içinde ,

Yenilenebilir Enerjinin Faydaları Her Yerde Aynı Değildir

Yenilenebilir Enerjinin Faydaları Her Yerde Aynı Değildir
Yenilenebilir enerjinin faydaları her yerde aynı değildir. Yeni araştırma gelecekteki yenilenebilir enerji yatırımlarını hedeflemeye yardımcı olabilir. Kredi: CC0 Public Domain

North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, yenilenebilir enerji üretiminin çevresel faydalarının, yenilenebilir enerjinin dengelediği geleneksel elektrik üretiminin doğasına bağlı olarak önemli ölçüde değiştiğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, çalışmanın en iyiyi yapabilecekleri yerlerde gelecekteki yenilenebilir enerji yatırımlarını hedeflemeye yardımcı olacağını umuyor.

Çalışmanın ortak yazarı ve NC State’te enerji ekonomisi doçenti olan Harrison Fell, “Araştırmacılar yıllardır yenilenebilir enerjinin çevresel faydalarını değerlendirmek için farklı yaklaşımlar benimsedi.” diyor. “Enerji Enformasyon İdaresi 2018 yılında yenilenebilir enerji üretimiyle ilgili ayrıntılı verileri yayınlamaya başladı ve sonunda bu sorunu gerçek dünya verilerini kullanarak çözme fırsatımız olduğunu fark ettik.”

İlginizi çekebilir: Enerji Nedir?

Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Rüzgar Enerjisi

“Çalışmamız, geniş bir bölge yelpazesindeki yenilenebilir üretim verilerine dayanan ve aynı zamanda bölgeler arasındaki elektrik ticaretini de hesaba katan güneş ve rüzgar üretiminden kaynaklanan emisyon azaltımlarını ölçen ilk çalışmadır.” diyor Fell.

Araştırma için araştırmacılar, Temmuz 2018’den Mart 2020’ye kadar 48 eyaleti kapsayan bölgelerden gelen verileri kullandılar. Çalışmanın en büyük sonucu, yenilenebilir enerjinin çevresel değerinin önemli ölçüde değişmesidir. Diğer bir deyişle, bir megawatt saat (MWh) yenilenebilir enerji, gücün nerede üretildiğine bağlı olarak değişir.

Çalışmanın yazarı ve inşaat, çevre mühendisliği alanlarında doçent olan Jeremiah Johnson, “Örneğin Florida’da üretilen bir MWh güneş enerjisi, karbondioksit emisyonlarını Kaliforniya’da üretilen bir MWh güneş enerjisinin yaklaşık iki katı kadar azaltmaktadır.” diyor. “Bunun nedeni, Kaliforniya’nın diğer bölgelere kıyasla zaten daha temiz bir şebekeye sahip olmasıdır. Dolayısıyla, Kaliforniya’da bir saatlik geleneksel elektrik üretimini dengelemek, CO2 emisyonlarını Florida’da bir saatlik geleneksel elektrik üretimini dengelemekten daha az düşürüyor.”

Bu neden önemlidir?

Yenilenebilir Enerjinin Faydaları Her Yerde Aynı Değildir
Yenilenebilir enerjinin faydaları her yerde aynı değildir. Yeni araştırma gelecekteki yenilenebilir enerji yatırımlarını hedeflemeye yardımcı olabilir. Kredi: CC0 Public Domain

Johnson, “Yakın vadede, bu bulgular bize çevresel faydaları en üst düzeye çıkarmak için yenilenebilir enerji yatırımlarını nereye hedeflememiz gerektiği konusunda fikir veriyor.” dedi.

Ancak çalışmanın tek bulgusu bu değildi.

Araştırmacılar ayrıca çevresel faydaların genellikle bölgesel sınırları aştığını buldular. Örneğin, A eyaletinde üretilen yenilenebilir enerji, B eyaletindeki elektrik üretimini dengelemek için kullanılabilir, yani B eyaleti, A eyaletindeki yenilenebilir enerji projelerinin çevresel faydalarını elde edebilir.

Fell, “Şu anda, yenilenebilir enerji büyük ölçüde eyaletten eyalete değişen politikalar tarafından yönlendiriliyor,” diyor. “Buradaki çalışmamız, bunun enerji politikası için çok verimli bir yaklaşım olmadığının bir nedenini vurguluyor. Yenilenebilir enerji politikasına federal bir yaklaşım, enerji üretiminin, enerji tüketiminin ve çevresel faydaların eyaletler arası doğasını daha iyi açıklayabilir.”

Araştırmacılar, bu çalışmanın etkin bir şekilde ülkenin elektrik sektörünün şu anda nerede olduğuna dair bir anlık görüntü olduğunu ve yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların muhtemelen devam edeceğini belirtiyorlar.

Fell, “Bölgeler sürdürülebilir enerji altyapılarını genişletirken faydaların dağılımının nasıl değiştiğini görmek ilginç olacak.” diyor.

Kaynaklar:

“Emisyon Azaltımında Bölgesel Eşitsizlikler ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Net Ticaret”, Nature Sustainability dergisinde yayınlandı. DOI: 10.1038/s41893-020-00652-9 , www.nature.com/articles/s41893-020-00652-9

Utku Emre KOCAİBİŞ


Bunlar da ilginizi çekebilir

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir? İşte 10 Yenilenebilir Enerji Kaynağı

Uzaydaki Güneş Enerjisi Santralleri Enerji İhtiyacımıza Cevap Olabilir.

Şeffaf Güneş Pilleri Yeni Bir Enerji Çağı Başlatabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 Comments

Einstein’ın mutluluk formülü

Albert Einstein’ın Mutlu Hayat Formülü

Her Web Geliştiricisinin 2021’de Sahip Olması Gereken 15 VSCode Uzantısı

Her Web Geliştiricisinin 2021’de Sahip Olması Gereken 15 VSCode Uzantısı