içinde ,

Bu Pervanesiz Rüzgar Türbinleri Rüzgar Enerjisinin Geleceği Olabilir

rüzgar türbini
Pervanesiz rüzgar türbini

Çözümler her şekil ve boyutta gelebilir. Sizi temin ederim ki tek önemli olan noktası işlevidir. Görünen o ki; çevre dostu ve sürdürülebilir enerjide bir sonraki yenilikçi atılım, düşündürücü şekli ve çalışma tarzı ile kanatsız bir rüzgar türbini olabilir.

Bu yeni teknoloji, türbin İspanya, Avila merkezli bir teknoloji şirketi olan Vortex Bladeless tarafından oluşturuldu. “Girdap kaynaklı titreşim ile sallanan rüzgar jeneratörü” olarak tanımlanıyor.

Yeni tasarımlarının; elektrik şebekesine bağlanmanın yanı sıra, jeneratörler veya güneş panelleri kullanarak çalışabildiği için konut alanlarına rüzgar enerjisi getirebileceğini umuyorlar.

Rüzgar enerjisine aşina olmayanlar için hızlı bir özet: Rüzgar çiftlikleri, elektrik yerine rüzgar kullanarak dönen rüzgar türbinleriyle doludur. Pervane benzeri kanatlar bir fan gibi döndükçe, bir jeneratörü çalıştıran ve elektrik üreten bir rotora bağlıdır.

Fakat bu sürdürülebilir enerji kaynağı ne yazık ki kusursuz değil. Yaban hayatına etkisi ve sebep olduğu ölümler listede birinci sırada. Dönen pervanelere çarpan veya arasında kalan hayvanları kurtarmak için alınan bazı önlemler mevcut.

Hayvanları korumaya yönelik bu önleyici tedbirler arasında; bir kanadın siyaha boyanması veya türbinleri durdurmak ve başlatmak için akıllı kameralar kullanmak yer alsa da, ikisi de nihayi bir çözüm sunmuyor.

Vibratöre benzeyen elektrikli aletimize giriş yapalım: Vortex Bıçaksız Türbini. Bu sallanan sütun, kanatlı rüzgar türbinlerinin yaptığı gibi bir alternatörü döndürmediği veya çevirmediği için teknik olarak bir türbin değildir. Bunun yerine, rüzgar enerjisini toplamak için girdap boşalmasına (katı, kör bir nesneye çarptığında hava ve sıvıların oluşturduğu girdaplı şekiller) dayanır.

Yeterince güçlü bir esinti sabit, dikey silindir parçasını ittiğinde, sabitlenmemiş uç sallanmaya başlar. Bu, çoğu inşaat projesinde genellikle tasarım hatası olarak kabul edilen bir olgudur. (Kimse rüzgarlı bir günde sallanan yüksek bir apartmanda yaşamak istemez).

Ancak mühendisler bunun için özel olarak seçildi çünkü bu hareket enerjiye çevrildi. Tüm proje; aslında 2012’de David Yáñez tarafından Tacoma Narrow’un rüzgarda salınan köprüsünün bir videosunu izledikten sonra hayal edildi.

Yazının yazıldığı zaman ki Vortex’in web sitesi;

Rüzgar Türbini

Bıçaksız teknolojinin, sarmallar ve mıknatıslar kullanılarak özenle hazırlanmış bir alternatör sistemi aracılığıyla elektriğe dönüştüğünü; böylece dişlilere, şaftlara veya herhangi bir dönen şeye ihtiyaç duymadan girdap dinamikleri üzerinde en iyi şekilde tekelleştiğini söylüyor. Şirket, Vortex jeneratörümüz şu anda, küçük bir rüzgar türbini olarak kabul edildiğini söylüyor.

Rüzgârda dalgalanan göz korkutucu derecede büyük bir vibratör gibi görünen şeyi uzaktan fark ettiğinizde sırıtabilirsiniz.

Ancak bu sessiz ve nazik (tüm cömert aşıklar gibi) tasarım; size veya yerel kuşlara hiçbir zarar vermeden ya da çevrede kayda değer bir bozulmaya neden olmadan, arka bahçenize kadar girebilir.

Rüzgar çiftliklerinin nesli tükenmekte olan türlerin risk altına girmesinde suç ortağı olduğu düşünüldüğünde; Vortex Kanatsız Türbin vahşi yaşamı toz haline getirmeyeceği garantisi ile yeni teknoloji için güçlü bir argüman sağlıyor.

Öyleyse, 3. günün şafağında doğuya bakın, rüzgar enerjisi köklü bir değişim yapmak üzere olabilir. Bu mucitlerin ilhamlarını nereden aldıkları bilinmez. Ancak bu yeni teknoloji sorunları çözmek için umut vaad etmesiyle göz dolduruyor. Tabi ki kalan özelliklerinin yanı sıra.

Çeviren: Arda Küçük


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Benjamin Franklin’in Zenginliğe Giden Yoldaki 6 Tavsiyesi

Benjamin Franklin’den Para Tavsiyesi

Yaşlılıkta egzersiz

Tıbbi Efsaneler: Yaşlanma Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar