tutan şey umuttu. Benim hatam 18 yaşımda evden ayrıldığımdan beri asla olmayacak bir şey yaratmaya çalışmamdı. 58 yaşımdayken bağlarımı kopardım ve özgür oldum.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Narsist Nedir?, Narsistlerin Özellikleri Nelerdir?, Narsisizm Hakkında Her Şey.

Narsistler Eşlerini Ayrılmaktan veya Aldatmaktan Nasıl Korur?

İnsanlar Görünüşlerinden Ne Kadar Mutlu?

İlişkinizin Kötüye Gittiğinin İşaretleri ve Çözümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dünyanın En Yüksek 10 Şelalesi

Dünyanın En Yüksek 10 Şelalesi

İnsanları Memnun Etmenin Temelleri. Sınırları belirlemenize yardımcı olacak 5 öneri.

İnsanları Memnun Etmenin Temelleri. Sınırları belirlemenize yardımcı olacak 5 öneri.