içinde

Göz ardı etmemeniz gereken 8 erken diyabet belirtisi

Göz ardı etmemeniz gereken 8 erken diyabet belirtisi
Çözülmeyen devam eden yorgunluk diyabet belirtisi olabilir.

Türkiye’de 7 milyon kadar diyabet hastası var. Ayrıca, bu rakamın toplam yetişkin nüfusun yaklaşık %15’ine denk geldiğini göstermektedir. Diyabet bir halk sağlığı sorunudur. Tip 2 Diyabet %80 Oranında Önlenebilir Bir Hastalıktır. Bu şaşırtıcı bir istatistik. Diyabet genellikle zamanla gelişir ve basit bir kan testi ile tespit edilebilir.

Hayatı tehdit eden kronik bir hastalık olduğu için herkesin diyabetin erken belirtilerini tanıması önemlidir. Ancak özellikle erken evrelerde tespit edilirse yönetilebilir.

Bunlar, tip 2 diyabetin 8 erken belirtisidir. Bu semptomlardan bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız, tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını doğrulamak için bir diyabet uzmanını ziyaret edin.

1. Aşırı Susuzluk

diyabet

Kan dolaşımınızda çok fazla şeker olması, böbreklerinizi ekstra şekeri filtrelemek için daha fazla çalışmaya zorlar. Kronik olarak yüksek kan şekeri seviyeleri böbreklerinizi aşırı yükleyebilir ve fazla şekeri idrar yoluyla atmanıza neden olabilir. Bu, gün boyunca susuz ve susuz hissetmenize neden olabilir. Çok su içmenize rağmen aşırı susadıysanız, şeker alımınızı azaltmayı deneyin veya bir diyabet doktoruyla görüşün.

2. Sık İdrara Çıkma

Aşırı susama ve sık idrara çıkma, diyabet belirtileri söz konusu olduğunda genellikle el ele gider. Kan dolaşımınızdaki böbrekleriniz tarafından filtrelenemeyen fazla şeker idrarla atılır. Uyumaya çalışırken bütün gün ve gece boyunca sık sık idrara çıkmak, insülin direnci ile ilgili sorunları gösterebilir.

3. Devam Eden Yorgunluk

Göz ardı etmemeniz gereken 8 erken diyabet belirtisi
Çözülmeyen devam eden yorgunluk diyabet belirtisi olabilir.

Diyabetin, yorgunluğa iki şekilde etkisi bulunur. İlk olarak, dehidrasyon sizi yorgun ve halsiz hissettirebilir. İkincisi, diyabet vücudunuzun enerji için glikoz kullanma biçimine müdahale eder. İyi bir gece uykusu ile çözülmeyen devam eden yorgunluk, diyabetin en önemli uyarı işaretlerinden biridir. (Dehidrasyon: Vücudun fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereken sıvı miktarının karşılanamaması durumunda dehidrasyon meydana gelir.)

4. Geç İyileşme

Şeker hastalığınız varsa kesikler, sıyrıklar ve diğer yaralar daha yavaş iyileşir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, vücudun iyileşme sürecini yavaşlatmak için bağışıklığınızı azaltabilir. Şeker hastalığı olan birçok kişi aynı zamanda yüksek kan basıncından da muzdariptir, bu da kan dolaşımının yavaşlaması nedeniyle kan damarlarının daralmasına neden olur; bu nedenle yaraların iyileşmesi daha uzun sürer.

5. Görme Sorunları

Kronik olarak yüksek kan şekeri düzeylerinin, gözlerdekiler de dahil olmak üzere kan damarlarına zarar vermesinden dolayı diyabet, sizi birçok görme sorunu riski altına sokar. Bulanık görme, katarakt ve glokom, diyabetle bağlantılı görme sorunlarından sadece birkaçıdır.

Görme sorunları yaşamaya başladıysanız, görme kaybı ve körlük riskinizi önlemek ve azaltmak için hemen bir diyabet uzmanıyla görüşün. Neyse ki, diyabeti erken tedavi etmek ve tersine çevirmek, kan şekerinizi stabilize etmenize ve görüşünüzü iyileştirmenize yardımcı olabilir.

6. Ruh Hali Değişimleri

İnsülin, östrojen, testosteron ve açlık hormonlarına benzer bir hormondur – leptin ve grelin. Vücudunuz gerektiği gibi insülin üretmeyi veya kullanmayı bıraktığında, hormon seviyeleriniz dalgalanarak ruh hali değişimlerine, sinirliliğe ve depresyona neden olabilir. Daha sağlıklı yiyecekler yemek, kan şekeri seviyelerini düşürmek ve diyabet bakımı almak, ruh hali değişimlerinizi düzenlemenize ve gidermenize yardımcı olabilir.

7. Ekstremitelerde Uyuşma ve Karıncalanma

Ayaklarınızda, ayak parmaklarınızda, ellerinizde ve parmaklarınızda karıncalanma hissi, diyabetin yaygın belirtileridir. Şeker hastalığından muzdarip insanlar genellikle ekstremitelerinde uyuşma ve karıncalanma yaşarlar.

Bu his, kronik olarak yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu bir sinir hasarı olan diyabetik nöropatiyi gösterebilir. Tedavi edilmediğinde, ciddi diyabetik nöropati vakaları amputasyona yol açabilir. Uzuvlarınızda uyuşma ve karıncalanma yaşıyorsanız hemen bir diyabet doktoruna görünün.

8. Yiyecek İstekleri

Göz ardı etmemeniz gereken 8 erken diyabet belirtisi

Diyabet, birçok nedenden dolayı aşermeyi tetikleyebilir. Örneğin, hormonal dengesizliklerin neden olduğu depresyon ve ruh hali değişimleri, tatlılar gibi rahat yiyeceklere ulaşmanızı sağlayabilir. Bu aynı hormonal dengesizlikler, abur cubur isteklerine neden olmak için açlık hormonlarınızın dengesini de bozabilir.

Ek olarak, insülin direnci, kan şekerinizi anında yükselten karbonhidrat ve tatlıları özlemenize neden olabilir. Son zamanlarda, özellikle tatlılar için güçlü bir aşerme yaşıyorsanız, kan testi yaptırmak için bir diyabet uzmanından randevu alın.

Healthcare Associates of Texas’ta diyabeti yönetmenin zorluğunu ve bu kronik hastalıktan kaynaklanan ciddi sağlık sorunlarını anlıyoruz. Diyabetin erken belirtilerini tanımanıza ve belirtilerinizi tedavi etmenize yardımcı olmaya kendimizi adadık.

Kendini işine adamış personelimiz, en yüksek kalitede kişiselleştirilmiş bakım ve tedaviyi almanızı sağlamak için sizinle birlikte çalışacaktır. Ülkemiz genelinde Merkezi hekim randevu sistemini arayarak ALO182 Randevu hattından istediğiniz hastaneye ve hekime anında randevu alabilirsiniz.

Referanslar: https://www.cdc.gov/diabetes/basics/type2.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

yay burcu 2023

2023 Yay Burcu: Yeni Heyecan ve Yeni Birliktelik!

kelebek etkisi

Kelebek Etkisi Nedir, Tarihi ve Örnekleri Nelerdir?