içinde

Avengers: Endgame (2019) Film İncelemesi

Avengers: Endgame (2019) Film İncelemesi
Avengers: Endgame (2019) Film İncelemesi

Avengers: Endgame, (Yenilmezler: Endgame) yaklaşık on yıldır hasılat rekorları kırıyor. Bu film binlerce insanın yıllarca sarfettiği emeğin biraya gelişinden oluşuyor. Kapalı gişe filmlerin en “kapalı gişe” olanı olabilmek için özenle oluşturulmuş bir film. Çok sayıda hikayenin üst üste bindiği, ve yirmiden fazla filmdir tanıdığımız yüzlerin bir araya geldiği film.

Filme geçmeden, daha önce hazırladığımız korku filmi listemize de bakabilirsiniz. Tüm Zamanların En İyi 75 Korku Filmi

Aşağıdaki menüden Avengers Endgame hakkındaki tüm detaylara hızlıca ulaşabilirsiniz.

Avengers Endgame Film İncelemesi | Filmin Hikayesi | Oyunculuk | Filmin Gelişme Kısmı 


Avengers: Endgame
Avengers Endgame

Avengers Endgame Filmi Hakkında Kısaca

Yayın tarihi: 22 Nisan 2019 (Los Angeles)
Avengers Endgame Yönetmenleri: Joe Russo, Anthony Russo
Avengers Endgame Bilet gişesi: 2,798 milyar USD
Bütçe: 356 milyon USD (2019)
Avengers Endgame İMDB8,4/10
Avengers Endgame Aldığı ödüller:

 • En İyi Kötü Karakter Dalında MTV Film Ödülü – 2019 · Josh Brolin
 • Film Eleştirmenleri En İyi Aksiyon Filmi Ödülü – 2020
 • Beyaz Perde Sanatçıları Derneği Filmlerde En İyi Dublör Performansı Ödülü – 2020
 • People’s Choice Favori Film Ödülü – 2019
 • Teen Choice En İyi Aksiyon Filmi Kadın Oyuncusu Ödülü – 2019 · Scarlett Johansson
 • En İyi Film Dalında MTV Film Ödülü – 2019
 • En İyi Kahraman Dalında MTV Film Ödülü – 2019 · Robert Downey Jr.
 • Nickelodeon Çocukların Seçimi Favori Film Ödülü – 2020
 • People’s Choice Favori Erkek Film Oyuncusu Ödülü – 2019 · Robert Downey Jr.
 • Teen Choice En İyi Aksiyon / Macera Filmi Erkek Oyuncusu Ödülü- 2019 · Robert Downey Jr.
 • Bandung Film Festival for Imported Film – 2019
 • Film Eleştirmenleri En İyi Görsel Efekt Ödülü – 2020
 • Kids’ Choice Award for Favorite Superhero – 2020 · Tom Holland
 • Teen Choice En İyi Aksiyon Macera Filmi Ödülü – 2019
 • People’s Choice Favori Aksiyon Filmi Ödülü – 2019
 • Fantastik Film Dalında Sanat Yönetmenleri Birliği Ödülü – 2020 · Charles Wood
 • Teen Choice En Başarılı Kötü Film Karakteri Ödülü – 2019 · Josh Brolin

Avengers Endgame Fragman (Türkçe Dublajlı):


Avengers Endgame Film İncelemesi

Serinin hayranlarını tanımak ve salonlara çekmekten öte sevgilerini, sabırlarını ve sonsuz hayranlıklarını ödüllendirmek için varolan film, gerçekten de Hollywood’dan daha önce eşi benzeri çıkmamış bir örnek. Muhtemelen en çok öğrenmek istediğiniz şey şu ki, bu evrenin hayranlarının salonlardan hayal kırıklığıyla ayrılmalarını görmek oldukça zor.

Yapması beklenilen her şeyi yapıyor, hatta sevenlerin beklemediği şeyleri bile üstüne ekliyor. Kapalı gişe filmler serisine, sırf gösterişliliğini bile geçmesi zor olacak, tatmin edici son sağlıyor. Sadece eğlenceli olup olmamasına bile baksak, Marvel serisinin üstlerinde yer alarak, ikonik karakterlerini hak ettiklerini efsanevi seviyelere yüceltiyor ve bunu yaparken de hakkıyla heyecan veriyor.

Filmin Hikayesi

Merak etmeyin, hikayenin sürprizlerini hiç bozmayacağım. Filmin asıl eğlenceli yanlarından birisi oldukça karmaşık olay örgüsünün nasıl çözüme ulaştığıdır. Bu yüzden aradığınız bu detaylarsa başka yerlerde okumanız gerekecek. Umudumuzu boşa çıkaran “Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı”, Thanos’un çılgınca aradığı Sonsuzluk Taşları’nın altısını da bulmasıyla, ve taşları kullanıp varolan her şeyin yarısını yok ederken Kara Panter, Star-Lord ve Örümcek Adam gibi sevilen karakterlerin de silinmesiyle bitmişti. “Yenilmezler: Endgame” bu “Şaklama”nın birkaç hafta sonrasında, kahramanlar Thanos’un bu yıkımını tersine çevirmenin bir yolunu ararken başlıyor.

Daha ilk baştan, daha ufak ve sıkı ekip sunarak “Avengers Endgame”, “Sonsuzluk Savaşı”ndan daha odaklı hikaye sunuyor. (Thanos sağolsun). Hikayesi, onlarca filmden alıntılar yapsa da daha sabırlı ve konsantre bir film bu. “Sonsuzluk”un şişirilmiş gibi hissettirdiği yerlerde, “Endgame” serinin daha ikonik kahramanlarına, kahramanlık yapma fırsatı sunuyor. Thanos’un yönettiği hikayede piyonlar olmaktan çıkan Demir Adam, Kaptan Amerika, Karadul, Hulk ve Thor, Hawkeye ve Karınca Adam’ın yardımlarıyla kalabalıktan kurtuluyorlar.

Avengers Endgame Thanos Karakteri
Avengers Endgame Thanos Karakteri

Oyunculuk

Bir anlamda bu grup yeni Yenilmezler oluyor. Ayrıca daha samimi oluşları bana Joss Whedon’un, aynı araçta aynı yöne giden karakterler hissinden çok güçlü kişiliklerin birbirlerini destekledikleri ilk “Yenilmezler” filminin cazibesini hatırlattı. Aynı zamanda bu durum, özellikle Chris Evans ve Robert Downey Jr. açısından, serideki en iyi oyunculukların sergilenebildiği ortam oluşturuyor.

Bu filmi izlerken bu ikilinin Kaptan Amerika’yı ve Demir Adamı bir jenerasyonun gözünde destanlaştırdığını fark etmeden geçemiyoruz. “Endgame”in en güçlü yanlarından birisi, başka Marvel filmlerinden gelen karakter dalgasında boğulmak yerine, serinin iki en popüler karakterine ne kadar süre ayırdığı. Bu kutsayışıyla bütün Marvel Sinematik Evreni’ne bir övgü haline geliyorlar.

Avengers Endgame - Marvel Studios. Görsel: Avengers Endgame oyuncuları
Avengers Endgame – Marvel Studios. Görsel: Avengers Endgame oyuncuları

Christopher Markus ve Stephen McFeely’nin kalemlerinden çıkan senaryonun en iyi yanı, muhtemelen seride ilk kez, önlerine gelecek bir şey için zemin hazırlamak yerine, geriye dönük bakış sağlayabiliyor olması. Karakter anları ve kökenleri gibi bir de “Demir Adam”, “Galaksinin Koruyucuları”, “Kaptan Amerika: İlk Yenilmez” gibi filmlerin örgülerini, hayranların bu seri hakkında bildikleri ve sevdikleri şeyleri filmin içine yerleştirmişler. Hayranlara hizmette ucuzluk denebilir. Ama bu filmlerle ve özellikle “Sonsuzluk Savaşı”ula en büyük sorunum, daha yapılmamış filmler için reklam olmaktan öteye gitmemeleriydi. “Endgame”de bu his yok. Marvel Sinematik Evren’i tabii ki devam edecek. Ama bu filmde, diğerlerinin aksine, bir sona erme hissi ve derinlik var serinin tarihi sayesinde.

Filmin Gelişme Kısmı

Tabii, kendi başına bir film olarak da işlerin yolunda gitmesi gerekiyor. Filmin gelişimi MSE’deki en zevklilerden, ama “Avengers Endgame ”in aşırı cilalanmış, özenle hazırlanmış yüzeyinin altında biraz insan eli hissedebilmeyi istediğim zamanlar da oldu. Filmin bir saatlik uzun girişinde, durumun ciddiyetinden kaynaklanan sessiz anların birinde daha spontane hissettiren yada sanki bir komisyondan geçip de gelmemiş bir oyunculuk kararı görmeyi çok istedim.

Avengers Endgame 2019 Filminden bir sahne
Avengers Endgame 2019 Filminden bir sahne

“Endgame”in her özelliği, yıllardır önceki filmlerde ima edilmiş ve bunun gibi bir film yapmak için gereken yüzlerce insan tarafından ince ayarı yapılmıştı. Sonuç olarak ortaya çıkan da, sanattan çok bir ürün gibi hissettiren bir film.

Fakat insanlar “Yenilmezler: Endgame”i izlemek için gün doğumunda sıraya girerken amaçları sanatın onları değiştirmesi değil. Asıl olan bağlılığın, hayranlığın, ve beklentilerin ödüllendirilmesi. Eksikleri ne olursa olsun “Endgame”, bu seriyi gerçek bir kültürel olaya çeviren hayranlarına içten bir sevgi duyarak tam da bunu başarıyor. Risk büyük ama sonucu da bir o kadar tatmin edici. Geleneksel film eleştirmenliğini aşıp dünyanın her yerindeki hayranların ortak tecrübesi haline gelen epik bir kültürel hadise var ortada. Salondan çıkarken aklımdaki en büyük soru on yıl sonra bunun daha nasıl ötesine ulaşabilecekleriydi.

Çeviren: H. Çınar Demir / Roger Ebert


Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yeni Mutantlar (2020) Film İncelemesi

40 Yıllık Bekar (2005) Film İncelemesi

Mulan (2020) Film İncelemesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

4 Comments

Yeni Mutantlar (2020) Film İncelemesi

Yeni Mutantlar (2020) Film İncelemesi

Dünya Mirası Kabul Edilen En İyi Tarihi Yerleri: Görsel: Bagan, Myanmar

En İyi Dünya Mirası Tarihi Yerleri | Gez, Keşfet, Öğren!