içinde ,

Hayat Kalitenizi Arttıracak 33 Bilimsel Yöntem

Bilim insanlarından günlük yaşamınızı kolaylaştıracak ipucu ve tüyolar

Hayatımızı İyileştirme Yolları

Soğuk bir kış gününde ısınmak, regl ile başa çıkmak veya mükemmel bir çay yapmak vb. türlü türlü amaçlar için bilimi kullanabilirsiniz. Bu makalemizde uzmanların hayat kalitenizi arttıracak bilimsel tavsiyelerini sizler için derledik.

En iyi şekilde nasıl uyunur?

En İyi Nasıl Uyunur

Goldsmiths Üniversitesi’nde uyku bilimci Prof. Alice Gregory’nin tavsiyeleri:

 • Uyuyamıyorsanız başka bir şeyle ilgilenin.

Geceleri uyanıyorsanız endişe etmeyin çünkü sizin gibi pek çok insan geceleri uyanıp uyandığını fark etmeden uyuyakalır.

Yattığınızda kolayca uyuyamıyorsanız veya uykuya dönemiyorsanız kalkıp başka bir şey yapın. Yatağınızı uyumak için kullandığınızı beyninize kodlamanız ve yatakta uzun süre uyanık bir şekilde yatmaktan kaçınmanız, kaliteli bir uyku adına önemli.

 • Hafta sonu dahil sürekli belirli bir saatte yatıp kalkın.

Belirli bir uyku planına uyarak hep aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin. Vücudunuzun hangi saatte ne yapması gerektiğini bilmesi gerekiyor.

Örnek olarak yatmadan önce her akşam banyo yapıp hikâye dinleyen bir bebeği verebiliriz. Nasıl bu bebek her gün aynı olayların tekrarlanmasını bekliyorsa, yaş ayırt etmeksizin herkesin vücudu rutinlerin sürdürülmesini bekler. Bu sebeple vücudunuzu düzene sokmanız önemli.

 • Gençleri tembel oldukları için yargılamayın çünkü onların vücut saati yetişkinlerinkinden farklı çalışıyor.

Ergenlik çağındaki bireyler tembel olarak algılansalar da aslında doğalarının gereği olarak geç yatıp erken kalkıyorlar. Buna rağmen ne yazık ki okul epey erken bir saatte başlıyor ve gençler bu saatte kalkmak durumunda kalıyorlar.

Yaz tatilleri ve karantina sürecinde çoğu genç birey doğal uyku düzenine geçebildi. Bu da akıllara “Artık değişimin zamanı mı?” sorusunu getiriyor.

Akşamdan Kalmışlık (Hangover) ile Nasıl Başa Çıkılır?

Akşamdan kalmışlık

Sağlık psikolojisi uzmanı Dr. Sally Adams’ın tavsiyeleri:

 • Genlerimiz sağ olsun kimimiz kötü hangover’lar geçirmeye mahkumuz

Hangover’ın şiddeti kilo, o gün yenilen yemek vb. pek çok etkene bağlı. Aynı zamanda genetiğiniz de hangover şiddeti konusunda önemli bir rol oynuyor.

 • Kulağa sıkıcı gelse de hangover’ı engellemenin tek yolu aşırıya kaçmadan alkol tüketmek

Tek çözüm yolu abartmadan içmek. Ayrıca içki içmeden önce yağlı yemekler yemek, alkolün kan dolaşımına geçişini yavaşlatacağından ayık kalmanıza yardımcı olabilir.

 • Akşamdan kalıp sabah bir daha içmekten kaçının

Akşamdan kalmaysanız daha fazla içki içerek bunu geçiremezsiniz. Aksine kaçınılmaz bir süreci uzatmış olursunuz.

İngiliz usulü kahvaltı yapmak alkolü metabolize etmeniz için yardımcı olabilir. Örneğin yumurta ve pastırmalı, protein bakımından zengin olduğundan asetaldehitin parçalanmasına yardımcı olur.

Hangover’ı geçirecek bir egzersiz bulunmuyor. Hatta su kaybedeceğinizden egzersiz sonrası daha kötü bile hissedebilirsiniz.

Cilde En İyi Şekilde Nasıl Bakılır?

Cilt bakımı

Danışman dermatolog Dr. Bav Shergill’in tavsiyeleri:

 • Çoğu insan çok fazla ürüne ihtiyaç duymaz

Bazen bir şeyin azı çoğundan iyidir. Çoğu insan yüzünün temizlenmesi, nemlendirilmesi ve dışarı çıkıyorsa güneş kremlenmesinden başka bir şeye ihtiyaç duymaz.

 • Pahalı olan daha iyi diye bir kaide yoktur

Çeşitli ihtiyaçlarınız için ürünlerin içeriğindekiler sizin için önemli olabilir ve buna göre alışveriş yapabilirsiniz. Ancak pahalı olan her zaman daha iyi değildir.

Pahalı olanı tercih etmemizin altında ilginç bir psikoloji yatıyor. Bazen markası, bazen paketlemesi için ekstra para ödüyoruz ve daha yüksek fiyatlı olduğu için satın aldıklarımıza daha fazla değer verebiliyoruz.

Eğer önceden belirttiğimiz gibi çeşitli ihtiyaçlarınız için özel bir ürün almak istiyorsanız fazladan para vermek mantıklı olabilir. Örneğin içinde B3 vitamini barındıran ürünler gebelik lekeleri de denilen kahverengi lekelerden kurtulmak isteyenler için idealdir.

 • Sağlıklı beslenin ve cildinizin en iyi şekilde gözükmesi için çok alkol tüketmeyin

Eğer vücudunuz susuz kaldıysa ve kuruysa cildiniz de aynı şekilde kuru olacaktır. Bol su için ve sağlıklı beslenin. C ve E vitaminleri tüketen yiyecek ve takviyeler içerdikleri antioksidanlar sayesinde size iyi gelecektir.

En İyi Çay Nasıl Yapılır?

En iyi çay yapımı

Gıda bilimcisi Dr. Stuart Farrimond’un tavsiyeleri:

 • Yeniden kullanılabilir bardaklar kullanıyorsanız seramik veya cam olanları tercih edin

Çayınızı bir kupada veya çay bardağında için. Tek kullanımlık strafor bardakları kullanmaktan kaçının. Strafor geçirgen yapısından dolayı çaya tat veren maddeleri emerek çayın tadını etkiler.

Kahvenizi al-götür şeklinde alıyorsanız seramik veya cam gibi materyallerden yapılmış çok kullanımlık bardakları tercih edin. Plastik bardaklar içeceğinizin tadını absorbe ederek tadını kaçırır.

 • Yulaf sütü, çay ve kahvenize eklemek için iyi bir süt seçeneği

Yaptığımız bir araştırmaya göre yulaf sütünün tadının çay ve kahvelerle iyi gittiği söyleniyor.

 • En iyi tadı elde edebilmek ve antioksidanından daha iyi yararlanabilmek adına çayı biraz daha uzun süre demleyin

Çoğu insan çayı yaklaşık iki dakika demler ama çayın ideal demlenme süresi beş dakikadır. İki dakika demlenen çay zaten içilecek sıcaklıkta olmayacağından soğumasını beklemek yerine bu sürede demlenmesini bekleyebilirsiniz. Ayırdığınız bu süre çayın antioksidan ve tat seviyelerinin artmasını sağlayacaktır.

Uyarı: Eğer çay poşetini çayda çok uzun süre bırakırsanız tannin molekülleri çayda acı bir tat bırakır.

Yapılan bir araştırmaya göre otuz saniye demlenen çayda antioksidan seviyesi 13,9 mg olurken beş dakika demlenen çayda antioksidan seviyesi bu seviyenin iki katından fazlasına çıkmaktadır.

Soğuk Algınlığı ile Nasıl Başa Çıkılır?

soğuk algınlığı ile başa çıkma

Cardiff Üniversitesi’nde soğuk algınlığı uzmanı Prof. Ron Eccles’in tavsiyeleri:

 • Sıcak içecekler ve çorbalar içerek onların tadını çıkarın

Sıcak kuşüzümü öksürükler ve boğaz ağrıları için birebir olsa da herhangi bir sıcak, aromalı içeceği içebilirsiniz. Bal ve limon da bu açıdan iyidir. İçeceğiniz ne kadar lezzetliyse o kadar tükürük ve mukus salgılarsınız ve dolayısıyla boğazınızı rahatlatırsınız.

Çorbalar da sıcak ve lezzetli olduğu için soğuk algınlığını geçirmek amacıyla kullanılabilir ancak yapılan bir araştırmaya göre tatlı tatlar boğaza daha iyi gelmektedir.

Ayrıca nezle haplarını yalnızca altı saatte bir içebilirsiniz ama istediğiniz kadar sıcak içecek tüketebilirsiniz.

 • Ağrıkesiciler ve burun spreyleri pahalı olduğu kadar iyi, içinde her şeyi barındıran ürünler

Parasetamol veya ibuprofen gibi ağrıkesicileri boğaz ağrısı, ağrılar ve soğuk algınlığı için kullanabilirsiniz. Burun spreyleri ise burun tıkanıklığı için idealdir. Birkaç dakika içinde etkisini göstererek sekiz saate kadar etkisini sürdürür ve geceyi rahat geçirmenizi sağlar.

İçeriği zengin ve reçetesiz satılan tedavi yöntemlerine de başvurabilirsiniz. Ancak bu ürünler daha pahalı olacaktır ve reçeteli ürünlere göre size daha iyi gelmeyecektir. Örneğin içinde fenilefrin bulunduran, nezle ve sinüzit tedavisinde kullanılan ilaçları şurup ve toz halinde tüketebilirsiniz. Ama bu ilaçların faydaları tartışılır.

 • Kendinizi eğlendirin

Eğleneceğiniz aktivitelerde bulunun. Semptomlarınızı kafanıza takarak yalnızca kendinizi daha kötü hissetmiş olursunuz. Mümkünse evden çıkarak dikkatinizi dağıtmak size daha iyi gelecektir.

Regl ile Nasıl Başa Çıkılır?

Regl ile başa çıkma

King’s College London Üniversitesi’nde doktora öğrencisi ve menstrüasyon araştırmacısı Sally King’in tavsiyeleri:

 • Menstrüasyon döngünüz 28 gün olmadığı için telaşlanmayın

Regl ile ilgili en büyük söylentilerden biri de regl döngüsünün kendini 28 günde bir tekrarladığıdır. Bu ortalama değerdir ve sağlıklı bir döngü insandan insana 21 gün ile 40 gün arasında değişebilir. Her döngünün süresi arasında ise sıklıkla iki ile dört gün fark olur.

 • Doğum kontrol hapı size iyi geliyorsa ve kullanmaktan mutluysanız kullanmayı bırakmanıza gerek yok

Doğum kontrol hapı kullanıyor ve kendinizi iyi hissediyorsanız hapı kullanmayı bırakmanız için bir sebep bulunmuyor. Kimileri hapın gelecekteki bir hamilelik için doğurganlıklarını etkileyeceğinden korksa da bu doğru değil. Hapı kullanmayı bıraktıktan sonra hamile kalmak bir süre alsa da çoğu kişi normal döngüsüne üç – dört ay içerisinde dönüyor.

 • İbuprofen kramplarınızı önlemekle kalmaz ve kan akışınızı da yavaşlatır

İbuprofen gibi antiflamatuvarlar regl ağrılarına çok iyi gelir. Çoğu insan farkında olmasa da ibuprofen kullanılmaya adet görmeden iki – dört gün önce başlanılmalıdır.

Bunu yapmanız hem kramplarınız hem de kan kaybınızın azalmasını sağlar. Egzersiz ve sıcak su torbaları gibi geleneksel yöntemler ve magnezyum takviyeleri de aynı şekilde yardımcı olabilir.

Nasıl Düzgün Oturulur?

Doğru oturma

Limerick Üniversitesi’nde sırt ağrısı araştırmacısı Dr. Kieran O’Sullivan’ın tavsiyeleri:

 • Kambur durmak ve postür bozukluğu kronik bir ağrıya sebep olmaz

İnsanlar düzgün oturmanın iyi olduğunu ve kambur durmanın kötü olduğunu düşünse de bunu destekleyen bir kanıt yok.

Avusturya’da yapılan büyük bir araştırma kronik sırt sorunlarını yaşayanların kambur duranların ya da postürü bozuk olanların olmadığını keşfetmiştir. Genetik, kaygı seviyesi, stres ve uyku düzeni ise bu konuda rol oynuyor.

 • Ayakta çalışma masası sırt problemlerini çözmüyor ve devamlı ağrılara sebep olabiliyor

Popüler olup bazı insanlarda işe yarasalar bile ayakta çalışma masaları herkesin kullanabileceği bir ürün değil. Deliller, oturmak yerine tüm gün ayakta duran insanların daha fazla sırt ağrısı çektiği yönünde.

 • Sırtınızın sağlığını istiyorsanız sağlıklı kalın, iyi uyuyun ve bol bol hareket edin

Eğer ileriki yaşamınızda sağlıklı bir sırta sahip olmak istiyorsanız şu an buna çok kafa yormayın. Yalnızca sağlıklı bir hayat yaşamaya çalışın. Yeterince uyuyun, stres seviyenizi iyi yönetin ve hoşlanacağınız egzersizleri yapın.

Kendimizi Sıcak Tutmak İçin Ne Yapmalıyız?

kendimizi sıcak tutma

Mississippi Eyalet Üniversitesi’nde fizyolog Dr. John Eric Smith’in tavsiyeleri:

 • Kat kat giyinin

Katlı giyinmeniz sıcaklığı içinizde tutmanızı ve rahat hissetmenizi sağlar. Ayrıca üstünüzü istediğiniz zaman giyebilir veya çıkartabilirsiniz, böylece sıcaklık değişimlerine kolayca uyum sağlayabilirsiniz.

 • Şapka takın

Başımız vücudumuzun diğer bölümlerine göre daha yavaş ısı kaybeder. Bu yüzden genellikle vücudumuzu soğuktan korurken başımızı es geçeriz dolayısıyla şapka takmak iyi bir fikir olabilir.

 • Anneniz haklıydı! İçeri girdiğinizde montunuzu çıkarın

Eğer içeride montla durup ve çok ısınırsanız kanınız sizi soğutmak için derinize gönderilecektir. Sonrasında dışarı çıkmanız durumunda soğuk hava bu ısıyı alacak ve nispeten daha çok üşümenize sebep olacaktır.

En İyi Nasıl Kahvaltı Edilir?

en iyi kahvaltı

Abeerden Üniversitesi diyetisyeni Dr. Leonie Ruddick-Collins’in tavsiyeleri:

 • Mısır gevreklerinin etiketini okuyun ve porsiyon boyutuna dikkat edin

Çoğu mısır gevreği bol miktarda şeker içerir hatta kimisinin üçte biri şekerden oluşur. Etiketlere dikkat edin. Az şekerli bir ürün 100 gramda 5 gramdan az şeker içerir. Az şekerli, bol lifli, yulaflı, kepekli vb. ürünleri tercih edin.

Sağlıklı olsa da müsli epey yüksek kalorilidir. Bu sebeple müsliyi porsiyon boyutuna göre tüketmenizde fayda var. Küçük bir kâse yoğurt; lif, demir ve kalsiyum dengesini kurmanıza yardımcı olacaktır.

 • Kahvaltınızı kızartmaktan hoşlanıyorsanız yararlı yağlar kullanın

İngiliz usulü kahvaltılar size göreyse yararlı yağlar kullanarak domates, kuru fasulye, mantar ve yumurta ile güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz. Doğru bir şekilde pişirdiğiniz sürece tavada sağlıklı kızartmalar yapmanız oldukça mümkün. Yararlı yağlar kullanın ve isterseniz yemeğinizi ızgarada pişirin ancak porsiyon boyutunu aşmamaya dikkat edin.

Pastırma yemenizde bir sakınca yok ancak olabildiğince yağsız olmasına gayret edin. İngiliz usulü fırında pişmiş kuru fasulye de kahvaltı için müthiş bir yemek.

 • Annenizin haklı olduğu bir konu daha! Kahvaltıyı krallar gibi yemelisiniz

Şu anda yeme alışkanlıklarımıza göre ortalama bir günde kalori ihtiyaçlarımızın %48’ini akşam yemeğinde, %16’sını kahvaltıda alıyoruz. Ancak çalışmalar ise bize daha çok yiyip gün içinde daha az yememizi öneriyor.

Akşam olduğunda vücudunuz kendini gece için uzun süreli açlığa hazırlar. Yağ ve glikoz olarak depoladığınız enerjiyi uykuda kullanmak için parçalar. Geç saatte yemek yemek bu sürece müdahale eder. Dolayısıyla kilo vermeye çalışıyorsanız başka öğünler yerine kahvaltıda çok yemek sizin için yararlı olacaktır.

Sıkıntıyla Nasıl Baş Edilir?

can sıkıntısı

Central Lancashire Üniversitesi psikoloğu Dr. Sandi Mann’in tavsiyeleri:

 • İş ile ev arasında yoldayken müziği kapatıp amaçsızca hayallere dalın

Çivi çiviyi söker mantığıyla daha fazla sıkılarak sıkıntınızı çözmeye çalışın. Teknolojik aletlerden bir süre uzak durun. Yüzmeye gidin, müzik olmadan yürüyüş yapın veya trendeyseniz camdan dışarı bakın.

 • Eğer sıkıcı bir proje üzerinde çalışıyorsanız hemen çikolata ve cipse başvurmayın

Yapılan bir araştırma, insanların sıkıldığında en sık yaptıkları şeylerden birinin çikolata yemek olduğunu gösteriyor.

Sıkılmış insanlara çeşitli atıştırmalık seçenekleri sunulan bu araştırmada insanların sağlıklı seçeneği nadiren seçtiği görülmüş. Bunun sebebi ise yağlı yiyecekler tükettikten sonra daha fazla dopamin salgılıyor olmamız.

Neyse ki durumumuz çok da kötü değil. Dünyada sıkıntıdan başkalarını öldürmüş insanlar bulunduğunu göze alırsak biz sıkıntıyla başa çıkma konusunda fena sayılmayız.

 • Eğer çocuğunuz sıkıldığında bağırıyorsa ona kendini eğlendirmesini söyleyin

Ebeveynler fazla baskı altında oldukları için hayatlarının her anında mükemmel olmak pek mümkün olmuyor. Ayrıca çocuklarına hayatlarının her anında rol modellik yapamazlarsa başarısız ebeveynler olduklarını zannediyorlar. Bu suçluluk hissini siz de hissediyorsanız bu hissi üzerinizden atın. Çünkü çocuğunuzun kendi kendine eğlenmesine izin vermenizde hiçbir sorun bulunmuyor.

Çocuğunuza çok fazla seçenek sunmaktan kaçının. Çocukları uzun yolculuklarda eğlendirmenin yollarını arayan bir havayolu şirketi, çocuklara oyuncaklarla dolu bir torba vererek bir araştırma yapmış. Çocukların dikkatinin hemen dağıldığı, torbadaki her bir oyuncakla yalnızca birkaç saniye ilgilendiği gözlemlenmiş. Onlara tek bir oyuncak verildiğinde ise çok daha uzun süre oyuncakla ilgilendikleri görülmüş.

Ayrıca çocuklara yalnızca kâğıt ve kalem verildiğinde ise çocuklar yazı yazarak ve resim çizerek çok uzun vakitlerini bu eşyalarla geçirmişler. Uzun lafın kısası, en iyi oyuncaklar bazen en basit olanlar olabiliyor.

Güneşten Nasıl Korunulur?

Güneşten Korunma

Newcastle Üniversitesi dermatoloğu Prof. Brian Diffey’in tavsiyeleri:

 • Gölgede otursanız bile güneş kremi sürün

UV ışınlar atmosfere yayılmış bir şekilde bulunmaktadır. Bu ışınların %50’si direkt olarak güneşten derimize gelirken geri kalanı atmosferden gelmektedir. Bu sebeple gölgede otursanız dahi ultraviyole ışınlara maruz kalırsınız.

 • Güneş kreminin daha pahalı olması daha koruyucu olduğu anlamına gelmez

Daha pahalı bir güneş kremi almak size uygun fiyatlılara göre daha iyi bir koruma sağlamaz. Yalnızca güneş kreminin görünümüne para vermiş olursunuz. Bu tür pahalı ürünler güzel kokup cildinizde daha iyi bir his bırakıyor olabilir. Ancak güvenilir markaların orta fiyatlı ürünlerini kullanmanız koruma ve bütçeniz açısından sizin için daha uygun olacaktır.

 • Güneş kremini cildinize yedirmeye çalışmayın

Güneş kremi, güneş ışınları ile cildinizdeki canlı hücreler arasında bir bariyer oluştur.

Eğer cildinizi güçlü bir şekilde ovalayarak güneş kremini cildinize yedirmeye çalışırsanız kremi cildinizin içine girmeye zorlarsınız. Böylece derideki canlı hücreleri yüzeye daha yakın hale getirip güneşe savunmasız bırakmış olursunuz. Bu sebeple güneş kremini daha yumuşak hareketlerle cildinizin yüzeyine sürün ve kendiliğinden kurumasına izin verin.

Duru Dokuzoğlu


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Yazılımcı Olacaksanız Neden Sosyal Becerilere İhtiyaç Duyarsınız?

20’li Yaşlarda Başarılı Olmak Her Şey Midir? Başarıyı Tanımlayan 5 Yasa

Sağlıklı Yaşlanma için Akıllı Gıda Seçenekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence Kimdir? Hayatı, Filmleri

kedi

Kediler Hakkında 50 Büyüleyici Gerçek Bilgi