içinde

Ernest Hemingway: Akıl Hastalığı, Yazarı ve Ailesini Nasıl Etkiledi?

61 yaşında intihar eden Ernest Hemingway’in ailesi zihinsel sağlığı için çok mücadele etti.

Ernest Hemingway: Akıl Hastalığı, Yazarı ve Ailesini Nasıl Etkiledi?
Ernest Hemingway, 1956 tarihli "İhtiyar Adam ve Deniz" adlı romanının beyazperde versiyonunun çekimlerini denetledikten sonra elini başına yaslıyor. Fotoğraf: Bettmann/Getty Images

20. yüzyılın en etkili yazarlarından biri olan Ernest Hemingway’in sade düzyazısı yeni edebi sesi hem eleştirmenleri hem de okuyucuları büyüledi. Büyük kişiliği ve maço havası onu gazete makalelerinin, kısa öykülerinin ve romanlarının basılı sayfalarının ötesinden bir yıldız yaptı. Bununla birlikte, perdenin arkasında Hemingway, depresyon, alkolizm ve akıl sağlığı sorunlarına karşı ömür boyu sürecek bir savaşla karşı karşıya kaldı ve bunların hepsi 2 Temmuz 1961’de intihar ederek ölümüne katkıda bulundu. Ama Hemingway’in birkaç nesli gibi acı çeken sadece Hemingway değildi. “Hemingway laneti” dediği şeyde benzer sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Ernest Hemingway Biyografi
Ernest Hemingway Kimdir?

Hemingway’in ailesiyle sorunlu bir ilşkisi vardı

Clarence “Ed” Hemingway ve eşi Grace’in ikinci çocuğuydu. Ed başarılı bir doktordu ve Grace eski bir şarkıcı ve müzik öğretmeniydi. Çocukluğunun çoğu, ailenin Oak Park, İllinois’deki evi ile Ed’in avlanma ve dışarı çıkma sevgisini aktardığı Michigan ormanlarındakı bir ev arasında bölünmüştü. Ancak Hemingway, sakin görünümüne rağmen şiddetli, otoriter bir zorba olabilen babasıyla bağlantı kurmakta zorlanıyordu.

Hemingway’i çocukken kız gibi giydiren annesiyle de gergin bir ilişkisi vardı. Hemingway’in üçüncü karısı gazeteci Martha Gallhorn, daha sonra Hemingway’in kadınlarla olan sadakatsizlik, zulüm ve terk edilme gibi zorluklarını Grace ile olan ilişkisine bağlayacaktı. Gellhorn’un evliliklerinin çöküşünden ve Hemingway’in ölümünden yıllar sonra yazacağı gibi, “Ernest’in derinliklerinde, annesi nedeniyle, çocukluğun yıkılmaz ilk anılarına geri dönmek, kadınlara karşı güvensizlik ve korkuydu.”

Erken yaşlardan itibaren kendini yok etmeye yoluna girmiş gibiydi

Macera ve banliyö  hayatından kaçış arayışında olan Hemingway, gençliğinde evi terk etti ve sonunda 1 Dünya Savaşında bir ambulans şoförü olarak gönüllü oldu. İtalyada ağır yaralandı, hemşitresine aşık oldu ve onun onu reddetmesi, hayatının karakteristik özelliği olacak bir depresif döneme yol açtı.

Amerika’da gazeteci olarak çalışırken, ilk eşi Hadley Richardson ile evlendi ve çift, Hemingway’in kurgu yazmaya odaklanabilmesi için Paris’e taşındı. Kısa süre sonra kendisini, F Scott Fitzgerald, Gertrude Stein, Ezra Pound, John Dos Passos ve diğerleri gibi geleceğin önde gelen isimleriyle ilişkiler kuran, “Kayıp Nesil” olarak bilinen sanatsal bir gurbetçi arkadaş çevresinin merkezinde buldu.

Ancak Hemingway’in ticari marka haline gelecek olan olağanüstü içki içiciliği ve çoğu zaman boksör kişiliğiyle şiddetlenen değişken mizacı, Richardson ve ruh hali kıskançlığa, güvensizliğe ve aşırı rekabetçiliğe dönüştüğünde başa çıkmakta zorlanan arkadaş çevresiyle çatışmalara yol açtı.

Ernest Hemingway: Akıl Hastalığı, Yazarı ve Ailesini Nasıl Etkiledi?
Ernest Hemingway, Venedik’te votka içiyor, İtalya, 1954. Fotoğraf: Archivio Cameraphoto Epoche/Getty Images

Babasının intiharı derin bir yara bıraktı

Hemingway’in yıkıcı kişisel yaşamına rağmen, 1926’da ilk romanı “Güneş de Doğar’ı” yayınlayarak profesyonel başarı elde etti. O yılın başlarında gazeteci Pauline Pfeiffer ile bir ilişkiye başladı ve kısa süre sonra Richardson’dan boşandı bu karar ona büyük zihinsel ıstırap çektirdi ve hayatının geri kalanında pişmanlık duyduğu bildirildi.

Aralık 1928’de, Hemingway 29 yaşındeyken, babası hem fiziksel hem de mali açıdan uzun bir süre başarısız olduktan sonra bir aile tabancsıyla kendini vurarak intihar etti. Hemingway, büyük ölçüde annesini suçladığı babasının  ölümüyle derinden sarsıldı.

“Korkakça” bir hareket olarak gördüğü şeye öfke ile babasıyla aynı kaderi paylaşabileceğine dair bir teslimiyet duygusu arasında gidip geldi ve kısa bir süre sonra  o zamanki kayınvalidesine şöyle yazdı: “Muhtemelen ben de aynı şekilde gideceğim.” 1940 yılında yazdığı “ Çanlar Kimin için Çalıyor” adlı romanında da ana karakterin babasının benzer şekilde intihar ettiği olayları kurgulamıştır.

Ailesinin ve arkadaşlarının çoğu için, Hemingway’in avlanma ve kanlılığa olan takıntıları, boğa güreşi gösterisi ve İspanya İç Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında eyleme katılmak için acele etmesi de dahil olmak üzere riskli yaşam seçimleri, belki de hastalıklı bir büyüyü karanlık ve ölümle yansıtyordu.  Oyuncuya ve balığa söylediği gibi kendimi öldürmeyeyim.”

Hemingway’in son yılları sıknıtılı geçti

Ernest Hemingway
Ernest Hemingway Neredeyse Peş Peşe Uçak Kazalarında Ölüyordu.

1940’ta Hemingway Küba’da bir ev satın aldı ve dünyayı dolaşmaya devam etmesine rağmen, önümüzdeki 20 yıl boyunca ana ikametgahı olacaktı. Son büyük kurgu eseri olan “The Old Man and the Sea” (yaşlı adam ve deniz’i ) 1952’de yayınladı, 1953’te Pulitzer Ödülü ve 1954’te Nobel Edebiyat ödülünü kazandı ve ona yeni bir uluslararası ün kazandırdı.

Aynı yıl, Hemingway, Afrika’da seyahat ederken iki uçak kazasının ardından nerdeyse ölüyordu, çatlamış bir kafatası, yırtılmış karaciğer ve dalak, iki kırık disk ve diğer yaralanmalar. Kazalar, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığında ani bir düşüşe yol açtı, yatalak bir Hemingway doktorların içki içmeyi kesme konusundaki emirlerini göz ardı etti. O ve dördüncü karısı Mary Welsh 1957’de nihayet Küba’ya döndüklerinde, Paris’teki ilk yıllarının hatırası olan A Moveable Feast (Hareketli Ziyafet) üzerinde çalışmaya başladı.

Fakat görünüşe göre ondan akan tüm önceki eserlerin aksine, parçayı bitirmek için mücadele etti (ölümünden sonra yayınlanacaktı) ve hayal kırıklığı depresyonunu daha da derinleştirdi. Küba’daki siyasi durum kötüleştikce, Hemingway ve Welsh 1960 Temmuz’unda ülkeyi terk etti ve sonraki birkaç ay içinde, Hemingway giderek daha fazla yalnızlaştı ve paranoyaklaştı, FBI tarfaından gözetlendiğinde ikna oldu.

Ernest Hemingway: Akıl Hastalığı, Yazarı ve Ailesini Nasıl Etkiledi?
Ernest Hemingway, 1956 tarihli “İhtiyar Adam ve Deniz” adlı romanının beyazperde versiyonunun çekimlerini denetledikten sonra elini başına yaslıyor. Fotoğraf: Bettmann/Getty Images

Ölümünden kısa bir süre önce Mayo Clinic’te yardım almaya çalıştı

1960 sonbaharında çift, Ketchum, Idaho’da yeni inşa edilmiş bir eve yerleşti. Endişeli zihni, yayıncılık başarısına rağmen iflasın eşiğinde olduğuna ikna olurken, Hemingway’in istikrarsızlığı yoğunlaştı. Kasım ayında, Welsh ve Hemingway’in doktoru onu Minnesota’nın ünlü Mayo Clinic’e seyahet etmeye ikna etti.

Doktorları, o zamanlar yeni olan Librium ilacının yanı sıra, kısa süreli hafızasını çalan ve çok az rahatlama sağlayan bir dizi elektrokonvülsif tedaviyi reçete etti. Ama Hemingway’in doktorları, belki de hala güçlü ve ikna edici çekiciliğiyle ikna oldular ve sadece yedi hafta sonra onu Welsh’in bakımına bıraktılar.

Ketchum’a döndüğünde, kendisini yazamaz halde buldu, genellikle saatlerce hatta günlerce birkaç cümle yazmak için mücadele etti ve o Ocak ayında John Fitzgerald Kennedy’nin göreve başlama törenine katılma planlarını iptal etmek zorunda kaldı. Kendisini birkaç kez öldürmekle tehdit etti ve Nisan ayında ikinci kez Mayo Kliniğine geri götürülürken, kendisini oraya taşıyan uçağın pervanesine girmeye çalıştığı bildirildi.

Bu zamana kadar, Mayo’da kaldığına dair haberler manşetlere çıktı ve yerel halk, doktorları istediği gibi gelip gitmesine izin verdiği (ve ayrıca önemli karaciğer hasarını ortaya çıkaran tibbi testlere rağmen içmesine izin verdiği) Hemingway ile görüştüklerini ve etkileşimlerini bildirdiler. Doktorlar onu Haziran sonunda bir kez daha serbest bıraktılar. Eve geldikten iki gün sonra, 2 Temmuz 1961 sabahı,  Welsh’in iyi gizlediği silah dolabının anahtarlarını buldu, en sevdiği tüfeğini ve birkaç mermiyi çıkardı ve evin girişinde kendini başından vurdu.

62’ci doğum gününden üç haftadan az bir süre önce utangaçtı. İlk gazete hesapları, ölümünü kaza sonucu, silahlarını temizlerken bir tekleme sonucu olarak tanımladı. Ancak bu ilk raporlar, büyük ölçüde, ölümünden birkaç yıl sonrasına kadar kendini öldürdüğünü alenen kabul etmeyi reddeden Galli trafından desteklendi.

Yeni araştırma, Hemingway’in mücadelelerine katkıda bulunan nedenlere ışık tutmaya yardımcı oldu

2006 yılında, bir psikiyatrist ve Hemingway hayranı olan Dr.Christopher D.Martin, Hemingway’in ruh sağlığı geçmişine ışık tutmayı amaçlayan tıbbi kayıtlar, yazışmalar, biyografiler ve röportajlara dayanan çığır açan bir çalışma yayınladı.

Hemingway’in, ömür boyu alkolizmle şiddetlenen olası borderline ve narsisistik kişilik özelliklerinin yanı sıra bipolar bozukluk semptomları sunduğuna dair önemli kanıt olduğuna inandığı şeyi buldu. Martin aynı zamanda Ed ve Grace’in depresyon tarihini de araştırdı ve Hemingway’in büyük olasılıkla akıl hastalığına genetik bir yatkınlık ve aynı zamanda yetiştirilmesi nedeniyle her iki ebeveynine d ederin, çözülmemiş bir öfke taşıdığını savundu.

Psikiyatrist Andrew Farah, 2017 tarihli “Hemingway’s Brain” kitabında, Hemingway’in semptomlarının bipolar bozukluktan çok kronik travmatik ensefalopatiye (CTE) benzediğini savundu. Farah’a göre Hemingway, yaşamı boyunca en az dokuz sarsıntı ve ya ciddi beyin travması geçirdi, bu da artan istikrarsızlığı ve oynaklığını açıklayabilir. Ve Hemingway’in son aylarında aldığı elektrokonvülsif tedaviler aslında psikolojik düşüşünü şiddetlendirmiş olabilir.

Yine başka bir teori, Hemingway’in demiri emememeye yol açan nadir bir genetik bozukluk olan hemokromatozdan muzdarip olduğunu iddia ediyor. Tedavi edilmediği takdirde, hem Hemingway’i hem de diğer aile üyelerini etkileyen yoğun yorgunluk, hafıza kaybı, depresyon ve diyabete yol açabilir. Ancak Hemingway’in zihinsel sağlık mücadelelerinin nedeni hakkında diğer varsayımlarda olduğu gibi, uzmanlar herhangi bir teşhisten yüzde 100 emin olamıyorlar.

Ernest Hemingway: Akıl Hastalığı, Yazarı ve Ailesini Nasıl Etkiledi?
Yazar Jack Hemingway, kızları (LR) Muffet, Margaux ve Mariel, 1986. Fotoğraf: Time Life Pictures/DMI/ Getty Images ile The LIFE Resim Koleksiyonu

Diğer birkaç Hemingway ailesi üyesi daha sonra akıl sağlığı sorunlarıyla mücadele etti.

Hemingway’in ölümünden sadece beş yıl sonra, hem kanser hem de devam eden depresyonla mücadele eden kız kardeşi Ursula, kasıtlı olarak aşırı dozda hap aldığı için öldü. Hemingway’in tek erkek kardeşi ve altı kardeşin en küçüğü oaln Leicester, erkek kardeşinin biyografisi de dahil olmak üzere birçok kitabın yazarıydı.

Yıllarca şeker hastalığından kaynaklanan sağlık sorunlarının ardından 1982’de kendini vurdu. Hemingway’in en küçük çocuğu Gregory (Gloria olarak da bilinir), alkolizmden muzdaripti ve manik depresyon teşhisi kondu ve babasıyla olan ilişkisi, Hemingway’in çocuğunun transseksüel kimliğini kabul etme konusundaki isteksizliği tarfından daha da gerildi.

Hemingway’in torunlarından ikisi kendi akıl sağlığı savaşlarıyla karşı karşıya kaldı. Hemingway’in ilk oğlu Jack’in en büyük kızı ve “Muffet” lakaplı Joan’a manik depresyon teşhisi kondu. Kız kardeşi Margaux, disleksi de dahil olmak üzere öğrenme güçlüklerinin üstesinden gelmek için mücadele etti ve 1970’lerin sonlarında bir süper model ve oyuncu olarak ün kazandı.

Ünlü büyükbabasının gizeminden büyülenmiş, daha sonra hızlı tempolu hayatını ona öykünerek yaşadığını iddia etmiştir. Ancak epilepsi, yeme bozuklukları, depresyon ve madde bağımlılığı, bir zamanlar umut vaat eden karyerini raydan çıkardı. 1966’da dedesinin ölümünün 35 yıl dönümünde cesedinin bulunmasıyla intihar etti.

Torunu akıl sağlığının ateşli bir savuncusu oldu.

Margaux ve Muffet’in küçük kız kardeşi Mariel Hemingway de bir aktris oldu ve Manhattan’daki çalışmasıyla Oscar adaylığı kazandı.  O da yaşamının çeşitli noktlarında depresyonla mücadele etti, ailesini rahatsız  eden çok nesilli akıl hastalığını ve madde bağımlılığını işleyemedi.

Hemingway’in ölümünden birkaç ay sonra doğdu, kendisi ve kız kardeşlerine ünlü büyükbabaları hakkında çok az şey söylendiği, ancak Hemingway ailesiyle aynı çizgide kaotik ve bazen tehlikeli bir deneyim yaşadığı tehlikeli ve kaotik bir yetiştirmeyi hatırlyor.

Miami Herald’a söylediği gibi, “Tamamen şaşırtıcı ve yaratıcı ama aynı zamanda yıkıcı ve kendi kendini tedavi eden bir aileyi izleyerek büyüdüm. Hepsi bağımlıydı. Sonunun böyle olmasını istemedim. Hem akıl hastalıklarını ve depresyonu çevreleyen damgayı silmeye hem de  “Hemingway’in laneti” olarak adlandırdığı şeyi kırmaya kararlı olan o, bir sağlık ve kendi kendine yardım savunucusu oldu, birkaç kitap yayınladı ve 2013’te bir belgeselde başrol oynadı.

Ailesinin geçmişine ışık tutarak, başkalarının hak ettikleri yardımı ve kabulü aramasına yardımcı olabileceğini umuyor. 2016’da WNYC’ye (New York Halk Radyosu) söylediği gibi, “Bence yaratıcılığın ne kadar acı çektiğiniz tarafından tanımlandığı bir dünyada yaşıyoruz ve bu, sanatın yanlış yorumlanması… Sanırım dedem bugün buralarda olsaydı, giderdi” Vay canına, acı çekmek zorunda değildim.”

Aghasalim Guliyev

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPHY App Key not set. Please check settings

Arkeologlar Bir Orta Çağ Mezarlığında Tuhaf Bir Cenaze Buldu

Arkeologlar Bir Orta Çağ Mezarlığında Tuhaf Bir Cenaze Buldu

ay

Bilim İnsanları, Kıyamete Karşı Ay’da Kıyamet Kasası İnşa Etmek İstiyor