içinde ,

Kim Olduğunuza Dair 7 İpucu! – Siz Kimsiniz?

Bu 7 Küçük İpucu Kim Olduğunuzu Ortaya Çıkarıyor.

Kim Olduğunuza Dair 7 İpucu!
Bu 7 Küçük İpucu Kim Olduğunuzu Ortaya Çıkarıyor.

“Yaşamınızın ayrıcalıkları gerçek kişiliğinizi belirler.” – Carl Jung. Siz kimsiniz? Size kim olduğunuz sorulduğu zaman, gerçekten elinizi vicdanınıza koyarak tamamen dürüst bir şekilde cevaplayabilir misiniz? Yoksa hala kim olduğunuzu çözmeye mi çalışıyorsunuz? Terapi alan kişilerin asıl amacı kendi davranışlarına anlam verebilmek için kim olduklarını daha iyi anlayabilme istekleridir. Kişilerin genelde spesifik bir sıkıntısı olur. Fakat bu sıkıntının ötesinde dünyada duruşlarıyla, düşünceleriyle, korkularıyla, ruh halleri ve davranışlarıyla nasıl bir rol aldıklarını bilmek isterler.

Siz kimsiniz?
Siz kimsiniz?

İnsanın kendini tanıma süreci ömür boyunca devam etmektedir. Hiç kimse kişisel dosyasını tamamlayarak “bu iş tamamlandı, bilinebilecek her şeyi biliyorum” diyemez. Çünkü tam kendinizi tam anlamıyla tanıdığınızı düşündüğünüzde hayat size sürpriz bir şekilde kendiniz ile ilgili yeni bir test sunacaktır.

“Büyümek ve kim olduğunuzu anlamaya başlamak büyük cesaret ister.” – E.E. Cummings

Kim olduğunuzu keşfetmek oldukça karışık bir süreç olarak görülür. Ruh sağlığı sorunlarına geldiği zaman gerçekten de komplike bir süreçtir. Ama insanlar çoğunlukla kendi kontrolümüzde olan başlıca temelleri göz ardı etmektedir. Kendimize sürekli sınırlarımızı zorlayabileceğimizi, kendimizi değiştirip geliştirebileceğimizi hatırlatmalıyız.

Sizler için kendiniz ile ilgili başlıca ipuçları.

1. Kıyafet seçiminiz.

Fiziksel görünüşünüz sizlere alacağınız kıyafetler ile ilgili ayna tutar. Belki ruhunuza hitap etmeyebilir ama kendinizi nasıl gördüğünüz ile ilgilidir, kişiliğinizin yansımasıdır ve sizinle ilgili bir hikaye anlatır.
Sizin için ufak bir test .. Birkaç kelime ile görünüşünüzü tanımlayın.

Sonuç hoşunuza gitti mi?

Tam olarak size uygun bir cevap bulabildiniz mi?

Eğer bulduysanız ne mutlu size. Eğer bulamadıysanız veya cevap hoşunuza gitmediyse dış görünüşünüz ile ilgili dışarıya yansıtmak istediğiniz görüntüyü tekrar düşünün. Ayakkabı seçimi, makyaj tercihi, saç kesimi, takı seçimi gibi yapacağınız ufak değişiklikler görünüşünüzü değiştirmenin milyonlarca yollarından sadece birkaçı. Kendiniz için yapacağınız değişikliklere servet harcamanıza gerek yok. Kendi görünüşünüzü kendiniz belirleyin, kişiliğinizin hikayesini yansıtın.

2. Yürüyüş şekliniz.

Kendisini nasıl hissettiğini anlamak için genç bir müşterim ile kısa bir yürüryüş yapmıştım. Kendisi ortalama 2 mt boylarında. Evimde otururken oldukça sessizdi. Fakat sokakta yürümeye başladığımızda hemen insanların bakışlarına karşı savunmaya geçerek tuhaflaşmaya başladı. Bu durumu tahmin edebilirdim ama duruma şahit olmam gerçekten anlamam için daha etkili olarak üzerinde çalışmam için daha çok bilgi sahibi olmamı sağladı. Davranış ve hareketlerimizle eksikliklerimizi ve özgüvenimizi dışarıya belli edebiliriz. Ama en güzeli dik durmamız için güvenimizin tazelenmesini beklememize gerek olmadığı gerçeğidir.

3. Restoranlardaki davranışlarınız.

Tabiki sadece restoranlarla sınırlı değil. Restoran vb yerlerde sizlere hizmet eden personellere karşı olan tutumunuz nasıl?

 • İsteğinizi sesli ve uygunsuz bir şekilde mi dile getiriyorsunuz?
 • Yoksa sabırsız veya flörtüz veya pasif agresif bir tavra mı bürünüyorsunuz?
 • Temel görgü kurallarına uyuyor musunuz?
 • Hizmetleri için ödeme yaptığınız zaman da insanlara saygılı davranıyor musunuz?

Dilediğiniz gibi cevap verebilirsiniz ama unutmayın spotlar size çevrildiğinde hareketleriniz kişiliğinizin yansıması olacaktır.

4. Sevdiğiniz işi yapma şekliniz.

Hiç insanların tutkuyla yaptıkları işlere nasıl bağlandıklarına şahit oldunuz mu?

Sanki o an başka hiçbir şey yokmuş gibi. Mesela bir sanat gösterisi izlerken sanatçıların nasıl odaklandıklarına, detaylara özen gösterdiklerine ve bunu gururla yaptıklarına dikkat ederseniz bu durum tüylerinizi diken diken edecektir.

 • Favori aktivitelerinize nasıl bağlanırsınız?
 • Aktivite yaparken daha önce kendinizi izlediniz mi?
 • İzlediyseniz ne düşündünüz?
 • Düşündükleriniz sizi tatmin etti mi?

İşe size bir ipucu: Kendinizi tamamen yaptığınız ise konsantre hale getiremeseniz bile o işten alabildiğiniz kadar zevk almaya bakın.

5. Sizi zorlayan insanlara karşı tutumunuz.

Genellikle yakın çevrenizde sizi zorlayan insanlar size karşı olan sevgilerinden dolayı, sizin iyiliğiniz ve daha iyisiniz yapabileceğinizi bildikleri için sizleri zorlarlar.

 • Sizi zorlayan insanlara karşı sıcakkanlı mısınız?
 • Empati kurabiliyor musunuz?
 • Dinlemeye vakit ayırıyor musunuz?
 • Yoksa sadece karşılarında oturup yalandan empati kurup telefonunuzdan yapılacaklar listenize mi bakıyorsunuz?

Empati abartılmaz. Çoğu zaman sadece ağırdan almaktır.

6. Savunmasız oluşunuz.

Genellikle sevdiğimiz zaman, içten gülerken, heyecanımızı ve keyif aldığımızı belli ederken savunmasız olabiliriz. Herkesin çoğu zaman duygusal duvarlarını indirerek kısa bir ara vermeye, rahatlamaya ve hisleriyle ilgili kendisine karşı dürüst olmaya ihtiyacı vardır. Genellikle duvarlarımızı indirdiğimiz zaman aklımızda negatif düşüncelerin ağır basacağını düşünürüz fakat kendimizi pozitife çevirerek ifade etmemiz bizim elimizde.

Bir zamanlar beraber çalıştığım gülümseyemeyen/gülemeyen bir müşterim ile uzun zamandan sonra tekrar görüştüm. Kendisi 13 yasında annesini kaybettikten sonra gardını düşüreceğinden korktuğu için duygularını tamamen kapatmıştı. Sonunda yeniden gülebildiğinde tamamen değişmiş görünüyordu. Dediğine göre değişik bir sesti ama gülmenin beraberinde getirdiği pozitifliğe karşı oldukça şaşırmıştı. Gülmekte bir çeşitler savunmasızlıktır. Eğer genel zamanda kendinizi zorlanırken buluyorsanız daha çok gülmeye çalışın.

7. Çığrından çıkmış durumlar ile ilgilenme şekliniz.

Hayat istisnasız herkesin önüne bir düello sunarak teste tabi tutar. Bu düello sizi yıldırmaya çalışabilir.

 • Çabuk havlu atan biri misiniz?
 • Dönüp kalır mısınız yoksa duygusal yoğunluk mu yaşarsınız?
 • Öfke ile mi dolarsınız yoksa kin tutarak intikam arayışına mı girersiniz?
 • Kendinizi strese sokarmısınız veya hayal kırıklığına uğrayarak hayatınızı kısıtlar mısınız?
 • Yoksa sabrederek, dayanarak kendinizi zorlayarak mücadele ederek kazanmaya mı çalışırsınız?

Mevsimin değişmesini bekleyerek tekrardan ayağa kalkıp baştan başlayacak gücü kendinizde bulabilirsiniz.


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Öğrendiğiniz Her Şeyi Hatırlamanın En Güçlü 2 Yolu!

Başarılı 23 Kişiden Başarısızlık Üzerine Sözler

Aristoteles ve İkna Sanatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

5 Comments

İnanmak ve Görmek Üzerine Derindeki Kadınlar; Deniz Kızlarının Kısa Hikayesi

İnanmak ve Görmek Üzerine Derindeki Kadınlar; Deniz Kızlarının Kısa Hikayesi

Sudaki kübik silisyum karbür.

Sudan yenilenebilir enerji elde etmeyi vaat eden yeni gözenekli malzeme