içinde ,

Google Earth’te Son 37 Yılda Gerçekleşen İklim Değişiklikleri

Google Earth Şimdi Size Son 37 Yılda İklim Değişikliğinin Sonuçlarını Gösteriyor

Google Earth Şimdi Size Son 37 Yılda İklim Değişikliğinin Sonuçlarını Gösteriyor.
Google Earth Şimdi Size Son 37 Yılda İklim Değişikliğinin Sonuçlarını Gösteriyor.

Google Earth web tarayıcınızda size büyüleyici bir 3D gezegen turu sunar ve uygulamanın en yeni özelliği olarak bulunduğunuz günden 1984’e kadar geriye gidebilmenize olanak tanıyacak. Böylece iklim değişikliğinin Dünya’yı nasıl değiştirdiğini görebilirsiniz. Google, özellikle kontrol etmek isteyebileceğiniz birkaç alanı vurguladı. “Örneğin Alaska’daki geri çekilmekte olan Columbia Buzulu veya Chatham, Massachusetts çevresindeki değişen sahil şeridi”. Dizüstü bilgisayarınızdan göz açıp kapayıncaya kadar şehirlerin yükseldiğini ve ormanların yok olduğunu görebilirsiniz.

Google Earth Şimdi Size Son 37 Yılda İklim Değişikliğinin Sonuçlarını Gösteriyor.
Google Earth Şimdi Size Son 37 Yılda İklim Değişikliğinin Sonuçlarını Gösteriyor. Görsel: İstanbul

Dünya üzerinde belirli bir yeri arayabilir veya önerilen beş zaman atlama kategorisinden birine göz atabilirsiniz: Değişen Ormanlar, Kırılgan Güzellik, Enerji Kaynakları, Isınan Gezegen ve Kentsel Genişleme. 2D veya 3D olarak buz akışlarının çekildiğini, nehirlerin yön değiştirdiğini, göllerin kuruduğunu ve çok daha fazlası… Ayrıca siz de ülkenizin nasıl değiştiğini aşağıda verdiğimiz bağlantılardan izleyebilirsiniz. Aşağıdaki video İSTANBUL’un 1984’ten, 2020’ye kadar olan değişimini gösteriyor.

  • ~ Ayrıca, tarayıcınızda bu sayfayı ziyaret ederek Google’ın bir araya getirdiği 800’den fazla öne çıkan pakete erişebilirsiniz. Sayfaya erişmek için buraya tıklayın.
  • ~ Zaman atlama özelliğini kendiniz kullanmak için buraya tıklayın.

Google Earth’te:

Earth Engine & Outreach’ın direktörü Rebecca Moore, “Gezegenimiz son yarım yüzyılda hızlı bir çevresel değişim geçirdi – insanlık tarihinin diğer noktalarından çok daha fazla.” dedi. “Birçoğumuz kendi toplumumuzda bu değişiklikleri yaşadık; geçen yıl eyaletin orman yangınları sırasında evlerinden tahliye edilen binlerce Kaliforniyalı arasındaydım. Bunu bizzat yaşamayan insanlar için iklim değişikliğinin etkileri, eriyen buzlar gibi soyut şeyleri anlamak zor oluyor.”

Aşağıdaki videodan dünyanın birçok yerinin zamanla nasıl değiştiğini izleyebilirsiniz.

Yeni zaman atlama özelliği, Google Earth tarafından toplanan yaklaşık 24 milyon uydu fotoğrafından yararlanıyor. NASA, ABD Jeolojik Araştırması (USGS), Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) veriler toplandı. Google, bu 20 petabaytlık görüntüyü 4,4 terapiksel boyutlu tek bir video mozaiği halinde işlemek için 2 milyondan fazla işlem saatine ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ne mutlu ki Google, bu iş için karbon nötr, %100 yenilenebilir enerji uyumlu veri merkezleri kullandı.

Yeni görüntülere erişim Google Earth’ün diğer özellikleri gibi ücretsizdir. Gezegenimizin son 40 yılda nasıl değiştiğini keşfetmeye değer. Bu yerleri gerçekten ziyaret etmekle tamamen aynı şey değil tabii ancak çöllerin genişlemesinden küçülen buzullara kadar iklim değişikliğinin verdiği zararın ölçeğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Moore, “Google Earth’teki zaman atlama ile değişen gezegenimizin daha net bir resmini parmaklarımızın ucunda görüyoruz. Sadece sorunları değil; aynı zamanda onlarca yıldır ortaya çıkan büyüleyici derecede güzel doğa olaylarını da gösteren değişimler var elbette.”

Muhammed Ragıb ÇALIK


Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir milyar yılda değişen Dünya’nın tektonik plakalarını 40 saniyede izleyin!

Google Chrome En Kötü Tarayıcıdır. İşte Nedeni…

Amazon Savaşçısı Kadınların Büyüleyici Dünyası

Kan Hücresi

Orak Hücreli Anemi: Oyunun Kurallarını Değiştiren Yeni Tedavi

Örümcek Ağı

Bilim İnsanları, Örümcek Ağlarını Müziğe Çevirdi