içinde ,

Pekin, 2022 Olimpiyat Oyunlarına %100 Yeşil Enerji İle Güçlendirilecek

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları
Pekin 2022 Kış Olimpiyatları

Pekin, 2022 Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na% 100 yenilenebilir kaynaklardan sağlanan enerji ile güç vermeye hazırlanıyor. 26 mekanın tamamı %100 yenilenebilir enerji ile güçlendirilecek.

Yenilenebilir enerji ve akıllı bir şebeke

Yeni enerji sağlayıcıları China Huadian Corporation Ltd. ve Beijing Jingneng Power Co’nun yanı sıra State Grid Beijing Electric Power da dahil olmak üzere Çin kamu hizmetleri, yenilenebilir enerji ve diğer elektrifikasyon projelerini dağıtmak için Olimpik mekanlarla anlaşmalar imzaladı. İmzalanan anlaşmalar, Düşük Karbon Ayakizli Olimpiyatlar için Akıllı Şebeke Planlamasının uygulanmasını sağlamıştır. Program, Pekin, Yanqing ve Zhangjiakou’nun üç yarışma bölgesinde yeni ve mevcut akıllı şebeke teknolojilerinin ve yenilenebilir enerji üretimi, iletimi ve dağıtım altyapısının kurulmasını sağlayacak.

Anlaşmalar ayrıca Zhangbei Yenilenebilir Enerji Esnek DC Şebeke Planı ve Gösteri Projesinin başlatılmasıyla sonuçlandı. Akıllı şebeke projesi, düşük karbonlu Olimpiyatlar için güçlü, akıllı, temiz ve verimli bir şebeke sağlamak için akıllı şebekeler ve temiz enerjiden nasıl yararlanılabileceğini gösteriyor. State Grid Geliştirme ve Planlama Departmanı altındaki planlama bölümünün yöneticisi Gu Yi şunları ekliyor: “Şirket, ‘akıllı şebeke + UHV şebekesi + temiz enerji’ özelliğine sahip bir enerji internet inovasyon gösteri bölgesi inşa ediyor. Pekin ve Zhangjiakou, Kış Olimpiyatları için güvenli, güvenilir ve temiz güç desteği sağlamak için kaynak ve konumda. ”

"<yoastmark

Zhangjiakou’daki temiz enerji gösteri bölgesinin bir parçası olarak kurulan yenilenebilir enerji üretim kaynakları da kullanılacaktır. Gösteri alanı, Zhangjiakou, Heibei Yenilenebilir Enerji Gösteri Bölgesi Geliştirme Planı’na yanıt olarak yapıldı. Yaklaşık üç yenilenebilir enerji projesi devam ediyor. Projeler arasında 10 GW’lık bir rüzgar enerjisi girişimi, büyük ölçekli fotovoltaik enerji santrali ve yüksek sıcaklıkta güneş enerjisi projeleri yer alıyor. Projelerin 2030 yılına kadar sırasıyla 20GW, 24GW ve 6GW temiz enerji kapasitesine ulaşması bekleniyor.

Enerji ticareti

Pekin ayrıca, yeşil enerji ticaret ağı Jibei Güç Değişimi Platformundan sağlanan kapasite ile mekanlarını güçlendirmeyi planlıyor. Bu, Çin’in yeşil enerji ticareti için ilk yasası olan Pekin, Tianjin ve Hebei’de Pazar Bazlı Yeşil Güç Ticareti Kurallarının Kasım 2018’de yayınlanmasının ardından geldi. Kurallara göre, Kış Olimpiyatları ile yeni enerji üreten işletmeler arasındaki yeşil enerji ticaretine öncelik verilecek.

Güç değişimi platformunu kullanarak Olimpiyatlar ve Paralimpik sahaları, enerji üreticileri ile enerji fiyatlarını görüşebilir, daha ucuza yeşil enerji satın alabilir, maliyetlerden tasarruf edebilir ve karbon ayak izini azaltabilir. 1 Temmuz 2019’da Pekin’deki Kış Olimpiyatları için elektrik ticareti başlatıldı. İlk yedi mekan ve yardımcı tesisler böylece yeşil enerjiye erişim sağladı. State Grid bünyesindeki yeşil enerji ticareti çalışma grubunun başkanı, “Organizasyon komitesi, 2019’dan 2020’ye kadar, Olimpiyatlarla ilgili tüm inşaat icin güç, deneme etkinlikleri ve resmi etkinlikler sırasında kullanılan toplam 700 GWh yeşil elektrik anlaşmaları imzalamayı planlıyor” dedi.

E-mobilite

State Grid Beijing Electric Power Company, şehrin en büyük merkezi elektrikli araç (EV)¹ şarj istasyonunu Wukesong Spor Merkezi’nin yer altı otoparkında inşa etti. 80 adet 60kW DC şarj noktası ve 120 adet 7kW AC, günlük olarak maksimum 1.300 EV’yi şarj edebilir. Tesis, Pekin Belediye Yönetim Merkezlerinde, Kış Olimpiyatları mekanlarının etrafındaki alanlarda, Pekin-Chongli Otoyolu’nun hizmet bölgelerinde ve Pekin Daxing Uluslararası Havaalanı Ekonomik Bölgesinde 1.187 EV şarj cihazı daha ekliyor.

1: Elektrikli araç

Çeviren: Arda Küçük


Bunlar da ilginizi çekebilir

2021’de Enerjiye Yön Verecek En İyi Teknolojiler

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir? İşte 10 Yenilenebilir Enerji Kaynağı

Yenilenebilir Enerjinin Faydaları Her Yerde Aynı Değildir

İnsan Vücudu Hakkında 15 İlginç Bilgi

Immanuel Kant

Immanuel Kant Kimdir? Immanuel Kant’ın Hayatı