içinde

Jennifer Lawrence Kimdir? Hayatı, Filmleri

Jennifer Lawrence
Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence “Winter’s Bone”, “The Hunger Games”, “X-Men” ve “Joy” filmlerinde aldığı rollerle bilinen çok yönlü bir oyuncudur. “Silver Linings Playbook” filminde oynadığı rolle Oscar ödülü kazanmıştır.

Jennifer Lawrence Hakkında Kısaca

Doğum tarihi: 15 Ağustos 1990 (30 yıl yaşında), Indian Hills, Kentucky, ABD
Eşi: Cooke Maroney (e. 2019)
Aldığı ödüller: En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı, DAHA FAZLA
TV şovları: The Bill Engvall Show, Monk, Expecting Amy, DAHA FAZLA
Ebeveynleri: Gary Lawrence, Karen Lawrence

Jennifer Lawrence Kimdir?

Jennifer Lawrence 14 yaşında Newwork’ta ailesiyle tatil yaptığı sırada keşfedildi ve hayatının fırsatını yakaladı. Hemen ardından “The Bill Engvall Show” TV dizisinde rol almaya başladı. “The Burning Plain, Winter’s Bone, X-Men: First Class ve The Hunger Games” filmleri de dahil olmak üzere birçok filmde rol almaya devam etti. Açlık Oyunları serisinin ilk filmi Ateşi Yakalamak’ta canlandırdığı Katniss Everdeen karakterini serinin ikinci filmi olan Alaycı Kuş’ta da canlandırmaya devam etti. Jennifer Lawrence, David O. Russell ile çalıştığı Silver Linings Playbook (2012) filmiyle Akademi ödülü kazandı. J. Lawrence, David O. Russell ile çalışmaya American Hustle ve Joy filmleriyle devam etti. Üç filmde de Altın Küre kazandı.

Erken Yaşamı

Jennifer Lawrence

Jennifer Shader Lawrence 15 Ağustos 1990 yılında Kentucky’de Louisville’ye bağlı bir kenar mahallede dünyaya geldi. Blaine ve Ben adında iki abisi var. Anne ve babası, Karen ve Garry’nin şehrin hemen dışında bir çiftlikleri vardı. Jennifer Lawrence atletik bir çocuktu. Çocukluğunda amigoluk yaptı. Çim hokeyi ve softball (Beysbola benzer bir top oyunu) oynadı. Büyüdüğünde doktor olabileceğini düşünüyordu. Ara sıra modellik ve topluluk tiyatrosunda oyunculuk yaptı ama hiçbir zaman bir oyuncu olmayı hayal etmedi.

Oyunculuk Kariyerinin Başlaması

Oyunculuk kariyerinin kırılma noktası, 14 yaşında ailesiyle Newyork’ta bahar tatilindeyken keşfedilmesi oldu. Yabancı birisi Jennifer’ın fotoğrafını çekmek istedi ve annesinin telefon numarasını aldı. Yabancı, ertesi gün Lawrence’ın annesini aradı ve kızını ekran testine sokmak istediğini söyledi. İşler bundan sonra hızla gelişti: Lawrence, yaz tatili için Newyork’ta kaldı. MTV için reklamlarda rol aldı. 2007’de Lena Olin ile birlikte Devil You Know (Bildiğin Şeytan) isimli gerilim filminde oynadı. (Bu film dağıtım eksikliği sebebiyle ertelendi ve nihayetinde 2013 yılında vizyona girdi.)

Kısa bir zaman sonra, Jennifer Lawrence ve ailesi Los Angeles’a taşındı. The Bill Engvall Show dizisinde rol almadan önce, burada Medium, Monk and Cold dizilerinde küçük roller aldı. Dizilerde çalışırken, The Poker House ve The Burning Plain (Poker Evi ve Aşk Ateşi) gibi sinema filmlerinde de Charlize Theron ve Kim Basinger’ın yanında göründü. The Bill Engvall Show dizisi iptal edildikten sonra Jennifer Lawrence 2010 yılında, profesyonel eleştirmenlerden olumlu eleştiri alan ve kendisine bir Akademi, bir Altın Küre, bir de Sinema Oyuncuları Yonca Ödülü adaylığı getiren Winter’s Bone (Gerçeğin Parçaları)’da oynadı. Fırsatlar gelmeye devam etti, 2011 yılında Lawrence The Beaver (Kukla) filminde Mel Gibson, Jodie Foster ve Anton Yelchin ile birlikte rol aldı. Lawrence ayrıca X-Men: First Class filminde Mystique rolünü canlandırdı.

Jennifer Lawrence Filmleri

“The Hunger Games” (Açlık Oyunları)

2012 yılında Jennifer Lawrence, Suzanne Collins’in çok satan romanından uyarlanan Açlık Oyunları filmindeki Katniss Everdeen başrolüyle gişe rekortmeni oldu. Kıyamet sonrasında bir yerde geçen filmde, Lawrence, 24 gencin ölümüne savaştıkları ve diğer insanların onları eğlence amaçlı televizyondan seyrettikleri bir programa katılmak zorunda kalan bir karakteri canlandırdı. Film vizyona girdiği hafta itibariyle gişe rekorları kırdı. Lawrence, serinin devam filmi olan Alaycı Kuş’ta da Katniss rolünü sürdürdü. 2015 yılının sonralarında, film dünya çapında 2,8 milyar dolar gişe hasılatı elde etti.

Jennifer Lawrence

“Silver Linings” Oscar

2012 yılında Jennifer Lawrence, yardımcı oyunculuğunu Elisabeth Shue’nun yaptığı House at the End of the Street (Caddenin Sonundaki Ev) isimli gerilim filminde ve Bradley Cooper ile birlikte iki drama filminde (The Falling ve Silver Linings Playbook) oynamıştır. Bir sürü ödül adaylığı bulunan Silver Linings Playbook (Umut Işığım) ile Lawrence Altın Küre’de Komedi-müzikal dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü almıştır. 2013 yılının şubat ayında düzenlenen Akademi ödüllerinde Lawrence, Silver Linings Playbook filmi ile en iyi kadın oyuncu Oscar’ını almıştır. Lawrence bu onuru kabul ederken, duygularına yenik düşmüş gibi görünüyordu.

Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook filminin yönetmeni David O. Russell ile çalışmaya devam etti. 2013 yılında American Hustle filminde bir dolandırıcının duygusal karısını canlandırdı. Bu filmin baş rollerini Amy Adams ve Cooper paylaştı. Lawrence bu rolüyle üçüncü Oscar adaylığını ve ikinci Altın Küre ödülünü aldı. 2014’de dram filmi olan Serena ‘da başrolleri yine Cooper ile paylaştı. Ardından bir kez daha X-Men: Days of Future Past filminde mutant Mystique rolüyle sinemaseverleri büyüledi.

“Joy”, “Passengers” and “Mother”

Jennifer Lawrence, Cooper ve Russell, Lawrence’ın başrol oyanayacağı Miracle Mop (Mucize Paspas)’ın mucidi Joy Mangano’nun hikayesini beyaz perdeye taşımak için anlaştılar. Joy 2015 yılında, Amerika’da Noel günü vizyona girdi. Lawrence, Joy filmindeki performansıyla üçüncü Altın Küre ödülünü kazandı. Günler sonra Oscar adayı oldu ve 25 yaşında 4 kez Akademi ödülü adaylığı kazanan tarihteki en genç oyuncu oldu. Yüksek profilli işler yapmaya devam etti. 2016 yılında Lawrence X-Men: Apocalypse ve bilim kurgu filmi olan Passengers (Yolcular) ‘da başrolleri paylaştı. Daha sonra profesyonel anlamda oldukça olumlu eleştiriler alan Mother (Anne) (2017) filmiyle korku türüne etkileyici bir geçiş yaptı. Ardından Red Sparrow (Kızıl Serçe) (2018) da zeki bir Rus ajanını canlandırdı.

Ücret Açığı Makalesi

Jennifer Lawrence, 2015 Ekim ayında Lena Dunham’ın hazırladığı feminist haber bülteni Lenny’de öne çıkan “Neden ben başrolü paylaştığım erkek oyuncudan daha az alıyorum?” başlıklı bir makale yazdı. Lawrence’ın American Hustle (Düzenbaz) filminde başrolü paylaştığı erkek oyunculardan, Sony hacklenme skandalıyla daha az ücret aldığı ortaya çıkınca, daha fazla ücret için pazarlık yapmamakla kendini suçladı. “Sony hacklenme olayı olduğunda ve ben s*ki olan şanslı insanlardan ne kadar az kazandığımı öğrendiğimde, Sony’ye değil kendime kızdım. Pazarlık yapan biri olarak hata yaptım çünkü çabuk pes ettim. Açıkçası ihtiyacım olmayan milyonlarca dolar için, iki franchise yüzünden kavga etmek istemedim.” diye açıkladı.

Jennifer Lawrence

Ancak Jennifer Lawrence daha iyi bir maaş için mücadele etmediğini kabul etti. Çünkü bunun nasıl algılanacağından korktu. “Anlaşmayı gerçek bir kavga çıkarmadan kapatma kararımı etkileyen şeyin beğenilme isteği olduğunu söylemeseydim yalan söylemiş olurdum. Zor ya da şımarık birisi olarak görünmek istemedim.” diye itiraf etti. “Bu, yıllardır üzerinde çalıştığım kişiliğimin bir parçası ve istatistiklere göre bu durumdaki tek kadın olduğumu düşünmüyorum. Bu şekilde davranmaya sosyal olarak şartlandırılıyor muyuz?… Erkekleri gücendirmeden ya da korkutmadan düşüncelerimizi uygun bir yolla ifade etmeye çalıştığımız kalıcı bir alışkanlık hala var olabilir mi?”. Jennifer Lawrence kızgın söylemlerinde, daha az beğenilme korkusu yüzünden sessiz kaldığı adaletsiz ücrete daha fazla müsamaha göstermeyeceğini söyleyerek yazısını sonlandırdı. Yazdığı makale, devam eden cinsiyetçi ücret farkı sorunları üzerinde medyada büyük bir tartışma yarattı.

Kişisel Hayatı

Jennifer Lawrence’ın ailesi onun oyunculuğa devam etmesi için bir anlaşma yaptı. Bu anlaşmadan dolayı liseden 3.9 ortalamayla 2 yıl erken mezun oldu. Şu anda köpeğiyle birlikte Santa Monica’da yaşıyor. Kariyerine yönetmenlik yaparak devam etmeyi planlıyor. Jennifer Lawrence, X-Men filminde başrolü paylaştığı Nicholas Hoult ile 2011, 2013 yılları arasında bir ilişki yaşadı. Bir yıl sonra Coldplay grubunun solisti Chris Martin ile sürekli bitip yeniden başlayan bir ilişkiye girdi. 2015 yılının yazında bu ilişkinin bittiği bildirildi. Daha sonra Jennifer, Mother filminin yönetmeni Darren Aronofsky ile ilişki yaşadı. Ardından Kasım 2017’de Adam Sandler’in sunduğu Actors on Actors programında, profesyonel yükümlülüklerin üzerlerinde yarattığı baskının ayrılmalarına sebep olduğunu itiraf etti.

2019 Şubat ayında Lawrence, Newyork sanat galerisi başkanı Cooke Maroney ile nişanlandığını doğruladı. İkili Ekim ayında Rhode Adası, Newpot’ta nişanlandı. Jennifer Lawrence’ın ayrıca kendi ismini taşıyan bir vakfı var. Bu vakıf, bağımsız hayırseverlerin girişimleriyle, topluluk organizasyonlarıyla, bağışlarla ve açık artırmalar yoluyla istismara uğramış gençlere, zihinsel engelli kişilere ve tıbbi bakıma ihtiyacı olanlara hizmet veren diğer kuruluşlara yardımcı oluyor.

Kadir Ziya Durmuş


Bunlar da ilginizi çekebilir

Brad Pitt Kimdir? – Biyografi

Jodie Foster Kimdir? Hayatı Hakkında Her Şey

JK Rowling – Kimdir?, Kitapları ve Hayatı Hakkında Her Şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jodie Foster

Jodie Foster Kimdir? Hayatı Hakkında Her Şey

Hayatımızı İyileştirme Yolları

Hayat Kalitenizi Arttıracak 33 Bilimsel Yöntem