içinde

Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası

Amazon savaşçıları aslında vardı ve erkek savaşçılar kadar korkunçtu ve aynı zamanda erkekler gibi seviliyorlardı.

Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası
Amazon savaşçıları aslında vardı ve erkek savaşçılar kadar korkunçtu ve aynı zamanda erkekler gibi seviliyorlardı.

Öncelikle Amazonlar, Yunanlılar tarafından sürdürülen ve son 2.500 yıldır hala güçlü olan bir yalandı. Yalanın nedeni, ataerkil Yunan dünyasında erkeklerin üstünlüğünü yinelemekti. Yunanlılar müthiş bir düşman, büyük savaşçılar, parlak atlı kadınlar, dövme severler ve hayvan benzeri s*ks seven bir düşman istiyorlardı. Efsaneler, destanlar ve söylentiler yabani otlar gibi yayıldı ve Yunanlılar bu vahşi bağımsız kadınları Amazonlar olarak adlandırdı. Her geçen yüzyılda, masallar daha da fantastik olmaya başladı. Gögüsler oklarını engellemesin diye sağ gögüslerini kestiler.

Bir manyak gibi ata binebilirler ve hareket halindeki atlardan kolaylıkla ok ve cirit atabilirler ve her şeyden önce, görünüşleri de onlar için önemli olduğu için savaş sırasında süs eşyaları giymek ve yüz kremleri de onlar için önemliydi.

Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası
Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası

Genellikle “Tıbbın Babası” olarak anılan Hipokrat onlar hakkında şunları yazmış.

“Kadınları ata biner, ok atar ve at sırtından cirit fırlatır ve bakire kaldıkları sürece seferlerde savaşırlar… Anneleri özel olarak yapılmış bir demiri ısıttığı ve henüz çocukken gögsüne uyguladığı için sağ gögüsleri yoktur. Bu, gögsün büyümesini engeller ve tüm gücü ve boyutu bunun yerine sağ kola ve omzuna gider.”

Ayrıca tüm Yunan hikayelerinin sonu aynıydı; Amazonlar ‘cesur’ Yunan savaşçılarına yeniliyor ve onların cariyeleri ya da eşleri oluyorlar. Amazonlar nihayet onlardan beklendiği gibi “itaatkâr, uysal” kadın olurken, Yunanlılar bir ego artışı elde etti.

Amazon Efsanesi

Bu müthiş savaşçılar hakkındaki bilgilerimiz, İskender’in Karadeniz çevresindeki kampanyalarından bahseden ve yerel krallardan barış, teslimiyet veya ortak askeri kampanyalar için müzakereler yürüten birçok elçi aldığı Alexander Romance metninde bahsedilmektedir. Bu temsilcilerden biri, İskender ‘in cesaretini duymuş ve onunla çiftleşmek isteyen sözde bir Amazon savaşçısı-kraliçesi olan Thalestris’ti.

Efsaneye göre, Thalestris, savaşçı gibi giyinmiş 300 kadından oluşan bir bölükle cesurca İskender’in kampına yürüdü ve krallığına güçlü bir erkek çocuk sağlamak için onunla çiftleşmesini söyledi. İskender’in tepkisinin ne olduğunu bilmiyoruz ama on üç gün onunla kaldığı ve ardından diğer seferler için onu terk ettiği söylendi. Bununla birlikte, hikaye kendisini sıkıca Yunan zihnine yerleştirmişti. Ayrıca bu erkeklere aç savaşçıların etrafındaki destanlar ateş gibi yayılmaya başladı.
Tarihçi Herodot da yazılarında bu kadınlarla ilgili ilginç gözlemlerde bulunur:

Bu kadınlara çocukluktan beri ata binme, silahlar ve gögüs gögüse dövüş konusunda verilen acımasız eğitimle savaşın nüansları öğretiliyor. Yay ve ok, librys ( bir tür iki ucu keskin balta ) ve hilal şeklindeki bir kalkan ana silahlarıydı. Ve gerekli bir kötülük, sağ gögüsleri, bir mızrak kullanmanın veya ok çekmenin tüm olası engellerini ortadan kaldırmak için sıcak bir bronz aletle yakılırdı.

Amazon Nedir?

Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası
Amazon savaşçıları aslında vardı ve erkek savaşçılar kadar korkunçtu ve aynı zamanda erkekler gibi seviliyorlardı.

Aslında, “Amazon” adı, gögüssüz anlamına gelen Yunanca “Amazoi” kelimesinden gelmektedir. Amazonların evlenmesine izin verilmedi, ancak çekici buldukları herhangi bir erkekle s*ks yapmakta özgürlerdi. Bu kadınlar, hanedanlığını sürdürmek için sık sık erkek partnerlerini savaş esirlerinden veya kõlelerden aldılar. Dişi doğarsa, kutlamalar olur ve bir savaşçıya dönüştürülür. Bir erkek çocuk doğduğunda onu öldürdüler, kör ettiler ya da çocuk yeterince şanslıysa babasıyla birlikte yaşamaya gönderildi.

Herodot ayrıca c*nsel eğilimlerinin ayrıntılı bir tanımını verir. Herhangi bir duygu veya ilişki içermeyen hayvan benzeri c*nselliğe sahip olmaları gerekiyordu. S*ks, sadece rekreasyon için ya da bir dişi yavru elde etmek için bir araçtı. Bu saldırgan c*nsel eğilim aynı zamanda erkeklere olan nefretlerini de adar ve vahşi ve evcilleşmemiş varoluşlarını gösterir. Amazonlar, savaşta değerlerini kanıtlayana kadar herhangi bir c*nsel ilişkiden de kaçınırlardı.

Yazılmamış bir kuraldı; bir Amazon, korkunç bir savaşçı olarak ün kazanmalı ve ancak o zaman bedenin zevklerine yenik düşmelidir. Onlar için evlilik kõlelikti, bir erkeğe kõlelik kabul edilemezdi. Ve tüm hikayelerinin sonunda Herodot, yiğit Yunan savaşçılarının ne kadar korkunç olursa olsun Amazonları her zaman ‘evcilleştirdiğini’ iddia ediyor. Onlar için evlilik kõlelikti, bir erkeğe kõlelik kabul edilemezdi. Bu, Yunanlıların daha zayıf, boyun eğdirilmiş kadın ırkına karşı övünmesinin apaçık bir reklamıydı.

Gerçek Amazonlar Farklıydı

Amazon Kadın Savaşçıları
Avrasya’daki bazı arkeolojik kazılarda, mezarların yüzde otuz yedisi, erkeklerle birlikte savaşan atlı kadınların kemiklerini ve silahlarını içeriyor. Fotoğraf Erich Lessing / Art Resource

1990’ların başında, ABD-Rusya ortak bir arkeolog ekibi, Kazakistan sınırı yakınlarındaki güney Ural Bozkırlarında uzak bir Rus karakolu olan Pokrovka’da olağanüstü bir keşif yaptığında. Silahları, demir hançerleri, bronz uçlu okları ve karmaşık bir şekilde işlenmiş baş teçhizatı ile gömülü kadınların mezarlarını buldular. Kadınların boyları ortalama boyları ortalama 5 fit 6 inç (1,67 cm) idi.

Yukarıda bahsedilen arkeolojik keşif: 13 Yaşında Antik İskit Amazon Savaşçısı Olan Bir Kız Mezarı Ortaya Çıkarıldı

Ayrıca kollarında, bacaklarında ve kafalarında, savaşlara derin bir şekilde dahil olan ağır savaş tahribat izleri vardı. Bu kadınlar için silahların yanı sıra güzel görünümler de önemliydi. Çünkü yüz fırçaları, göz kapakları, bronz aynalar ve küpeler, pektoral ve boncuklar da bulundu. Onlar gerçek Amazonlardı, sadece cesur ve becerikli değil, aynı zamanda kendi başlarına güzel kadınlardı.

Yunanlılar onlara İskitler ve ataerkil zihniyetlerine göre, bu kadınlar, ata binerken, erkeklerle boyun boyuna kavga ederken ve ‘uygun’ bir Yunan kadının yapmaması gereken her şeyi yaparken garip sapkınlıklar olarak görünebilirdi. Bu kadınlar, Atinalı çağdaşlarından çok daha eşit bir toplumda yaşıyorlardı. Ayrıca yine başka bir efsane çürütüldü; bu kadınların hem gögüsleri sağlamdı hem de kocası, çocukları ve mülküyle gelişen bir aile hayatına sahipti.

Sonuç olarak: efsanevi Amazonları aramakla zaman kaybetmeyin, bunun yerine gerçek Amazonların bir arada yaşayabileceği, gelişebileceği ve katkıda bulunabileceği eşit bir toplum oluşturun. Her kadın isterse Amazon olabilir.

Erika Kart

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

3 Comments

Çin, H10N3 Kuş Gribi Türünün İlk İnsan Vakasını Doğruladı

Çin, H10N3 Kuş Gribi Türünün İlk İnsan Vakasını Doğruladı

Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden

Islak Saç İle Asla Uyumamanız Gereken 9 Neden!