içinde ,

Amazon ve Amex, Artık GitHub Programında Yazılım Geliştiricilerine Fon Sağlayacak

Bu yeni hizmet şirketlerin bazı açık kaynak kodlara ödeme yapmasına izin verecek.

Amazon ve Amex, Artık GitHub Programında Yazılım Geliştiricilerine Fon Sağlayacak

Amazon, American Express, Daimler ve Stripe gibi şirketlerin temel para kazanma dayanağı olan kodları artık doğrudan finanse etmesine izin verecek yeni bir GitHub programına başlıyorlar. Kişilerin yazılım projelerini geliştirmesine ve kod üzerinde ortak çalışabilmesini, paylaşılabilmesini ve depolanabilmesi için izin veren GitHub artık programını genişletiyor. Bir iki hafta önce açıklanan bu yeni hizmette GitHub’ın topluluklar departmanı ürün müdürü Devon Zuegel, bir yıllık sponsorluk anlaşmalarının, bazı geliştiricilerin tam zamanlı çalışma konusunda sağladığı güvence kendilerine yeterince para yarattığını söyledi.

İlginizi çekebilir: ASLA Kullanmamanız Gereken 3 GitHub Komutu

Şirketlerin temel yazılım projelerinin sürdürülebilmesi ve yeni özellikler eklenebilmesi için para ödemelerine izin vermek, büyük şirketlerin topluluk tarafından geliştirilen kodu kullandığı ancak kritik programların başarısız olmayacağından emin olamadığı durumları engellemesine yardımcı olacaktır. Sonuçta işin içine para girdiği zaman insan biraz daha hevesli olur.

Amazon ve Amex, Artık GitHub Programında Yazılım Geliştiricilerine Fon Sağlayacak
GitHub Inc. ofisleri San Francisco, California’da. Fotoğrafçı: Michael Short / Bloomberg

Ticari faaliyetler açık kaynak kodlarına bağlıdır

GitHub’ın icra kurulu başkanı Nat Friedman bu proje hakkında şunları söylüyor; “Açık kaynak kodları, dünyadaki her şirketin tedarik zincirlerindendir. Ticari faaliyetler açık kaynak kodlarına bağlıdır. Bu nedenle onlar için bu kodlara yatırım yapmak ayrıca yeni fırsatlara ve projelere yatırım yapmaktır.”

Zuegel, kurumsal sınıf hizmetin bazı müşterilerle zaten test edildiğini söylüyor. Hatta bazı şirketler ihtiyaç duydukları kodları projelerle desteklemenin yanı sıra, istedikleri yeni özellikler için ödül bile koyabiliyorlar. Microsoft, mühendislerinin desteklemek istedikleri projeleri aday gösterilmesine izin veriyor.

Amazon ve Amex, Artık GitHub Programında Yazılım Geliştiricilerine Fon Sağlayacak
Amazon ve Amex, GitHub Programında Yazılımcılara Fon Sağlayacak

Zuegel ablamız bu konseptin, bir projenin maliyetini paylaşabilecek birkaç katılımcıyı çekme şansını arttırabileceğini ayrıca daha fazla yazılım projeleri için finansman oluşturulması gerektiğini söyledi. “Tarihte, açık kaynak çalışmanız için ödeme almanızın tek yolu, projenizin tek bir şirket için çok önemli olmasıydı.” Diyor ve ekliyor. “Bu bazı projeler için gerçekten işe yaradı. Linux, geliştirme süresi için para ödemeye çok istekli birçok şirket için çok kritik. Ancak, bunun bir aşama aşağısında olan tüm bu diğer kütüphaneler var ve bunların hepsi soğukta bırakılmış.”

GitHub’ın ayrıca henüz Ütopik olsa da bir tür yazılım geliştirme topluluğu kurma hayali var. Yazılım geliştiricilerinin kariyerlerini ilerletmek için tek bir şirkette çalışmak zorunda kalmak yerine birkaç şirket için çalışarak geçimini sağlayabilecekleri bir umut. Umarız ki bunu başarabilirler.

Friedman bu proje hakkında , “Geliştiriciler için 21. Yüzyılda yeni bir istihdam modeli oluşturmakla ilgili.” Dedi. “Pek çok açık kaynaklı yazılım, geliştirildikleri yazılıma bağlı olarak şirketlerden biri tarafından işe alınan tam zamanlı mühendisler tarafından yazılıyor. Bu 20. Yüzyıldan beri böyle fakat gelecekte işler böyle olmayacak gibi.

Meriç ÇAPAR


Bunlar da ilginizi çekebilir

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

C Programlama Dili Öğrenmek Size Nasıl Fayda Sağlayacak?

Kötü Amaçlı Yazılım (Malware) Nedir? ve Bilgisayarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Profesyonellerin Bilmesi Gereken En İyi 5 Windows 10 Aracı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

2019 En İyi Filmleri

JAXA, Asteroitten Alınan Örneklerde Bolca Toprak ve Gaz Keşfetti

JAXA, Asteroitten Alınan Örneklerde Bolca Toprak ve Gaz Keşfetti