içinde ,

Filmlerden Dolayı İnandığımız 10 Uzay Efsanesi

Filmlerden Dolayı İnandığımız 10 Uzay Efsanesi
Filmlerden Dolayı İnandığımız 10 Uzay Efsanesi. Örneğin: Kara Deliklerin Her Şeyi İçine Çekmesi

Uzay, uzun zamandır popüler bilim kurgunun bir parçası olmuştur. Uzay filmleri bize bilinmeyenleri görebilme heyecanını yaşatıyor. Ayrıca günümüzün CGI ve film yapım teknolojisiyle, izlenmesi de oldukça güzel. (CGI nedir: Bilgisayar üretimli imgeleme, kısaca CGI, görsel oluşturmayı sağlayan bir bilgisayar grafikleri uygulaması.)

Popüler kültürünün uzay sevgisine rağmen, Hollywood’un yanlış yaptığı pek çok şey var. Orada nasıl bir şey olduğuna dair doğru bir fikre sahip olacağımızı düşündürdüler, ancak filmler yüzünden çoğumuz büyük olasılıkla mekanı çok çok yanlış hayal ediyoruz. Filmlerin her şeyi doğru yapması gerektiğini söylemiyoruz.

Tüm kurguların zevkli olması için bir miktar inançsızlığın askıya alınmasını gerektirdiği gibi. Tüm söylediğimiz, eğer senaristler taslaklarını yazmadan önce internette birkaç şeye baksalar, uzay fikrimizin gerçeğe biraz daha yakın olacağıdır.

Makaleye geçmeden Herkesin Okuması Gereken En İyi 20 Bilim Kurgu Kitabı makalemizi de gözden geçirebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

10. Uzaydaki Patlamalar

Hiç şüphe yok ki, büyük bir yüksek çözünürlüklü ekranda büyük bir uzay patlaması görmek, hayattaki en iyi on şeyden biridir. Etkileyici görseller bir yana, bu patlamaların bilimsel olarak gerçekleşip gerçekleşemeyeceği tamamen başka bir konudur. Filmlerin ilham aldığı yeryüzündeki patlamalar, hava ve yerçekimi nedeniyle olduğu gibi görünüyor. Hava oksitleyici olarak çalışır ve patlamadan gelen dışarıya doğru basınç, patlamanın dışarıya doğru fırlamasına ve tekrar yere çökmesine neden olur.

Ancak uzaydaki patlamalar bundan çok daha farklı (ve çok daha harika) olurdu. Hava olmamasına rağmen bir miktar yangın çıkacaktır, bazı yakıt türleri oksitleyici görevi görebileceğinden, bildiğimiz ateş gibi olmayacak. Bu yangın, mikro yerçekimi ve hava direncinin olmaması nedeniyle sürekli genişleyen bir ışık topu gibi görünecektir. Şarapnel, bir şey onu durdurana kadar dışa doğru genişlemeye devam edeceğinden, yakınlardaki uzay gemileri için de tehlikeli olabilir.

9. Kara Deliklerin Her Şeyi İçine Çekmesi

Filmlerden Dolayı İnandığımız 10 Uzay Efsanesi
Filmlerden Dolayı İnandığımız 10 Uzay Efsanesi. Örneğin: Kara Deliklerin Her Şeyi İçine Çekmesi

Kara delikler, filmlerde, yakınlardaysanız kaçamayacağınız her şeyi tüketen kıyamet ve yıkım girdapları olarak tasvir edilir. Çoğumuz onları hayal ediyoruz, çünkü elimizde başka bir şeyimiz yok, bu fizik kitapları okumak için çok karmaşık.

Bununla birlikte, kara deliklerin en temel akademik tanımını bile okursanız, onları büyük ölçüde yanlış anladığımızı fark edersiniz. Evrendeki diğer gök cisimlerinden farklı değildirler, çünkü çekimleri kütleleriyle doğru orantılıdır. Boyutlarının izin verdiğinden daha fazla bir şey çekemezler. Eğer Güneşimiz bir şekilde kendisi kadar büyük bir kara delik ile değiştirilseydi, Güneş sisteminde kesinlikle hiçbir şey değişmezdi, en azından yerçekimsel olarak konuşursak, Güneş diğer alanlarda da önemlidir.

Bir kara deliğin olay ufkunun yakınındaki her şeyi yutacağı doğru olsa da, bu yarıçapın dışındaki (genellikle çok küçük olan) şeyler üzerinde normal bir yerçekimi etkisi olacaktır.

8. Asteroit Kuşağı Yoğun ve Kalabalık Olması

Asteroit Kuşağı Yoğun ve Kalabalık Olması
Asteroit Kuşağı Yoğun ve Kalabalık Olması

Güneş sisteminin iç ve dış gezegenleri asteroit kuşağı adı verilen bir şeyle ayrılır. Adından da anlaşılacağı gibi, Güneş’in etrafında dönen asteroitler ve diğer enkazlardan oluşan bir halka ve filmler her zaman onu kullanmak için bir noktaya topladılar. Genellikle, kemerin kalabalık bir alan olduğunu gösterirler, yoğun kaya bulutlarının arasından diğer tarafa ulaşmak için ustalıkla manevra yapmanız gerekir.

Eğer asteroit kuşağını her zaman böyle hayal ettiyseniz, zihinsel imajınızın büyük ölçüde yanlış olduğunu söylediğimiz için üzgünüz. Kuşaktaki bir asteroidden gelen gökyüzü, bahsettiğimiz mesafeler nedeniyle Dünya’dan gelen gökyüzüne çok benzeyecektir. İçinden geçen herhangi bir uzay aracı için, asteroitler birbirinden çok uzak ve birbirinden uzak olduğu için çarpışma olasılığı çok azdır.

7. Uzay Savaşı Hakkında Her Şey

Uzay Savaşı Hakkında Her Şey
Uzay Savaşı Hakkında Her Şey

Dünya’daki savaşlardan sonra uzay savaşını modellememiz doğaldır çünkü sahip olduğumuz tek referans çerçevesi budur. Uzay savaşları, İkinci Dünya Savaşı filmlerinde gördüğümüz hava savaşlarına çok benziyor ve uzay gemileri Dünya’da olduğu gibi savaşıyor.

Bu savaşlar harika görünse de, bilimsel gerçekliğe dayanmıyorlar. Gerçek uzay savaşı, aerodinamik yerine dekompresyonu önlemek ve radyasyona direnmek için tasarlanmış savaş gemileri ile muhtemelen filmlerdekine benzemezdi. Ayrıca, her zamanki it dalaşı taktikleri de uzayda işe yaramazdı. Dünya tabanlı savaşın genel savaş stratejisi hala geçerli olsa da, kuşatma hala aynı şekilde devam edecektir, gerçek bir uzay savaşında hareket ve manevra, Star Wars’u izleyen herkese yabancı olacaktır.

6. Güneş Sarı Renkte Çünkü Yanıyor

Güneş Sarı Renkte Çünkü Yanıyor
Güneş Sarı Renkte Çünkü Yanıyor

Bu, Dünya’daki yaşamın ana nedeni olmasına rağmen, çoğumuz hala güneşin gerçekte nasıl çalıştığını anlamıyoruz. Sarı renkte olduğunu varsayıyoruz, bunun sebebi muhtemelen yandığını ve ateşin böyle göründüğünü düşündüğümüzden. Bu aynı zamanda Güneş’in bu kadar çok ısı üretmesini sağlayan şeyin ne olduğunu tam olarak anlayamadığımız anlamına da geliyor.

Birincisi, Güneş sarı değildir ve sadece Dünya’nın atmosferi ona bu sarı tonu verdiği için görünür. Güneş ışığı Saf beyaz renktedir. Daha da önemlisi, Güneş hiç yanmıyor, en azından kelimeyi tipik olarak anladığımız şekilde değil. Sonsuz bir ateş yerine, Güneş’in ısısı çekirdeğindeki çeşitli moleküllerin füzyon reaksiyonlarından gelir.

5. Gezegenler Her Zaman Güneş’in Etrafında Dönmez

Gezegenler Her Zaman Güneş’in Etrafında Dönmez
Gezegenler Her Zaman Güneş’in Etrafında Dönmez

Evrendeki çeşitli Güneş sistemlerini düşündüğümüzde, onları bizimki gibi hayal ediyoruz. Merkezde sabit bir yıldız var ve, sistemin gezegenlere sahip olup olmadığına bağlı olarak, boyutları ne olursa olsun, çevrelerinde/elipslerde etrafında dönen çeşitli gök cisimleri düşünüyoruz.

Bu, kozmik mahallemiz için, Jüpiter (veya daha büyük) kadar büyük bir gezegene sahip bir güneş sisteminde, rotasyonları çok farklı görünecek ve muhtemelen yıldızı bir tür hareketle göreceksiniz.

Yerçekimi iki yönlü bir kuvvettir, bu yüzden Dünya Güneşi çekiyor ve Güneş de bizi çekiyor. Bunu fark etmiyoruz çünkü Dünya’nın yerçekimi etkisi Güneş’e kıyasla ihmal edilebilir, ancak bu daha büyük gezegenler için geçerli değildir. Jüpiter ve Güneş söz konusu olduğunda, aslında Güneş yüzeyinin dışındaki uzayda bir nokta etrafında dönerler. Bu etki, Jüpiter gibi birçok büyük gezegene sahip sistemler için daha da belirgin olacaktır. Genel olarak evrendeki her güneş sistemini böyle tasvir etmiyoruz.

4. Lazer Işınları

Lazer silahları
Lazer silahları

Lazer silahları uzun bir süredir bilim kurgu filmlerinin bir parçası olmuştur. Artık bunların savaş alanında kullanıldığını görmeye yaklaştığımıza göre, çoğu insan filmlere benzemediklerini öğrenince hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Özünde, bir lazer ışını, savaş alanında çeşitli işlevler için kullanılabilecek konsantre bir enerji patlamasıdır, bu noktada yönetmenlerinin çok fazla kullandığı bir şeydir. Yine de filmlerin aksine, gerçek hayattaki lazer ışınları uzayda tamamen görünmez olacaktır (doğrudan gözünüzün içine girmediği sürece), çünkü etrafta ışığı dağıtacak herhangi bir parçacık yoktur.

3. Ağırlıksızlık

Uzayda ağırlıksız
Uzayda ağırlıksız

Uzayda ağırlıksız olduğunuza inanılıyor, ki bu mantıklı bir varsayım gibi görünüyor, çünkü orada yerçekimi yok. Birçok film ve kurgusal eser buna güvenir ve uzayda yürüyüş yapan insanların birçok videosu vardır, bu da gerçekten ağırlıksız olduklarını düşündürmektedir.

Birçok astronotun uzayda ağırlıksızlık hissettiği doğru olsa da, sadece daha büyük bir bedenin etrafında bir yörüngedeyken. Bu, örneğin Uluslararası Uzay istasyonunda (ISS) gerçekleşir. Bunun dışında, ne kadar zayıf olursa olsun, her zaman bir yerden yerçekiminin etkisi altındasınız. ISS’de olduğu gibi, bir gezegenin veya başka bir gök cisminin etrafında sürekli bir düşüş yaşamadığınız sürece, uzayda asla gerçekten ağırlıksız olmazsınız. Yerçekimi, uzayda her yerde mevcut olduğu için, filmlerin neden hala tüm alanı yerçekimsiz bir bölge olarak ele aldığından emin değiliz.

2. Uzayda Ses Olmaz

Uzaydaki patlamaların seslerini duyabileceğiniz fikri, büyük ölçüde geçen yüzyılın uzay filmlerinden kaynaklanıyor. Bu doğru değil; ses, hava eksikliği ve titreşimli moleküller nedeniyle uzayda seyahat edemez. Bunun için de minnettar olmalıyız, çünkü bu gerçekleşseydi, Güneş’imizde olan sürekli termonükleer patlama gibi evrenin seslerini her zaman duyabilirdik.

Artık gerçek yaşam fiziğini daha iyi taklit edebilsek bile, ekranda gürültüsüz bir görselden daha iyi göründüğü için, uzayda patlayan şeyleri sağır edici sesler çıkararak kullanmaya devam ediyoruz. Stanley Kubrick’in 2001: A Space Odyssey filmi gibi bunu doğru anlamayı başardıysa da, bu tür filmler kuraldan çok istisnadır.

1. Evrendeki Hiçbir Şey Işık Hızından Daha Hızlı Gidemez

Evrendeki Hiçbir Şey Işık Hızından Daha Hızlı Gidemez
Evrendeki Hiçbir Şey Işık Hızından Daha Hızlı Gidemez

Işığın hızı, genellikle geçilmez olduğu düşünüldüğü için insanlık için nihai engel olarak kabul edilir. Bu noktaya ulaşmanın nasıl bir şey olacağı konusunda binbir türlü teori var, ancak denklemlerimizin hiçbiri bunun ötesine geçmeyi hesaba katmıyor.

Aslında, evrende ışık hızından daha hızlı olan bir şey biliyoruz: genişleme hızı. Bilim insanları ve sıradan gökyüzü gözlemcilerinin şaşkınlığına göre, evrenin ışık hızından daha hızlı genişlediği bulundu (en azından uzak galaksiler gibi farklı nesnelerin birbirine göre hızı açısından), çok iyi anladığımız bir şey değil. Genişleme hızı, bir şeyin ne kadar uzakta olduğu ile de orantılıdır; bizden ne kadar uzak olursa, o kadar hızlı uzaklaşır.

Hepsi bu kadar da değil; ışık hızından daha hızlı hareket edebilen parçacıkların bilimsel, teorik de olsa, kanıtı var, ancak onları gerçekte bulamadık. Birçok bilim insanı, ışık bariyerine meydan okuyabilecek daha fazla şey olduğuna inanıyor; tek yapmamız gereken onları bulmak.

Utku Emre KOCAİBİŞ


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Tarihe Geçen En İyi 10 Astronomi Fotoğrafı

Avengers: Endgame (2019) Film İncelemesi

Yeni Mutantlar (2020) Film İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

11 Comments

Parmak izi, yakın çekim çıkıntıları

Parmak İzinde Bulunan Nem Düzenleyici Sistemi İnsan Dokunuşunu Güçlendiriyor

İlişki Sorunlarının İşaretleri ve Çözümleri Nelerdir?

İlişkinizin Kötüye Gittiğinin İşaretleri ve Çözümleri