içinde

Brad Pitt Kimdir? – Biyografi

Brad Pitt (1963–) – Filmleri, Yaş ve Çocukları – Biyografi

Brad Pitt
Brad Pitt Biyografi - Filmleri, Yaş ve Çocukları

Brad Pitt, ‘İhtiras Rüzgarları‘, ‘Dövüş Kulübü‘, ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi‘, ‘Kazanma Sanatı‘, ’12 Yıllık Esaret‘ , ‘Bir Zamanlar Hollywood’da‘ gibi filmlerdeki performansıyla Altın Küre ve Akademi Ödülleri sahibi ünlü bir aktör ve yapımcıdır.

HIZLI GERÇEKLER

İSİM: Brad Pitt

DOĞUM: 18 Aralık 1963 (58 yaşında)

EĞİTİM: Missouri Üniversitesi, Kickapoo Lisesi

DOĞUM YERİ: Shawnee, Oklahoma

DİĞER ADLARI: William Pitt, Brad Pitt

AD SOYAD: William Bradley Pitt

BURÇ: Yay Burcu

EŞLERİ: Angelina Jolie (e. 2014–2016), Jennifer Aniston (e. 2000–2005)

ÇOCUKLARI: Shiloh Nouvel Jolie-Pitt, Pax Thien, Maddox Chivan Jolie-Pitt, Zahara, Knox Leon, Vivienne Marcheline (Maddox, Pax Thien, Zahara evlatlık)

Brad Pitt Kimdir?

Brad Pitt Kimdir
Brad Pitt Kimdir? Fotoğraf: Amy Sussman/Getty Images

Aktörlüğünün yanı sıra yapımcılık da yapan Brad Pitt ’in ilk büyük rolü 1989’da Cutting Class adlı korku filminde olmuştur. Bundan sonra 1994’teki “İhtiras Rüzgarları“ adlı filmindeki rolüyle de Pitt, Hollywood’a sağlam bir giriş yapmayı başarmıştır. Brad Pitt People dergisinin “Yaşayan En Seksi Adam” unvanını iki kez kazandı. Se7en (1995) , Dövüş Kulübü (1999) gibi filmlerdeyse daha cesur rollerle seyirci karşısına çıkmıştır.

Bunların yanında Brad, Babil (2006), Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi (2008), Soysuzlar Çetesi (2009) , Kazanma Sanatı (2011) gibi filmlerdeki performanslarıyla daha iddialı ödüller kazanmaya başladı. Yapımcı olarak ilk Oscar’ını en iyi film kategorisinde 12 Yıllık Esaret (2013) adlı filmde aldı. Büyük Açık (2015), Müttefik (2016) , kendisine Oscar kazandıran Bir Zamanlar Hollywood’da (2019) filmleri ile Pitt, Jennifer Aniston ve Angelina Jolie gibi aktörlerle sık sık aynı filmlerde rol almıştır.

Çocukluk ve Gençlik Yılları

William Bradley Pitt 18 Aralık 1963’te Oklahoma’nın Shawnee bölgesinde Dindar bir Güney Baptist ailesinin üç çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya geldi. Springfield, Missouri’de büyüdü. Babası Bill Pitt ’in bir nakliye şirketi vardı, annesiyse aile danışmanı olarak çalışıyordu. Brad aslında Missouri Üniversitesinde gazetecilik okuyarak reklam sanat yönetmeni olmayı düşlüyordu.

Ancak bu genç üniversite öğrencisinin, çocukken filmlere duyduğu meraktan kaynaklanan başka ilgileri de vardı. Pitt ’in bu ilgileri okuldaki son döneminin sonunda “Gidebilirim.” dediği anda daha somut hedefler olmaya başlamıştı.

Verdiği bu radikal karardan sonra, üniversite diplomasına sahip olmasına yalnızca iki kredi kala bir anda okulu bıraktı. Brad Pitt Datsun marka otomobiline atlayarak Los Angeles’ta oyunculuk kariyeri hayalinin peşinde Batıya gitti.

Brad Pitt Gençlik Yılları

Brad ailesine Pasadena’daki Sanat Merkezi Tasarım Koleji’ne kayıt olmak istediğini söylüyordu. Fakat önündeki birkaç ayı bir bekarlığa veda partisinden diğerine giden striptizcilerin şoförlüğünü yaparak geçirdi. Ayrıca buzdolapları dağıtarak L.A oyunculuk ajanslarına girmeye çalışıyordu. Sonunda bir oyunculuk sınıfına katıldı.

Kısa bir süre sonra, bir ajansın yaptığı seçmelerde sahne arkadaşı olarak bir sınıf arkadaşına eşlik etti. Şans Brad Pitt ’in yüzüne gülmüştü. Ajans, arkadaşı yerine Pitt’i seçmişti. Los Angeles’ta sadece yedi ay geçirdikten sonra, Brad Pitt bir menajer ve düzenli oyunculuk işi bulmuştu.

Brad Pitt Filmlerindeki Tatlı Çocuk Rolleri 

Brad Pitt 'in Tatlı Çocuk Rolleri
Brad Pitt ‘in Tatlı Çocuk Rolleri

Brad Pitt, kendini televizyonda ilk olarak Dallas’ın bölümlerinde, Another World, sitkom Growing Pains ve 1990’ların kısa ömürlü Fox Television dizisi Glory Days’de göstermeye başlamıştı. 1989’da Pitt, NBC yapımı televizyon filmi Too Young to Die’da (Juliette Lewis tarafından canlandırılan) evden kaçmış, uyuşturucu bağımlısı genç Billy Canton’u canlandırdı. Pitt ile Lewis (kendisinden dokuz yaş küçük) flörtleşmeye başladılar. Daha sonra beraber yaşamaya başladılar.

Pitt ilk büyük çıkışını 1989’da korku filmi Cutting Class filminde genç koşu yıldızını canlandırarak Donovan Leitch ile yapmıştı. Fakat bu, tartışmalı bir Hollywood filminde onu anlık yıldızlığın parıltısına iten iyi zamanlanmış parçaydı.

Brad Pitt ‘in Ridley Scott’ın Thelma ile Louise (1991) filmindeki iki ana karakter tarafından yakalanan, hain, şeker dilli bir otostopçu olarak performansı, yalnızca birkaç dakikalık ekran süresine rağmen evrensel ilgi gördü.

Brad Pitt ‘in büyüleyici kötü çocuk karizması ve şehvetli oyunculuk kombinasyonu – özellikle Geena Davis ile ateşli bir aşk sahnesinde – onu gerçek s*ks sembolü yaptı (Ayrıca birçok VCR’da geri sarma düğmesini yıprattı). Brad Pitt ‘in sonraki yalnızca birkaç filmi onun oyunculuğuna duyulan güveni artırmada başarısız oldu.

Ayrıca onu Hollywood’da güzel yüzden daha fazlası haline getirdi. Pitt, Elizabeth McGovern ile beraber Bana Bir İyilik Yap adlı filmde Tom CiCillo’nun ilk yönetmenlik denemesi Johnny Suede (1992) ve ikna edici olmayan, yarı animasyonlu Cool World (1992) yer aldı.

Ciddi Ücretler

Bununla birlikte, o yılın ilerleyen günlerinde; Norman McLean’s otobiyogrofisinden esinlenen Robert Redford ‘un 1992 yapımı A River Runs Through It (Bizi Ayıran Nehir) filminde Hollywood güneşi altın çocuğu bir kez daha yaktı. Brad Pitt burada başroldeydi.

Redford daha sonra seçmelerde öylesine Pitt ’i seçmediğini, kendisine çok ilginç gelen iç çatışma yaşadığı için onu seçtiğini itiraf etmiştir. Pitt büyüleyici  performans sergileyerek karakterin ezici cazibesi ile pervasızca kendi kendine zarar verme arasındaki tehlikeli temelini ustaca tasvir etmişti. 1993’te üç yıl beraberlik yaşadığı Lewis ile yeniden biraraya geldi.

Pitt, kız arkadaşıyla ülkenin öbür ucuna giderek cinayetler serisi çözen Early Grayce adlı karakteri oynadı. Film, birçok eleştirmen tarafından kaba şiddet içeren ve nihilist olarak nitelendirildi ve gişede başarılı olamadı. Pitt ile Lewis çekimlerden kısa süre sonra ses getiren ayrılık yaşadı. Pitt, Tony Scott’ın True Romance filminde evi yanmış hippi olan “Floyd” gibi komedi performansıyla repertuarını aydınlatmaya devam etse de, sonraki önemli rolü, Tom Cruise ile birlikte Anne Rice’ın Interview With the Vampire (Vampirle Görüşme) uyarlamasında geldi.

Rice, başlangıçta oyuncu seçimlerine öfkeyle tepki vererek ikilinin çok erkeksi olduğunu söyledi. Ayrıca tüm Amerikalı film yıldızlarını “Huck Finn ile Tom Sawyer’ı seçmek gibi” diye şikayet ederek hikayenin homoerotik armonileri için fazla kaba buldu. Tüm bunlara rağmen son filmi gören Rice ilk ifadelerini geri çekti.

Ayrıca video versiyonu için kısa bir yer çekerek filmi onayladı. The New York Times’dan Caryn James bu konuda, “Filmin gücü Bay Pitt ‘in zengin ve derinden etkileyen performansına bağlı. Sade ve dingin, Louis’i yaslı bir baba, sevgili, hatta oğul olarak ikna edici kılıyor. ” dedi.

Şov Dünyasının En İyileri

Brad Pitt
Brad Pitt

Pitt ’in sonraki birkaç hamlesi onu Hollywood’ta kalıcı bir yere sahip olmasını garantilese de birçok eleştirmen onun rollerini boyutsal olarak eksik buldu. 1994’lerin epik aile melodramı İhtiras Rüzgarları’nda Pitt, Tristan adlı, uzun, altın kilitleri olan klasik bir romantik kahraman, dönüşümlü olarak bencil ve fedakar hareketlere eğilimli bir karakteri oynadı. Buna karşın David Fincher’ın filmleri içinden en rahatsız edici ve korkunç gerilim filmi Se7en’da bir seri katilin peşinde bir dedektif olarak aniden cesur bir dönüş yaptı. Film boyunca Pitt kendisine kıyasla daha az tanınmış eski sevgilisi Gwyneth Paltrow ile yeniden biraraya geldi; onlara göre bu “ilk görüşte aşk” olmalıydı. İkili iki buçuk yıl beraber yaşadılar. Bu yıllar boyunca Hollywood ’un en çok takdir edilen ünlü çifti oldular.

Daha sonra 1997 yılında yedi ay nişanlı kalmalarının ardından çift bilinmeyen sebeplerden ötürü ayrıldılar. 1995’te Pitt, performansıyla en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Altın Küresini ve ilk Oscar adaylığını kazandığı Terry Gilliam’ın psikolojik gerilim filmi Twelve Monkeys’de akıl hastası olarak rol aldı.

Onu başka bir karanlık gerilim filmi olan Sleepers (1996) ve Arjantin’e karışık incelemelerle karşılanan iddialı 70 milyon dolarlık bir proje olan Tibette 7 Yıl’ı çekmeye gitmeden önce Harrison Ford ile beraber Alan J. Pakula’nın Devil’s Own adlı filmi takip etti.

Sonraki Filmi

Bir sonraki filmi, Anthony Hopkins’le başrolünü paylaştığı ve kendisinin Pitt ‘in ölümün çok komik bir versiyonunu oynadığını düşündüğü ve büyük övgü uyandırmayan  üç saatlik Meet Joe Black’ti. 1999’da Hollywood’un listelerinde yer almadan kısa bir aradan sonra Pitt, Dövüş Kulübü için Se7en filmi yönetmeni Fincher ile yeniden bir araya geldi.

Yine başrolde Edward Norton’un oynadığı apokaliptik filmde, genç profesyonel erkekler için kanlı bir oyalanma olan “dövüş kulübü” nün lideri olarak rahatsız edici rol oynayan gözü kara Pitt ‘i sunuyor.

Pitt için sonraki adım, Benicio Del Toro’nun başrolünü paylaştığı ve Guy Ritchie’nin yönettiği İngiliz suç meraklısı Snatch (2000) oldu. Ertesi yıl Pitt, romantik komedi The Mexican’da Julia Roberts ile başrol oynadı.

Gerilim filmi Spy Game’de Redford ile bir araya geldi. Ve Steven Soderbergh’in yeniden yapımı The Rat’da Roberts, George Clooney ve Matt Damon gibi birinci sınıf bir kadroya katıldı. Daha sonra 2004’te, Pitt, Warner Bros’ın gişe rekorları kıran destanı Truva’da Yunan kahramanı Aşil rolünü oynadı. Aynı yıl aktör Ocean’s Twelve’da yer aldı.

Gişe Rekorlarının Kırılması

Brad Pitt ve Angelina Jolie
Brad Pitt ve Angelina Jolie

2005 yılında Brad Pitt, gişe rekorları kıran aksiyon filmi Bay ve Bayan Smith ‘de Angelina Jolie ile birlikte rol aldı. Her ikisi de gizlice casus olarak çalışan evli çifti sergileyen film, dünya çapında 478 milyon dolardan fazla para kazandı. Ve iki aktör sonunda gerçek hayattaki çift haline geldi.

Pitt ‘in bir sonraki filmi, eleştirmenlerce beğenilen Babel (2006), oyuncuya bir Altın Küre adaylığı daha kazandırdı. Oyuncu, Ocean’s Thirteen (2007) filmindeki Rusty Ryan rolünün misillemesinde daha az ciddi yol izledi. 2008’de Brad Pitt, FBI komedi gerilimi Burn After Reading’de rol almak için Joel ve Ethan Coen ile birlikte çalıştı.

Film iki Altın Küre adaylığı kazandı ve gişede 60 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Pitt, F.Scott Fitzgerald’ın kısa öyküsüne dayanan The Curious Case of Benjamin Button filminde daha fantastik bir başrol üstlendi. Fincher’ın yönettiği bu filmde Pitt, 70 yaşında erkek olarak dünyaya gelen ve tersine yaşlanan ana karakteri canlandırdı.

Pitt, üç Akademi Ödülü kazanan film için bir Oscar adayı daha aldı. Pitt 2009’da Quentin Tarantino filmleri içinden, Soysuzlar Çetesi’nde rol aldı. Ve 2011’de Sean Penn ve Jessica Chastain ile Cannes Film Festivali’nde; Altın Palmiye ödülünü kazanan Terrence Malick’in The Tree of Life filminde rol aldı.

Ayrıca Oakland A’nın genel menajeri Billy Beane’in yaşadığı sıkıntıları ve takımını yeniden şekillendirme arayışını izleyen beyzbol draması olan Moneyball’da da baş oyuncuydu. Film, en iyi film kategorisinde hem başrol oyuncusu hem de yapımcı olarak Brad Pitt için yapılan onaylar da dahil olmak üzere altı Oscar adaylığı kazandı.

İlk Oscar

Brad Pitt ilk Oscar galibiyetini 2014'te kazandı.
Brad Pitt ilk Oscar galibiyetini 2014’te kazandı.

2013’te Pitt, Marc Forster’ın yönettiği zombi-kıyamet gerilim filmi Dünya Savaşı Z’de (2013) Gerry Lane rolüyle beğeni topladı ve o yıl The Counselor’da yardımcı karakter olarak göründü. Pitt Ayrıca 12 Years a Slave’deki çalışması için de övgü aldı. Steve McQueen tarafından yönetilen film, kaçırılan ve köle olarak satılan özgür Afrikalı Amerikalı müzisyen Solomon Northup’un (Chiwetel Ejiofor tarafından canlandırılıyor) gerçek hikayesini anlatıyor.

Pitt burada, Benedict Cumberbatch, Lupita Nyong’o, Michael Fassbender ve Quvenzhané Wallis’in yer aldığı oyuncu kadrosuyla Northup’a büyük ölçüde yardım eden Kanadalı marangozu canlandırdı.

Pitt, filmde yapımcı olarak yaptığı çalışmalarla beşinci Akademi Ödülü adaylığını kazandı ve en iyi film kategorisinde ikinci onayını aldı. McQueen, Dede Gardner, Jeremy Kleiner ve Anthony Katagas ile paylaşarak ilk Oscar galibiyetini 2014’te kazandı. O yıl seyirciler Pitt’i İkinci Dünya Savaşı aksiyon draması Fury’de ordu çavuşu olarak oynadığını gördü. Daha sonra 2015’te Pitt eşi Jolie’nin sanat evinde yazıp yönettiği By The Sea adli filmed de yer aldı.

Ayrıca 2008 finansal çöküşünü körükleyen konut piyasası balonuna ve kargaşanın geleceğini öngören bir grup insana odaklanan The Big Short filminde de rol aldı. Michael Lewis’in kurgusal olmayan en çok satan kitabına dayanan bu proje, dizi ödül adaylığı kazandı.

Pitt ardından İkinci Dünya Savaşı romantik filmi Allied’de (2016), Marion Cotillard’la ve satirik film Savaş Makinesi’nde (2017), hikayesi eski ABD Generali Stanley McChrystal’a dayanan karakter olarak oynadı. 2019’da, Quentin Tarantino’nun Bir Zamanlar… Hollywood’da Leonardo DiCaprio ile biraraya gelmesi ikinci Altın Küre ve en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ilk Oscar ödülü kazandırdı. Ve ayrıca bilim kurgu macerası Ad Astra’nın başını çekti.

Pitt Özel Hayat

Brad Pitt ve Eski Eşi Jennifer Aniston
Brad Pitt ve Eski Eşi Jennifer Aniston

Brad Pitt People dergisinin “Yaşayan En Seksi Adam” unvanını (1995 – 2000 yılları olmak üzere) iki kez kazandı. Ayrıca 1998’de TV sitcomu Friends’in yıldızı Jennifer Aniston’la çıkmaya başladı. Pitt ile Aniston, 29 Temmuz 2000’de Kaliforniya, Malibu’da evlendi. Çift, Ocak 2005’te ayrılıklarını duyurdu. Aynı yıl Ekim ayında boşandı.

Brad Pitt, ayrılmalarından kısa süre sonra Angelina Jolie ile çıkmaya başladı. Jolie daha sonra Bay ve Bayan Smith’in setinde ikisinin birbirlerine karşı duygular geliştirdiğini ortaya çıkardı. Mayıs 2006’da çiftin Shiloh Nouvel Jolie-Pitt adında 1 kız çocuğu oldu. Temmuz 2008’de Pitt ile Jolie’nin Knox Leon adlı erkek, Vivienne Marcheline adlı kız çocukları oldu.

Ayrıca Maddox, Pax Thien ile Zahara adlarında üç evlatlık çocukları oldu. Çift, 2012 yılında nişanlandı. 23 Ağustos 2014’te Fransa’da özel törenle dünya evine girdi. Ancak Jolie, Eylül 2016’da altı çocuğunun fiziksel velayetini talep ederek boşanma davası açtı. Tartışmalı ayrılıklarını çevreleyen drama, medyayı canlandırdı. Jolie Haziran 2018’de çocukları babalarını görmekten alıkoyma konusundaki ısrarı nedeniyle velayetini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Ağustos ayında Jolie, görüşmediği kocasının “ayrılıktan beri babanın çocuk nafakası düzenli şekilde ödemediğini” iddia eden mahkeme belgelerini sundu. Pitt ‘in hukuk ekibi, aktörün aile için 1.3 milyon dolardan fazla fatura ödediğini, ve karısının 8 milyon dolarlık borçla mevcut evini satın almasına yardımcı olduğunu iddia ettikleri kendi dosyalarını takip etmeye devam etti.

Oyuncu, o ay bir avukatın Katrina Kasırgası’nın harap ettiği New Orleans bölgesi sakinleri adına Brad Pitt ‘in Make It Right Vakfı’nı dava etme planlarını açıkladığında daha fazla yasal sorunla karşılaştı. Vakıf, 2008 yılında 100’den fazla “yeşil” ev inşa etti. İddialara göre gerekli düzeltmeleri yapmak için geri döneceğine söz verdi. Avukat, müvekkillerinin evlerinde altyapı sorunları, hastalıklar gibi problemlerle yüzleştiğini iddia etti.

Brad Pitt heykel sergisi

Brad Pitt heykeltıraşlık eserleri ile sergiye çıktı…

5 yıldır heykeltıraşlık ile ilgilenen Brad Pitt çalışmalarını, Finlandiya Sara Hildén Sanat Müzesinde “We” (Biz) başlığı adı altında sergiledi.

Pitt sanat müzesinde 9 adet eser sergiledi. Pitt, 2017’de seramik sanatı yapmaya başladığını söylemişti.

Sergi, 15 Ocak 2023’e kadar  devam edecek.

Hatice Kübra Nakir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Kaliforniya’da İnsan Gübreleştirme Yasası Onaylandı

Kaliforniya’da İnsan Gübreleştirme Yasası Onaylandı

Fizikçiler

En Ünlü Fizikçiler ve Buluşları Listesi