içinde

Ayakkabı Boyacılığından Devlet Başkanlığına: Lula da Silva Kimdir?

Brezilya’da seçim rüzgarları sonunda dindi. Brezilya devlet başkanlığı seçimlerinde kazanan Lula da Silva oldu. Faşist bir lider olarak bilinen ve ülkesini birçok konuda geriye götürdüğü düşünülen Jair Bolsonaro’nun ardından ikinci dönemini yaşayacak olan Lula, Brezilya’nın kurtarıcısı olarak anılıyor.

Eski Devlet Başkanı Lula ile aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun rekabet ettiği seçimlerin ikinci turunda Lula yüzde 60 milyondan fazla vatandaştan oy alarak 50,9 oy ile tekrardan iktidar oldu.

Brezilya’nın yeni kurtarıcısı Lula da Silva kimdir? Sizler için araştırdık.

Luiz Inácio da Silva namı diğer Lula, 1945 yılında Brezilya’nın Garanhus’da dünyaya geldi. Kendisi tüm ülke çapında “Lula” olarak nam saldığı için bu ismi resmi olarak kullanıyor.

Lula’nın hayatı hiç de kolay geçmemiş. Fakir bir ailenin çocuğuyken çok küçük yaşlarda ayakkabı boyacılığı, seyyar satıcılık ve fabrikalarda çalışmış. 1964’deki darbenin ardından ise kendisini bir metal atölyesinde buldu.

1972’de ise kader kendisini sendikalara itti. Hayatının dönüm noktası olan bu kararın ardından tüm zamanını sendikada geçirmeye başladı ve üç zorlu senenin ardından sendika başkanı seçildi. Bu sayede ilk kez ülke çapında adını duyurmaya başlayan Lula’nın ilk aksiyonu askeri hükümetin politikalarına karşı gelerek maaş zammı için hareketler planlamak oldu.

Maaş zammı protestoları kendisine hapis kararını da getirdi. Kısa süre tutuklu kalan Lula, serbest kaldıktan sonra Partido dos Trabalhadores adlı işçi partisini kurarak aktif siyasete atıldı.

2002 yılı Lula için devrim niteliğinde bir yıl oldu. Seçimlere katıldı ve yüksek oylar alarak adını duyurdu. 2002 seçimlerinde reklam politikasını değiştirdi, ülkedeki önemli iş insanları ve ekonomik hedefler için IMF ile görüştü.

Lula halkı can damarından vurarak etkili ekonomik politikalar geliştiri ve sonunda Jose Serra’yı seçimlerde yenerek %61.5 oy ile Brezilya devlet başkanı oldu.

Lula 2003 yılının Ocak ayında emeklerinin karşılığını alarak başkanlık koltuğuna geçti. Söz verdiği üzere hükümetteki yolsuzluğu sona erdirmek ve ekonomiyi geliştirmek için sosyal reformlara imza attı.

Lula’nın bu imajı 2005’de kendi partisindeki bir rüşvet skandalı ile darbe aldı. 2006’daki seçimlerde ikinci tura kalan Lula, Sosyal Demokrat Partisi’nin adayı Geraldo Alckmin’e karşı yine de kazanmayı başardı.

Bu seçimin ardından Lula’nın amacı imajını tazelemek oldu. Ekonomi alanında büyük ilerleme kaydetti hem de Olimpiyat Oyunları için Rio de Janeiro’nun seçilmesiyle de ününe ün kattı.

2014’de ise Brezilya’nın en büyük yolsuzluk olaylarından biri olan Petrobras skandalı ortaya çıktı. Ülkenin en büyük petrol şirketi olan Petrobras’ın yetkilerinin milyonlarca dolar rüşvet aldığı söylentileri, yüksek makamdaki iş insanları ve politikacıların da bulunduğu bir soruşturmanın açılmasına neden oldu.

Lula 2016 polis tarafından 3 saatlik bir sorgulamaya tabi tutuldu. 2019’da ayrıca özel kalem olarak görev yaparken 15 yıllık bir hapis kararıyla yüzleşse de korkulan olmadı.

Bolsonaro’nun ardından Brezilya daha büyük bir karanlığa sürüklense de halk en sonunda Lula’yı tekrardan seçti. Bu sürecin Brezilya’ya ne getireceği konusu ise merakla beklenen konular arasında.

Kaynak: 1 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Muradına Eren Elon Musk’ın Twitter’da Yaptığı Değişiklikler

en şanslı burçlar

Şifalanıyoruz: 2023’ün En Şanslı Burçları