içinde

JK Rowling – Kimdir?, Kitapları ve Hayatı Hakkında Her Şey

JK Rowling Biyografi (1965–)

JK Rowling
JK Rowling

JK Rowling sen iyi yedi kitaplık çocuk serisiyle ünlenen İngiliz yazar ve senaristtir. Seri 500 milyondan fazla kopya satmıştır ve gişe rekorları kıran bir film serisine uyarlanmıştır.

JK Rowling Hakkında Kısa Bilgiler

İsim Soyisim: JK Rowling

Doğum Günü: 31 Temmuz 1965 (55 yaşında)

Eğitimi: Wyedean Okulu ve Koleji, St Michael’s İlköğretim Okulu Winterbourne, Exeter Üniversitesi

Doğum Yeri: Yate, İngiltere, Birleşik Krallık

Burcu: Aslan

JK Rowling Kimdir?

Joanne Kathleen “Jo” Rowling veya bilinen adıyla J.K Rowling, çocukluk dönemi Rowling 31 Temmuz 1963’’te İngiltere’nin Yate kentinde Younne Rowling’de doğdu. Büyükannesi Kathleen’in ikinci baş harfiyle birleştirerek oluşturduğu takma adını benimsedi. University Of Exeter’ın mezunu olan Rowling, ingilizce öğretmek için Portekiz’e taşındı. Portekiz gazeteci Jorge Arantes ile tanıştı ve evlendi. 1993’de kızları dünyaya geldi ama sonra evlilikleri boşanmayla sonlandı.

Rowling kız kardeşi Di’nin yanında yaşamak için kızıyla birlikte Edinburgh’a taşındı. JK Rowling kızı ve kendisinin refahını sağlamak için mücadele ederken ilk kitabı olan Harry Potter serisi üzerinde de çalıştı. Söylentilere göre kitap fikri Rowling’in 1990’da Manchester’dan Londra’ya trenle yaptığı bir yolculuk esnasında ortaya çıkmıştır.

Bunları biliyor muydunuz?

JK Rowling, ‘Harry Potter‘ serisini yayınlamadan önce, refah konusunda bekar bir anneydi. 2017 itibariyle, Rowling’in net değeri yaklaşık 850 milyon dolar.

JK Rowling ve Harry Potter Oyuncuları
JK Rowling ve Harry Potter Oyuncuları

Kitapları

Harry Potter Ve Felsefe Taşı

Birçok reddedilişten sonra Temmuz 1997 Temmuz’da ilk kitabı olan Harry Potter Ve Felsefe Taşını
yaklaşık 4000 dolar karşılığında raflarda yerini aldı. Kitabın orijinal başlığı olan “filozof” Amerikan
yayımlanmasında “büyücü” olarak değiştirildi. Kitap, genç büyücü Harry Potter ve onun Hogwarts cadılık ve büyücülük okulundaki rengarenk grubunun hayatını anlatan 7 kitaplık serinin başlangıcıydı.

Harry Potter Ve Sırlar Adası

Serinin 2. kitabıdır. Temmuz 1998’de yayımlanmıştır. Harry Potter Ve Azkaban Tutsağı
JK Rowling ‘in serisinin 3. kitabıdır ve Temmuz 1999’da raflarda yerini almıştır. Serinin ilk üç kitabı 35 dilde yaklaşık 35 milyon kopyasının basımıyla birlikte, üç yıl içinde yaklaşık 480 milyon dolar kazandırmıştır.

Harry Potter Ve Ateş Kadehi

Temmuz 2000’de serinin 4. cildi olan Harry Potter Ve Ateş Kadehi bir günde en hızlı satışı olan kitap
hâline gelince, JK Rowling kitaplarına yöneltilen muazzam yanıtlar doruğa ulaştı. Harry Potter Ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Yayımlanma tarihinin ertelenişinden sonra, eser Haziran 2003’te kitapçılara ulaştı.

JK Rowling

Harry Potter Ve Melez Prens

Temmuz 2005’de yayınlanan 6. eser Amerika’da ilk 24 saatte 6.9 milyon kopya sattı. Eser yayıncılık
tarihinin en büyük açılışıydı.

Harry Potter Ve Ölüm Yadigârları

Harry Potter serisinin 7. ve son son eserinin yayımlanmasından önce, Harry Potter Ve Ölüm
Yadigârları Bornes & Noble, Borders kitapçıları ve Amazon.com da en büyük ön siparişli kitaptı. Fakat JK Rowling bu imkanı tamamıyla bertaraf etmemiş olsa da seri için daha fazla kitap yazmayı planlamıyor. Rowling, Doğu Avrupa’da bakım evine bırakılan çocuklara yardım etmek için ortak kurucusu olduğu bir hayır kurumu olan Children’s High Level Group ‘a kitaptaki tüm telif haklarını bağışladı.

Günlük Boşluk

JK Rowling ‘in yetişkinlere yönelik ilk kitabı olan Günlük Boşluk Eylül 2012’de yayımlandı. Küçük Ingiliz kasabası olan Pagford’daki bir yerel seçimi kara mizahla konu edinen roman karşıt eleştiriler aldı. New York Times’da bir kitap eleştirmeni, romanı hayal kırıklığına uğratıcı ve sıkıcı diye yorumladı fakat Telegraph’da bir eleştirmen, JK Rowling ’in Barry’in ölüm haberinin Pagford çevresinde bir virüs gibi yayıldığını göstermesine hayran kaldığını belirterek 5 üzerinden 3 puan verdi. 2013 Nisan’da JK Rowling, Robert Galbraith takma adıyla yayımladığı yeni roman türü olan polisiye romanına atıldı. Guguk Kuşu’nun yayımının ilk birkaç ayında eser makul satışlar yaptı ve pozitif eleştiriler aldı. Temmuz’da yazarın kimliği ortaya çıkarıldığı zaman eser satışları birden arttı.
Bloomberg News’e göre Rowling “Ben bu sırr-ı biraz daha saklı tutmak istemiştim. Çünkü Robert
Galbraith olmak böylesine özgürleştirici bir deneyimdi. Aldatma veya beklenti olmaksızın yayınlamak
harikaydı ve farklı isim altında geri bildirim almak saf memnuniyetti” ifadesini kullandı.

JK Rowling Harry Potter

JK Rowling, Robert Galbraith takma adıyla üç kitap daha yayımladı. Bunlar Haziran 2014’de İpekböceği, Ekim 2015’de Kariyeri ve ardından Eylül 2018’de yayımlanan Ölümcül Beyaz’dır.
Nisan 2015’de Rowling’in 2008 Harvard mezuniyet konuşmasını Çok İyi Yaşamlar, Başarısızlığın Temel Faydaları ve Hayal Gücünün Önemi adlarıyla kitap şeklinde yayımladı. Kişisel gelişim kılavuzu, başarısızlığı nasıl kucaklayacağınızı ve başarılı olmak için hayal gücünüzü nasıl
kullanacağınız hakkında kişisel anekdotlar ve tavsiyeler sunar. Kitaptan elde edilen gelirler, Rowling’in kâr amacı gütmeyen çocuk organizasyonları için uğraşmakta olan Lumos’a bağışlanır.

HARRY POTTER: BİR SİHİR TARİHİ

JK Rowling , 2017’de kendi web sitesinde ilk romanı olan Harry Potter Ve Felsefe Taşi’nın 20. yılını
kutlayan İngiliz Kutüphanesi’’nin sergisi için yeni iki kitap yayınlayacağını duyurdu.
Yetişkin versiyonu olan Bir Sihir Tarihi ve çocuk versiyonu olan Bir Sihir Tarihine Seyahat 20 Ekim’de
yayımlandı. Mayıs 2019’da Rowling’in dört tane daha Harry Potter hikayesi yayınlayacağı bildirildi. Fakat yazar küçük çaplı e-okumalarının yeni materyal içermediğini açıklayarak web sitesindeki karışıklığı giderdi ve e-kitaplar Natalie Darker tarafından seslendirildi.

Şeyma Yıldız


Bunlar da ilginizi çekebilir

Agatha Christie Biyografi

En Kötüden En İyiye Sıralanmış Emma Watson Filmleri

Herkesin Okuması Gereken En İyi 20 Bilim Kurgu Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Immanuel Kant

Immanuel Kant Kimdir? Immanuel Kant’ın Hayatı

Çay ve Uyku

Uyumanıza Yardımcı Olacak 6 Bitki Çayı