içinde ,

Dünyanın En Tehli̇keli 5 Yolu!

Dünyadaki En Tehlikeli Yollar
Dünyadaki En Tehlikeli Yollar

Eskiden yorgun, bitkin görünen insanlara kötü bir yolda kilometrelerce yol yapmış gibi derlerdi. Eminim artık bu ifadeyi eskisi kadar sık duymuyorsunuzdur. Bugün siz okurlarımıza anlatacağımız 5 yolu herhangi bir başka yola benzetmek gerçekten kabalık olur. Elbette Kuzey Kutbundan Avusturya kırsalına kadar dünyanın her yerinde çok sayıda kötü yollar var. Ancak bugün size anlatacağım 5 yol, seyahat uzmanları tarafından “çoğu zaman geçilmez” , dünyada ki en tehlikeli yollar olarak anılıyorlar. Kumla kaplı Trans Sahara otoyolundan, Bolivya’da yasaklı olan engebeli ve sert kavşaklara sahip Kuzey Yungas yoluda hazırladığımız listede mevcut. Eğer yeni heyecanlar arayan bir maceraperest değilseniz bahsedeceğimiz yolları size tavsiye etmiyoruz…

5. Guoliang Tüneli, Taihang Dağları , Çin

Guoliang Tüneli - Çin
Guoliang Tüneli – Çin

1972’de, ücra bir dağ köyünün sakinleri, yol yapım tarihindeki en mucizevi başarılardan birini gerçekleştirdiler: Dış dünyaya daha kolay erişim için bir dağın dörtte üçü kadar bir tünel kazdılar. Bu dağın yüzeyinde yürümek emin olun köylülerin yaptığı ilk yoldan geçmekten daha kolaydır. Ancak daha sonra yaşamak için hata kabul etmeyen ama eskiye göre daha güvenli yeni bir tünel inşa edildi. İsmine nazaran bu tünel trafik kazalarını azaltmış durumda. Tünelin 4.5 metre yüksekliğinde ki tavanı ,3.5 metre genişliğinde ki yol yatağı ve inşaatçılar tarafından yapılan periyodik açıklıklar olmasaydı bu tünel çok daha karanlık ve tehlikeli bir tünel olurdu.

4. Trans-Sahara Otoyolu, Cezayir, Cezayir’den Lagos’a, Nijerya

Trans-Sahara Otoyolu - Nijerya
Çöl yolunda benzininizin bitmesini hiç istemezsiniz. Trans-Sahara Otoyolu – Nijerya

Afrika ‘da en çok ihtiyaç duyulan şey bir ekonomik kalkınmadır. Bunu teşvik etmek için bir otoyol ağı oluşturmak harika bir fikir gibi görünüyor. Akdeniz’i Avrupa’dan feribotla geçip ardından Cezayir’den Lagos’a gitmek harika olurdu. Belki bir gün, Trans-Sahra Otoyolu tamamlandığında bu mümkün olacaktır.

Ancak şu an için, 2.800 mil (4.506 kilometre) uzunluğundaki, inşaatı kısmen tamamlanmış rotada seyahat etmek göz korkutucu bir görev olmaya devam ediyor. Gündüz sıcaklıkları kavurucu derecededir ve yolun büyük bölümünde yakıt ve su kıtlığı yaşanmaktadır. Bu yolda radyatörünüzün patlamamasını ve yolda kalmayı hiç istemezsiniz. Bazen yolun yeni asfaltlanmış kısımları bile, her seferinde günlerce rotayı tıkayan muazzam kum fırtınaları altında kayboluyor.

İlginizi çekebilir: Afrika Kıtası | Afrika Ülkeleri | Coğrafya | Seyahat | İnsanlar | Bibaktım

3. M56 Kolyma Federal Otoyolu, Magadan’dan Yakutsk’a, Rusya Federasyonu

M56 Kolyma Federal Otoyolu - Rusya
Bu yol aslında kışın donduğunda yaz aylarında çamurlu olduğundan daha güvenlidir. M56 Kolyma Federal Otoyolu – Rusya

Bu 1.200 mil (1.931 km) uzunluğundaki rota, Rusya’da “Kemik Yolu” olarak biliniyor. 1930’lar ile 1950’lerin başları arasında, kasıtlı olarak aşırı çalıştırılan, açlıktan ölen ve sonra yolun altına gömülen, Sovyet diktatörü Josef Stalin’in Kolyma Gulag hapishanesinden getirttiği binlerce mahkum tarafından inşa edildi.

Tünel dünyanın en soğuk yerleşim yerlerinden birinde bulunmakta. -56 C bulan sıcaklıklar yolun yüzeyini sürekli bakıma muhtaç hale getiriyor. Gerekli bakımlar her zaman yapılmadığından bu tünelin yol yüzeyi gerçetekten de berbat durumda. Kışın bazen yol soğuktan donuyor ancak tuhaf bir şekilde, kışın donmuş yolda seyahat etmek, yazın tehlikeli bir çamur deryası olduğu zamandan daha kolaydır. Daha da kötüsü, yerel yetkililer, haydutların kaza yapmış yolculara saldırdığını söylüyor.

2. Halsema Otoyolu, Baguio’dan Bontoc’a, Filipinler

Halsema Otoyolu - Filipinler
Yeterince güvenli görünüyor, kaya düşmelerine dikkat edin. Halsema Otoyolu – Filipinler

Gezegendeki en doğal ,aynı zamanda en tehlikeli yollardan biri, 1930’larda, Ohio’lu bir inşaat mühendisi olan, 20. yüzyılın başlarında Filipinler’e taşınan Euseibus Julius Halsema tarafından inşa edildi. Halsema nihayetinde birkaç bin nüfuslu uzak bir köy olan Baguio beldesinin belediye başkanı ve baş mühendisi oldu. Halsema, Mountain Eyaletinin başkenti Bontoc’a Dağ Yolu adlı bir güzergah inşa ederek Baguio’nun büyümesini hızlandırmayı umuyordu.

93 mil (149,6 kilometre) uzunluğundaki otoyol, Cordillera Central sıradağlarının yamaçları boyunca volkanik kaya oluşumlarıyla sıralı bir yoldur.

1. Kuzey Yungas Yolu, Coroico’dan La Paz, Bolivya

Kuzey Yungas Yolu - Bolivya
Dünyanın En Tehli̇keli 5 Yolundan Biri Kuzey Yungas Yolu – Bolivya

Dünyanın en kötü yolları hakkında uyarıcı listeler hazırlayan seyahat gazetecilerinin çoğu, Bolivya’daki 64,3 kilometre uzunluğunda bir cehennem olan Kuzey Yungas Yolu’nun, motorcular için büyük bir kabus olduğu konusunda hem fikir görünüyor. 1995 yılında Amerika Kıtası Arası Kalkınma Bankası, dünyanın en tehlikeli güzergahı olarak burayı “ölüm yolu” olarak adlandırdı.

Nedenini anlamak zor değil. 1930’larda Paraguaylı savaş esirleri tarafından inşa edilen Kuzey Yungas, çoğunlukla bir dağın kenarından oyulmuş 10 fit (3 metre) genişliğinde tek şeritli bir yoldur. Daha da kötüsü, Coroico’dan La Paz’a giderken, yükseklik 14.000 fitten (4.267 metre) 1.000 fite (304.8 metre) keskin bir şekilde düşüyor.

Eklenen trafik, korkunç hızlarda yokuş aşağı inen ve iki tekerlek üzerinde virajı dönen çok sayıda büyük kamyon ve otobüs de dahil olmak üzere, her virajda sizi bekleyen, kalbinizi durduracak bir sürpriz var. İşin tek güzel yanı yerel halkın koyduğu yokuş yukarı giden aracın trafikte öncelikli geçiş hakkına sahip olmasıdır.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Barbados Nerede?, Tarihi, Kültürü | Barbados Hakkında Her Şey

En İyi Dünya Mirası Tarihi Yerleri | Gez, Keşfet, Öğren!

Dünyanın En Eski ve En Tuhaf Gölü Olan Sibirya’nın Baykal Gölü

Karşınızda Ürdün’ün Göz Kamaştıran Taş Şehri̇, Petra

Çin Seddi – Nerededir?, Tarihi, Yapısı ve Uzunluğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Sibirya'da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi

Sibirya’da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi

Albert Einstein'ın Beyni Nasıldı? Tuhaf Hikayesi Nedir?

Albert Einstein’ın Beyni Nasıldı? Tuhaf Hikayesi Nedir?