içinde

Dünya’nın Temiz Su Krizini Güneş Işığı Çözebilir!

Araştırmacılar, Güneş Işığı Kullanarak Temiz İçme Suyu Sağlayabilecek Ucuz Yollu Bir Teknik Geliştirdi.

Dünya'nın Temiz Su Krizini Güneş Işığı Çözebilir!
Araştırmacılar, Güneş Işığı Kullanarak Temiz İçme Suyu Sağlayabilecek Ucuz Yollu Bir Teknik Geliştirdi.

Güneş Işığı Su Krizimizi Çözebilir. 

UniSA’daki araştırmacılar, ucuz, sürdürülebilir malzemeler ve güneş ışığı kullanarak milyonlarca savunmasız insana güvenli içme suyu sağlayabilecek uygun maliyetli bir teknik geliştirdiler.

Dünyadaki suyun %3’ünden daha azı temiz ve iklim değişikliğinin baskıları, kirlilik ve değişen nüfus yapıları nedeniyle, birçok bölgede zaten kıt olan bu kaynak daha da kıt hale geliyor.

Şu anda, 450 milyon çocuk dahil olmak üzere 1,42 milyar insan, kuraklığın yüksek veya aşırı derecede yüksek olduğu bölgelerde yaşıyor ve bu rakamın önümüzdeki on yıllarda artması bekleniyor.

Dünya'nın Temiz Su Krizini Çözmek İçin Güneş Işığı
Araştırmacılar, Güneş Işığı Kullanarak Temiz İçme Suyu Sağlayabilecek Ucuz Yollu Bir Teknik Geliştirdi.

UniSA’nın Future Industries Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, gezegenin en savunmasız ve dezavantajlı topluluklarının çoğunda yaşayanlar da dahil olmak üzere milyonlarca insan için su eksikliğini ortadan kaldırabilecek gelecek vaat eden yeni bir teknik geliştirdiler.

Doçent Haolan Xu liderliğindeki bir ekip, deniz suyundan, acı sudan veya kirli sudan yüksek verimli güneş enerjisiyle buharlaştırma yoluyla tatlı su elde etmek için bir teknik geliştirdi ve sadece bir metrekarelik kaynak sudan dört kişilik bir aile için yeterli günlük taze içme suyu sağladı.

Doç. Dr. Xu, “Son yıllarda, temiz içme suyu oluşturmak için güneş enerjisiyle buharlaştırmanın kullanılmasına çok dikkat edildi, ancak önceki teknikler verimsizdi.” diyor. “Bu verimsizliklerin üstesinden geldik ve teknolojimiz artık ters osmoz gibi mevcut teknolojilerin maliyetinin çok altında bir maliyetle birçok ihtiyacı karşılamaya yetecek kadar taze su sağlayabiliyor.”

Sistemin merkezinde;

su

Bir su kaynağının yüzeyinde oturan ve güneş ışığını ısıya dönüştüren, sıvının en üst kısmını hızla buharlaştırmak için enerjiyi tam olarak yüzeye odaklayan yüksek verimli bir fototermal yapı bulunmakta. Dr. Xu, “Daha önce deneysel fototermal buharlaştırıcıların çoğu temelde iki boyutluydu; sadece düz bir yüzeydi ve güneş enerjisinin yüzde 10 ila 20’sini kaybedebiliyorlardı.” diyor.

“Yalnızca güneş enerjisi kaybını önleyen bir teknik geliştirdik, aynı zamanda toplu sudan ve çevredeki ortamdan ek enerji çeken, yani sistemin güneş enerjisi girdisi için yüzde 100 verimlilikle çalıştığı ve sudan ve çevreden yüzde 170’e kadar enerji çekeceği anlamına gelen bir teknik geliştirdik”

Diğer araştırmacılar tarafından kullanılan iki boyutlu yapıların aksine, Doç. Dr. Xu ve ekibi üç boyutlu, kanatçıklı, soğutucu benzeri bir buharlaştırıcı geliştirdi. Tasarımları, fazla ısıyı evaporatörün üst yüzeylerinden (yani güneş buharlaşma yüzeyinden) uzaklaştırır, ısıyı su buharlaşması için kanat yüzeyine dağıtır, böylece üst buharlaşma yüzeyini soğutur ve güneş buharlaşması sırasında sıfır enerji kaybı olur.

Bu soğutucu tekniği, evaporatörün tüm yüzeylerinin çevreleyen su ve havadan daha düşük bir sıcaklıkta kalması anlamına gelir, böylece daha yüksek enerjili dış ortamdan daha düşük enerjili evaporatöre ek enerji akar.

“Dünyada güneş enerjisiyle buharlaşma sırasında toplu sudan enerji çıkaran ve onu buharlaşma için kullanan ilk araştırmacılarız ve bu, tekniğimizin her gün metrekare başına 10 ila 20 litre tatlı su sağlayacak kadar verimli hale gelmesine yardımcı oldu.”

su

Verimliliğine ek olarak;

Sistemin pratikliği, tamamen basit, düşük maliyetli, sürdürülebilir ve kolayca elde edilebilen günlük malzemelerden inşa edildiği gerçeğiyle geliştirilmiştir.

Doç. Prof Xu, “Araştırmamızın temel amaçlarından biri pratik uygulamalar sunmaktı, bu nedenle kullandığımız malzemeler sadece nalburdan veya süpermarketten temin edildi.” diyor.

“Tek istisna, fototermal malzemelerdir, ancak orada bile çok basit ve uygun maliyetli bir işlem kullanıyoruz ve buradaki geliştirmemiz malzemelerde değil, sistem tasarımı ve enerji bağı optimizasyonundadır.” Fototermal yapının tasarımı, evaporatör yüzeyinde tuz ve diğer kirletici maddelerin birikmesini önlediğinden, kurulumu ve yerleştirilmesi kolay olmasının yanı sıra sistemin bakımı da çok kolaydır.

Düşük maliyet ve kolay bakım, Doç. Prof Xu ve ekibi tarafından geliştirilen sistemin, diğer tuzdan arındırma ve arıtma sistemlerinin finansal ve operasyonel olarak sürdürülemez olduğu durumlarda kullanılabileceği anlamına geliyor.

“Örneğin, küçük nüfusa sahip uzak topluluklarda, ters ozmoz gibi sistemlerin altyapı maliyeti, hiçbir zaman haklı çıkarılamayacak kadar büyüktür, ancak tekniğimiz, kurulumu kolay ve temelde çalıştırması ücretsiz olan çok düşük maliyetli bir alternatif sunabilir.” Doç. Dr. Xu diyor.

güneş

“Ayrıca, çok basit olduğu ve neredeyse hiç bakım gerektirmediği için, çalışır durumda tutmak için teknik uzmanlığa gerek yoktur ve bakım maliyetleri çok azdır.”

“Bu teknoloji, gerçekten başka seçenekleri karşılayamayan insanlara ve topluluklara uzun vadeli bir temiz su çözümü sağlama potansiyeline sahip ve bu tür çözümlere en çok ihtiyaç duyulan yerler burası.”

Assoc Prof Xu, içme suyu uygulamalarına ek olarak, ekibinin şu anda endüstriyel operasyonlarda atık suyun arıtılması da dahil olmak üzere teknolojinin bir dizi başka kullanımını araştırdığını söylüyor.

“Aynı teknolojiyi uyarlamanın birçok potansiyel yolu var, bu yüzden gerçekten çok heyecan verici bir yolculuğun başındayız.” diyor.

Utku Emre KOCAİBİŞ


Bunlar da ilginizi çekebilir

Sudan yenilenebilir enerji elde etmeyi vaat eden yeni gözenekli malzeme

Koreli Bilim İnsanları Telefona Entegre Edilebilen “Görünmez Güneş Paneli” Üretti

Çevrimiçi Eğitim İçin Açık Kaynaklı ve Düşük Maliyetli Bir Robotik Kol Geliştirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

5G, Nikola Tesla'nın yüzyıl sonra kablosuz elektrik hayalini gerçekleştirebilir

5G, Nikola Tesla’nın yüzyıl sonra kablosuz elektrik hayalini gerçekleştirebilir

Beslenme ve Mental Sağlık

Beslenme Psikolojisi: Mental sağlık ile diyet arasındaki ilişkinin bilimsel açıklaması nedir?