içinde

Romantik Filmler Listesi: Tüm Zamanların En İyi 30 Romantik Filmi

Romantik Filmler
Romantik Filmler

Bu romantik filmler listesi, sevgiliniz ile veya eşiniz ile izleyebileceğiniz tüm zamanların en romantik film kategorisinde yer alıyor. Dendiği üzere: Bir kişinin aşkı, diğerinin utanç kaynağıdır. Toplum olarak ne kadar uğraşırsak uğraşalım, insanlık romantizmin kuralları üzerinde her zaman bir fikir birliğine varmayı başaramadı. Çoğumuz kalabalık bir metroda görgü kurallarına dayanarak yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda hemfikir olsak da, genel olarak aşkı dizginlemeden bırakmamız en iyisidir. Neyse ki bizim için romantik film türü de aynı uyumu takip etti. Komediden dramaya, klasikten tuhaflığa ve özlemden alaycıya, romantik film ruh eşinizi bulmak için denizde bolca balık var. Eğer bir ilişkiniz yoksa bile, bu ikonik başlıklar sizi kısa sürede bir Casanova’ya dönüştürecektir. İşte şimdiye kadar yapılmış en romantik filmler olarak bazılarını sizler için hazırladık.

Sil Baştan (2004)

Romantik/Bilim Kurgu ‧ 1 saat 48 dakika

IMDb: 8,3/10

Sil Baştan Film Afişi
Sil Baştan Film Afişi

Jim Carrey ve Kate Winslet’in başrolde olduğu filmde anılarını silmek için bir prosedürden geçen ayrılmış bir çiftin hikayesinin takip ettiği bir metafizik kayıp aşk yolcuğunu anlatıyor. Bu romantik film klasik bir Charlie Kaufman senaryosuna sahiptir. Ancak Manic Pixie Dream Girl kinayesine katılmıyorsanız bunu atlamayı tercih edebilirsiniz.

Gün Doğmadan Önce (1995)

Romantik/Dram ‧ 1 saat 45 dakika

IMDb: 8,1/10

"<yoastmark

Gün Doğmadan Önce üçlemesinin ilki, bir trende buluşan ve Viyana’da bir gece için yola çıkmaya karar veren genç bir erkek ve kadının tuhaf aşkını anlatıyor. Sınırların zorladığı mükemmel bir aşk hikayesi olan bu romantik film sizi sersemletecek ve geldiği yerde daha fazlası olduğunu bilmek siz rahatlatıcak.

Aşık Shakespeare (1998)

Romantik/Dram ‧ 2 saat 17 dakika

IMDb: 7,1/10

Aşık Shakespeare Film Afişi
Aşık Shakespeare Film Afişi

Başlık her şeyi anlatıyor. Ünlü oyun yazarı William Shakespeare ‘in, ikonik Romeo ve Juliet’i kalemle yazdığı sırada dahil olduğu aşk ilişkisinden daha romantik ne olabilir? Gwyneth Paltrow ile birlikte, yasak aşk içeren bir dönem eseri. Bize daha sonra teşekkür edersiniz.

İlginizi çekebilir: William Shakespeare Kimdir?

Suyun Sesi (2017)

Dram/Gerilim ‧ 2 saat 3 dakika

IMDb: 7,3/10

Suyun Sesi Film Afişi
Suyun Sesi Film Afişi

Guillermo del Toro hakkında bir şey biliyorsanız, o zaman fantastik yönetmenin bir aşk hikayesine nasıl yaklaşacağını da iyi biliyorsunuzdur. Elbette hayal edebileceğinizden daha güzel ve eşsiz olacak.Suyun Sesi, bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışan sessiz bir kadın olan Elisa’nın kendisini laboratuvarın çok gizli örneğine, amfibi bir yaratığa aşık bulurken anlatıyor. Bu romantik film, aşkın tüm şekil ve boyutlarda ortaya çıktığının gerçek bir kanıtıdır.

Milyoner (2008)

Dram/Romantik ‧ 2 saat 3 dakika

IMDb: 8,0/10

Milyoner Film Afişi
Milyoner Film Afişi

Yönetmenliğini Danny Boyle’ın üstlendiği filmde, yetim bir çocuk olan Jamal Malik’in Hindistan’da katıldığı “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasında büyük ödülü kazanmasına sadece bir adım kalmıştır.  Malik’in her şeye rağmen yolculuğunun belki de en hareketli konusu, çocukluk aşkı Latika ile bir gün yeniden bir araya gelme kararlılığıyla yaşamasıdır. Dev Patel’in inanılmaz uzun metrajlı lansmanı ile övünen film, duygusal açıdan sürükleyici olduğu kadar görsel olarak da göz kamaştırıcı.

Titanik (1998)

Romantik/Dram ‧ 3 saat 15 dakika

IMDb: 7,8/10

Titanik Film Afişi
Titanik Film Afişi

Dünyanın kralı olmak zor. Titanic, romantik film destanları için çıtayı inanılmaz derecede yükseltti. Elimizdeki tek sorun, o tahta parçasında kesinlikle yer olmasıydı, ama birinin rahat olması gerekiyordu.

Büyük Hastalık (2017)

Romantik/Dram ‧ 2 saat

IMDb: 7,5/10

Büyük Hastalık Film Afişi
Büyük Hastalık Film Afişi

Kumail Nanjiani ve Emily V. Gordon’un hastane aşkına dönüşen gerçek hayattan esinlenen film, yılların en özgün ve düşünceli aşklarından biridir. Trajedi karşısında, yabancılaşmış bir çift, içlerinden birinin komaya girmesiyle bir şekilde yakınlaşır. Ayrıca, Holly Hunter en iyi annedir.

Ay Çarpması (1987)

Romantik/Romantik Komedi ‧ 1 saat 42 dakika

IMDb: 7.1/10

Ay Çarpması Film Afişi
Ay Çarpması Film Afişi

Kendine gel! Nicholas Cage ve Cher’in başrollerini paylaştığı bu romantik film, Cher’in uzun süredir hak ettiği Oscar’ı almasına yardımcı oldu. New York’ta geçen mükemmel İtalyan-Amerikan filmi Ay Çarpması, 80’lerin sonlarına ait bir klasik.

Beni Adınla Çağır (2017)

Romantik/Dram ‧ 2 saat 12 dakika

IMDb: 7.9/10

Beni Adınla Çağır Film Afişi
Beni Adınla Çağır Film Afişi

O şeftali sahnesi bambaşka bir şey. Luca Guadagnino’nun yönettiği film, güzel bir İtalyan ortamında ilk aşk ve kaybolan aşk duygularını mükemmel bir şekilde özetliyor. Bonus: Beni Adınla Çağır, birinin dövülmediği veya HIV ile sonuçlanmadığı nadir eşcinsel aşk hikayelerindendir.

Umut Işığım (2012)

Romantik/Komedi ‧ 2 saat 2 dakika

IMDb: 7,7/10

Umut Işığım Film Afişi
Umut Işığım Film Afişi

Cooper / Lawrence film üçlüsünün ilk gerçek girişi olan Umut Işığım, mükemmel kusurlu insanların birlikte aşkı bulduklarında neler olduğunun hikayesidir. Film aynı zamanda Lawrence’a ilk Oscar’ını kazandırdı.

İlk Aşk İlk Dans (1987)

Dans/Romantik ‧ 1 saat 40 dakika

IMDb: 7,0/10

İlk Aşk İlk Dans Film Afişi
İlk Aşk İlk Dans Film Afişi

Catskills’de geçen, 80’lerin ikonik dans hakaretiyle mükemmel bir şekilde noktalanan bir gençlik aşkı.

Aşk ve Basketbol (2000)

Romantik/Spor ‧ 2 saat 5 dakika

IMDb: 7,2/10

"<yoastmark

Aşk ve Basketbol, en iyi spor filmlerinden biridir. Aynı zamanda nihai aşklardan biri de oluyor. Hem romantik filmler listesinde, hem de spor kategorisinde bir film. İki arkadaş kendilerini gerçek basketbol yıldızları olarak tanımlamaya başladığında, birbirlerine aşık olurlar – ancak kendi kariyerleri onları ayırabilir.

Elizabethtown (2005)

Romantik/Drama ‧ 2 saat 3 dakika

IMDb: 6,4/10

"<yoastmark

Elizabethtown, ilginç, bağımsız, ama yine de varoluşçuluğa sarılmış tatlı ve düşünceli bir aşk. Orlando Bloom, köklerini yeniden bulmaya çalışan bir adam ve Kirsten Dunst, Manic Pixie Dream Girls posterinin bir ürününden başka bir şey değil.

Koruyucu (1992)

Romantik/Dram ‧ 2 saat 10 dakika

IMDb: 6,3/10

Koruyucu Film Afişi
Koruyucu Film Afişi

Whitney Houston ve Kevin Costner arasındaki kimya bir felaket. Ancak güvenlik görevlisi / pop yıldızı dinamikliği izlemeye değer. Aynı zamanda film tarihinin en ikonik film müziklerinden birine sahiptir.

Carol (2015)

Romantik/Dram ‧ 1 saat 58 dakika

IMDb: 7,2/10

Carol Film Afişi
Carol Film Afişi

Yüzyılın ortalarında, farklı dünyalara ait olan iki kadının yollarının kesişmesiyle başlayan yasaklanmış bir lezbiyen aşk hikayesini kim sevmez ki?!

Çılgın Zengin Asyalılar (2018)

Romantik/Komedi-drama ‧ 2 saat 1 dakika

IMDb: 6,9/10

"<yoastmark

Çılgın Zengin Asyalılar için çok geç kalmış bir film. Film hem büyük bir mirasa ışık tutarken hem de çok eğlenceli bir romantik hikaye anlatıyor. Aynı zamanda romantik komedi izlemeye meyilli olmasanız bile, filmin inanılmaz manzarası tek başına izlemeye değer.

Harry Sally ile Tanışınca (1989)

Romantik/Komedi ‧ 1 saat 36 dakika

IMDb: 7,6/10

Harry ile Sally Tanışınca Film Afişi
Harry ile Sally Tanışınca Film Afişi

Belki de diğerlerinin önüne geçen en romantik komedi. Birkaç yıllık sürede zarfında geçiyor. Harry ve Sally’nin her zaman bir araya gelmeleri gerektiği çok açık ve bunun olması sadece bir dakika sürüyor.

Jerry Maguire (1996)

Romantik/Spor ‧ 2 saat 19 dakika

IMDb: 7,3/10

Jerry Maguire Film Afişi
Jerry Maguire Film Afişi

“Seni seviyorum” demek yeterli değilse, “beni tamamlıyorsun” diye devam edin. Bu klasik Jerry hareketi şu anki aşk dünyasının en tanınmış sahnelerinden biri için yapıldı.

Aşk Engel Tanımaz (1999)

Romantik/Romantik Komedi ‧ 2 saat 4 dakika

IMDb: 7,1/10

Aşk Engel Tanımaz Film Afişi
Aşk Engel Tanımaz Film Afişi

Julia Roberts’ın olmadığı bir romantik film listesi olmazsa olmazdır. Özel Bir Kadın’a geri dönmek kolay olsada halktan biri ile bir film yıldızı arasındaki incelikli ve bazen inanılmaz olan hikaye Roberts’ın filmlerinin en iyileri arasındadır.

Not Defteri (2004)

Romantik/Dram ‧ 2 saat 4 dakika

IMDb: 7,8/10

Not Defteri Film Afişi
Not Defteri Film Afişi

Nicholas Sparks’ın sevimsizliğine rağmen film, anlatmak için gereken tüm sevimsizliğin ötesine geçecek kadar güzel olan romantik bir aşk hikayesidir.

Batı Yakası Hikayesi (1961)

Müzikal/Romantik ‧ 2 saat 33 dakika

IMDb: 7,5/10

Batı Yakası Hikayesi
Batı Yakası Hikayesi

Özgün bir müzikal, ama aynı zamanda maalesef günümüzle de alakalı. Rakip çetelere olan bağlılıkları yüzünden parçalanan iki genç, her şeyin trajediyle bitmesine aşık olur. Film şu anda yeniden yapılıyor, ancak orijinalini yenmek zor.

Hayalet (1990)

Romantik/Fantastik ‧ 2 saat 9 dakika

IMDb: 7,1/10

Hayalet Film Afişi
Hayalet Film Afişi

Bir çömlek çarkının seksi olacağı tek an. Teşekkürler.Patrick ve Demi

Kazablanka (1942)

Romantik/Savaş ‧ 1 saat 42 dakika

IMDb: 8,5/10

"<yoastmark

Kazablanka romantik filmler arasında, yönetmenliğini Michael Curtiz’in üstlendiği Hollywood klasikleri içinde özel bir yere sahip film. Kazablanka tüm zamanların en iyisidir.

Juno (2007)

Dram/Komedi-drama ‧ 1 saat 36 dakika

IMDb: 7,4/10

Juno Film Afişi
Juno Film Afişi

Gençlerin hamileliğiyle ilgili bir film, Juno’nun olduğu kadar romantik olmamalı. Kelimenin tam anlamıyla kendilerini inanılmaz derecede tattı bir çıkmaza sokan arkadaşlar arasında gelişen bir aşk hikayesi.

Aşk (2013)

Romantik/Bilim Kurgu ‧ 2 saat 6 dakika

 

Aşk Film Afişi
Aşk Film Afişi

Zamanımızın aşk hikayesi: İşletim Sistemine aşık bir adam. Ancak bilim kurgu filmi aslında birine (veya bir şeye) aşık olmanın ne anlama geldiğine ve size neler sunabileceğine ilişkin olarak keşfedilmemiş bir alana giriyor.

En Yakın Arkadaşım Evleniyor (1997)

Romantik/Romantik Komedi ‧ 1 saat 52 dakika

IMDb: 6,3/10

"<yoastmark

“Asla jöle olmayacaksın.” 90’ların klasiği, oyun sonundansa aşık olmanın ne anlama geldiğine biraz daha fazla odaklanan bir romantizmdir. Ayrıca flört sürecinde kendinizi kontrol etmeniz için iyi bir hatırlatıcıdır: Onu kovalıyor olabilirsiniz ama sizi kim kovalıyor?

Boğa Takımı (1988)

Spor/Romantik ‧ 1 saat 48 dakika

IMDb: 7,1/10

Boğa Takımı Film Afişi
Boğa Takımı Film Afişi 

Bull Durham’ın önermesi garip: Susan Sarandon, beyzbolu seven küçük bir lig grubunun hayranını, Kevin Costner tecrübeli bir beyzbol oyuncusunu oynuyor. Önerme çok ümit verici görünmüyor, ancak sunum olağanüstü.

Çılgın Aptal Aşk (2011)

Romantik/Romantik Komedi ‧ 2 saat 20 dakika

IMDb: 7,4/10

"<yoastmark

Çılgın, Aptal, Aşk, romantik film topluluğunu bir şeyler başarmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığı bir dönemde ortaya çıktı. Steve Carrell liderliğindeki komedi başarıya en yakın olanı olabilir. İzlemesi son derece kolaydır ve hikayelerden birini kaçırırsanız endişelenmeyin: İzlenecek en az iki tane daha var.

San Junipero (2016)

60dk / Duygusal, Bilimkurgu

IMDb: 8,6/10

San Junipero Film Afişi
San Junipero Film Afişi

Bu bir film mi? Belki de değil. Ancak Black Mirror’ın en uzun metrajlı hikayesi olabilir. Karanlık antoloji dizisinin trajedisiz sona eren birkaç hikayesinden biri olan “San Junipero” listede yer almayı kesinlikle hak ediyor. Ayrıca Netflix’te izleyebilirsiniz.

Bir Yıldız Doğuyor (2018)

Romantik/Müzikal ‧ 2 saat 14 dakika

IMDb: 7,6/10

Bir Yıldız Doğuyor Film Afişi
Bir Yıldız Doğuyor Film Afişi

Bradley Cooper hem yönettiği hem de başrolü Lady Gaga ile paylaştığı film. Aslında toplamda dört kez yapıldığı gerçeğini hesaba kattığınızda, mutlaka izlenmesi gereken bu romantik filmler arasına girmeye hak kazanıyor.

Romantik filmler makalemizi burada sonlandırıyoruz. Sitemizde bunun gibi birçok listeyi bulabilirsiniz.

Feride İrem Yılmaz


Bunlar da ilginizi çekebilir

Size Her Şeyi Sorgulatacak 15 Psikolojik Gerilim Filmleri

En İyi 25 Fantastik Film Listesi!

2019 En İyi Filmleri

2020’nin En İyi Filmleri

Tüm Zamanların En İyi 75 Korku Filmi

Climax

Climax Film İncelemesi

Dans Salgını

Tarihin En Tuhaf ve Gerçek Olaylarından Biri “Dans Salgını”