içinde ,

Doktorlar iPhone 12 İçerisindeki Mıknatısların Kalp Pilleri İçin Riskli Olabileceğini Söyledi.

iPhone 12 ve Kalp Pili
iPhone 12 ve Kalp Pili

Neredeyse tüm cihazların bir manyetik alanı olduğunu biliyoruz. Fakat iPhone 12 serisinde gerçek mıknatısların kullanıldığı söyleniyor. Bu mıknatısların ise yeni teknoloji olan, kablosuz şarj yani “Magsafe” için kullanılması gerekli olduğu söyleniyor. Bununla birlikte bu pillerin diğer cihazlar ve nesneler üzerinde belirli etkileri olabilir.

İlginizi çekebilir: En Detaylı İnceleme: iPhone 12 ve iPhone 12 Pro

iPhone 12 Tehlikeli Mi?

Apple, bu konuyla alakalı halka açık bir uyarı yayınlamıştı. Fakat yine de iPhone 12’nin diğer iPhone’lar gibi az risk taşıdığını söylüyor. Ancak buna karşı tezi hazırlayanların kardiyologlar olduğunu düşününce kime inanacağına şaşırıyor insan. Bir kardiyolog olan Gurjit Singh’e göre, Henry Ford Kalp ve Damar Enstitüsü’ndeki meslektaşları ile birlikte, yakın zamanda iPhone 12 ile ilgili daha fazla endişe uyandırabilecek bulgulara sahip bir rapor yayınladılar. Yani, en azından defibrilatör veya kalp pili gibi tıbbi cihazları implante eden belirli kullanıcılar için.

Doktorlar iPhone 12'nin İçindeki Mıknatıslar Nedeniyle Kalp Pilleri İçin Riskli Olabileceği Uyardı
Doktorlar iPhone 12’nin İçindeki Mıknatıslar Nedeniyle Kalp Pilleri İçin Riskli Olabileceği Uyardı

iPhone Kalp Pillerini Etkiliyor Mu?

Ne yazık ki iPhone 12’yi kalp problemleri olan bir hastanın göğsünün üzerinden geçirildiği zaman ciddi derecede tehlikeli etkileri olabileceği fark edildi. Farklı doktorların deneylerine göre, iPhone 12 defibrilatörü sadece üzerinden geçirerek devre dışı bıraktı. Başka bir önemli cihaz olan kalp piline ise telefonun gönderdiği bir tür elektrik yükü kalbin senkronizasyonunun bozulmasına neden olabileceği söyleniyor. E madem bir iki mıknatısla bozulabiliyor. Neden bu kadar basit yapmışlar diyecek olursanız, bu kritik cihazlar aslında bu mıknatısların kullanımıyla kontrol edilmek üzere tasarlanmıştır. Böylece doktorların hastaları en küçük konuda tekrar tekrar kalbini açmasına gerek kalmaz.

Kalp Pili ve Defibrilatör Kullananlar İçin Büyük Bir Risk Söz Konusu

Dr. Singh’e göre ABD’de her geçen yıl bu cihazları kullanmak zorunda kalan 300.000 bin insan oluyor. Bu, her yıl fazladan 300.000 kişinin yeni implantlar almasıyla, iPhone 12 kullanıcılarının çevresinde bu cihazları kullanan birilerinin olmasını veya bu kişilerin hâlihazırda iPhone 12’ye sahip olma riskinin arttığı anlamına geliyor.

iPhone 12
iPhone 12

ABD’deki verilere göre, her ne kadar yeni yıla yakın çıkmış olan bir telefon olmasına rağmen; geçen yıl satılan her dört telefondan birinin iPhone 12 olduğuna dair bazı raporlar göz önüne alındığında, söz konusu telefonların tıbbi cihazları implante eden kişilerle yakın olma şansı oldukça yüksek. Sadece şunu hayal etmenizi istiyorum. Farkında olmadan telefonu belki de kalbimize yakın bir şekilde günde defalarca geçiriyoruz. Sol cebimizden çıkarırken, masadan alırken, kulağımıza götürürken hatta otobüslerde otururken kalbimize oldukça yakın tutuyoruz. Kalp pili veya defibrilatör kullanan insanlar için bu ölümle sonuçlanabilir.

ComputerWorld tarafından yayınlanan bir başka makale, hem iPhone 12 hem de kalp piline sahip olmanın çok tehlikeli olabileceğini belirtiyor. FDA’nın bu konu hakkında zaten bilgilendirildiği söylendi. Ancak ne onlar ne de Apple bulgularla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Meriç ÇAPAR


Bunlar da ilginizi çekebilir

Hayatımızdan Çıkmayacak 5 Programlama Dili

Bilim İnsanları, En Sağlıklı Kahve Yapmanın Yolunu Açıkladı.

Yeni “Yeşil Teknoloji” Havadan Elektrik Üretiyor

2021’de Enerjiye Yön Verecek En İyi Teknolojiler

Şeffaf Güneş Paneli

Koreli Bilim İnsanları Telefona Entegre Edilebilen “Görünmez Güneş Paneli” Üretti

Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Hamilelik | Gebeliğin 17 ila 20. haftası Neler Yaşanıyor?