içinde ,

Laboratuvarda yetiştirilen yapay et nedir?

Laboratuvarda Yetiştirilen Yapay Et Nedir, Nasıl Yapılıyor, İçinde Neler Var, Güvenli Mi? Bir bilim adamı yapay etin tadı, üretimi ve güvenliğini açıklıyor.

Laboratuvarda yetiştirilen yapay et nedir?
Laboratuvarda Yetiştirilen Yapay Et Nedir, Nasıl Yapılıyor, İçinde Neler Var, Güvenli Mi? Bir bilim adamı yapay etin tadı, üretimi ve güvenliğini açıklıyor.

Yapay et nasıl yapılır? : Kültürlü veya hücre bazlı et olarak da bilinen yapay et, bir laboratuvarda hayvan hücrelerinden yetiştirilir. Yeni kurulan şirketler yapay sığır eti, domuz eti, tavuk ve hatta balık yetiştirdi. Ancak hiçbiri henüz ticari olarak mevcut değil. Yapay et yetiştirmenin farklı yolları vardır, ancak çoğu canlı bir hayvandan alınan yetişkin kök hücreleri kullanır. Sığır eti için lokal anestezi altında bir inekten küçük bir kas örneği alınır. Kas, sindirmek ve kök hücreleri serbest bırakmak için enzimler kullanılarak daha küçük parçalara bölünür.

Laboratuvarda yetiştirilen yapay et nedir?
Laboratuvarda Yetiştirilen Yapay Et Nedir, Nasıl Yapılıyor, İçinde Neler Var, Güvenli Mi? Bir bilim adamı yapay etin tadı, üretimi ve güvenliğini açıklıyor.

Biyoreaktör adı verilen büyük bir fıçıda kök hücreler, büyüme faktörlerinin yanı sıra tuzlar, vitaminler, şekerler ve proteinler içeren bir et suyuna daldırılır. Oksijen açısından zengin, sıcaklık kontrollü ortam, hücrelerin çarpıcı biçimde çoğalmasını sağlar. Kök hücreler daha sonra iskele malzemesinin yardımıyla bir araya toplanan kas liflerine evrilir. Et birkaç hafta içinde işlemeye veya pişirmeye hazırdır.

Kıyılmış etin çoğaltılması çok daha kolay olduğu için kalın bir biftek parçası üretmek hala biraz uzakta görünüyor. 3D baskı, katman katman sulu bir biftek oluşturmak için olası seçeneklerden biridir, ancak bu teknoloji henüz tam olarak gelişmemiştir.

Yapay et, gerçek et kadar lezzetli olacak mı?

İlk yapay sığır eti burgerinin (2013’te büyük tantanayla tanıtılan ve 250.000 € maliyetle geliştirilen) oldukça kuru ve yoğun olduğu ve yalnızca kas liflerinden oluştuğu bildirildi.

İyi bir et taklidinin koku, doku ve tadı taklit etmesi gerekir ki bu hiç de fena bir başarı değildir. Bir hayvanda kas, organize lifler, kan damarları, sinirler, bağ dokuları ve yağ hücrelerini içerir. Binlerce lezzet molekülü, gerçek etin zengin tadına katkıda bulunur. Yapay ete sentetik aromalar eklemek mümkündür, ancak bunları dengelemek ve dağıtmak zordur.

2013’ten bu yana ilerleme kaydedildi ve Meatable adlı Hollandalı bir şirket, şimdi sığır göbek kordon kanından toplanan kök hücreleri yeniden programlayabildiğini ve onları yağ veya kasa dönüşebilen ana hücrelere dönüştürebildiğini iddia ediyor. Bu, kas ve yağ hücrelerinin hayvanlarda olduğu gibi birlikte büyümesini sağlar. Teoride, tamamen yeni tatlar yaratmak için farklı türlerden hücreler birlikte büyütülebilir.

Yapay Et Güvenli Midir ?

Laboratuvarda yetiştirilen yapay et nedir?

Yapay et, son derece kontrollü bir ortamda üretilen gerçek bir üründen daha güvenli olarak lanse ediliyor. E. coli gibi zararlı bakterilerle kontamine olma olasılığı çok düşüktür çünkü sindirim organları yoktur. Bütün hayvanlarda, kesimden sonra ete bakteri bulaşma riski her zaman vardır.

Bununla birlikte, yapay et üreticilerinin her şeyi steril tutmak için ekstra özen göstermeleri gerekiyor çünkü biyoreaktörlerdeki besin açısından zengin ortam, bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır.

Bazı insanlar, hormonları içeren kök hücrelere eklenen büyüme faktörleri konusunda endişelerini dile getirdiler. Bu hormonlar hem hayvanlarda hem de gerçek ette doğal olarak bulunur. Bununla birlikte, aşırı maruz kalmanın insanlarda olumsuz sağlık etkileri olabilir. Bu nedenle, 1981’den beri AB’de tarımda büyüme hormonları yasaklanmıştır.

Yapay et yeterli besin maddesi içeriyor mu?

Laboratuvarda yetiştirilen yapay et nedir?

Yapay et proteinle doludur ve daha yeni versiyonlar da yağ içerir. Besin içeriği, yağ seviyelerini ayarlayarak ve doymuş yağ asitleri ve daha sağlıklı çoklu doymamış yağ asitleri seviyeleri ile oynayarak belirli bir dereceye kadar kontrol edilebilir.

Doymuş yağlar, balık veya keten tohumu yağında doğal olarak bulunan omega-3’ler gibi diğer yağ türleri ile değiştirilebilir. Ekmeklere ve kahvaltılık gevreklere rutin olarak yapıldığı gibi, yapay etlere B12 vitamini gibi ekstra mikro besinler eklemek de mümkündür.

Gerçek şu ki, çok fazla kırmızı et yemek sağlığımız için kötü, kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve bazı kanser riskini artırıyor. Kontrollü yağ seviyeleri ile yapay et biraz daha sağlıklı olabilir, ancak yine de ölçülü olarak yenmesi gerekir.

Geleneksel et burgerlerine kıyasla benzer protein seviyeleri ve daha düşük doymuş yağ seviyeleri ile bitki bazlı et alternatifleri en sağlıklı seçenek olabilir.

Yapay et gezegeni kurtarabilir mi?

Laboratuvarda yetiştirilen yapay et nedir?

Küresel gıda sistemi, iklim değişikliği, artan nüfus ve hayvansal ürünlere artan talep nedeniyle büyük bir baskı altında. Bu nedenle, yatırımcılar son yıllarda yapay et start-up’larına büyük meblağlar akıttı. ABD’li danışmanlık firması Kearney tarafından yapılan bir tahmin, 2040 yılına kadar küresel olarak tüketilen tüm etin yüzde 35’inin hücre bazlı olacağını öne sürüyor.

Hayvancılık, küresel sera gazı emisyonlarının büyük bir bölümünü üretir. Çok sayıda insanın yapay ete geçmesi, bu gazlarda, özellikle metan gazında büyük kesintilere yol açabilir. Ancak Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yapay et üretim tesislerinin çalıştırılmasından kaynaklanan CO2 emisyonlarının önümüzdeki 1000 yıl içinde daha fazla zarar verebileceğini öne sürdü.

Teknoloji her geçen gün gelişimini hızla arttırıyor. Belki önümüzde ki yıllarda yapay etler hayatımızın bir parçası olacaklar. Yaşayıp göreceğiz…

Oğuzhan SAÇKIRAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

2 Comments

Akademi Dışındaki Kariyere Doğru Savaşın Seyrini Değiştiren Adımlar!

Akademinin Dışında Kariyere Giden Adımlarda Yardımcı Olacak Bilgiler ve Örnekler

Sovyetler Tarafından Açıklanmış 5 Sır

Sovyetler Tarafından Açıklanmış 5 Sır