içinde ,

2021’de Enerjiye Yön Verecek En İyi Teknolojiler

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

Son on yılda fosil yakıt talebinin zirve yapması öte yandan temiz enerji dağıtımının artması beklenirken, 2021’de takip edilebilecek en iyi enerji teknolojileri hangileri? Avrupa’daki enerji ekonomisi başkanı Filippo Gaddo’ya göre, enerji geçişinin hızlanmasına yol açan güçlü piyasa eğilimleri var. Salgın sırasında enerji kullanımında bir miktar azalma olsa da, bu yıl elektrik talebinde, yasaklara rağmen bir toparlanma olacak. Bunun büyük bir miktarı yenilenebilir sistemlerle üretilecek.

İlginizi çekebilir: Enerji Nedir?

2021’de yenilenebilir enerji kapasitesi küresel olarak 200GW’den fazla artacak. Güneş kaynaklı enerji üretimi hala en büyüğü ancak rüzgar, hem sağlanan elektrik hem de yatırımın artması açısından en hızlı büyümeyi gösteriyor. Maliyet, yenilenebilir enerjinin sektör olarak büyütmesi için gerekli olan talebi sağlamaya yardımcı olacaktır. Yenilenebilir enerji fiyatlarının düşmeye devam etmesi bekleniyor. Iberdrola’da yeni girişimler ve teknolojiler başkanı olan Diego Díaz Pilas şunları söylüyor: “2021’den başlayarak güneş enerjisi PV [fotovoltaik] ve karasal rüzgar üretimi maliyetlerinin 2030’a kadar ek yüzde 30, açık deniz rüzgarının ise yüzde 50 daha düşmesini bekliyoruz.”

Temiz enerji sektöründe muazzam miktarda yenilikler ve yatırım var. En çok heyecan uyandıran alanlar arasında ise sistem maliyetlerinin düşürülmesi, enerji kaynaklarının birleştirme anlayışının derinleştirilmesi, yenilenebilir enerjinin genel sürdürülebilirlikteki rolü ve tabi ki hidrojenin kullanımı var. Yerinde ve gelişmekte olan yeniliklerin çoğu birbirini etkileyecektir. Ancak kamu ve özel sektörden doğru destek ve taahhüde ihtiyaçları vardır.

Vista'daki LS Power Group Vista Enerji Depolama projesinde Samsung SDI Co. lityum iyon piller
Vista’daki LS Power Group Vista Enerji Depolama projesinde Samsung SDI Co. lityum iyon piller

DNV GL – Enerji’de küresel medya ilişkileri başkanı Pieter Schaffels şunları söylüyor: “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, düşük veya sıfır karbonlu çözümlerin alınmasını sağlayacak pandemi sonrası ekonomik teşvik paketlerini taahhüt etmelerine umutsuzca ihtiyacımız var. Yenilenebilir enerji ve enerji depolama projeleri, yenilenebilir enerjilerin entegrasyonunu sağlamak için güç sistemlerine yapılan önemli yatırımlara; ulaşım ve ısının elektrifikasyonundan kaynaklanan hızlı talep artışında. Hükümetlerden ekonomik desteğe ilişkin olumlu sinyaller olmasına rağmen, tedarik zincirindeki aksaklıklardan kaynaklanan proje gecikmeleri mümkündür. ”

Ana akım petrol endüstrisi yeni geleceğe hazırlanıyor

Ana akım petrol endüstrisi de, yeni bir geleceğe hazırlanması gerektiğini fark ediyor. SP&P Global Ratings, yakın zamanda Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell gibi petrol şirketlerini, iklim değişikliğiyle ilişkili piyasa riski nedeniyle gözlem altına aldı. Fugro Avrupa ve Afrika bölgesel stratejik satış müdürü Tony Hodgson, 2021’de büyük bir petrol şirketinin iş modelini yenilenebilir enerjilere kaydıracağına inanıyor.

O diyor ki: “Yenilenebilir enerji kaynaklarına gelince, küresel olarak bir dönüm noktasına ulaştık. Tüketici talebindeki artış göz önüne alındığında, yeşil enerjiye geçişe direnmenin sadece beyhude değil, aynı zamanda kötü bir strateji olduğu da görüldü.

“Geçen [2020] yıl, dünya çapında hükümetlerin sürdürülebilirlik ve yeşil bir gündem için önemli taahhütler verdiğini gördü. 2020, kültürel bir sıfırlama için katalizör sağladığından, 2021 bu girişimlerin gerçek dünyadaki uygulamaları etkilemeye başladığını görecek. ”

2021’de önemli bir etki yaratabilecek bazı teknoloji alanları var. Bunların çoğu birbiriyle bağlantılı ve gelecekte hepsini daha ayrıntılı olarak keşfedeceğiz. Ancak şu an için, işte 2021’de enerji piyasası dönüşümünü yönlendiren teknolojiler.

Güneş

Güneş Enerjisi
Güneş Enerjisi

IHS Markit, 2020’deki dalgalı talepten sonra yıllık güneş enerjisi kurulumlarının 2021’de %30’un üzerinde büyüyeceğini tahmin etti. Son verimlilik atılımları göz önüne alındığında perovskit için yüksek beklentiler var. Ancak tamamen ticarileştirilmesi biraz zaman alabilir. Yüzer güneş enerjisindeki büyüme, güneşin arazi / enerji fiyatı tartışmalarından kaçınmasına yardımcı olduğu için izlenmesi gereken bir trend. Ancak özellikle agrivoltaik en büyük odaklanmanın olması muhtemel olan sektörel entegrasyondur.

İlginizi çekebilir: Uzaydaki Güneş Enerjisi Santralleri Enerji İhtiyacımıza Cevap Olabilir.

Rüzgar

Rüzgar Türbini
Rüzgar Türbini

Türbin boyutu büyümeye devam edecek ve yüzer rüzgar tesisleri gelişecek. Bu yıl beklenen ilk ticari yüzer kapasite ihalesi ile açık deniz gelişimi için yeni bölgeler (mevcudun 10 katına kadar) açacak. Sürdürülebilirlik, endüstrinin kilit noktası olacak ve tedarik zinciri boyunca geri dönüşüme çalışılacak. Orsted konsorsiyumunun başlatılmasıyla endüstri, eski rüzgar gülü bıçakların nasıl geri dönüştürüleceğini araştırıyor.

Açık deniz rüzgarının petrol ve gaz endüstrisi için iyi bir geçiş fırsatı olduğu kabul ediliyor. Shell, Kelt Denizi’ndeki Emerald yüzer rüzgar projesinin çoğunluk hissesini satın aldığını açıkladı. Genel olarak açık deniz rüzgarı, IHS Markit’e göre kapasiteyi neredeyse ikiye katlayarak 10GW’ye çıkaran gelişmeler ile yeniliğin rekor kıracağı bir yıl olması planlanıyor.

Depolama

depolama

Düşen lityum pil fiyatları, sektörel entegrasyon (güneş enerjisi + depolamada olduğu gibi), yeşil hidrojendeki büyüme ve giga fabrikaların sürekli artmasıyla pazarı yönlendirmesi bekleniyor. John Laing Çevre Fonu’nun eşbaşkan yatırım danışmanı Chris Holmes, “Rüzgar ve güneş enerjisi üretimindeki büyümeyi tamamlamak için doğal olarak büyük ölçekli pil depolama tesislerine yatırım yapılacaktır” diyor. Depolamanın, aynı anda birden fazla enerji hizmeti sunduğu bir dönüşüm, sadece depolama işlevi ile sınırlandırılmasına nazaran daha çok değer getirecektir. Bu hizmetler frekans düzenleme, yük dengeleme ve daha geniş şebeke yönetimi hizmetleri olabilir.

Sayısallaştırma

sayısallaştırma

Uygun altyapının geliştirilmesine duyulan ihtiyaç, dayanıklı, esnek ve sürdürülebilir bir şebeke oluşturmanın anahtarıdır. Ancak akıllı, temiz şehirler hayalini gerçekleştireceksek, daha etkili koruma, kontrol, otomasyon ve iletişim sistemlerine ihtiyacımız var. Sadece şebekeyi yönetmek için değil, ona bağlı sayısız cihazı yönetmek için. Enerji kullanımı ve yönetimini modellemek için dijital ikizlerin kullanımında bir artış olsun olmasın, değişecek çok şey var.

LG Solar’dan Brian Lynch, doğru gücü, ölçüm cihazının önünde ve arkasında, doğru zamanlarda sağlamak için yazılım aracılığıyla bağlanan güneş ve enerji depolama sistemi (ESS) kümesinde büyüme görmeyi beklediğini söylüyor. “Teknolojik atılımları açısından, en düşük maliyetle daha kaliteli olacak, ESS, yazılım ve dağıtılmış enerji kaynağı yönetim sistemleri güneşin temel yük gücünün dağıtılabilir olmasını sağlayacak.” Diyor.

Yapay Zeka

Yapay Zeka

Şebeke daha akıllı hale geldikçe, işlemlerin karmaşıklığını yönetmek için yapay zeka çözümlerine olan talep artacak. Aynı zamanda kurumsal enerji pazarında önemli bir role sahip olabilir. Bu da şirketlerin enerji kullanımını azaltmalarına ve hatta dinamik bir enerji kaynakları ağını yöneterek emisyonların azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu sadece akıllı maliyet yönetimini değil, aynı zamanda enerji kaynaklarının karbon profilini de destekleyebilir.

AspenTech’in Enerji Sektörü Direktörü Ron Beck, yenilenebilir enerjinin kendisi içinde önümüzdeki on iki ay boyunca yapay zekayı görmeyi beklediğini söylüyor: “Beceri eksikliklerini telafi edin, artan teknik karmaşıklık karşısında güvenli ve güvenilir operasyonlar sağlayın.”

İlginizi çekebilir: Yapay Zeka (AI) Nedir?

Hidrojen

Hidrojen endüstrisi pek çok popülerlik döneminden geçti. Ancak birçok gözlemci bu seferin farklı olduğunu düşünüyor ve önemli bir değişiklik görmeyi bekliyor. İster İngiltere’nin 10 noktalı hidrojen planı olsun, güneş PV, rüzgar pilleri ve elektrikli araçların benimsenmesinin son dönemdeki başarıları olsun bir sonraki adıma hazır olduğumuzu kanıtlıyor.

Hidrojen Teknolojisi

Uniper’in icra kurulu başkanı ve Almanya’nın yeni kurulan Ulusal Hidrojen Konseyi’nin bir üyesi olan Andreas Schierenbeck şunları söylüyor: “AB ve dünya çapında gelişen sektördeki artan yatırım olarak, 2021’de izlenecek yenilenebilir enerji kaynağı yeşil hidrojen. Özellikle elektrifikasyonun uygun olmadığı, örneğin ağır sanayi, kimyasallar ve ulaşım için azaltılması zor sektörler için karbondan arındırma çabalarını hızlandırmanın çok önemli bir yolu olarak görülüyor. ”

Bu, hidrojeni küresel enerji karışımının bir parçası olarak daha da içine alacak ve piyasada hidrojene olan ilginin yeniden canlanmasının bu sefer farklı hissettirdiği genel bir algı olacak. Bununla birlikte, bugün hidrojenin çoğunluğu fosil yakıtlıdır. Bu nedenle yeşil hidrojen ile ilgili duyuruların çokluğuna rağmen, yeşil adı altında yapılan göz boyamaya karşı dikkatli olmalıyız.

Karbon yakalama ve depolama

Karbon Yakalama ve Depolama

Karbon yakalama, karbon ayak izi olmayan bir gelecek için birçok gelişmenin anahtarıdır. Hükümetler buna bağlı kalkınma planlarını yeniden gündeme getirmektedir. Birleşik Krallık’ta Hükümet, Karbon yakalama ve depolama’yı “10 adımda yeşil” planına dahil etti. 2030 yılına kadar, çalışır haldeki en az bir CCUS (karbon yakalama kullanımı ve depolama) tesisine sahip olmayı hedeflediğini belirtti. Bu arada sürdürülebilirlik ilgisi ile bilinen Elon Musk, yakın zamanda ABD’de 100 milyon dolarlık bir yarışma başlattı. Bu yarışma ile en iyi karbon yakalama teknolojilerini bulmayı hedefliyor.

Mevcut CCS teknolojilerinin çoğu inşaat ve dağıtım endüstrilerinde yavaşlamaya neden olduğu ve büyük cezalar içerdiği halde çevre toplulukları önemli ölçüde mutsuz. Birçoğu için, doğa temelli çözümlerin daha etkili olacağı görülüyor. Yine de savunucular, CCS / CCSU’nun çelik ve çimento gibi emisyon yoğun endüstrilerin düşük karbonlu bir gelecekte faaliyet gösterebilmesinin tek yolu olduğunu iddia ediyor. Karbon depolamanın kullanımla birleşimi güçlü bir potansiyele sahiptir ve bunu gelecekte keşfedeceğiz.

Arda KÜÇÜK


Bunlar da ilginizi çekebilir

Yel Değirmeni ve Rüzgâr Türbini Nedir?, Nasıl Çalışır?, Farkları Nelerdir?

Yenilenebilir Enerjinin Faydaları Her Yerde Aynı Değildir

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir? İşte 10 Yenilenebilir Enerji Kaynağı

Araştırmacılar, Okyanuslarda Muazzam Bir Hidrokarbon Döngüsü Keşfetti

Dünyanın En Küçük Atom Bellek Birimi Oluşturuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

8 Comments

Burun Kanaması

Burun Kanamasını Durdurmanın En İyi Yolu Nedir?

Halide Edip Adıvar

Halide Edib Adıvar Kimdir? Halide Edib Adıvar’ın Biyografisi